رفتن به مطلب

بیست وپنجمین میزگردخانواده با موضوع:تربیت جنسی فرزندان

ارسال های توصیه شده

ضمن عرض سلام خدمت شما دوستان ویاران تالار ومباحث خانواده

موضوع این بحث کمی از خط قرمزهای جامعه فراتر میره میخوایم با همفکری ونظرات شما موضوعی رو به چالش بکشیم که شاید کمتر بهش توجه میشه موضوعی که به نظر من نه تنها بی اهمیت بلکه مهمترین موضوع تربیتی در بین مباحث تربیتی فرزندان میتونه قلمداد بشه

در جامعه ای که فضای بسته آن دختران رو از سن 9 سالگی وپسران رو در سنین 14 یا 15 سالگی چناندر منگنه قرار میده که حتی اگه بچه بخواد راجع به مسائل جنسی چیزی ازوالدین بپرسه چنان توبیخ وسرزنش میشه که تا عمر داره دراین مورد سوال نمیکنه ولی سوالش حل نشده باقی میمونه ودر اغلب موارد خودش درصدد پاسخگویی به سوالات برمیاد ومشکلاتی به بار میاد که بسیار در بین جوانان بارز وآشکار است

میل شدیدبه خودنمایی

گرایش فرزندان به سمت عکسها وفیلمهای غیراخلاقی وغیرانسانی

پرخاشگری

انحرافات دررفتارهای جنسی

عقده های ناشی از سرکوبی

وبسیاری ناهنجاری ها که اگه در محیط خانواده زمینه پاسخگویی صحیح به این سوالات باشه شاید فرزندان دیگه به سمت این انحرافات کشیده نشوند یا کمتر بروند.

شما نظرتان چیست؟

به نظر شما تربیت صحیح جنسی فرزندان در یک خانواده از چه سنی باید اغاز شود وتحت چه شرایطی؟

منتظر شنیدن نظرات شما هستیم:a030::icon_gol:

لازم به تذکر نیست که پستهای اسپم رو معمولا بدون اطلاع پاک میکنم :w02:

• Like 26
لینک به دیدگاه

بحث خیلی خوب و مهمی ممنون پیمان جان

من یه جا خوندم که آموزش های جنسی باید به فراخر درک و فهم کودکان از دوران کوکی و پیش دبستانی شروع بشه حتی تا دوران پیری هم ادامه داشته باشه منتها به شکل های مختلف مثلا از سه سالگی معمولا بچه ها شروع می کنن به سوال پرسیدن که شاید سوالای جنسی هم لابه لای سوالاشون باشه نه اینکه خود بچه متوجه باشه شاید بیشتر جنبه کنجکاوی و جلب توجه داشته باشه معمولا بعضی از بچه ها تو همین سن دوست ندارن لخت باشن و بدنشونو کسی ببینه میشه از همون کودکی این احساس و پرورشش داد تا در آینده مسئله ساز نشه.....

توی پیش دبستانی میگن هورمون های جنسی تا کمی ترشح میشه و وقتی میرن مدرسه چون محیطشون احتمالا همه دختر یا هم پسر هستند علاقه به جنس مخالف درشون ایجاد میشه البته برای پسر ها بیشترهه این احساس که موجب دوستی بینشون میشه البته جنبه جنسی نداره ولی میگن باید کنترل شده باشه این روابط.....

پیمان جان به نظر من خیلی از مادر و پدر ها اطلاعاتشون کمه مثلا یه سوالی رو که بچشون ازشون میپرسه نمیدونم چطوری باید جوابشو بدن یا چی باید بگن در صورتی که روانشناسا میگن که باید به سوالات کودکان کوتاه و صحیح پاسخ داده شود.

