رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

اقا رضا عالی بود . کاملا روشن بود متشکرم . ممنون میشم در مورد Step Relay که در نرم افزار با حرف s مشخص شده هم یه توضیحاتی بدید .

استپها همونطور که از اسمشون پیداست برای اجرای مرحله به مرحله استفاده میشن.

البته استپها خاصیتهای دیگه ای هم دارن مثلا اعمال یک شرط به یه زیر برنامه طولانی که درحالت عادی نوشتنش مشکل میشه.

بحث استپها یکم پیشرفته تر از چیزاییه که الان توضیح داده میشه. یکم که جلوتر رفتیم کامل توضیحش میدم.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام خدمت همه دوستان

عذرخواهی منو بابت تاخیرای طولانی بپذیرین چون بشدت گرفتار شدم...

سلام آقا رضا...یه سوال داشتم...

برای اینکه یه انکدر رو به دلتا وصل کنم باید چیکار کنم؟

سلام دوست عزیز

بستگی داره که چه استفاده ای از انکودر داشته باشین

خود دلتا یه ماژول داخلی برای high speed counter داره که میشه برای ورودی انکودر هم ازش استفاده کرد. اما سرعت بالایی نداره.

سرعتش فک میکنم 20 کیلوهرتز باشه. (البته شنیدم مدلهای جدیدترش سرعتای بالاتری دارن)

یعنی مثلا با یه انکودر 4000 پالس حداکثر 5 دور در ثانیه یا 300 دور در دقیقه میتونی خروجی داشته باشی.

ولی اگه یه انکودر مثلا 1000 پالس روی اسپیندل یه دستگاه فرز داشته باشی که 4000 دور در دقیقه میزنه نمیتونی ازش استفاده کنی چون در هر ثانیه 60 دور میزنه و 60000 پالس به شما میده که از توان دستگاه شما خارج میشه. در این صورت باید از یه ماژول high speed counter خارجی استفاده کنی که به plc شما متصل میشه .

high speed counter وقتی تو برنامه انتخاب میشه خود plc یه سری از ورودی هارو به اون اختصاص میده که به پایه های انکودر وصل میشه و فقط باید برای کانتر استفاده بشه و دیگه نمیتونی برا برنامت از اونا استفاده کنی.

برنامه نویسیش خیلی راحته. دفه بعد که اومدم با با شرح کامل توضیح میدم...

لینک به دیدگاه
سلام خدمت همه دوستان

عذرخواهی منو بابت تاخیرای طولانی بپذیرین چون بشدت گرفتار شدم...

سلام دوست عزیز

بستگی داره که چه استفاده ای از انکودر داشته باشین

خود دلتا یه ماژول داخلی برای high speed counter داره که میشه برای ورودی انکودر هم ازش استفاده کرد. اما سرعت بالایی نداره.

سرعتش فک میکنم 20 کیلوهرتز باشه. (البته شنیدم مدلهای جدیدترش سرعتای بالاتری دارن)

یعنی مثلا با یه انکودر 4000 پالس حداکثر 5 دور در ثانیه یا 300 دور در دقیقه میتونی خروجی داشته باشی.

ولی اگه یه انکودر مثلا 1000 پالس روی اسپیندل یه دستگاه فرز داشته باشی که 4000 دور در دقیقه میزنه نمیتونی ازش استفاده کنی چون در هر ثانیه 60 دور میزنه و 60000 پالس به شما میده که از توان دستگاه شما خارج میشه. در این صورت باید از یه ماژول high speed counter خارجی استفاده کنی که به plc شما متصل میشه .

high speed counter وقتی تو برنامه انتخاب میشه خود plc یه سری از ورودی هارو به اون اختصاص میده که به پایه های انکودر وصل میشه و فقط باید برای کانتر استفاده بشه و دیگه نمیتونی برا برنامت از اونا استفاده کنی.

برنامه نویسیش خیلی راحته. دفه بعد که اومدم با با شرح کامل توضیح میدم...

میخوام از یه انکدر 500 پالس استفاده کنم...فک میکنم باید از کانتر c251 استفاده کنم درسته؟

لینک به دیدگاه
میخوام از یه انکدر 500 پالس استفاده کنم...فک میکنم باید از کانتر c251 استفاده کنم درسته؟

اینکه از چه کانتری استفاده کنی بستگی به نوع plc و انکدر و استفاده شما ازون داره

البته c251 توی اونایی که های اسپید کانتر دارن مشترکه ولی باید بدونی که سرعت پالس این کانتر دیگه 20 کیلوهرتز نیست. فقط 4 کیلوهرتزه ولی در عوضش دو فاز ورودی داری ینی A و B

اگه قراره انکودرت توی هر دو جهت کار کنه c251 خوبه ولی با توجه به 500 پالسی که داری حداکثر سرعت چرخش انکدرت باید 480 دور در دقیقه باشه.

