رفتن به مطلب

امسال چطور؟؟؟؟

رمضان امسال روزه میگیرید؟؟  

141 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. رمضان امسال روزه میگیرید؟؟

• 76
    • 45
    • 20

ارسال های توصیه شده

من چون اعتقاد دارم که قرآن کلام خداست . پس به جهنم هم اعتقاد دارم. و اون که اعتقاد نداره به قرآن و کلام خدا جهنم هم براش مفهومی نداره ...

این آدم پس از چی باید بترسه ؟ وقتی ترس وجود نداشته باشه . پس امر و نهی خدا هم مفهومی نداره

حرف شما تنها در صورت نبودن یک حکومت اسلامی مصداق داره.

که در این صورت درسته.

اما آیه قرآن هم داریم،که از کسانیکه ایمان نیاورده اند،جزیه بگیرید.

پیامبر اسلام هم از یهودیان و مسیحیان و پیروان سایر مکاتب جزیه میگرفت.

اسلام شعار اختیاری بودن احکامشو میده،اما در عمل چون حکومت از روز اول دستش بوده،سایرین را مجبور به تعظیم کرده.

درباره همین روزه،میشه بگی مجازات روزه خواری در ملا عام در زمان خود پیامبر چی بوده؟

اگر در دین اجباری نیست!!

حتما تحقیق کنین و جوابش را به من بدین.:icon_gol:

• Like 6
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 466
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

خودمون هم مشكل داريما كلا طرز فكر مسخره اي داريم ..مثلا داري يه چاي معمولي ميخوري همكارت يه جوري نگات ميكنن انگار ويسكيه ..همون چاي كه تا ديروز همه با هم ميخورديم امروز خوردنش توي جمع جرمه و بي احترامي به بقيه !!!

امروز صب تو فكر اين بودم كه سي روز ماه رمضون رو اعتصاب غذاي تر وخشك كنم در اعتراض به اين طرز فكرهاي مسخره .

• Like 4
لینک به دیدگاه
حرف شما تنها در صورت نبودن یک حکومت اسلامی مصداق داره.

که در این صورت درسته.

اما آیه قرآن هم داریم،که از کسانیکه ایمان نیاورده اند،جزیه بگیرید.

پیامبر اسلام هم از یهودیان و مسیحیان و پیروان سایر مکاتب جزیه میگرفت.

اسلام شعار اختیاری بودن احکامشو میده،اما در عمل چون حکومت از روز اول دستش بوده،سایرین را مجبور به تعظیم کرده.

درباره همین روزه،میشه بگی مجازات روزه خواری در ملا عام در زمان خود پیامبر چی بوده؟

اگر در دین اجباری نیست!!

حتما تحقیق کنین و جوابش را به من بدین.:icon_gol:

در قرآن اینطوری گفته نشده که هر کس دینش اسلام نیست باید متحمل باری از طرف مسلمون ها بشه!

موضوعی که در قرآن بهش اشاره شده اینه :

وقتی مسلمون ها در مدینه مستقر شدند، گروهی یهودی در کنار اونها زندگی میکردند . مسلمون ها و یهودیان تعهد نامه ای امضا کردند که امنیت یکدیگر رو تضمین کنند. وقتی یهودیان تلاشهای منافقانه ی خودشون برای براندازی حکومت اسلامی انجام دادند . این آیات نازل شد و برخورد تند با اونها رو تاکید کرد

کلا ما هیچ جای قرآن برای مبارزه با ادیان دیگر آیه ای نداریم، مگر اینکه اونها از در نفاق وارد شده باشند و قصد بر اندازی و ضربه زدن رو داشته باشن

------------------------------------------------------------------------

در مورد روزه خواری در ملا عام هم همینجوریه تقریبا، ما در حال حاضر داریم در یک جامعه ی اسلامی زندگی میکنیم( منظورم حکومت نیست، منظور اکثریت مردم هستند که مسلمون هستند) در دین اسلام روزه در ماه رمضان واجبه،و خوردن روزه از روی عمد کاری بسیار مضموم، در این شرایط وقتی همه ی مسلمون ها در حال روزه هستند و یکی که اعتقاد نداره به بهانه ی جویدن یک آدامس و همراه یک نیشخند به فرد روزه دار، عمل اون رو غیر عقلانی قلمداد میکنه، لازمه که دین اسلام مجوزی داده باشه تا جلوی تمسخر اعتقادات اسلامی گرفته بشه

