رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

مواردی که دوستان به آنها اشاره کردند بسیار قابل تأمل هستند.

فکر کنم بد نباشه تا اینجا یه جمع بندی داشته باشیم:

.

• عموم دوستان روی این مسئله که اگر با شناخت و آمادگی با بحران ها یا به عبارت بهتر وقایع طبیعی تخریب کننده، روبرو بشیم، می تونیم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.
  • مسئله ی دیگر که دوستان به آن اشاره کردند، عملکرد ضعیف ستاد مدیریت بحران در ایران است و همچنین فقر فرهنگی در بیشتر هموطنان ما و شاید خودمان که از این وقایع نه تنها درس نگرفتیم بلکه هزینه های آن از جمله مالی و غیر مالی تأثیر مضاعف داشتند.
  • دوستی نیز به مرحله ی اول مدیریت بحران یعنی اقدامات قبل از بحران اشاره نمودند که نکته ی قابل توجهی بود. مسلما ما و سازمان تحت امر ما اگر از مدیریت مدرن و استراتژیک برای اداره و برنامه ریزی استفاده کنیم می تونیم کاری کنیم که تهدیدها به بحران تبدیل نشه.

دوستان حتما در جریان هستند که بین تهدید، بحران و فاجعه تفاوت های ماهوی وجود داره. اگر در هر مرحله جلوی آن گرفته نشود هم گسترش زمانی خواهد داشت و هم گسترش مکانی و انسان ها و منابع طبیعی بسیاری را نیز درگیر هزینه ها خواهد نمود.

خوب است در مورد تقسیم بندی اقدامات لازم برای تبدیل تهدید به فرصت هم صحبت کنیم. گفتم تهدید چون این سطح واقعه، در حدی است که می توان به آن غلبه نمود و تأثیرات آن را در مسیر دلخواه هدایت کرد. اما اگر این تهدید به بحران و بدتر از آن به فاجعه تبدیل شود، با راهکارهای بهتر فقط می توانیم از خسارات و هزینه ها بکاهیم.

اقدامات لازم را معمولا به سه دسته ی قبل از بحران، حین بحران و بعد از بحران طبقه بندی می کنند...

.

.

لطفا گفتگو را ادامه بدین...

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

به نظر من هم فرصت هستش هم تهدید.

مثلا کشوری مثل ژاپن با این همه زلزله ای که در سال در اون منظقه رخ میده اما تلفاتشون بسیار کم شده،در حقیقت زلزله زیاد باعث شده که اونها به دنبال مقاوم سازی ساختمان

برای کم کردن خسارت و تلفات برن

لینک به دیدگاه
زلزله ی تهران نزدیک است.

درسته شاید امشب شاید فردا شاید.....

اما بالاخره اتفاق میوفته.همه از این موضوع خبر دارن.همونطور که تو پست بالا اشاره کردم ما هم میتونستیم از اینکه روی گسل قرار داریم به عنوان فرصت ازش استفاده کنیم اما...

بحران های طبیعی دیگه هم میتونه برای جذب توریست به کار بره مثلا آتشفشان به خودی خود میتونه شهر رو کاملا بسوزونه اما انسان با راهکارهایی میتونه مسیر مواد مذاب رو م

منحرف کنه و از این بلای طبیعی در راستای جذب توریست استفاده کنه

لینک به دیدگاه

اغلب از دید تهدید بهش نگاه میشه اما این نکته رو نباید فراموش کنیم که هر تهدید یه فرصته برای جبران کم کاری ها و اشتباهات گذشته، اگه تدبیر و چاره اندیشی هایی که در اینجور مواقع میشه و نحوه مدیریت و برنامه ریزی به شکل ریشه ای و صحیح صورت بگیره میتونه بطور کامل خسارت ها رو جبران کنه و شرایطی بهتر و قابل اطمینان تر از قبل بسازه.

بحث جالبیه، من که خیلی استفاده کردم.

لینک به دیدگاه

اگر از دید شهرسازی بخوایم به قضیه نگاه کنیم فکر می کنم می تونیم به ماجرا یه دید خنثی داشته باشیم!!! اگر توی هر کاری اصول کلی رعایت بشه بحرانی در کار نیست...هر چند این موضوع خیلی ایده آل گرایانه ست!!!

این مشکل دقیقا از جایی درست شد که آدما، مخصوصا توی محیط های شهری، سعی کردن که خودشون رو مالک و سرور طبیعیت جلوه بدن... سکونت و گسترش کالبدی به هر قیمتی توی هر محیطی نمی تونه نتیجه جالبی داشته باشه، چون تاریخ ثابت کرده که در نهایت این انسانِ که مغلوب طبیعت و شرایطش می شه...

من فکر می کنم تنها فرصتی که می تونه داشته باشه چاره جویی های جدید و نوآوری هایی برای مقابله با این بحران ها تو زمینه مدیریت شهری باشه، که اون هم خودش خالی از تهدید نخواهد بود...

