رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

• آیا می دانستید آدامس بیماری قلبی می آورد؟

• آیا می‌دانستید آدامس به حافظه کمک می‌کند؟

ایرانی‌ها سال هاست که به تولید آدامس‌های مختلف مشغولند، اما بازار اصلی آدامس در ایران مثل اکثر دنیا در اختیار چند مارک مشهور و خاص است. بازار آدامس در دنیا مثل بازار سیگار، یک بازار کاملا رقابتی است که بحث سلامتی در آن اهمیت بسیار زیادی دارد و بسیاری از کمپانی ها، آدامس‌های خود را با وعده هایی درباره سلامت دهان و دندان می‌فروشند.

15698_139.jpg

چرا آدامس خوب است؟

• بهبود حافظه و افزایش توان یادگیری کوتاه‌مدت و بلندمدت. فعال‌تر کردن بخش جلوی شبکه مغزی و پردازش بهتر اطلاعات مغز انسان.

• افزایش فعالیت عضله دهان و زبان و کمک به دفع مواد سمی گروهی از عضلات بدن.

15699_789.jpg

• جلوگیری از رفلاکس. همچنین جلوگیری از بازگشت اسید معده به مری در حین پیاده‌روی.

• کاهش احتمال خونریزی لثه و تشکیل پلاک‌های دندانی.

• کاهش پوسیدگی دندان‌ها توسط آدامس‌های حاوی زیلیتول یا سوربیتول. (اثر جویدن آدامس‌های زیلیتول و فلوراید، حتی از محلول‌های کلرهگزیدین و آمین فلوراید هم بهتر بوده، گرچه استفاده از مسواک و خمیردندان در جلوگیری از پوسیدگی دندان تأثیر بهتری دارد.

• بهبود سلامت دهان و دندان در سالمندان ساکن خانه‌های سالمندان.

• جلوگیری از اوتیت میانی (نوعی گوش درد) در افرادی که به دفعات آدامس‌های حاوی زیلیتول را جویده باشند.

15700_549.jpg

جالب است که مشتریان اصلی آدامس را جوانان تشکیل می‌دهند و خانم‌ها بیشتر از آقایان آدامس می‌جوند‌‌. داستان‌های زیادی در مورد آدامس و اختراع آن وجود دارد‌. مثلا گفته می‌شود که در سال ۱۹۹۳ باستان‌شناسان جسد مردی با قدمت ۹ هزار سال را کشف کردند که شواهد مربوط به جسد نشان می‌داد، او در حال جویدن مداوم نوعی ماده رزینی آغشته به عسل بوده که در اثر یک حادثه کشته شده است‌. مطالعات دقیق‌تر نشان داد که این فرد یک نوجوان بوده است‌‌.

چرا آدامس بد است؟

• استفاده از برخی خمیردندان‌ها و برخی آدامس‌ها بیش از خرابی دندان‌ها، موجب انتقال و حفظ باکتری‌هایی می‌شوند که عفونت ایجاد شده توسط آن باکتری‌ها در بدن، نهایتاً موجب ایجاد یا تشدید بیماری‌های قلبی می‌شود.

• جویدن برخی آدامس‌ها، موجب افت فشار خون، کاهش و افزایش ضربان قلب در بیماران قلبی شده و احتمال خطر را در آنان افزایش می‌دهد.

• گاهی جویدن آدامس‌های شیرین شده با برخی شیرین‌کننده‌ها موجب بروز واکنش‌های حساسیتی در برخی افراد می‌شود. ضمناً جویدن آدامس در بعضی افراد حساس و مستعد، دستگاه گوارش را تحریک می‌کند. به علاوه تحقیقات دیگر، مؤید بالا رفتن احتمال خطر سرطان زبان در کسانی بود که آدامس‌های با طعم دارچین، زیاد جویده بودند.

• مصرف آدامس‌های حاوی کافئین (ماده تسکین دهنده موجود در قهوه) ممکن است به قدری بر خواب افراد اثر کند که موجب بی‌خوابی آنان شود.

یونانیان باستان علاقه فراوانی به جویدن آدامس داشته‌اند و سرخپوستان مایا هم مواد رزینی خاصی را می‌جویدند‌. اما فرمولاسیون مدرن آدامس همان طور که گفتیم از دهه ۱۸۶۰ آغاز شد‌. در آن سال‌ها صمغ ازگیل آمریکایی وارد ایالات متحده شد و تلاش‌هایی توسط یک دندانپزشک به نام دکتر توماس آدامز که می‌خواست نوعی لاستیک جدید اختراع کند، به تولید آدامس منتهی شد!

