رفتن به مطلب

با هم 3ds max & V-ray یاد بگیریم...تمرین = آموزش

Fo.Roo.GH

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان

خسته نباشید

حتما میپرسید اینهمه تاپیک در زمینه اموزش 3dmax & V-ray چرا این تاپیک ایجاد شده، دلایلش رو عرض میکنم:

- تاپیکهای سابق بیشتر مرجع دانلود فیلم و متن اموزشی بود که بسیار عالی و مفید هست اما نتیحه اموزش مشخص نیست و در واقع روندی رو طی نمیکنه...در کنار اینکه واقعا چه تعداد از ما از این همه نت و فیلم اموزشی که دانلود میکنیم استفاده میکنیم و دقیق مطالعه میکنیم؟!!

- تاپیکهای سابق البته غیر از تاپیک نمونه کار ها بیشتر یه تکلم یک طرفه محسوب میشون چرا که تمرین و بررسی آن لاینی انجام نمیگیره و در نتیجه بین بچه ها تعاملی به وجود نمیاد

ذکر این نکته ضروریه که بنده به هیج وجه نه قصد تدریس دارم نه خودمو در این حد میدونم

بیشتر هم قصد دارم در کنار که نکاتی که میدونم نکات بیشتر و مفید تری رو از شما یاد بگیرم

پس پویایی و همراهی شما دوستان باعث ادامه مستمر این تاپیک خواهد بود

روند تاپیک :

اینجا هیچ نکته اموزشی خارج از تمرین توضیح داده نمیشه...به عبارت دیگه موضوعی برای مدلینگ، متریال و نورپردازی عنوان میشه و در حین انجام اون نکات مربوطه گفته میشه که فکر میکنم خیلی بیشتر تو ذهن بمونه

در حین تمرینات...تمرینات انفرادی توصیه میشه که در صورت انجام روی نتیجه بحث و کرکسیون میشه

در خلال تمرینات از پیشنهادات شما به شدت استقبال میشود!!

با تشکر از فاطیمای عزیز مدیر تالار که این فرصت رو در اختیار من قرار داد.:a030:

لینک به دیدگاه

عجب استقبالي ! :texc5lhcbtrocnmvtp8

تمرين شماره 1 :

براي اين تمرين ،‌مدل سازي متريال و نور دهي يك نماي الومينيوم كامپوزيت رو در نظر گرفتم

فايل كد زير رو دانلود كنيد...فايل رو به فرمت كد 2007 اپلود كردم كه همه بتونن استفاده كنند...

نكته : من چون مدلسازي رو در مكس انجا ميدم...فايل هاي كد پلان يا نما رو به مكس ميبرم و از روي اونا مدلسازي و باقي قضايا رو انجام ميدم

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

برنامه مكس رو باز كنيد

قبل از هر كار براي import كردن فايلهاي كد به مكس لازمه سيستم اندازه گذاري رو با كد همگن كنيد براي اينكار به تب customize و گزينه Unit Setup... بريد

n5e34x14duu4tzw8gxx8.jpg

لینک به دیدگاه

در اين قسمت بايد بر طبق مقياسي كه تو كد كار كرديد مكس رو هم تنظيم كنيد

مثلا من هميشه تو كد بر اساس متريك كار ميكنم يعني خطي به اندازه 1 متر رو با عدد 1 وارد ميكنم در نيتجه مقياس نقشه ها هميشه 1/100 هست

به همين خاطر مقياس مكس هم رو توي هر دوي اين باكس ها كه براتون اپلود ميكنم به مقياسي كه كار ميكنيد تغيير بديد

mkbkwo7ice4qqe6jggw.jpg

لینک به دیدگاه

بعد از اين مرحله طيق عكس فابل كد رو وارد مكس ميكنيم

4t98a28z2sapdflhrnkt.jpg

وقتي اوكي رو ميزنيد اين پنجره باز ميشه

راجع به تنظيماتش الان توضيح خاصي نميدم چون ما قراره فقط از روي كد كار كنيم و با خطوط خود كد كاري نداريم

zkesclicgox7jmzlnghr.jpg

لینک به دیدگاه

وقتي اوكي نهايي رو زديد فايل شما وارد مكس ميشه

چون اين كار ما نما هست پس بايد وارد قسمت front كار بكنيمش

براي اين كار كل نما رو انتخاب كرده روي ايكون rotate كليك راست ميكنيم و در جدول حاضر شده در قسمت x عدد 90 رو ميزنيم

8em9sf9mslfs1dijgt6o.jpg

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
خسته نباشید،بقیه آموزش نمیزارین ؟ میدونم این بخش خیلی خیلی خلوته ! ولی اگر کمکی از دستم بر اومد منم کمک میکنم...
چرا حتما ميذارم متاسفانه سرم شلوغه ولي به زودي ادامه ش رو ميذارم ممنون لطف ميكنيد دوست عزيز
لینک به دیدگاه
مرسی فروغ جان:flowerysmile:

من البته همیشه توی کد سه بعدی می کنم عادت به سه بعدی تو 3D ندارم

خوشحال می شیم ادامه بدی

شرمنده وقفه افتاد فاطمه جان..چشم حتما flowerysmile.gif

لینک به دیدگاه

خب ادامه میدهیم

وقتی نما رو به صورتی که توضیح داده شد rotate کردید، تو بخش front اون رو به صورت کامل میبینید

