رفتن به مطلب

چطور باید یک ایده رو از طررق قانونی ادامه داد و ثبت کرد و به تولید رسوند

ارسال های توصیه شده

من چند تا طرح تو ذهنم دارم

وقتی میبینم یکیش الان تویه تلویزیون تبلیغ میشه جز افسوس خوردن چیزی برام نداره

میخواستم راه به ثبت رسوندن و ساختن و ... یک ایده رو بدونم

مثلا اینکه باید چیزی که تویه سرمه بسازمش و بعد ثبتش کنن.... یا الان هم میشه ثبتش کنم و کمک بگیرم برای ساختنش؟

بعدش هم برایه بچه هایه شهرستانی با توجه به اینکه تنها مرکز ثبت اختراعات تهرانه شرایط چطوره؟

این مراکزی که میگن ایدوتون رو میگیریم و براتون ثبتش میکنیم چجورین؟ اگه کلاه بردارن چرا تخته نمیشن؟

ثبت طرح ادبی یا کتاب به چه صورته؟!!!!!!!!!!!!؟؟!؟!؟

بعد از چه مراحلی میشه ایده رو به بنیاد نخبگان ارائه کرد یا اون رو چجور میشه به تولید انبوه رسوند

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

درود

اين سوال براي من هم مطرح هست

ثبت ايده ها به چه نحوي است و براي ثبت آن چه مراحلي را بايد طي كرد

خوشحال مي شوم دوستاني كه اطلاع موثق دارند كمك كنند

لینک به دیدگاه

ثبت کردن یه ایده اگه ساخته باشینش البته راحت تره ولی اگرم نساخته باشینش بازم با نقشه و این چیزا میشه ثبتش کرد

روند کار به این صورته که میرین اداره ثبت مالکیتهای خیابان شهید بهشتی تهران و فرم هاشو میگیرین و پر میکنین و شرح و توصیف ایده تونو مینویسین توش و کپی شناسنامه و این چیزاهم میدین و اگه صب زود رفته باشین شانس شما شلوغ نباشه منتظر میشین تا بره برا کارشناس و گرنه تاریخ میدن بهتون برا کارشناسی... بعد اسمتونو صدا میزنن و یه دختر بچه میشه کارشناس شما...

لازم نیست زیاد براش توضیح بدین همین که نمیفهمه شما چی میگین کافیه ... البته اسم مشابه مورد شما هم نباید تو کامپیوترش باشه. بعد میفرسته یه میز دیگه که نامه شمارو بزنن برا روزنامه رسمی و رئیس امضا میکنه و میدین روزنامه رسمی برا چاپ و یه یک ماهی منتظر میشینین تا روزنامه رسمی بیاد. بعد با روزنامه رسمی و شناسنامه میرین همونجا اصل ثبت اختراعو براتون میزنن و تحویلتون میدن.

ولی

این کار شما هیچ ارزشی نداره چون یه عده دلال که به این بانک اطلاعاتی دسترسی دارن شرح و توصیف اختراع شمارو در مقابل مبلغ کمی میفروشن و طرف دوم کافیه کمی تغییرش بده و بره به نام خودش ثبتش کنه و استفاده کنه.

تو سخت ترین شرایطم میتونه ثبت بین المللیش کنه و وقتی شما شکایت کردین که ایده شما دزدیده شده ادعا کنه از ایده خارجی استفاده کرده نه مال شما.

یا اینکه یه چیز مشابه خارجی پیده کنه و بگه من اینو کپی کردم نه طرح شما رو....

ایده ای که به عنوان اختراع ثبت میکنین ارزشی برا شما نداره مگه اینکه تو سایت بنیاد ملی نخبگان قسمت بررسی ارزش علمی طرح شرکتش بدین و یه 6 ماهی دنبالش باشین تا تاییدیه علمیشو بگیرین تا بتونین عضو بنیاد نخبگان بشین

یا اینکه تو جشنواره های بنیاد نخبگان (قسمت داوری) شرکت کنین و داورا شمارو تایید کنن که این یکی یک هفته حضور تو نمایشگاه هزینشه. البته خود بنیاد محل خواب و غذا و این چیزارو میده...

