رفتن به مطلب

مضرات سیستم گرمایش از کف

ارسال های توصیه شده

سیستم گرمایش از کف به دلیل بیماری زا بودن آن سالها پیش توسط موسسات استاندارد بین المللی ممنوع و از چرخه تولید خارج شده است بنا براین بر خلاف آن چه تبلیغ می شودبه عنوان فن آوری نوین مطرح نیست.

خساراتی که استفاده از این سیستم دارد گاه جبران ناپذیر است. این زیان که ناشی ازشناخت نادرست از آن محصول می باشد ، تنها با ایجاد آگاهی مصرف کننده به حداقل می رسد .این آگاهی را میتوان با توضیح تاریخچه کاربرد این نوع سیستم گرمایشی و بیان حقایقی تلخ به وجود آورد.

سابقه کاربرد این سیستم در نقاط سراسراروپا وآمریکا به سالها قبل بر می گردد که از آن در ورودی ساختمان ها برای جلوگیری از یخ زدگی پله ها استفاده می شده است.

اگر چه کمی بعد به داخل ساختمان ها راه یافت اما باز هم به عنوان یک سیستم گرمایشی در فناوری مورد استفاده ، قرار نگرفت . و تنها در استخرهای سرپوشیده کاربرد داشت شاید در همین زمان و یا کمی پس از آن و پیش از آغاز بازی های آسیایی تهران قبل از انقلاب بود که این سیستم برای نخسیتین بار در استخر سرپوشیده مجموعه ورزشی آزادی به بهره برداری رسید .

garmayesh%20az%20kaf.jpg

و به این ترتیب این سیستم در ایران نیز استفاده شد . البته کمی بعد زمین های چمن فوتبال هم سیستم گرمایش از کف را در دل خود جای دادند و این امید به وجود آمد که به زودی می رفت در منازل هم جای ثابت پیدا کند اما بررسی های مؤسسه های تحقیقاتی نشان داد که استفاده از این سیستم در ایجاد بیماری واریس پا تاثیر گذاشته و دخالت مستقیم دارد. بنا براین به حکم این مؤسسه ها استفاده از آن در منازل کشورهای اروپایی و آمریکایی ممنوع شده و خیلی زود از چرخه تولید انبوه خارج شد .

اما سوداگران و تولید کنندگان که پیش از اعلام این آرا در سطح انبوه قطعات آن را تولید کرده بودند به خاطر پیشگیری از ضررهای هنگفت مالی و با اطلاع از مضراتش آن را با قیمت بسیار پایین به واردکنندگان ایرانی فروختند و بار دیگر ایران بازاری شد برای تولیداتی که اروپا از چرخه خود خارج کرده بود .

لازم به یادآوری است که این سیستم تا کنون موفق به دریافت نشان استاندارد در داخل کشور نشده است.

همانطور که گفته شد این سیستم بیماری زاست و استفاده از آن در ایجاد بسیاری از بیماری ها مؤثر است .

از طرفی نحوه نصب و اجرای آن در کشور به درستی شناخته نشده و کمبود نیروی متخصص به مشکلات کاربرد این سیستم افزوده است و نقایص آن را بیشتر هویدا می سازد .

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...

جناب RoBIC ، قبل از اينكه به مطلب يه سايت استناد كني و يه تكنيك نو رو زير سوال ببري بهتره يه كم تحقيق بيشتري بكني ، مثلاً

يا

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام

میخواستم ببینم الان در ایران این سیستم استفاده میشه و مجوز های لازم را داره یا نه؟

و بهینه ترین سیستم های گرمایش و سرمایشی در ایران چیه؟

با تشکر

لینک به دیدگاه
  • 11 ماه بعد...

در مورد سیستم های گرمایش از کف نمیتونیم به همین راحتی اظهار نظر کنیم البته شرکت سوپر پایپ ادعا میکنه که استاندارداش رو تونسته تو ایران بگیره ولی مجهزه کلاجوریکه ورزشگاه آزادی رو این شرکت سیستم گرمایش از کفش رو اجرا کرده

لینک به دیدگاه

دوستان بزرگوار توجه داشته باشند كسي منكر فوايد اين روش نيست با اينكه مضراتي هم داره

ولي به چند دليل در پروژه ها كمتر استفاده ميشه

1- مشكلي اجراي ساختمان

2- هزينه اوليه زياد

3-عدم اگاهي از اين روش

ولي مهتر از همه اينه بهتر اين روش جاي استفاده بشه كه ارتفاع بلندي دارند

گرمايش از كف خوبه ولي اين خوب بودن تا زماني است كه مشكلي پيش نياد مشكل پيش بياد واقعا هزينه سر سام اوري داره