15702_206.jpg

آدامس را آهسته بجوید

اگرچه آدامس جویدن در مواقعی که دچار تنش و استرس هستید، می‌تواند در بهبود حال شما و تخفیف تنش موثر باشد، اما باید مراقب باشید که در این کار افراط و زیاده‌روی نکنید‌‌. متخصصان متذکر می‌شوند که وقتی شما تحت استرس و فشار روانی هستید، ممکن است با شدت و فشار آدامس بجوید که این کار می‌تواند آرواره شما را فرسوده کرده و تحلیل ببرد.

باز نشر اختصاصی: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

لینک به دیدگاه

من زیاد آدامس خور نیستم.

یعنی تا حالا با پول خودم آدامس نخریدم،مگر کسی بهم تعارف کنه !!!

فقط بچه بودم از اون آدامس خرسی ها خوشم میومد،چون اولش تُرش بود !!

آدامس زاگور و آدامس باربی را را هم برای جمع آوری عکس هایش میخریدیم !!!

لینک به دیدگاه
:ws3:

فوایدش بیشتره

پس میجویمممممممممممممممممم

این دیگه نوشابه نیستا

عمرا ترک کنم :ws3:

موافقم این رو نمی شه ازش چشم پوشی کردی

می جـــــــــــــویـــــــــــــــــم ؛ همچین پر سر و صدا هم می جــــــــــویــــــــــــــــم :ws3:

لینک به دیدگاه

من جونم به آدامس بسته هست

فقط و فقط هم خارجی

هرنوعیش هم نمیخورم

هروقت میخرم بسته 50 تا 70 تایی میخرم به صرفه تره.....

ولی وقتی میخورم اگر بندازمش بیرون معده ام درد میگیره مگر اینکه بعدش سریع غذا بخورم

لینک به دیدگاه
من زیاد آدامس خور نیستم.

یعنی تا حالا با پول خودم آدامس نخریدم،مگر کسی بهم تعارف کنه !!!

فقط بچه بودم از اون آدامس خرسی ها خوشم میومد،چون اولش تُرش بود !!

آدامس زاگور و آدامس باربی را را هم برای جمع آوری عکس هایش میخریدیم !!!

:ws28:

love is چی؟...راستش و بگو ....حتما لاو ایزم میخریدی!:ws3:

موافقم این رو نمی شه ازش چشم پوشی کردی

می جـــــــــــــویـــــــــــــــــم ؛ همچین پر سر و صدا هم می جــــــــــویــــــــــــــــم :ws3:

آخ آخ از سرو صدا نگو که مامانم من و دق میده موقع آدامس خوردن! :ws44:

وقتی میپرسه ادامس داری میگم ندارم :ws44:

فقطم تو خونه آدامس میجوه!

اعتراضم میکنی میگه خونه خودمه برو تو اتاقت ! :banel_smiley_4: :icon_pf (34):

من از اونایی هستم که آدامس خونم بیفته پایین دیگه تعطیلم!

اونم ریلکس سبز اکثر موارد!

من عاشق میوه ایم

ادامس طالبی

هندونه

خرسی

موزی ریلکس

اگه اینا نشد اجبارا نعنایی

لینک به دیدگاه

فوایدش بیشتره

پس میجویمممممممممممممممممم

این دیگه نوشابه نیستا

عمرا ترک کنم :ws3:

کلا تو فاز چیزهای مضر مثل نوشابه و آدامس و.... هستی نه؟

نظرت را درباره طعم های مختلف قلیان هم بگو..... :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

love is چی؟...راستش و بگو ....حتما لاو ایزم میخریدی!:ws3:

اتفاقا از love is بدم میومد....

چون تبلیغ عشق مستهجن بچه ها بود...... :JC_thinking:

باربی برای خودم نمیخریدم !!! :zadan:

لینک به دیدگاه
کلا تو فاز چیزهای مضر مثل نوشابه و آدامس و.... هستی نه؟

نظرت را درباره طعم های مختلف قلیان هم بگو..... :banel_smiley_4:

نوشابه که تقصیره بابامه ...انقد جولوم فانتا پرتقالی با یخ فراوون خورد من و معتاد کرد :ws3:

الان مدتیه پاک پاکم

نه دیگه من اهل تفریحات سالمم اهل دود و دم نیستم :ws3:

ولی یه بار اشتباهی ادامس نیکوتین و به جای ادامس معمولی خوردم همینکه جویدم جوری گلاب به روتون عق زدم که دلو رودم داشت از جاش میومد بیرون

درمورد طعمای مختلف انواع ادامس سوال دارید بپرسید

فوق دکترا دارم درین زمینه :ws3:

اتفاقا از love is بدم میومد....