اما اگر دیدید کسی آبی در خیابون بخوره و جوری بخوره که سعی کنه دیگران نبینن، و قصد توهین و دهن کجی به اعتقادات اکثریت جامعه رو نداشته باشه... اسلام اجازه هیچ برخورد تندی رو با اون شخص نداده

• Like 3
لینک به دیدگاه

در مورد روزه خواری در ملا عام هم همینجوریه تقریبا، ما در حال حاضر داریم در یک جامعه ی اسلامی زندگی میکنیم( منظورم حکومت نیست، منظور اکثریت مردم هستند که مسلمون هستند) در دین اسلام روزه در ماه رمضان واجبه،و خوردن روزه از روی عمد کاری بسیار مضموم، در این شرایط وقتی همه ی مسلمون ها در حال روزه هستند و یکی که اعتقاد نداره به بهانه ی جویدن یک آدامس و همراه یک نیشخند به فرد روزه دار، عمل اون رو غیر عقلانی قلمداد میکنه، لازمه که دین اسلام مجوزی داده باشه تا جلوی تمسخر اعتقادات اسلامی گرفته بشه

اما اگر دیدید کسی آبی در خیابون بخوره و جوری بخوره که سعی کنه دیگران نبینن، و قصد توهین و دهن کجی به اعتقادات اکثریت جامعه نکنه... اسلام اجازه هیچ برخورد تندی رو به اون شخص نداده

ببینید من کارم طوریه که مجبورم بسیاری از روزها ناهار تو رستوران بخورم.

امکانش را هم ندارم که غذا از خونه بردارم بیارم.

همه رستوران ها را هم که همین اکثریت مسلمان تعطیل کرده اند.

میشه یک راه حل به من پیشنهاد بدین؟

• Like 6
لینک به دیدگاه
ببینید من کارم طوریه که مجبورم بسیاری از روزها ناهار تو رستوران بخورم.

امکانش را هم ندارم که غذا از خونه بردارم بیارم.

همه رستوران ها را هم که همین اکثریت مسلمان تعطیل کرده اند.

میشه یک راه حل به من پیشنهاد بدین؟

می دونم سخته .. من اصلا منکر این قضیه نمیشم...:icon_redface:

ما تو خونه ی خودمون هم گاهی یکی روزه ی قضایی میگره برای حفظ حرمت اون، با این که روزه نیستیم خیلی خود داری میکنیم .. و به نوعی پای اون باید بسوزیم

اما به هر ترتیب زندگیه بشر وابسته به اجتماعیه که داره توش زندگی میکنه

الان تو یه کشور اروپایی یه دختر مسلمون با اینکه حجاب براش واجبه، اما نمی تونه با حجاب به خیلی از اماکن بره

من به خودم اجازه نمی دم که بخوام برای زندگیه شما پیشنهاد بدم ... اما فقط یه نکته ای میگم :

اگر با اینکه اعتقاد به دین اسلام ندارید، اما اگر سعی کنید با دید مهربون به هموطنانتون نگاه کنید که در این هوای گرم و شرایط سخت، به خاطر عمل به اعتقادشون روزه میگیر... شاید بشه راههای دیگه ای برای گذروندن این یک ماه پیدا کرد

بازم تاکید میکنم، شرایط برای شما خیلی سخته:icon_gol:

• Like 4
لینک به دیدگاه

من به خودم اجازه نمی دم که بخوام برای زندگیه شما پیشنهاد بدم ... اما فقط یه نکته ای میگم :

اگر با اینکه اعتقاد به دین اسلام ندارید، اما اگر سعی کنید با دید مهربون به هموطنانتون نگاه کنید که در این هوای گرم و شرایط سخت، به خاطر عمل به اعتقادشون روزه میگیر... شاید بشه راههای دیگه ای برای گذروندن این یک ماه پیدا کرد

بازم تاکید میکنم، شرایط برای شما خیلی سخته:icon_gol:

ممنون.

ولی من مسلمانی که در این رابطه مبادی آداب باشه خیلی کم دیدم.

مخصوصا در سطح جامعه،از پرخاشگری راننده تاکسی ها تا همکارام و....در این ماه مخصوصا در ساعات عصر.