لینک به دیدگاه

سابقه تخریب و بازسازی ژاپن نشان داده است که حتی بهترین تصمیمات و برنامه ریزی های سی یا 30 از اتفاق بلایای طبیعی برای شهرها جلوگیری نمی کند و اگر چه خطرات ناشی از بلایای طبیعی در آینده اغلب شناخته شده اند ممکن است اقدامات پیشگیرانه همیشه اجرا نشود .

با این حال ، تا زمانیکه شهرها وظایف خود را به عنوان پناهگاه و حفظ تجارت ، 30یاست و زندگی روزمره انجام دهند . رهبران ملی و محلی به بازسازی خود ادامه خواهند داد و شهروندان به سوی شهرها حرکت می کنند حتی اگر بلایای جدید از خلال مه یا ابر پدیدار شوند .

یک شهر چیزی بیش از فرم های ساخته شده است ، پدیده پیچیده ای از تصمیم گیری های 30یاسی، قدرت اقتصادی، ساختارهای اجتماعی، تجربه های فرهنگی، و میراث حقوقی است . و تا زمانی که این عناصر نامشهود زنده باشند با نابودی فیزیکی شهر و مرگ و میر تعداد زیادی از مردم ، شهر نخواهد مرد .

حتی هنگامی که فرهنگ یک شهر می میرد ، موقعیت جغرافیایی ، بقایای فرهنگ گذشته ، و ردپای به جا مانده از فرم های ساخته شده پیشین می توانند سبب ساخت و سازهای جدید شود

بنابراین جای تعجب نیست که غرور و مقاومت یک شهر بسیار قوی تر از بخاطر آوردن یک فاجعه است .

برگرفته از کتاب : How Modern Cities Recover from Disaster

صفحه : 231- 232

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

بحران بخشی از زندگی و چون در ایران براش هیچ فکر و برنامه ای وجود نداره کنترلش یا با عدم موفقیت روبرو می شه و یا اگه در موردش برنامه و تز بدیم تبدیل می شه به شعار و یه سری حرف های الکی که در زمان وقوع بحران تبدیل می شه به فاجعه تجربه ای که همیشه و نه چند بار بلکه همیشه تکرار می شه اما در مورد ماهیت بحران باید بگم با توجه به تجربه بقیه دنیا که دست بکار شدن و فقط رو هوا حرف نمی زنن باید گفت یه عاملی که درست هزینه های مالی و جانی و روحی به بشر تحمیل میکنه اما در مواقعی باعث شده که انسان به پیشرفت های خیلی بزرگ هم دست پیداکنه مثلا اختراعات و و سازندگی های بعد از بحران های بزرگ نظامی و طبیعی که در غیر این صورت ممکن بود بشر هیچ وقت به فکرش هم خطور نمی کرد

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...

با تشکر از همه دوستان گرامی....کلی یاد گرفتیم و این یاد گرفتن ها ما را خرسندناک می کند.:a030:

و اما بحث......به نظر من هم تهدیدن هم فرصت....وقتی یه حادثه تلفات جانی داشته باشه میشه گفت بیشتر تهدیده تا فرصت....شما فک کنید کسایی که عزیز از دست دادن تا سال ها و حتی تا آخر عمرشون در حسرت عزیز از دست رفته شون می مونن....البته مسئولین گرام؟؟؟هم می تونن این تهدید رو به فرصت تبدیل کنن و همونطور که دوستان گفتن پاک کنی باشن بر اشتباهات گذشته...اگه اصلاح کریدم که راه تهدید به سوی فرصت کج کردیم و در حادثه بعدی اسمشو تهدید نمی زاریم چون دیگه تلفات جانی نداشتیم...

ولی اگه همچنان به مسیر خودمون ادامه دادیم.....این بلایای طبیعی همچنان واسه ما تهدید می مونن.

منم با نظر ادمین محمد موافقم میشه ادامه داد این همکاری و تعاون رو بعد از یه حادثه

قرار نیست صبر کنیم تا تک تک نقاط ایران زلزله بیاد و کلی خسارت جانی و مالی بدیم و بعد شروع کنیم به ساختن دوباره!!!

ما نباید مغلوب طبیعت بشیم کار طبیعت (بلایای طبیعی) از روی غریزه است ولی ما انسانیم و کارامون از روی عقل؟؟....البته منظورم جنگ با طبیعت نیستاااا فک نکنید اومانیسمم:ws28:

باید جاهایی که طبیعت به ضررمون کار می کنه باهاش مقابله کنیم و این مقابله میشه فرصت....

جالب اینجاست که هم ما و هم مسئولین راه های مقابله با حوادث رو می دونیم ولی دریغ ....

لینک به دیدگاه
زلزله تهران اگر به اون شدتی که منتظرش هستن اتفاق بیفته فک میکنم یه بخشایی ناپدید بشه !:hanghead:

اون که هیچ...

یه کنفرانسی رفته بودم...سخنرانش می گفت: فقط 6 تا از استانهای ایران رئیس کمیته ی بازسازی شهریش معمار یا شهرساز هستن.... آخه این یعنی چی؟ :w768:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...