رفتن به مطلب

بدو بدو مقاله نویسی


ارسال های توصیه شده

سلام بر دوستان تالار معماری.

هدف از زدن این تاپیک اینه :دوستانی که دوس دارن در زمینه مقاله نویسی فعالیت داشته باشن و یا اینکه در این زمینه کار میکنن به جمع ما بپیوندند .

اولا اگه با نحوه مقاله نویسی آشنا نیستن در اینجا باهاش آشنا میشن.

ثانیا اگه علاقه نشون بدن شروع میکنیم به نوشتن مقالات.

هر از گاهی اینجا واسه خودمون موضوعی رو تعیین میکنیم و مقالات رو اگه به حد قبولی رسید تاپیکی میزنیم و مقالات رو به عنوان خود دوستان میذاریم.

و اگه تونستیم (که حتما هم خواهیم توانست چون هدف از زدن این تاپیک همین هست)با معرفی مجلاتی که در زمینه مقالات علمی-تخصصی ، علمی -پژوهشی و isi فعالیت میکنن و همچنین با ارائه موضوعاتی به روز که ارزش کار رو داشته باشه سعی میکنیم که با هم رو زمینه موضوعات کازکنیم تا قابلیت چاپشون باشه.

ممنونم دوستان

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 75
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

ممنون از تاپیک خوبت....

اول از مقاله نویسی فارسی شروع می کنیم یا انگلیسی؟

اگه می شه در مورد حمع آوری مدارم هم توضیخ بدی عالی می شه ....

خواهش میکنم دوست من. اینم از لطف خودت بود.

اول مقاله فارسی. چون اول میخوایم که اصول نوشتن رو یاد بگیریم تا بعد جلو بریم.

ببخشید اما متوجه منظورت نشدم!(در مورد حمع آوری مدارم هم توضیخ بدی ) در مورد چیش توضیح بدم؟

لینک به دیدگاه
خواهش میکنم دوست من. اینم از لطف خودت بود.

اول مقاله فارسی. چون اول میخوایم که اصول نوشتن رو یاد بگیریم تا بعد جلو بریم.

ببخشید اما متوجه منظورت نشدم!(در مورد حمع آوری مدارم هم توضیخ بدی ) در مورد چیش توضیح بدم؟

 

بسیار عالی....

اگه بتونی اصول نوشتن رو در موردش توضیح بدی عالی می شه....

 

راستش ما تو مقاله هایی که برای دانشگاه می نویسیم( انگلیسی) می گن باید ار یه سری منبع آکادمیک مطالب رو جمع آوری کنید و گاهی هم اجازه نمی دن از هر رفرنسی استفاده کنیم.

اینجا رو فرمت mla تاکید دارن...و مصلا" می گن ختما" نوشته ها باید تو "..." بعد جلوش صفحه ی متاب و اسم نویسنده...آخر آخر تو بیبلو گرافی منبع کامل رو معرفی می کنیم.

 

اینحوری

لینک به دیدگاه

چارچوب مقاله و قواعد مقاله نویسی

تحقیق و پژوهش از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به جرات میتوان گفت که همه پبشرفت های علمی صنعتی پژوهشی تکنولوژی و جامعه شناسی بر پایه تحقیق و پژوهش استوار است. اصلی ترین و مهمترین شیوه ارائه نتایج یک مطالعه و تحقیق، تهیه مقاله پژوهشی است و محققی در صحنه تولید وانتشار علمی موفق است که بتواند نتایج پژوهش خود را در مجلات معتبر پژوهشی به چاپ برساند. از آنجا که نوشتن صحیح و مناسب یک مقاله یک رکن اساسی برای چاپ مقالات علمی میباشد، در اینجا سعی شده است که به بررسی روش های صحیح نگارش مقالات پژوهشی پرداخته شود. به طور کلی هر مقاله ای شامل اجزای اصلی زیر است:

عنوان

نام نویسنده یا نویسندگان

اطلاعات تماس

چکیده

واژگان کلیدی

مقدمه

مبانی نظری تحقیق

روش تحقیق

یافته های تحقیق

بحث و نتیجه گیری

فهرست منابع

 

عنوان مقاله

1) اولین بخش یک مقاله عنوان است که باید اشتراکاتی با موضوع اصلی تحقیق داشته باشد و به شکلی جذاب جمله‌بندی شده باشد. نکات زیر در انتخاب عنوان مقاله قابل توجه هستند:

2) عنوان مقاله حتی الامکان باید دقیق و رسا بوده و از به کار بردن اصطلاحات ناآ شنا یا اختصاری خودداری شود.

3) عنوان مقاله حتی الامکان باید جمله خاصی باشد که نکات اصلی و عمده موضوع را در بر داشته باشد.