در دوران بلوغ هم که دوره حساسیه باید هم مستقیم بعضی چیزا رو گفت و هم غیر مستقیم من خودم مامانم همینجوری بود بعضی وقت ها مستقیما اطلاعات جنسی رو در اختیارم میزاشت خیلی وقت ها هم غیر مستقیم با مثال و .... بهم جواب میداد

این خیلی مهمه که پدر و مادر با بچشون دوست باشن که چیزی رو از هم مخفی نکنن و هر سوالی دارن از خود پدر یا مادر بپرسن اینجوری بهتره تا اینکه برن در محیط بیرون از کسایی بپرسن که اطلاعات زیادی در اختیارشون بزارن که در اون سن مناسبشون نباشه:icon_gol:

• Like 15
لینک به دیدگاه

صرفا فقط آموزش نیست باید مراقب رفتارمون باشیم مثلا از شوخی های بی مورد جلو بچه ها خودداری کنیم یا مثلا پدر و مادرا اتاق خوابشون جدا باشه از بچه هاشون خیلی ها رو دیدم که تا راهنمایی هم بچشو پیش خودشون می خوابوندن خوب این ممکنه از رابطه جنسی پدر و مادرش باخبر بشه که توی اون سن مناسب نیست.

یا وقتی بچه ها رو به حمام میبرن کاری نکنن که کودکشون تحریک بشه یا لباس هایی نپوشونن که تنگ باشه و چسبون که باعث تحریک شدن بچه بشه:a030:

• Like 12
لینک به دیدگاه

این موضوع واقعا موضوع مهمیه!

منم با پاسخ دادن به سوالات بچه ها موافقم.

بچه ها اگه از همون اول جواب درست و به اقتضای سنشون بگیرن به مشکل بر نمیخورن و این بچه ها میتونن پاسخگوی سوال اونایی که جوابشونو پیدا نکردن باشن و اونارو راهنمایی کنن.

من به این موضوع اعتقاد کامل دارم. :ws37:

من به عینه دارم میبینم کسایی که جواب سوالاتشونو از والدینشون میگیرن تقریبا هیچ مشکلی ندارن برعکس کسایی که بی جواب موندن خدای مشکل ان.

• Like 9
لینک به دیدگاه

نظر من هم اینه که درصد پدر مادر هایی که میدونن چه جوابی به سوال های جنسی فرزنداشون بدن خیلی کمه .. یه آشنایی هست که دخترشو طبق

روشهای آموزشی دکتر هلاکویی تربیت کرده اون حتی برای اندام جنسی هم اسم دیگه ای به بچش یاد داده تا به موقش همه چیو قشنگ یادش بده.. چند درصد از پدر مادر ها این موضوع اینقدر براشون اهمیت داره :hanghead:

• Like 8
لینک به دیدگاه
نظر من هم اینه که درصد پدر مادر هایی که میدونن چه جوابی به سوال های جنسی فرزنداشون بدن خیلی کمه .. یه آشنایی هست که دخترشو طبق

روشهای آموزشی دکتر هلاکویی تربیت کرده اون حتی برای اندام جنسی هم اسم دیگه ای به بچش یاد داده تا به موقش همه چیو قشنگ یادش بده.. چند درصد از پدر مادر ها این موضوع اینقدر براشون اهمیت داره :hanghead:

دقیقا درسته بهتره که اول خود پدر و مادر ها آموزش ببینن یا اینکه خودشون برن 4 تا مقاله یا کتاب بخونن یا برن پیش مشاور تا مشاوره بگیرن.

اگر بیشتر این اموزش ها در محیط خانواده داده بشه در دراز مدت جامعه هم بهتر میشه و ششاید آمار این همه فساد اخلاقی هم پایین بیاد

خود مدرسه ها هم نقش مهمی دارن توی آموزش که متاسفانه توی ایران مدرسه درصد خیلی پایینی رو به خودش اختصاص داده در بحث اموزش

• Like 7
لینک به دیدگاه

برایه خودم همیشه سوال بوده که از کی باید به این وروجک یاد بدم این چیزا رو

اصلا باید یاد داد یا نه؟

خودمم موندم!

سعی میکنم بیشتر بخوونم تا نظر بدم :a030:

• Like 7
لینک به دیدگاه

من فکر می کنم که اگه والدین خودشون به این سوالات جواب بدن بهتر از اینه که بچه ها از روی کنجکاوی با دوستاشون در مورد صحبت کنند و...