بهتره بگم شما جز قشر خوب و منطقیشون هستین. :icon_gol:

• Like 5
لینک به دیدگاه
ممنون.

مخصوصا در سطح جامعه،از پرخاشگری راننده تاکسی ها تا همکارام و....در این ماه مخصوصا در ساعات عصر.

متاسفانه با اینکه دین اسلام دین اخلاقه، اما خیلی از مسلمونا فقط به اعمال ظاهریش توجه میکنن..روزه رو فقط نخوردن میدونن... در حالی که درروزه ی اسلام ، جنبه های اخلاقیش خیلی خیلی بیشتر از جنبه های ظاهریشه

اما من برای اینکه اسلام رو دوست داشته باشم به رفتار مسلمون ها نگاه نمی کنم . به رفتار و منش پیشوایان این دین نگاه میکنم

امام حسین(ع) هر كس اين پنج چيز را نداشته باشد از زندگی بهره ای نمی برد: عقل- دين- ادب- شرم -خوش خلقی

در این جمله 5 ویژگی بیان شده که فقط یکیش دینه ... و 4 تای دیگش انسانی و اخلاقیه، اما متاسفانه مسلمون هایی که ما میبینیم برخی شون

از شرم و ادب و خوش خلقی بویی نبردن و همه ی رفتار هاشون نه عقلانی بلکه احساساتیه..

من خودم خیلی ناراحتم به خاطر این موضوع، و جالبه وقتی به بعضی ها تذکر میدم، منو سست عنصر هم خطاب میکنن:icon_redface:

گویی که امامان معصوم از دست مسلمون های ظاهر بین و ظاهر عمل، بیشترین ضربه رو خوردن..

بگذریم... ممنون از برخورد دوستانه تون:icon_gol:

• Like 6
لینک به دیدگاه
ممنون.

در قرآن اینطوری گفته نشده که هر کس دینش اسلام نیست باید متحمل باری از طرف مسلمون ها بشه!

موضوعی که در قرآن بهش اشاره شده اینه :

وقتی مسلمون ها در مدینه مستقر شدند، گروهی یهودی در کنار اونها زندگی میکردند . مسلمون ها و یهودیان تعهد نامه ای امضا کردند که امنیت یکدیگر رو تضمین کنند. وقتی یهودیان تلاشهای منافقانه ی خودشون برای براندازی حکومت اسلامی انجام دادند . این آیات نازل شد و برخورد تند با اونها رو تاکید کرد

کلا ما هیچ جای قرآن برای مبارزه با ادیان دیگر آیه ای نداریم، مگر اینکه اونها از در نفاق وارد شده باشند و قصد بر اندازی و ضربه زدن رو داشته باشن

------------------------------------------------------------------------

اما اگر دیدید کسی آبی در خیابون بخوره و جوری بخوره که سعی کنه دیگران نبینن، و قصد توهین و دهن کجی به اعتقادات اکثریت جامعه رو نداشته باشه... اسلام اجازه هیچ برخورد تندی رو با اون شخص نداده

من شخصا تو ماه رمضان چه مجازات داشته باشه چه نه سعي ميكنم جلوي آدماي روزه غذا نخورم. ربطي هم به حكم قهر آميزش ندارم ولي اين توهم توطئه كه كسي كه آدامس ميجوه ميخواد مسخره كنه و مستحق برخورد قهر آميزه هر حكم خشن و ظالمانه اي رو توجيه ميكنه. مثلا كسي كه اعتقاد مذهبيش عوض شده مرتده و بايد اعدام بشه چون هدفش بدبين كردن مردم به اسلامه. همينطوري از حجاب اجباري و حدود شرعي گرفته تا سنگسار و ممنوعيت تلويزيون طالبان و هر نوع اختناق و نفي آزادي بيان توجيه ميشه. شما دوست عزيز ادبيات مهربانانه اي داريد ولي منطق مورد نظرتون متاسفانه فرقي با طالبان نداره. يعني با همين منطق شما ميشه اعمال طالبان رو هم توجيه كرد.