اگه طرح شما قبول بشه بنیاد نخبگان 3 میلیون تومن به هر طرحتون کمک هزینه پژوهشی بلا عوض میده که هر سال فقط یه طرحو میتونین شرکت بدین و اینکه اگه طرحی فقط یک بار تو سایت بنیاد یا تو جشنواره رد بشه دیگه هیچوقت نمیتونین دوباره برا گرفتن تاییدیه علمیش اقدام کنین(به عبارتی باید بندازینش دور)

موفق باشین

لینک به دیدگاه
ثبت کردن یه ایده اگه ساخته باشینش البته راحت تره ولی اگرم نساخته باشینش بازم با نقشه و این چیزا میشه ثبتش کرد

روند کار به این صورته که میرین اداره ثبت مالکیتهای خیابان شهید بهشتی تهران و فرم هاشو میگیرین و پر میکنین و شرح و توصیف ایده تونو مینویسین توش و کپی شناسنامه و این چیزاهم میدین و اگه صب زود رفته باشین شانس شما شلوغ نباشه منتظر میشین تا بره برا کارشناس و گرنه تاریخ میدن بهتون برا کارشناسی... بعد اسمتونو صدا میزنن و یه دختر بچه میشه کارشناس شما...

لازم نیست زیاد براش توضیح بدین همین که نمیفهمه شما چی میگین کافیه ... البته اسم مشابه مورد شما هم نباید تو کامپیوترش باشه. بعد میفرسته یه میز دیگه که نامه شمارو بزنن برا روزنامه رسمی و رئیس امضا میکنه و میدین روزنامه رسمی برا چاپ و یه یک ماهی منتظر میشینین تا روزنامه رسمی بیاد. بعد با روزنامه رسمی و شناسنامه میرین همونجا اصل ثبت اختراعو براتون میزنن و تحویلتون میدن.

ولی

این کار شما هیچ ارزشی نداره چون یه عده دلال که به این بانک اطلاعاتی دسترسی دارن شرح و توصیف اختراع شمارو در مقابل مبلغ کمی میفروشن و طرف دوم کافیه کمی تغییرش بده و بره به نام خودش ثبتش کنه و استفاده کنه.

تو سخت ترین شرایطم میتونه ثبت بین المللیش کنه و وقتی شما شکایت کردین که ایده شما دزدیده شده ادعا کنه از ایده خارجی استفاده کرده نه مال شما.

ایده ای که به عنوان اختراع ثبت میکنین ارزشی برا شما نداره مگه اینکه تو سایت بنیاد ملی نخبگان قسمت بررسی ارزش علمی طرح شرکتش بدین و یه 6 ماهی دنبالش باشین تا تاییدیه علمیشو بگیرین تا بتونین عضو بنیاد نخبگان بشین

یا اینکه تو جشنواره های بنیاد نخبگان (قسمت داوری) شرکت کنین و داورا شمارو تایید کنن که این یکی یک هفته حضور تو نمایشگاه هزینشه. البته خود بنیاد محل خواب و غذا و این چیزارو میده...