شاید بشه گفت این واکنش ها در رویارویی با این سوالات بخاطر فرهنگ های غلط و... باشه:vahidrk:

• Like 6
لینک به دیدگاه

به نظر من از سني كه بچه سوال هايي در اين باره داره...ودر ضمن بايد رابطه پدر و مادر ها با بچه ها اونقدر خوب باشه كه كودك به والدينش اعتماد كنه...اين اعتماد زمينه نزديكي بيشتر كودك با والدين رو فراهم ميكنه ...و كودك بدون هيچ درگيري ذهني مي تونه هر سوالي رو بپرسه

و والدين هم بايد راهنماي خوبي باشن

• Like 7
لینک به دیدگاه
پیمان جان چرا خودت تو بحث شرکت نمی کنی پسر؟:w02:

منم شرکت میکنم عزیز

تا فردا اگه نظر خاصی داده نشد خدم نظراتم رو میذارم:gnugghender:

• Like 4
لینک به دیدگاه

برای مقدمه بحث واینکه یه کم بحث راه بیافته یه مقدار توضیح میدهم:a030:

تربیت جنسی فرزندان یکی از مشکلترین قسمتهای تربیتی فرزندان است چراکه آنقدر که در این مقوله نظرات اشتباه وغلط وجود دارد در هیچ زمینه ای اینقدر اشفتگی وپراکندگی وجودندارددر صورتی که اگه بخوایم منطقی نگاه کنیم اصلا هم چیزی پیچیده ودشوار نیست مشکل از آنجا شروع میشود که این قضیه را ما از سایر مسائل تربیتی کودک جدا میکنیم وبه نحوی در بین سایر مسائل تربیتی این قضیه های لایت شده وبیش ازسایرمباحث مهم جلوه داده میشود.

به نظر من تنها موقعی یک پدر ومادر میتوانند تربیت درستی در این زمینه انجام دهند که از ابتدا بدانند چه میخواهند بکنندوچه نوع رفتاری را برای تربیت جنسی فرزندشان درست میدانند وقتی هدف مشخص باشد راههای رسیدن به آن نیز مشخص خواهدبود.

البته این را هم همه میدانید که زندگی جنسی فقط مال آدمها نیست وتمام جانداران روی زمین به نحوی زندگی جنسی دارند ،در انسان هم این زندگی از سن خاصی آغاز میگرددکه میتواند با یک تربیت صحیح باعث نشاط وشادی در زندگی بشرگردد یا با تربیتی غیراصولی به یکی از دغدغه های بشری تبدیل شود...

خوب با این مقدمه ،منتظر شنیدن نظرات شما هستیم:icon_gol::a030:

• Like 7
لینک به دیدگاه

به نظر من درک و شعور بچه های این موقع خیلی بالا شده....

بایستی در بدو ورود به دنیا مسایل جنسی آموزش داده بشه... شوخی کردم....:ws28:

ولی جدی میگم، بچه های این دورو زمونه ضریب هوشی شون خیلی بالاتر شده....

به نظر من هر بچه ای با بقیه فرق میکنه، یکی زودتر چشم و گوشش باز میشه یکی دیرتر،

دیگه محیط خونه هم بی تاثیر نیست...

حالا شما به خودتون نگاه کنید!!!!!

• Like 5
لینک به دیدگاه

يه موضوع در اين زمينه اشاره كنم كه دختر ها به خاطر سن بلوغي كه در 9سالگي هست زودتر به اين موضوع پي مي برن ...و خيلي هم حساس مي شن

من هيچ پيشنهاد و نظري ندارم ...فقط اين رو خوب مي دونم دختر ها از همون سن بلوغشون يعني 9سال تموم مي دون چي به چيه....البته در حد مسايل ابتدايي .....

و بيشتر به خاطر ترس يا شاد شرم هيچي نمي گن ....