درحالیکه اگه نیازی به حرکت دو جهته نداشته باشی (مثلا بخوای فقط دور یه وسیله رو اندازه بگیری) میتونی از c235 استفاده کنی که با پایه های ورودی x0 و x1 سرعت چرخش انکدرت میتونه به 2400 دور در دقیقه هم برسه.

البته دقت کن که تعداد پالسهات دقیقا 500 باشه نه 512 و اینکه حتما از ورودی های 0 یا 1 استفاده کنی وگرنه این سرعتو نمیتونی داشته باشی.

لینک به دیدگاه

سلام...

آقا رضا میخواستم ببینم از hmi های دلتا هم سر در میارید یه چند تا سوال بپرسم؟

فرض بر اینکه بلدی میپرسم...:ws3:

میخواستم ببینم تو قسمت عکسهایی که تو hmi وجود داره اگه بخوام از خارج برنامه عکس اضافه کنم باید چیکار کنم؟

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
سلام...

آقا رضا میخواستم ببینم از hmi های دلتا هم سر در میارید یه چند تا سوال بپرسم؟

فرض بر اینکه بلدی میپرسم...:ws3:

میخواستم ببینم تو قسمت عکسهایی که تو hmi وجود داره اگه بخوام از خارج برنامه عکس اضافه کنم باید چیکار کنم؟

بحث HMI دلتا جدا از plc ش میشه گذاشته بودم بعد از plc مشغولش بشم ...

برخلاف plc دلتا که خیلی راحته hmi دلتا چنگی به دل نمیزنه. hmi های دیگه بیشترشون خیلی راحتتر برنامه ریزی میشن.

بگذر یم...

اگه خواستی عکسای کلیدهای دلتا رو تغییر بدی باید اول بانک تصاویر خودتو بسازی. برای اینکار اول به منوی options قسمت picture bank میری و با دکمه ی new یه بانک برا خودت میسازی. نزدیک همون new یه دکمه دیگه هست که یه فلش آبی رنگ داره و کار import انجام میده. با اون میتونی عکسهای خودتو وارد برنامه کنی.

دیگه باقیش هم که به همون روال عادی برنامه انتخابش میکنی...

لینک به دیدگاه
همچنان منتظر آموزش استپ هستم که اگه همراه با یه مثال کاربردی باشه ممنون میشم....

چشم دوست عزیز.

عذرخواهی میکنم بابت اینکه نمیرسم این آموزش با سرعت ادامه بدم.

یکم گرفتارم.

ولی سعی میکنم حداکثر تا ده روز آینده استفاده از استپ هارو توضیح بدم...

لینک به دیدگاه
بحث HMI دلتا جدا از plc ش میشه گذاشته بودم بعد از plc مشغولش بشم ...

برخلاف plc دلتا که خیلی راحته hmi دلتا چنگی به دل نمیزنه. hmi های دیگه بیشترشون خیلی راحتتر برنامه ریزی میشن.

بگذر یم...

اگه خواستی عکسای کلیدهای دلتا رو تغییر بدی باید اول بانک تصاویر خودتو بسازی. برای اینکار اول به منوی options قسمت picture bank میری و با دکمه ی new یه بانک برا خودت میسازی. نزدیک همون new یه دکمه دیگه هست که یه فلش آبی رنگ داره و کار import انجام میده. با اون میتونی عکسهای خودتو وارد برنامه کنی.

دیگه باقیش هم که به همون روال عادی برنامه انتخابش میکنی...

دست گلت درد نکنه خداییش...خیلی وقت بود دنبالش میگشتم...:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
  • 2 هفته بعد...
با سلام و عرض ادب

اگه امکانش هست یه مثال کاربردی عملی کوتاه از نوشتن برنامه s و کنترل یه استپ موتور رو آموزش بدین .

فک کنم یه اشتباهی شده دوست عزیز

استپ ها همونطور که قبلا هم توضیح دادم یه چیزی مثل زیربرنامه نویسی هستن که فقط وقتایی که بهشون نیاز داری فعالشون میکنی و باقی وقتها برنامه داخلشون اجرا نمیشن. فقط فرقشون با زیر برنامه ها همونطور که از اسمشون پیداست اینه که بصورت مرحله ای اجرا میشن.

اما نوشتن برنامه برای بحرکت در آوردن استپ موتور یه چیز کاملا جداست.