لینک به دیدگاه
سلام

و بهینه ترین سیستم های گرمایش و سرمایشی در ایران چیه؟

با تشکر

پاسختون يكم سخته به چند دليل

اول اينكه بايد بگم براي چه كاربريه ؟

كدوم اقليم در ايران ؟

چون هر پروژه ي باتوجه به نوع اقليم ونوع كاربري اون منطقه وهزينه پروژه و شرايط اون پروژه ميشه سيستم هاي متنوعي رو كار كرد

ولي به صرفه ترين سيستم در ايران براي مناطق غير شمالي و جنوبي ايران

كولر ابي و شوفاژ

ولي اينو بازم تاكيد ميكنم بايد نوع كاربري و اقليم منطقه رو اشاره ميكرديد

مثلا براي كاربري بيمارستان نمياييم كه از كولر ابي استفاده كنيم چون روش اشتباهيه

ولي براي كاربري هاي لوكس مثل هتل ها فن كويل روش خوبيه

براي مناطقي كه رطوبت بالاي دارند فن كويل به شرط اينكه چيلر مورد نظر چيلر تراكمي باشه

لینک به دیدگاه
در مورد سیستم های گرمایش از کف نمیتونیم به همین راحتی اظهار نظر کنیم البته شرکت سوپر پایپ ادعا میکنه که استاندارداش رو تونسته تو ایران بگیره ولی مجهزه کلاجوریکه ورزشگاه آزادی رو این شرکت سیستم گرمایش از کفش رو اجرا کرده

در حاشیه به این موضوع اشاره کنم که خیلی از این شرکت ها زمانی که میخوان استانداردهای لازم رو بگیرن کیفیتشونو میبرن بالا

بعد که کلی تاییدیه گرفتن و بین مشتریهاشون اعتبار کسب کردن دیگه اهمیتی به کیفیتشون نمیدن

یعنی تغییر کیفیت رو مصرف کننده و پیمانکار متوجه نمیشن مگه اینکه خودشون تجهیزات آزمایشگاهی داشته باشن و تست کنن

مثلا برای لوله 5 لایه که میگن فشار 15 بار در 90 درجه سانتیگراد (البته اطلاعاتم برا 2 سال پیشه )

کسی خودش تست کرده یا چنین شرایطی براش پیش اومده ؟

دومین مورد مربوط به همون تاییدیه های میشه که چنین شرکت هایی کسب میکنن

همه نه ولی خیلی از مصرف کننده ها حین خرید - با وجود بررسی تاییدیه ها - به تاریخ تاییدیه های اخذ شده

و مشخصات محصولات تایید شده شرکت ها توجه نمیکنن

چرا که بعضی از تاییدیه ها من جمله

سالانه هست

سومین مورد نام های اختصاری که در محصولات بعضی شرکت ها حک شده با 3 یا 4 حرف

به جای نام کامل شرکت

طولانیش نکنم خیلی از اینها تولید چین هست و نام اختصاری برای ورود و رد کردن از گمرکی هست

و اصلا معلوم نیست اون شرکت تولید کننده هست یا یه کارگاه چاپ و حک روی چنین محصولاتی (فکر کنم دیگه ریشه کن شدن )

بنابراین صرف یک تاییدیه یا اجرا در مکان معروفی دلالت بر خوب بودن محصولی نیست

چون خیلی از ناظران پروژه های بزرگ هم مجوزها و تست های کالاها رو بررسی نمیکنن

لینک به دیدگاه

سلام

بچه ها من که هر چی سرچ کردم چیزی در مورد مضرات گرمایش از کف پیدا نکردم!

شما منبع معتبری دارین که حتی به یکی از مضراتش اشاره کرده باشه؟

لینک به دیدگاه
سلام

بچه ها من که هر چی سرچ کردم چیزی در مورد مضرات گرمایش از کف پیدا نکردم!

شما منبع معتبری دارین که حتی به یکی از مضراتش اشاره کرده باشه؟

سلام

حداقل چیزی که من شنیدم در موردش و منبعی هم ندارم اینه که گرمای حاصل از اون با مواد شیمیایی و رنگهای شیمیایی فرش واکنش میده که گاز سمی رو تولید میکنه البته گفتم فقط اینو شنیدم ومنبعی ندارم

لینک به دیدگاه
سلام

حداقل چیزی که من شنیدم در موردش و منبعی هم ندارم اینه که گرمای حاصل از اون با مواد شیمیایی و رنگهای شیمیایی فرش واکنش میده که گاز سمی رو تولید میکنه البته گفتم فقط اینو شنیدم ومنبعی ندارم

خوب پس زیاد جدی نیست (تاپیک)

راستش من که عنوان رو دیدم یه لحظه برام جالب اومد، اما مثل بعضی از روزنامه ها که تیتر جنجالی میزنن و در کل خبر خاصی نیست، بود:ws3:

البته زیاد هم بد نشد یه سرچی کردیم :w16:

لینک به دیدگاه
خوب پس زیاد جدی نیست (تاپیک)

راستش من که عنوان رو دیدم یه لحظه برام جالب اومد، اما مثل بعضی از روزنامه ها که تیتر جنجالی میزنن و در کل خبر خاصی نیست، بود:ws3:

البته زیاد هم بد نشد یه سرچی کردیم :w16:

همون دما تجهیز خیلی منبع قابل اعتمادیه ولی خب شما بازم اگه چیزی پیدا کردی برای تقویت تاپیک و اطلاعات دوستان اینجا قرار بدین

لینک به دیدگاه
همون دما تجهیز خیلی منبع قابل اعتمادیه ولی خب شما بازم اگه چیزی پیدا کردی برای تقویت تاپیک و اطلاعات دوستان اینجا قرار بدین

بله

البته خود "دما تجهیز" از "معماری نیوز" نقل قول کرده که توی معماری نیوز یه تکذیبه بعد از گذاشتن اون مقاله براش ارسال شده که اونو گذاشته

پیشنهاد میکنم شما هم بخونین :a030:

و همینطور :

ولی در کل مطلب هم قدیمی هست، من تو هر نمایشگاهی که تو این یکی دو سال رفتم خیلی از گرمایش از کف استقبال شده بود، اگر مضر بود حتما فیدبک داشت

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

[h=2]مضرات سیستم گرمایش از کف[/h]

سیستم گرمایش از کف به دلیل بیماری زا بودن آن سالها پیش توسط موسسات استاندارد بین المللی ممنوع و از چرخه تولید خارج شده است بنا براین بر خلاف آن چه تبلیغ می شودبه عنوان فن آوری نوین مطرح نیست.

خساراتی که استفاده از این سیستم دارد گاه جبران ناپذیر است. این زیان که ناشی ازشناخت نادرست از آن محصول می باشد ، تنها با ایجاد آگاهی مصرف کننده به حداقل می رسد .این آگاهی را میتوان با توضیح تاریخچه کاربرد این نوع سیستم گرمایشی و بیان حقایقی تلخ به وجود آورد.

سابقه کاربرد این سیستم در نقاط سراسراروپا وآمریکا به سالها قبل بر می گردد که از آن در ورودی ساختمان ها برای جلوگیری از یخ زدگی پله ها استفاده می شده است.

اگر چه کمی بعد به داخل ساختمان ها راه یافت اما باز هم به عنوان یک سیستم گرمایشی در فناوری مورد استفاده ، قرار نگرفت . و تنها در استخرهای سرپوشیده کاربرد داشت شاید در همین زمان و یا کمی پس از آن و پیش از آغاز بازی های آسیایی تهران قبل از انقلاب بود که این سیستم برای نخسیتین بار در استخر سرپوشیده مجموعه ورزشی آزادی به بهره برداری رسید .

garmayesh%20az%20kaf.jpg

و به این ترتیب این سیستم در ایران نیز استفاده شد . البته کمی بعد زمین های چمن فوتبال هم سیستم گرمایش از کف را در دل خود جای دادند و این امید به وجود آمد که به زودی می رفت در منازل هم جای ثابت پیدا کند اما بررسی های مؤسسه های تحقیقاتی نشان داد که استفاده از این سیستم در ایجاد بیماری واریس پا تاثیر گذاشته و دخالت مستقیم دارد. بنا براین به حکم این مؤسسه ها استفاده از آن در منازل کشورهای اروپایی و آمریکایی ممنوع شده و خیلی زود از چرخه تولید انبوه خارج شد .

اما سوداگران و تولید کنندگان که پیش از اعلام این آرا در سطح انبوه قطعات آن را تولید کرده بودند به خاطر پیشگیری از ضررهای هنگفت مالی و با اطلاع از مضراتش آن را با قیمت بسیار پایین به واردکنندگان ایرانی فروختند و بار دیگر ایران بازاری شد برای تولیداتی که اروپا از چرخه خود خارج کرده بود .

لازم به یادآوری است که این سیستم تا کنون موفق به دریافت نشان استاندارد در داخل کشور نشده است.

همانطور که گفته شد این سیستم بیماری زاست و استفاده از آن در ایجاد بسیاری از بیماری ها مؤثر است .

از طرفی نحوه نصب و اجرای آن در کشور به درستی شناخته نشده و کمبود نیروی متخصص به مشکلات کاربرد این سیستم افزوده است و نقایص آن را بیشتر هویدا می سازد .