اگه طرح شما قبول بشه بنیاد نخبگان 3 میلیون تومن به هر طرحتون کمک هزینه پژوهشی بلا عوض میده که هر سال فقط یه طرحو میتونین شرکت بدین و اینکه اگه طرحی فقط یک بار تو سایت بنیاد یا تو جشنواره رد بشه دیگه هیچوقت نمیتونین دوباره برا گرفتن تاییدیه علمیش اقدام کنین(به عبارتی باید بندازینش دور)

موفق باشین

به به اقا رضا ... چه خوب یاد گرفتی شما :ws3:

شما بیا پیش ما بنیاد روابط عمومی کار کن :ws37:

اگه بخوام خیلی ساده توضیح بدم بنیاد 3 سطح داره ... سطح اول وقتی ایده تون داوری میشه و قبول میشه سطح 3 ؛ وقتی تجاری سازی میشه سطح 2 ؛ و وقتی بخواین ثبت بین المللی شه سطح 1... که هزینه ثبت بین الممل خیلی زیاده و بنیاد خودش تقبل میکنه

تا جایی که میدونم کسانی که سطح 1 گرفتن خیلی انگشت شمارن ...

اگه حالا نیاز شد من قوانین بنیاد و براتون میذارم تو سایت ...

برای داروی شدن کارتون هم باید از توی سایت بنیاد کارتون و ثبت نام کنین و میز بگیرین

دقیقا همین طور که اقا رضا گفت روند کار همینه ... و اینکه جشنواره 15تا 17 بهمن تو مصلی هست

میتونین بیاین اونجا اختراعات و ببینین و با مخترع ها صحبت کنین و روند کار و از اونا هم بپرسین و مشورت کنین

موفق باشید :icon_gol:

لینک به دیدگاه

مرسی رضا جان :icon_gol:

ولی

یعنی به بانک اطلاعتی روزنامه ی رسمی دسترسی دارن و اونو عوض میکنن؟

خب قبلش باید ثبت شده باشه دیگه؟ درسته؟

موفق باشین

در کل میگی اول کامل بسازیمش و بعد بریم برای ثبت؟

در این حالت اگه بخوام بفهمم نمونه مشابه هست یا نه که تلاش بیهوده نکنم چه کار باید کرد؟

اگه بخوام خیلی ساده توضیح بدم بنیاد 3 سطح داره ... سطح اول وقتی ایده تون داوری میشه و قبول میشه سطح 3 ؛ وقتی تجاری سازی میشه سطح 2 ؛ و وقتی بخواین ثبت بین المللی شه سطح 1... که هزینه ثبت بین الممل خیلی زیاده و بنیاد خودش تقبل میکنه

مرسی لطفا این کار رو بکن

برای داروی شدن کارتون هم باید از توی سایت بنیاد کارتون و ثبت نام کنین و میز بگیرین

دقیقا همین طور که اقا رضا گفت روند کار همینه ... و اینکه جشنواره 15تا 17 بهمن تو مصلی هست

میتونین بیاین اونجا اختراعات و ببینین و با مخترع ها صحبت کنین و روند کار و از اونا هم بپرسین و مشورت کنین

موفق باشید :icon_gol:

15 - 17 داوریه ؟ یا فقط نمیاش دادن طرح هایه برتر؟

میشه شنبه و یک شنبه و دوشنبه

من پایه ام بیام

اگه بچه ها هم پایه باشن خوب میشه

این میشه یه گردهماییه کاملا نواندیش انی :a030:

لینک به دیدگاه

در این حالت اگه بخوام بفهمم نمونه مشابه هست یا نه که تلاش بیهوده نکنم چه کار باید کرد؟

15 - 17 داوریه ؟ یا فقط نمیاش دادن طرح هایه برتر؟

میشه شنبه و یک شنبه و دوشنبه

من پایه ام بیام

اگه بچه ها هم پایه باشن خوب میشه

این میشه یه گردهماییه کاملا نواندیش انی :a030:

شما اول مراجغه میکنی و میپرسی که همچین طرحی مشابه داره یا نه ؟

ممکن شباهت اسمی باشه کاملا طرح رو چک کن که محتواش هم مشابه هست یا فقط شباهت اسمیه !