4) به طور معمول (نه همیشه) و در نام‌گذاری اکثر تحقیق ها این نکات در نظر گرفته می شود: چه چیزی را میخواهیم بررسی کنیم، در چه جامعه ای، در کجا و در چه زمانی. مثلا عنوان یک مقاله میتواند این باشد: بررسی رابطه سطح سواد مادران و تغذیه کودکان در شهر تهران سال 1386

5) عنوان باید «فاقد پیش داوری» باشد. به عنوان مثال، انتخاب این عنوان برای یک مقاله، مناسب به نظر نمی رسد: بررسی علل بی علاقگی رانندگان نسبت به بستن کمربند ایمنی!

6) اگر کلماتی در توصیف ویژگی مطالعه شما نقش کلیدی دارند حتما در عنوان خود آن را بگنجانید. مثل مطالعه آینده نگر مطالعه دوسویه کور یا مطالعه تصادفی شده

7) هیچ گاه نباید در عنوان مقاله نتیجه پژوهش را به صورت ثابت شده ذکر نمود.

 

نویسندگان و آدرس ها

اسامی نویسندگان و همکارانی که در مطالعه شرکت داشته اند باید بطور کامل ذکر شود. همچنین نویسنده اصلی که مسئول ارتباط با خوانندگان است باید مشخص شده و آدرس کامل و شماره تلفن وی در اختیار خوانندگان قرار گیرد.

 

چکیده تحقیق

چکیده پس از عنوان بیشتر از سایر بخشهای یک مقاله خوانده میشود و در چکیده قسمت های مختلف مقاله شامل مقدمه، اهداف، روشها و نتایج تحقیقق بصورت خلاصه ذکر می شود. متن بسیاری از مقاله ها به طور کامل در دسترس ما نیست و گاهی فرصت برای خواندن تمام مقاله نداریم و از این رو چکیده مقاله اهمیت زیادی دارد. در اکثر مجلات تعداد کلمات چکیده 150 تا 250 کلمه محدود است.

 

واژگان کلیدی

چند واژه کلیدی که از اهمیت زیادی در مطالعه برخوردارند، در این قسمت ذکر می شود. ضمن این که با ذکر واژه های کلیدی در سایتهای علمی می توان به دنبال مقاله نیز گشت. به طور معمول تعداد این واژه ها حدود 6-5 کلمه در نظر گرفته می شود.

 

مقدمه

مقدمه یک مقاله ضمن بیان مسئله و تشریح موضوع به آن مسئله پاسخ میدهد که ارزش مطالعه حاضر برای انجام آن چه بوده است. در حقیقت با مطالعه مقدمه یک مقاله پژوهشی، خواننده با مسئله تحقیق آشنا شده و ضرورت انجام پژوهش را درک میکند. متن مقدمه باید روان باشد .

 

مبانی نظری تحقیق

ادبیات تحقیق یا مبانی نظری، به تشریح مفاهیم، تعاریف و تاریخچه موضوع تحقیق می پردازد. نویسنده مقاله باید بر ادبیات تحقیق مسلط بوده و مبانی نظری موضوع تحقیق خود را به طور مختصر ولی کاربردی بیان نماید. مبانی نظری تحقیق باید با استناد و ارجاع علمی آورده شود. یک مقاله خوب باید بخش مبانی نظری قابل قبولی داشته باشد.

 

روش تحقیق

در این قسمت از مقاله چگونگی و روش انجام پژوهش توضیح داده می شود. همچنین نمونه های مورد بررسی، چگونگی نمونه گیری، جامعه هدف، مراحل اجرائی پژوهش و نحوه تجزیه و تحلیل داده ها ذکر می شود. در این قسمت در مورد تغییر بیشتر بحث شده و روش اندازه گیری و میزان دقت و چگونگی کنترل آنها بیان می شود.

 

یافته های تحقیق

در این قسمت نتایج بدست آمده از پژوهش ذکر می شود. نتایجی کلیدی مطالعه باید با کلمات روان و دقیق و بدون بزرگ نمایی ذکر شود. از روشهای مختلفی برای ارائه نتایج استفاده می شود. استفاده از اعداد، جداول و نمودارها کمک ارزنده ای به ارائه مطلب بطور ساده تر می نماید اما لازم است داده های جداول و نمودارها به طور کامل تشریح شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند. در مواردی که از روش ها و آزمون های آماری برای بررسی نتایج و تحلیل داده ها استفاده شده باشد، باید نوع آن نیز ذکر شود.

 

بحث و نتیجه گیری

در این قسمت به تفسیر نتایج ارائه شده می پردازیم. همچنین می توان به مقایسه نتایج به دست آمده از مطالعه حاضر با نتایج سایر مطالعه ها پرداخت و با توجه به مجموعه شواهد نتیجه گیری نمود. در صورت لزوم می توان پیشنهادهایی برای انجام مطالعات بهتر و کامل تر در آینده ارائه داد.