• Like 4
لینک به دیدگاه
يه موضوع در اين زمينه اشاره كنم كه دختر ها به خاطر سن بلوغي كه در 9سالگي هست زودتر به اين موضوع پي مي برن ...و خيلي هم حساس مي شن

من هيچ پيشنهاد و نظري ندارم ...فقط اين رو خوب مي دونم دختر ها از همون سن بلوغشون يعني 9سال تموم مي دون چي به چيه....البته در حد مسايل ابتدايي .....

و بيشتر به خاطر ترس يا شاد شرم هيچي نمي گن ....

تا حدودی با نظر شما موافقم دوست عزیز ولی این نکته رو هم باید در نظر داشت همه این آگاهی ها بستگی به محیط و خانواده ای داره که بچه درش بزرگ میشه و همچنین به قول دوستمون که توی همین تاپیک گفتم به فرهنگ خانواده

مثالی میزنم خیلی ها هستن که به خاطر اینکه اطلاع کافی ندارن از مسائل جنسی چون خانوادشون صبحبت در مورد این مسائل و بد میدونسته و وقتی به دوران بلوغ میرسن فرض کنید دخترا در اولین عادتشون دچار سر در گمی و اضراب میشن و به همچنین پسرا....

البته جدیدا دیدم که توی مدرسه ها با رسیدن دخترا و پسرا به سن بلوغ کتاب هایی در اختیارشون قرار داده میشه که به صورت کاملا ابتدایی در این گونه مسائل توضیح داده شده ....

پیمان جان در رابطه با مقدمه ای که گفتی خوب به نظرت خانواده ها این اطلاعات رو از کجا بیارن تو کشور ما مسائل اموزشی سطحش پایینه.....من یه طرحی دارم که چند روز به فکرم رسیده برای اینکه چطوری آموزش درست داده بشه در خانواده ها که در ادامه مطرحش می کنم.

• Like 3
لینک به دیدگاه

پیمان جان در رابطه با مقدمه ای که گفتی خوب به نظرت خانواده ها این اطلاعات رو از کجا بیارن تو کشور ما مسائل اموزشی سطحش پایینه.....من یه طرحی دارم که چند روز به فکرم رسیده برای اینکه چطوری آموزش درست داده بشه در خانواده ها که در ادامه مطرحش می کنم.

خوب به نظر من این آموزشها رو پدر ومادر باید قبل ایز تولد بچه دیده باشند وقبل از اینکه اصلا اقدام به بچه دار شدن بکنند بدونند بچه شون رو چطور وطبق چه اصولی باید تربیت کنند نه اینکه اول اقدام کنند وبگویند کوتا اون موقع که باید این چیزا رو یاد بگیره

خوشبختانه تمامی مراکز مشاوره خانواده تحت پوشش سازمان بهزیستی این تعالیم رو گاهی رایگان به والدین میده حالا ممکنه والدینی باشند که شغلشون اجازه نمیده تو این کلاسها شرکت کنند ،کتابهای زیادی در این رابطه نگارش شده که اگه بخواهند میتوانند تهیه ومطالعه کنند.

بهرحال راههای زیادی وجود داره واسه اینکه والدین طرق مختلف تربیت صحیح را یاد بگیرند:a030:

• Like 4
لینک به دیدگاه
خوب به نظر من این آموزشها رو پدر ومادر باید قبل ایز تولد بچه دیده باشند وقبل از اینکه اصلا اقدام به بچه دار شدن بکنند بدونند بچه شون رو چطور وطبق چه اصولی باید تربیت کنند نه اینکه اول اقدام کنند وبگویند کوتا اون موقع که باید این چیزا رو یاد بگیره

خوشبختانه تمامی مراکز مشاوره خانواده تحت پوشش سازمان بهزیستی این تعالیم رو گاهی رایگان به والدین میده حالا ممکنه والدینی باشند که شغلشون اجازه نمیده تو این کلاسها شرکت کنند ،کتابهای زیادی در این رابطه نگارش شده که اگه بخواهند میتوانند تهیه ومطالعه کنند.