بعد دیگه ساخت طرحت و شروع کن

ثانیا که بله طبقه بالا داوری هست طبقه پایین نمایشگاه

منم اونجا هستم هر کسی اومد قدمش رو چشم بنیاد :ws3:

لینک به دیدگاه

خواهش میشه :ws3:

من دیگه با بنیاد کاری ندارم :hanghead:

راستی خواستم بگم لازمه سطح دو شدن فقط تجاری سازی نیست... من تو جشنواره برنده دوم تجاری سازی شدم ولی هنوز سطح دو نشدم چون امتیازم نرسیده...

این بنیاد نخبگان همیشه اول در باغ سبز نشون میده ولی وقتی جلو میری تا زانو میری تو گل. قانوناشون واضح و شفاف نیست سلیقه ای عمل میکنن :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

یعنی به بانک اطلاعتی روزنامه ی رسمی دسترسی دارن و اونو عوض میکنن؟

نه به بانک اطلاعاتی روزنامه رسمی دسترسی ندارن

به بانک اطلاعاتی مالکیتهای صنعتی دسترسی دارن ولی عوضش نمیکنن. فقط کپی طرح شمارو بر میدارن... اینه که پیشنهاد میکنم ازونجایی که کارشناساش چیزی نمیفهمن طرحتونو کامل و واضح ندین. فقط کلیات کار باشه...

خب قبلش باید ثبت شده باشه دیگه؟ درسته؟

بله دقیقا...

شما باید شماره ثبت اختراع داشته باشی

میتونی با نقشه و این چیزام یه چیزیو ثبت کنی ولی شاید نتونی تو جشنواره بنیاد یا تو سایت بررسی علمی تاییدیه علمیشو بگیری

میتونی تو آرشیو روزنامه رسمی دنبالش بگردی

ولی اگرم طرحت مشابه داشته باشه ولی روش کار شما متفاوت باشه موقع ثبت اختراع درخواست میدی میرن پرونده اون یکی طرحم میارن مقایسه میکنن

موفق باشی

لینک به دیدگاه

ثانیا که بله طبقه بالا داوری هست طبقه پایین نمایشگاه

منم اونجا هستم هر کسی اومد قدمش رو چشم بنیاد :ws3:

به شرطی که نهارا آدمو گشنه نذارن منم میام :ws3:

لینک به دیدگاه

چند وقت پیش این برام سوال بود گشتم تو نت دیدم یک شرکتهایی هستن که اینکارو برای افراد انجام میدن و از اونجایی که اعتمادها در این موارد کم میشه معمولا خود افراد ترجیح میدن خودشون پیگیر کاراشون بشن. یک راهنما از ﻣﺮﮐﺰ ﺗﻮﺳﻌﻪ و ﻫﻤﺎﻫﻨﮕﯽ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎت و ﻓﻨﺎوری هست که میتونه کمک کنه.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
چند وقت پیش این برام سوال بود گشتم تو نت دیدم یک شرکتهایی هستن که اینکارو برای افراد انجام میدن و از اونجایی که اعتمادها در این موارد کم میشه معمولا خود افراد ترجیح میدن خودشون پیگیر کاراشون بشن. یک راهنما از ﻣﺮﮐﺰ ﺗﻮﺳﻌﻪ و ﻫﻤﺎﻫﻨﮕﯽ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎت و ﻓﻨﺎوری هست که میتونه کمک کنه.

من با یه مخترع اتفاقی آشنا شدم و یه صحبت چند دقیقه ای کردم

متاسفانه نشد زیاد حرف بزنیم

ولی گفت اصلا سمت این شرکت ها نرو

گفت تا بتونن ایده دزدی میکنن .... حتی دو تایی که من تو نت دیدم بودم رو هم اسم برد ........

لینک به دیدگاه
خواهش میشه :ws3:

من دیگه با بنیاد کاری ندارم :hanghead:

راستی خواستم بگم لازمه سطح دو شدن فقط تجاری سازی نیست... من تو جشنواره برنده دوم تجاری سازی شدم ولی هنوز سطح دو نشدم چون امتیازم نرسیده...