منبع: معماری نیوز

لینک به دیدگاه

با سلام :

مهندسین بزرگوار هر سیستمی در تاسیسات داری محاسب و محدودیت های می باشد

پس نمیشه

بگیم چون سیستم گرمایش از کف برای سلامتی مضره پس سیستم جالبی نیست

هر سیستمی در کنار مزایای که داره بلاخره محدودیت های هه داره

از نظر الگوی جریان گرمایی نسبت به سیستم شوفاژ - بخاری و .. سیستم بهتری میباشد

سیستم گرمایش از کف باید در جای خودش طراحی بشه -اصولا این سیستم برای سا ختمان های مسکونی توصیه نمیشه - این سیستم بیشتر برای ذوب کردن برف رمپ ها ، گرم کردن فضای دور استخر ها که از فضای دور استخر رو گرم نگه داره تا زمانی که اب از استخر خارج میشه از صدمه دیدن افراد بخاطر سر خردن جلوگیری کنه و همیشه دور استخر گرم باشه

این سیستم برای جاهای که ارتفاع حدوذا بالای 3 متر داره به غیر از سوله ها ، سیستم خوبی می باشد

سیستم گرمایش از کف در کنار مزایا که داره محدودیت های هم داره من جمله - مادامی که سیستم درست کار کند و این سیستم توسط شرکت های مجاز اجرا بشه میتونه خوب جوابگو باشه - ولی در صورتی که این سیستم در نشتی داشته باشه و روش تشخیص بسیار مشکل می باشد باید به تاچار کل کف سازی که انجام شد مورد تخریب قرار بگیره تا عیب مورد نظر اصلاح بشه -

عیب بعدی که میتونیم به اون اشاره کنیم وزن سقف اون ساختمان بالا تر میره بخاطر مش بندیو بتن ریزی

نکته بعدی در سیستم های گرمایش از کف -حتما حتما حتما زمانی که از این سیستم استفاده میشود به دمای اب ورودی که به لوله ها وارد میشه باید توجه خاصی بشه

زمانی که از موتورخانه استفاده میشه حتما باید از یک مبدل حرارتی استفاده بشه تا دمای اب که وارد سیستم میشه بالاتر از 40 درجه نشه

چون معمولا از لولهای پنج لایه استفاده میکنند و عیب لوله ای پنج لایه معمولا از اتصالات اونه و از اتصالات مورد نظر باعث نشتی میشه

حتما در سیستم های گرمایش از کف باید الگوی جریان زندگی کمی عوض بشه و از فرش استفاده نشود

چون که همین فرش باعث عایق حرارتی شده واز راندمان سیستم میکاهد

لینک به دیدگاه

[h=2]مضرات سیستم گرمایش از کف[/h]

باسلام. من جوابيه مركز تحقيقات ساختمان و مسكن را قرار مي دهم تا اين موضوع بهتر روشن شود.

"در پی انتشار خبری از سوی سایت خبری معمارینیوز مبنی بر ابلاغ دستورالعملی از سوی مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن به تمامی سازمانهای مسکن و شهرسازی کشور که استفاده از سیستم گرمایش از کف را غیرمجاز اعلام کرده است، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ضمن تکذیب این خبر اعلام میدارد که هیچگونه دستورالعملی را دال بر عدم استفاده از سیستم فوق به سازمانهای مسکن و شهرسازی استانها ابلاغ ننموده است.

تحقیق و بررسی بر روی این سیستم به عنوان یکی از سیستمهای رایج تاسیساتی از جمله پروژههای تحقیقاتی انجام شده در بخش تاسیسات ساختمانی مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن است که نتایج حاصل از این تحقیقات به شرح ذیل میباشد:

1- اعطای گواهینامه فنی به لولههای پلیمری که قابلیت کاربری در سیستمهای گرمایش کفی را دارند و الزامات مربوطه را لحاظ مینمایند.

2- برگزاری 2 کارگاه آموزشی در دو سال اخیر با موضوع گرمایش کفی و ارائه 12 عنوان مقاله و نیز برنامهریزی جهت برگزاری سومین کارگاه آموزشی در خرداد ماه سال جاری به منظور ارائه نتایج تحقیقات صورت گرفته بر روی این سیستم به منظور آشنایی متخصصین و دستاندرکاران

3- چاپ کتاب «لولههای پلیمری» نشریه شماره (429)، همچنین اقدام برای چاپ کتابی با موضوع سیستم گرمایش کفی تحت عنوان «سیستم گرمایش کفی (انتخاب، طراحی، نصب، راهاندازی، سرویس و نگهداری)» (در زیر چاپ میباشد.)

4- برگزاری دو دوره کنفرانس بینالمللی تاسیسات و سیستمهای گرمایشی و سرمایشی و راهبری کمیته علمی آن توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و ارائه مقالات متعدد در خصوص سیستم گرمایش کفی

منبع: اخبار و وقایع مرکز تحقیقات مسکن و ساختمان "

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...