برای اینکه یه استپ موتورو بحرکت در بیاری باید از طریق plc به درایو موتورت پالس بدی. این کار درست برعکس های اسپید کانترهاست که قبلا توضیح دادم. یعنی تو این کارم باید به محدودیتهای plc توجه کنی. مثلا plc شما در یک جهت فقط میتونه 20 هزار پالس در ثانیه تولید کنه که باید ببینی موتورت برای هر پالس چقدر حرکت میکنه و حداکثر سرعت موتورو با این روش بدست بیاری و اگه نیاز به سرعت بالاتری داری اکسپنشن های مخصوص این کارو تهیه کنی.

یا حتی میتونی از ماژولهای مخصوص حرکت که خودشون ورودی و خروجی پالس دارن و کل محاسباتو اتوماتیک انجام میدن استفاده کنی. البته من ازین ماژولهای موشن کنترل تاحالا استفاده نکردم ولی چیزی که تو منوالهاش دیدم استفاده ازش کار بسیار راحتیه. مثلا شما برای یه حرکت دایره ای دیگه لازم نیست محاسبه ای بکنی و پالس خروجی بدی و فید بکشو اندازه بگیری. خود ماژول این کارو برات انجام میده...

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

سلام

راستش من یه میکرو کار هستم و چیزی که باعث شد بخوام در به گروه plc پیغام بزارم و بهش علاقه مند بشم این بود که دیدم یه تاچ اسکرین رنگی چقدر راحت توی plc استفاده میشه و کار با سنسور دیگه پیچیدگی های میکرو رو نداره.... ( اونایی که با میکرو کار کردن از مصیبتهای تاچ های رنگی (tft) ها دردسر درایو بعضی از سنسورها مطلعن)

-----

حالا اومدم یه سری اطلاعات برای شروع کارم بگیرم. ممنون میشم تنهام نزارید توی این زمینه کمک کنید بهم

اولآ این lcd های رنگی رو فقط plc دلتا داره؟ من به سنسور های دما - رطوبت -co2 و شاید هم آمونیاک نیاز دارم... آیا plc اینارو داره؟

یه plc خوب با این امکانات و از اون مهمتر ارزون و با کارایی خوب برای یه مدار فرمان کنترلی بخوام چی رو بهم معرفی میکنید که بخرم و باهاش شروع به کار کنم؟

یه نرم افزارم لطفا بگید که بگیرم و یادگیری رو شروع کنم... بازم میگم من هیچی درباره plc نمیدونم ولی به خاطر تجربه میکرو کار کردنم سریع یاد میگیرم لطفآ کمکم کنید:w16:

لینک به دیدگاه
سلام

راستش من یه میکرو کار هستم و چیزی که باعث شد بخوام در به گروه plc پیغام بزارم و بهش علاقه مند بشم این بود که دیدم یه تاچ اسکرین رنگی چقدر راحت توی plc استفاده میشه و کار با سنسور دیگه پیچیدگی های میکرو رو نداره.... ( اونایی که با میکرو کار کردن از مصیبتهای تاچ های رنگی (tft) ها دردسر درایو بعضی از سنسورها مطلعن)

-----

حالا اومدم یه سری اطلاعات برای شروع کارم بگیرم. ممنون میشم تنهام نزارید توی این زمینه کمک کنید بهم

اولآ این lcd های رنگی رو فقط plc دلتا داره؟ من به سنسور های دما - رطوبت -co2 و شاید هم آمونیاک نیاز دارم... آیا plc اینارو داره؟

یه plc خوب با این امکانات و از اون مهمتر ارزون و با کارایی خوب برای یه مدار فرمان کنترلی بخوام چی رو بهم معرفی میکنید که بخرم و باهاش شروع به کار کنم؟

یه نرم افزارم لطفا بگید که بگیرم و یادگیری رو شروع کنم... بازم میگم من هیچی درباره plc نمیدونم ولی به خاطر تجربه میکرو کار کردنم سریع یاد میگیرم لطفآ کمکم کنید:w16:

سلام دوست من...:a030:

این lcd هارو همه plc ها دارن...تمام این کارهایی که میخوای با سنسور انجام بدی و به صورت آنالوگ تحت کنترل داشته باشی رو میشه با پی ال سی انجام بدی...

یه پی ال سی خوب بخوام معرفی کنم همین دلتارو پیشنهاد میکنم...هم ارزون هستند و هم امکانات بسیاری داره...

همین نرم افزارو که اولین پست لینکش هست رو دانلود کن و شروع به کار کن...بعدا میام کلی مطلب در مورد پی ال سی برات میزارم...

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

سلام ، برای استفاده از simulator برنامه تنها کافیه بعد از کامپایل کردن برنامه روی آیکون simulator کلیک کنی ، حالا اگه plc متصل نیست از آیکون debug mode و run میتونی استفاده کنی ، اگر plc داری میتونی با ایکون online mode به صورت آن لاین برنامتو با حضور plc شبیه سازی کنی .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...