این بنیاد نخبگان همیشه اول در باغ سبز نشون میده ولی وقتی جلو میری تا زانو میری تو گل. قانوناشون واضح و شفاف نیست سلیقه ای عمل میکنن :banel_smiley_4:

خب شما اختراعات دیگه تو بیار امتیازت برسه :whistle:

با بنیاد به از این باش اقا رضا :w02:

انقدرم بد نگو ... خیلی هم خوبه ... بهترم میشه اگه این خاله نسرین بره :ws37:

قانونا هم خب دارن سختش میکنن به خاطر سربازی چند ماهیه ... دیر جنبیدی :hanghead:

لینک به دیدگاه
به شرطی که نهارا آدمو گشنه نذارن منم میام :ws3:

ما نهارم ادیم ... شمام خوردی .... فقط نمیدونم چرا نمیومدی پیش ما نهار بخوری ... چرا واقعا ؟:hanghead:

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

من هم چندتا ایده دارم ولی باید با یه دانشجوی برق هم همکاری بشه هر کی تمایل داره بسم الله تو این چندتا ایده ای که دارم تا اونجا که خبر دارم این ایده ها به ثبت نرسیدن......هر کی تمایل داره همکاری کنیم خبرش تو پروفم بده:a030:

لینک به دیدگاه

اداره ثبت استاد و املاک صنعتی کارهای صرفا ثبتی از اختراعات را انجام می دهد

اما تقریبا امتیاز علمی ندارد

امتیازات علمی یا از طریق دبیرخانه جشنواره خوارزمی و یا توسط ارائه به سازمان پزوهش های صنعتی بررسی می شود

با تشکر

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

سلام

من ی طرح خارجی را با تغیرات زیادی درست کردم

اسم دستگاه(اسباب بازی)eggbot هست حالا سوالم این هست ک میتونم ثبتش کنم؟؟

چی کاری باید بکنم.

ممنون میشم از راهنماییتون

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...

سلام بچه ها.خوبید همگی؟

من یه ایده توپ دارم:hapydancsmil:.البته این ایده من تو رشته تخصصیم(معماری:w16:) نیست و به رشته کامپیوتر ربط داره...به همین دلیل نه روش اجرایی شدنش و نه مراحل ساختشو میدونم(البته اگه مرتبط با رشته خودمم بود نمیدونستم:whistle:)...

حالا سوال؟میخوام هرچه سریعتر این ایده رو جایی ثبت کنم...چه کار باس کنم؟یک از دوستام گفت چون شما چیزی اختراع نمیکنی پس اختراع محسوب نمیشه..و اسمش میشه نوآوری

حالا من اگه بخوام همین نوآوری رو جایی ثبت کنم(کاملا قانونی)چکار باس کنم؟

لینک به دیدگاه
سلام بچه ها.خوبید همگی؟

من یه ایده توپ دارم:hapydancsmil:.البته این ایده من تو رشته تخصصیم(معماری:w16:) نیست و به رشته کامپیوتر ربط داره...به همین دلیل نه روش اجرایی شدنش و نه مراحل ساختشو میدونم(البته اگه مرتبط با رشته خودمم بود نمیدونستم:whistle:)...

حالا سوال؟میخوام هرچه سریعتر این ایده رو جایی ثبت کنم...چه کار باس کنم؟یک از دوستام گفت چون شما چیزی اختراع نمیکنی پس اختراع محسوب نمیشه..و اسمش میشه نوآوری

حالا من اگه بخوام همین نوآوری رو جایی ثبت کنم(کاملا قانونی)چکار باس کنم؟

سلام ...

اول بهتون پیشنهاد میکنم

رو ببینید...

برای ثبت اختراع هم از طریق سازمان ثبت باید اقدام کنید ...http://iripo.ssaa.ir اطلاعات بیشتر رو در پایین صفحه و بخش راهنما میتونید مطالعه کنید...

برای شما آرزوی موفقیت دارم...:a030:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...