رفتن به مطلب

دلایل عدم موفقیت طرح ها و مدیریت شهری در ایران

ارسال های توصیه شده

خیلی دوست دارم ببینم که نظر هر کس در مورد اینکه مشکل طرح ها و مدیریت شهری ایران کجاست چیه؟ من خودم 3تا از مهمتریناشونو گفتم بقیشو شما بیاین بگین.

بعداً میام یه سری دیگه هم میگم.

1- تعداد زیاد سازمان های دخیل در مدیریت شهری

2- عدم استفاده از مشارکت مردمی

3- نبود نیروی متخصص لازم و کافی

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
خیلی دوست دارم ببینم که نظر هر کس در مورد اینکه مشکل طرح ها و مدیریت شهری ایران کجاست چیه؟ من خودم 3تا از مهمتریناشونو گفتم بقیشو شما بیاین بگین.

بعداً میام یه سری دیگه هم میگم.

1- تعداد زیاد سازمان های دخیل در مدیریت شهری

2- عدم استفاده از مشارکت مردمی

3- نبود نیروی متخصص لازم و کافی

خب همه ی اینایی که گفته خودشون دلایا مهمی هستن که برطرف کردنشون راحتتر از شکستن گردن رستم نیست.

درمورد مسئله اول :

تعداد زیاد سازمان های دخیل در مدیریت شهری
من این ترم حقوق و قوانین شهری رو برداشتم.

ما فقط شونصدتا سازمان و مدیر و رئیس داریم و بیشتر از اون کمیسیون ماده فلان.

ینی واسه یه تصیم گیری معمولی هم یه جماعتی باید بیان نظر بدن که معمولا انقدر هم سرشون شلوغه و کارای متفرقه دارند این مدیران و مسئولان که به کارای اصلیشون نمیرسن.

باقی ماندن مدیران و مسئولان بی کفایت بر سمت هاشون.

یه مشکل دیگه ی مدیریت هم به نظر من اینه که کسی که پاش به مدیریت باز بشه توی کشور ما ،خیالش راحت میشه که تا اخر عمر اگه تو همون سمت باقی نمونه بلاخره یه جای دیگه مدیر میشه .

و کسایی که ایده های خوب دارن و توی اجرا قوی هستند ممکنه به علت بدشانسی هیچ وقت قدرت به دستشون نیفته.:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

عدم وجود مدیریت واحد شهری، عمده ترین دلیل وضعیت نابسامان امروزی شهرهای ماست. البته عدم مدیریت واحد شهری ریشه هایی اقتصادی-اجتماعی و به ویژه سیاسی_تاکید میکنم سیاسی- دارد که پرداختن به آن می تواند عواقب ناگواری را برای طرح کننده آن برجا گذارد. پس زیاد درباره آن بحث نکنیم.

از دیگر دلایل علاوه بر مواردی که دوستان ذکر نمودند می توان به روند نادرست تهیه طرحها، روند نادرست انتخابات شوراها و شهرداران، عدم توجه و حس مسئولیت پذیری شهروندان (به عبارتی یلخی نمایندگان شوراهای شهر را انتخاب می کنند)، و نیز عدم آگاهی مردم از وظایفی که مدیران شهری باید برای آنها فراهم نمایند. و سخن آخر و مهمتر از همه پایین بودن سطح آگاهی اکثر شهرنشینان از..............

لینک به دیدگاه

به نظر من شاید یکی از مهمترین عوامل این معضل، اختیارات کمی که شهرداری ها توی ایران دارن و باز هم همون

داستان سیستم مدیریت متمرکز... فکر می کنم این موضوع ضربه بدی به شهرسازی ایران زده... از طرف دیگه ارائه طرح

هایی که عمدتا کپی برداری از طرح های شهرهای کشورهای دیگه، با شرایط متفاوت با شهرهای کشور ما... جتی توی

کشور هم از طرح یک شهر مثلا شمالی برای یه شهر مرکزی یا جنوبی استفاده میشه، بدون توجه به تفاوت های

فرهنگی، اقلیمی و اجتماعی _ اقتصادی...

raypuor به نکته خوبی اشاره کرد: بحث مدیریت واحد شهری..

امروز دیگه اکثر کشورهای توسعه یافته دارن روی بحث مدیریت واحد شهری و مهم تر از اون مدیریت محله محور کار می

کنن و توی این زمینه موفق هم هستن اما ما همچنان به سیستم های غلط سال های پیش تکیه کردیم..

موارد دیگه که بچه ها اشاره کردن، عدم اعتماد به شهروندان و دعوت از اونها برای حضور در عرصه های شهرسازی و در

مقابل عدم تمایل مردم برای مشارکت ...

لینک به دیدگاه

تو این کپی برداری طرح، یه موضوع جالب اینه که یه طرح وقتی کامل رد میشه تو همون کشورهای پیشرفته، تازه اینجا بعد 30 سال میرن سراغش :ws3:

واسه یکی از درسا تو دوران دانشگاه رفته بودیم سازمان مسکن شهرسازی که طرح های جامع چندتا شهر رو بررسی کنیم. خشکبیجار و استانه و 2،3 تا از این شهرهای اطراف رشت بود.

چشمتون روز بد نبینه :icon_pf (34): در اصل یه طرح جامع بود. کپی پیست کامل. فقط اسم شهرها فرق داشت. :icon_pf (34): این یه نمونه بود که با چشمای خودمون دیدیم.

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...