• Like 7
لینک به دیدگاه

میگن روزه واسه سلامتی خوبه آخه یکی نیست به این علما بگه 16ساعت بدون آب وغذا خوردن چه چیزیرو به ارمغان میاره!!!!!!:ws52::ws52::icon_pf (34):

• Like 1
لینک به دیدگاه
من شخصا تو ماه رمضان چه مجازات داشته باشه چه نه سعي ميكنم جلوي آدماي روزه غذا نخورم. ربطي هم به حكم قهر آميزش ندارم ولي اين توهم توطئه كه كسي كه آدامس ميجوه ميخواد مسخره كنه و مستحق برخورد قهر آميزه هر حكم خشن و ظالمانه اي رو توجيه ميكنه. مثلا كسي كه اعتقاد مذهبيش عوض شده مرتده و بايد اعدام بشه چون هدفش بدبين كردن مردم به اسلامه. همينطوري از حجاب اجباري و حدود شرعي گرفته تا سنگسار و ممنوعيت تلويزيون طالبان و هر نوع اختناق و نفي آزادي بيان توجيه ميشه. شما دوست عزيز ادبيات مهربانانه اي داريد ولي منطق مورد نظرتون متاسفانه فرقي با طالبان نداره. يعني با همين منطق شما ميشه اعمال طالبان رو هم توجيه كرد.

اول از شما ممنونم که بدون توجه به حکم های قهر آمیز، به روزه داران احترام میذارید و سعی میکنید جلوشون چیزی نخورید:icon_gol:

در مورد عمدی خوردن یا سهوی خوردن در ملا عام :

شما یکی از بستگانت یه مریضی داره که نمی تونه مثلا موز بخوره، شما هیچ وقت نمی رید جلوی اون موز بخورید . حتی اگر قصد بدی هم نداشته باشید .

همه میدونن که ماه رمضان اکثریت مردم روزه میگیرن... پس اخلاق حکم میکنه که رعایت بشه ... نه از ترس قانون بلکه احترام به هم نوع

در مورد حکم مرتد هم شما فک میکنم خوب متوجه قضیه نشده باشید ... چون کسی که مثلا مسلمونه ..بعد میره مسیحی میشه تا اینجا هیچ حکمی هم براش جاری نیست... اما اگر دوباره بخواد مسلمون بشه ... اون حکمی که فرمودید بر اون جاری میشه... این حکم هم یک حکم اسلامیه و اگر کسی واقعا میخواد دوباره مسلمون بشه قاعدتا به حکم دینش هم اعتقاد داره

در مورد مقایسه کردن منطق بنده با طالبان هم فکر کنم کمی احساسی شدید .. مگر اینکه دلیل خاصی داشته باشید که منطق من رو به اونها مربوط کنه

• Like 4
لینک به دیدگاه
اول از شما ممنونم که بدون توجه به حکم های قهر آمیز، به روزه داران احترام میذارید و سعی میکنید جلوشون چیزی نخورید:icon_gol:

در مورد عمدی خوردن یا سهوی خوردن در ملا عام :

شما یکی از بستگانت یه مریضی داره که نمی تونه مثلا موز بخوره، شما هیچ وقت نمی رید جلوی اون موز بخورید . حتی اگر قصد بدی هم نداشته باشید .

همه میدونن که ماه رمضان اکثریت مردم روزه میگیرن... پس اخلاق حکم میکنه که رعایت بشه ... نه از ترس قانون بلکه احترام به هم نوع

در مورد حکم مرتد هم شما فک میکنم خوب متوجه قضیه نشده باشید ... چون کسی که مثلا مسلمونه ..بعد میره مسیحی میشه تا اینجا هیچ حکمی هم براش جاری نیست... اما اگر دوباره بخواد مسلمون بشه ... اون حکمی که فرمودید بر اون جاری میشه... این حکم هم یک حکم اسلامیه و اگر کسی واقعا میخواد دوباره مسلمون بشه قاعدتا به حکم دینش هم اعتقاد داره

در مورد مقایسه کردن منطق بنده با طالبان هم فکر کنم کمی احساسی شدید .. مگر اینکه دلیل خاصی داشته باشید که منطق من رو به اونها مربوط کنه