 

فهرست منابع

در پایان لازم است کلیه منابعی که در تحقیق مورد استفاده قرار گرفته‌ اند، به شیوه ای مطلوب ذکر شوند. البته شیوه نگارش منابع در نشریات مختلف متفاوت است.

لینک به دیدگاه
بسیار عالی....

اگه بتونی اصول نوشتن رو در موردش توضیح بدی عالی می شه....

 

راستش ما تو مقاله هایی که برای دانشگاه می نویسیم( انگلیسی) می گن باید ار یه سری منبع آکادمیک مطالب رو جمع آوری کنید و گاهی هم اجازه نمی دن از هر رفرنسی استفاده کنیم.

اینجا رو فرمت mla تاکید دارن...و مصلا" می گن ختما" نوشته ها باید تو "..." بعد جلوش صفحه ی متاب و اسم نویسنده...آخر آخر تو بیبلو گرافی منبع کامل رو معرفی می کنیم.

 

اینحوری

خب این روش ارجاع رو ارجاع درون متنی میگن که به دو صورت میتونی توی مقاله ات منبعی رو که استفاده کردی بیاری. یکی اینکه ارجاع بدی به پایین همون صفحه و یا اینکه در انتهای همون پاراگرافی که نقل قول کردی منبعت رو بیاری.

خب این بستگی داره به فرمت جایی که داری مقاله رو برای اونجا میفرستی. هر مجله یا هر نشریه ای فرمت خاص خودش رو داره. که اگه مقاله ات قابل قبول باشه اما با فرمتشون نخونه مجبوری چندین بار ادیتش کنی.

اما منابعی که میتونی استفاده کنی:

میتونی از سایتهایی که میدونی از نظر علمی قابلیت این رو دارن که ازشون تو مقالات استفاده بشه استفاده کنی.

کتابهایی که در زمینه های مختلف نوشته شدن حالا چه انگلیسی و یا فارسی. و یا مقالاتی که مرتبط با موضوع شما هستن.

امروز متاسفانه سایتهایی رو که میشه ازشون استفاده کرد رو ندارم . وگرنه حتما میذاشتم.

البته تنها استفاده از منابعی کافی نیستن.

برای نوشتن مقالات علمی و پژوهشی که تو سطح نسبتا بالایی ارائه داده میشن باید یه مقدار از خودت مایه بذاری و بری دنبال گردآوری اطلاعات به روش میدانی و ...

لینک به دیدگاه

مرسی از کار جالبی که میکنید امیدوارم بتونم شرکت کنم

فقط فک نمیکنم اگر مقاله ر وبه صورت تاپیک قرارش بدیم دیگه بشه اون و به چاپ رسوند :JC_thinking:

لینک به دیدگاه
مرسی از کار جالبی که میکنید امیدوارم بتونم شرکت کنم

فقط فک نمیکنم اگر مقاله ر وبه صورت تاپیک قرارش بدیم دیگه بشه اون و به چاپ رسوند :JC_thinking:

دوست من اول یه سری مقالات رو به صورت آزمایشی دوستان مینویسن و برامون میفرستن و بعد از اینکه ویرایش شد به صورت مقالاتی از خود بچه توی انجمن گذاشته میشه و نظر سنجی میشه.

بعد میری سر مقالات با سطح بالاتر که ایشالا تا اون موقع راه حلی برای اون هم مطرح میکنیم که چطور پیش بریم.

لینک به دیدگاه

عالیه دوستان .

ممنونم که استقبال کردید.

اگه دوستان موضوعی مدنظرشون هست لطف کنن و پیشنهاد بدن. تا دوستان بتونن روش کار کنن و کم کم پیش بریم و در حین نوشتن مقالات با روش مقاله نویسی هم آشنا بشیم.

فقط اگه بتونید تعداد افراد بیشتری رو به این سمت بکشید عالی خواهد شد.

البته شاید برخی از شماها دانشجو باشید و رو موضوع خاصی کار میکنید. میتونید همون موضوع رو عنوان کنید و اگر هم مقاله اتون مقاله ای چاپی هست برام بذارید تا اگه تونستم منابعی رو بهتون معرفی بکنم..(البته فک نکنید من خیلی اطلاعات دارم نه از اساتیدم کمک میگیرم.)

 

:a030:

لینک به دیدگاه

انواع مقاله

مقالات را از چند دیدگاه می توان دسته بندی كرد. یكی از این دسته بندی ها می تواند بر اساس محتوای اطلاعات مقاله باشد كه از این منظر مقالات به چهار نوع پژوهشی ، تحلیلی ، مروری و گردآوری تقسیم می شوند:

 

1. مقالة پژوهشی: برگرفته از تحقیقی است كه به تازگی پایان یافته است و چون متكی بر یافته های تحقیقاتی است، گزارش تحقیق نیز به آن گفته می شود.