بهرحال راههای زیادی وجود داره واسه اینکه والدین طرق مختلف تربیت صحیح را یاد بگیرند:a030:

اون که درسته که باید قبل از تولد فرزند این اموزش ها رو بگیرن اما میگن ماهی رو هر موقع از آب بگیری تازست

شاید رفتن به کلاس ها برای پد و مادر ها سخت باشه یا امکانشو نداشته باشن اونوقت چی؟درصد خیلی کمی هستن که به مشاور مراجعه می کنن و واسشون مهمه که فرزندشون چطوری تربیت بشه

من دیدم اکثر خانواده ها دور هم که جمع میشن علاوه بر حالا بحث هایی که می کنن،شروع به غیقت کردن می کنن بعد نشستم دیدم که چیکار بکنیم که هم این دور هم نشینی ها مفید باشه وو هم گناه نکنیم و تو خانواده خودمو میگم یه مدت رفته بودم انواع بازی ها رو لیستشو تهیه کرده بود بازری هایی که به صورت دسته جمعی انجام میشه مثل پانتومیم به صورت گروهی،20 سوالی،دبلنا و ..... خوب خوب بود اما وسطاش مشکلاتی پیش اومد یه سری از افراد خانواده جنبه باخت رو نداشتن و ...... بگذریم خلاصه جوری شد که این بازی ها تعطیل شد یا اگرم بازی میشد فقط تعداد کمی بودن که بازی می کردن.

نسشتم فکر کردم این چند وقته که برای تعطیلات عید چیکار کنیم گفتم بهتره یه سری مقاله چاپ و کپی کنیم حالا در مورد هر موضوعی که باشه پخش کنیم بین خانواده ها که مطالعه کنن و عید که دور هم هستیم درموردش بحث بشه هم آموزشیه هم تفریحی و سرگرم کننده میتونه در مورد همین آموزش های خانواده باشه از الان تا عید هم 3 ماه وقته میتونن مثلا هر روز یک صفحشو بخونن.نظرتون چیه؟

• Like 5
لینک به دیدگاه

متاسفانه بعضی ها فکر میکنند با آموزش و یا جواب دادن به بچه ها به اصلاح چشم و گوش پچه ها را باز میکنند ولی به نظر من این کار می تونه خیلی خطر ناک تر باشه و مشکلات بیشتری رو به وجود بیاره

:sigh:

• Like 4
لینک به دیدگاه

خوب مثل اینکه این میزگرد روهم خودم باید پیش ببرم :banel_smiley_4:

پس کجاهستند این روانشناسان انجمن که کمکمون کنند:w74:

زندگی جنسی انسان با حیوان طبعا تفاوتهایی باید داشته باشه وهمین تفاوتهاست که اهداف تربیت جنسی در انسان رو شامل میشه.اماگاهی تفاوتهای زندگی جنسی انسان وحیوان در جنبه های بد آن نهفته است نه در جنبه های خوب آن.حیوان تنها زمانی زندگی جنسی دارد که نیاز به تولید مثل داشته باشد وتقریبا شهوت پرست نیست اما انسان گاه فقط برای ارضای میل جنسی میکوشدبی آنکه تمایلی به داشتن فرزندداشته باشدوهمین تلاش گاهی چنان نامنظم وازنظراخلاقی غیرقابل بخشش است که هم برای خود شخص هم برای جامعه فاجعه آفرین استicon_pf%20(34).gif

• Like 2
لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

ممنون آقا پيمان از اين بحث :icon_gol:

معمولا در سنين كودكي بين 3-6 سال رو دوره آلت شناسي يا همان درك جنسي كودك شناخته شده است ، اما نمي توان گفت بايد در اين سنين اموزش جنسي براي فرزندان داشت .بايد والدين با درك صحيح از خصوصيات فرزندان پاسخ مناسبي براي فرزند خود داشته باشند و طوري رفتار نكنن كه گاهي باعث تنفر فرزند از جنسيت خود ميشود و يا پنهان كاري و يا حتي دانستن بيش از حد !!!!

رفتار و عملكرد والدين بسيار مناسب است از جمله سفارش شده كه محل خواب كودك از پدرومادر جدا باشد .... والدين بايد در حضور فرزند مراعات كنن از لحاظ كلامي و يا پوشش ..... و ....

• Like 3
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...