احترام يه بحثه (كه البته اونم بايد متقابل باشه) و اجبار يه چيز ديگه. همون آدمي كه موز نميتونه بخوره اگه جلوش موز بخوري يكي نميزنه زير گوشت. من نگفتم عقايد شما مثل طالبانه گفتم با نوع منطقي كه شما باهاش برخورد قهرآميز با روزه خوار رو توجيه ميكنيد ميشه احكام طالبان رو هم توجيه كرد. مثال: چون اكثريت جامعه مسلمونن و برنامه هاي تلويزيون باعث شبهه ميشه پس هر كس تلويزيون داشته باشه مجازات ميشه. بحث مرتد رو به عنوان مثال گفتم. حديث معتبري از امام صادق وجود داره كه تعريف انواع مرتد و حكمشونو گفته. احكام از احاديث معتبر استخراج ميشن و طبق اين حديث حكم مرتد فطري يعني كسي كه ابتدا مسلمون باشه و بعد از اسلام خارج بشه قتله. چون با موبايل دارم پست ميدم امكان لينك دادن نيست با يه سرچ ساده ميتونيد حديثو پيدا كنيد.

منطقي كه آخوندها براي اعدام مرتد ميارن همون منطقيه كه شما براي برخورد با روزه خوار مياريد. هر حكم خشن ديگه يا هر نوع سلب آزادي از جامعه با همين منطق توجيه ميشه.

• Like 3
لینک به دیدگاه
احترام يه بحثه (كه البته اونم بايد متقابل باشه) و اجبار يه چيز ديگه. همون آدمي كه موز نميتونه بخوره اگه جلوش موز بخوري يكي نميزنه زير گوشت. من نگفتم عقايد شما مثل طالبانه گفتم با نوع منطقي كه شما باهاش برخورد قهرآميز با روزه خوار رو توجيه ميكنيد ميشه احكام طالبان رو هم توجيه كرد. مثال: چون اكثريت جامعه مسلمونن و برنامه هاي تلويزيون باعث شبهه ميشه پس هر كس تلويزيون داشته باشه مجازات ميشه. بحث مرتد رو به عنوان مثال گفتم. حديث معتبري از امام صادق وجود داره كه تعريف انواع مرتد و حكمشونو گفته. احكام از احاديث معتبر استخراج ميشن و طبق اين حديث حكم مرتد فطري يعني كسي كه ابتدا مسلمون باشه و بعد از اسلام خارج بشه قتله. چون با موبايل دارم پست ميدم امكان لينك دادن نيست با يه سرچ ساده ميتونيد حديثو پيدا كنيد.

منطقي كه آخوندها براي اعدام مرتد ميارن همون منطقيه كه شما براي برخورد با روزه خوار مياريد. هر حكم خشن ديگه يا هر نوع سلب آزادي از جامعه با همين منطق توجيه ميشه.

مثال موز خوردن در مورد تعهد اخلاقی و انسانی بود

اما اگر یک تعهد اخلاقی در یک اجتماع بزرگ رعایت نشه، جامعه دچار بی اخلاقی میشه .. اونوقته که نظم به خطر میافته ... چون ممکنه این وسط همه دید دوستانه نداشته باشن و بخوان به صورت شخصی از خودشون دفاع کنن

اما حالا از بحث بیایم تو واقعیت

چیزی که من در جامعه میبینم، اینه که اون اعمال زور بیشتر به رستوران ها و مراکزی که در اون غذا خورده میشه وجود داره ... و این بیشتر باعث نارضایتی کسانی هست که روزه نمیگیرن... من خودم حقیقتش تا حالا ندیدم و نشنیدم که کسی به خاطر اینکه تو خیابون چیزی خورده غیر از تذکر مساله ی دیگه براش پیش اومده باشه

---------------------------------------

در مورد حکم مرتد هم فک کنم در موردش ادامه ندیم بهتره چون خیلی خارج از بحثه

• Like 2
لینک به دیدگاه

اونایی که از این فرهنگ روزه طرفداری می کنن و ترویجش میدن به همون خدایی که غیراون برا همه چی گشنگی میکشن نسبت به این کارگرا و افرادی که مجبورن زیر این افتاب 40-50 درجه تابستون اجبارا دهنشونو از ترس یه لقمه نون ببندن مدیونن

کارگری که مجبوره 12 ساعت شایدم بیشتر زیر این گرما کار کنه و اون ناهار و یه استکون چاییشو قطع می کنن