حالا صفحه front رو بزرگ کنید مرحله مدلسازی اغاز میشود

به قسمت پایین نما فعلا کاری نداریم جز قسمتی از ساختمان هست که دارای کوور و قوس هستش و باید از پلان بهش رسید، بنابراین از طبقه دوم ساختمان به بالا فعلا مدلسازی میکنیم

در اینجا هم میتونیم از Geometry و هم از Shapes استفاده کنیم

اینجا من از Shape ،Line رو انتخاب میکنم از روی نمای مورد نظر با لاین مستطیلی دور خطوط نمای ساختمان میکشیم:

22noj4hr7io9p693p6av.jpg

اینم از نمای چهارگانه

l260upa0kiaqglop58fs.jpg

لینک به دیدگاه

لاین کشیده شده هم دارای اسم و هم داری رنگ مشخص هستش که وقتی انتخاب شده باشه از سمت راست ، بالا میتونید رنگ و اسمش رو ببینید

لاین رو انتخاب (select) کنید از رولات های سمت راست بالا کنار گزینه create گزینه Modifire list رو بزنید و گزینه Extrude رو انتخاب کنید حالا باید به مقدار اکسترود عدد بدید، یه عدد فرضی مثلا 15 متر میدیم (هر طولی که ساختمانیمون داره)

sg7w74m2nnqo73ltzxah.jpg

لینک به دیدگاه

خب حالا میخواهیم به فرض یه قاب بسازیم...یادتون باشه این دستور خیلی جاها به درد میخوره، چون تو مدلسازی جاهای زیادی هستش که به ساختن قاب نیاز پیدا میکنیم

برای این کار در قسمت Shape,Rectangle رو انتخاب میکنیم اما یادتون باشه که باید تیک کنار Star New Shape رو برداریم تا Rectangle های جدایی که میسازیم بهم پیوسته باشند.

حالا برای ساختن قاب الومینیومی دور سطح شیشه ای ساختمان با روش فوق قاب میکشیم: یک Rectangle برای سطح بیرونی و یک Rectangle دیگه برای داخل اون (طبق عکس)

cypfqyyr4gng3fp50ql5.jpg

حالا یه spline دارید که میتونید با سلکت کردنش و رفتن به قسمت مدیفایر ادیتش کنید..مثلا ورتکس ها رو جابه جا کنید تا روی خطوط دقیق قرار بگیره...

از همون modifire گزینه extrude رو انتخاب کنید و بهش عدد بدید...من برای این قسمت مقدار 15 سانت یعنی 0.15 رو در نظر گرفتم...حالا یکی از قابهای الومینیومی اماده شده تا بعد که بهش متریال بدیم

لینک به دیدگاه

در ادامه میخواهیم که مدلسازی این قسمت از قاب رو کامل کنیم : برای این کار باید یک قاب مشبک (نرده های فلزی داخل قاب) و یک شیشه به عنوان شیشه اصلی پنجره داشته باشیم

برای این کار در قسمت Geometry یک plane به اندازه سطح داخل قاب میکشیم میتونید تو قسمت پارامتر ها ابعاد و اندازه رو وارد کنید

از همون قسمت segment های طولی و عرضی این پلین رو تغییر بدید برای این قسمت تغییرات سگمنت الزامی است

به قسمت طولی عدد 13 رو بدید و به عرضی عدد 5 خودتون متوجه میشید که منطبق بر نما خواهد شد...

حالا به پلین مورد نظر مدیفایر Latice رو بدید...این مدیفایر برای مشبک کردن به کار برده میشه و بسیار مفید هستش

حالا به یک حجم عجیب غریب برمیخورید! این برای این هستش که اعدادی که به صورت دیفالت در ابعاد و اندازه ها هستند بسیار بزرگه!

دو عدد رو باید تغییر بدید : 1- Parameters =>Struts=>Radius

این عدد رو تعییر بدید مثلا بکنید 0.03m یعنی 3 سانت

2- Parameters =>Joints=>Radius

این عدد رو هم به همون عدد بالا تغییر بدید

در این مدیفایر گزینه end cap رو تیک بزنید و در قسمت Struts قسمت Sides رو که دیفالتش 4 هست به 5 تغییر بدید

با رفتن به صفحه اصلی میتونید نتیجه رو ببینید

fm0w8kncc2s4r1sa9bfz.jpg

لینک به دیدگاه

برای تکمیل این قسمت یک پلین دیگه میکشیم به همون ابعاد قبلی با این تفاوت که کاری به سگمنت ها نداریم و میتونی حداقل تعداد رو به اونها بدیم..این پلین شیشه نهایی ما خواهد بود و متریال شیشه خواهد داشت...با تمام شدن این قسمت یکی از قابهای کار نمای کامپوزیت ها مدلسازی شده و اماده است :ws37:

ادامه دارد...

لینک به دیدگاه

snap ها خیلی گسترده هست و من آموزش خواصی واسش ندارم

ولی این آموزش فارسی واسه Aligen هست. راحت و قوی !

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

enjoy

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...