 

2. مقالة تحلیلی: این نوع مقاله كه به نام مقاله نظری نیز شناخته می شود، مقاله ای است كه مؤلف با استفاده از منابع پژوهشی پیشین، نظریة خاصی را در حوزه كار خود مطرح می نماید. در این نوع مقاله نویسنده ممكن است نظریه های قبلی را گسترش دهد، آن ها را با استفاده از شواهد استحكام بخشد، آن ها را به شكل دیگری بیان كند یا آن ها را مورد تأمل و تردید قرار دهد.

 

3. مقالة مروری: این مقاله به تحلیل كلان و ارزیابی انتقادی نوشته هایی می پردازد كه قبلاً منتشر شده است. مؤلف مقاله مروری از طریق مقوله بندی، یكپارچه سازی و ارزشیابی متون منتشر شدة پیشین، سیر پیشرفت پژوهش های جاری را در جهت روشن ساختن مسئله ای مشخص دنبال می كند.

 

4. مقاله گردآوری: این نوع مقاله صرفاً به گردآوری و انعكاس نقطه نظرهای مختلف مندرج در نوشته های مرتبط با موضوعی خاص می پردازد و در واقع كار تازه ای را عرضه نمی كند. تفاوت آن با مقاله تحلیلی این است كه به ارائه نظریه جدیدی منتهی نمی شود و نیز با مقاله مروری این تفاوت را دارد که الزاماً به سنجش و ارزیابی كلیه آثار قبلی نمی پردازد.

لینک به دیدگاه
دوستان کسی نیست موضوعی رو پیشنهاد بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 

خودتون نمی تونید یه موضوعی پیشنهاد بدین فکر می کنم تجربه تون تو مقاله نویسی بیشترهاینکه چه موضوع هایی ازش نقاله خوب می تونه در بیاد

لینک به دیدگاه
خودتون نمی تونید یه موضوعی پیشنهاد بدین فکر می کنم تجربه تون تو مقاله نویسی بیشترهاینکه چه موضوع هایی ازش نقاله خوب می تونه در بیاد

ببین از هرموضوعی میشه مقاله ساخت.

البته فعلا ما چون داریم از سطح پایین شروع میکنیم (همون طور که تو پست قبلی ام زدم از نظر ارزشی مقالات گرد آوری شده در سطح پایین تری هستند) به همین خاطر میشه هر موضوعی رو انتخاب کرد.

حالا من یه فکری میکنم و چند موضوع رو به نظر سنجی میذارم که اگه دوستان لطف کنن و رای بدن میتونیم موضوع مناسب رو پیدا کنیم.

لینک به دیدگاه
ببین از هرموضوعی میشه مقاله ساخت.

البته فعلا ما چون داریم از سطح پایین شروع میکنیم (همون طور که تو پست قبلی ام زدم از نظر ارزشی مقالات گرد آوری شده در سطح پایین تری هستند) به همین خاطر میشه هر موضوعی رو انتخاب کرد.

حالا من یه فکری میکنم و چند موضوع رو به نظر سنجی میذارم که اگه دوستان لطف کنن و رای بدن میتونیم موضوع مناسب رو پیدا کنیم.

 

ممنون

فقط اگه نظرسنجی گذاشتین تو صفحه اصلی نباشه بخش مقالات هست تو دانشگاه مجازی اونجا بذارین مرسی

لینک به دیدگاه
ممنون

فقط اگه نظرسنجی گذاشتین تو صفحه اصلی نباشه بخش مقالات هست تو دانشگاه مجازی اونجا بذارین مرسی

باشه عزیزم اما اگه لطف کنی و تو این زمینه راهنماییم کنی ممنون میشم.

لینک به دیدگاه

با سلام دوستان.

چون فعلا دوستان موضوع مقاله پیدا نشده اینجا یک مفاله ای میذارم که خودم نوشتم.و برای یکی از مجلات فرستاده شده.

این مقاله مطابق با فرمت اون مجله نوشته شده و امکان داره با برخی از مقالاتی که در جاهای دیگه دیدید متفاوت باشه.

چون همونطور که گفتم هر مجله ای فرمت خاص خودش رو داره.

این رو به صورت نمونه ای میذارم تا هم مفید به فایده باشه و هم نمونه ای برای دوستان.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
منم خیلی علاقه دارم به این بخش.برای هر مقاله باید از جه نوع منابعی استفاده بشه؟کتاب؟اینترنت یا چیزای دیگه؟؟؟

کتاب ،اینترنت، مقالات ، منابع زبان های دیگه!

بعد هم در مقالات پژوهشی لازمه که از روش های آمارگیری و میدانی و... هم استفاده کنید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • اضافه کردن...