واقعا ظلم خیلی خیلی بزرگیه

لعنت به اونایی که به زور دهن مردمو میخوان ببندن لعنت

• Like 13
لینک به دیدگاه
اونایی که از این فرهنگ روزه طرفداری می کنن و ترویجش میدن به همون خدایی که غیراون برا همه چی گشنگی میکشن نسبت به این کارگرا و افرادی که مجبورن زیر این افتاب 40-50 درجه تابستون اجبارا دهنشونو از ترس یه لقمه نون ببندن مدیونن

کارگری که مجبوره 12 ساعت شایدم بیشتر زیر این گرما کار کنه و اون ناهار و یه استکون چاییشو قطع می کنن

واقعا ظلم خیلی خیلی بزرگیه

لعنت به اونایی که به زور دهن مردمو میخوان ببندن لعنت

اینجوری نگو سارا جان

سالن شرکت ما خیلی گرمه (خود منم بیشتر تو سالنم)

ولی اینجا بجز من و مدیرعامل شرکت کسی روزه نیست

هیچ کسیم هیچ کس دیگه ایو مجبور یا ترویج نمیکنه... نه به گرفتنش نه به نگرفتنش...

اون کارگر زحمت کشم هم نهارشو میخوره هم چاییشو

همه ی کارخونه های اطراف ما هم اینجورین

اونایی هم که مردمو مجبور به این کار میکنن اطمینان داشته باش به همون خدا هم اعتقاد ندارن. (میدونم که میگم)

• Like 7
لینک به دیدگاه
اینجوری نگو سارا جان

سالن شرکت ما خیلی گرمه (خود منم بیشتر تو سالنم)

ولی اینجا بجز من و مدیرعامل شرکت کسی روزه نیست

هیچ کسیم هیچ کس دیگه ایو مجبور یا ترویج نمیکنه... نه به گرفتنش نه به نگرفتنش...

اون کارگر زحمت کشم هم نهارشو میخوره هم چاییشو

همه ی کارخونه های اطراف ما هم اینجورین

اونایی هم که مردمو مجبور به این کار میکنن اطمینان داشته باش به همون خدا هم اعتقاد ندارن. (میدونم که میگم)

داداشی نمونه اشو سراغ دارم که میگم

شما میگی شرکت اما کارخونه های بزرگ و نیروگاهها و ادارات بزرگ کلا ناهارو جمع کرده

حتی بعضیاشون هم شیفت کاری شب رو هم حذف کرده تا افطاری هم نده

روزی 12 ساعت کار زیرافتاب سوزان میدونی یعنی چی داداشی

نمیدونم تاحالا مجبور شدی تو ماه رمضون بری مسافرت یا نه

پدرادم درمیاد بدماهیه بد ماهی

ادم حتی نمی تونه یه مغازه باز پیدا کنه بره توش اب میوه بخوره

• Like 6
لینک به دیدگاه
داداشی نمونه اشو سراغ دارم که میگم

شما میگی شرکت اما کارخونه های بزرگ و نیروگاهها و ادارات بزرگ کلا ناهارو جمع کرده

حتی بعضیاشون هم شیفت کاری شب رو هم حذف کرده تا افطاری هم نده

روزی 12 ساعت کار زیرافتاب سوزان میدونی یعنی چی داداشی

نمیدونم تاحالا مجبور شدی تو ماه رمضون بری مسافرت یا نه

پدرادم درمیاد بدماهیه بد ماهی

ادم حتی نمی تونه یه مغازه باز پیدا کنه بره توش اب میوه بخوره

راست میگی

ارگانای بزرگ اینجورین...

اگه قرار باشه به زیر دستیا ظلم نکنن مدیراشون چطوری آمار ریاکاریاشونو بالا ببرن :banel_smiley_4:

• Like 4
لینک به دیدگاه

همش باید اکثریت مردم رعایت حال اقلیتو بکنن :hanghead:

روزه خوارا جلوی روزه دارا چیزی نخورن ک دلشون نخواد درست روزه دارای محترمم ی فکری ب حال موقعی ک میخوان حرف بزنن و بو بقیه مردمو آزار میده بکنن

امروز سره کلاس استاد صورتشو آورده تا 10 سانتیه صورتم خب تو با فاصله ی متریم حرف بزنی بوش استشمام میشه من خفه میشم چ برسه ب اینجوری :w821:یکی از بدترین عذابای دنیاست :hanghead:

• Like 9
لینک به دیدگاه

• اضافه کردن...