چون تبلیغ عشق مستهجن بچه ها بود...... :JC_thinking:

باربی برای خودم نمیخریدم !!! :zadan:

آخ آخ مشکل شد دو تا !!!! :ws28:

smiley%20%2818%29.gif

لینک به دیدگاه

آخ آخ از سرو صدا نگو که مامانم من و دق میده موقع آدامس خوردن! :ws44:

وقتی میپرسه ادامس داری میگم ندارم :ws44:

فقطم تو خونه آدامس میجوه!

اعتراضم میکنی میگه خونه خودمه برو تو اتاقت ! :banel_smiley_4: :icon_pf (34):

آخه آدامس بدون سر و صدا که فایده نــــــــــــــداره ! :icon_pf (34):

در عوض من هر وقت موقع آدامس جویدن از دهنم صدایی خارج بشه مامانم هر جا که باشه بغل دستم آماده است که با پشت دست دهن من رو نوازش کنه :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
آخه آدامس بدون سر و صدا که فایده نــــــــــــــداره ! :icon_pf (34):

در عوض من هر وقت موقع آدامس جویدن از دهنم صدایی خارج بشه مامانم هر جا که باشه بغل دستم آماده است که با پشت دست دهن من رو نوازش کنه :banel_smiley_4:

من خودمم با سرو صدا ادامس میجوم ولی فقط تو اتاقم یا جایی که تنها باشم

لینک به دیدگاه
  • 7 ماه بعد...

يك متخصص تغذيه با بيان اين كه جويدن آدامس به لحاظ عمل فيزيكي ماهيچه‌هاي جوشي صورت و همچنين ترشح غدد بزاقي مستلزم صرف كالري است، گفت: آدامس كالري سوز و لاغر كننده است، اما نبايد فراموش كرد كه هيچ راهي براي گريز از رعايت يك رژيم غذايي سالم وجود ندارد و جويدن آدامس به تنهايي نمي‌تواند در كنترل وزن موثر واقع شود.

دكتر تيرنگ نيستاني در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، درباره فوايد و مضرات جويدن آدامس ادامه داد: البته نبايد فراموش كرد كه وزن ماحصل ارتباط ميان دخل و خرج انرژي است. به عبارت ساده‌تر اگر دخل انرژي يعني آن چيزي كه وارد بدن مي‌شود از خرج آن يعني مقدار كالري كه مي‌سوزانيم، بيشتر باشد مازاد انرژي به شكل بافت چربي ذخيره مي‌شود.

اين متخصص تغذيه در ادامه اظهار كرد: جويدن آدامس مقداري كالري صرف مي‌كند، اما بايد توجه كرد اگر آن‌ ميزان از انرژي كه وارد بدن مي‌شود، همچنان بيشتر از مقدار انرژي باشد كه مي‌سوزانيم، جويدن آدامس به تنهايي كمكي نخواهد كرد.

وي افزود: در واقع هيچ راهي براي گريز از رعايت يك رژيم غذايي سالم وجود ندارد و جويدن آدامس به تنهايي نمي‌تواند در كنترل وزن موثر واقع شود.

نيستاني ضمن تاكيد بر اين‌كه آدامس‌هاي حاوي قند و تركيبات شيرين كننده از نظر بهداشت و اينكه كالري وارد بدن مي‌كنند و همچنين به دليل نقشي كه در پوسيدگي دندان‌ها دارند مناسب نيستند، گفت: آدامس‌هاي فاقد قند مشكلي از نظر پوسيدگي دندان ايجاد نمي‌كنند و سالم تر هستند.

استاد دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، ادامه داد: استفاده از اين آدامس‌ها به كاهش پوسيدگي دندان‌ها كمك چنداني نمي‌كنند چرا كه كاهش پوسيدگي دندان‌ منوط به رعايت بهداشت دهان و دندان و مصرف غذاهاي سالم‌تري است كه ضريب پوسيدگي كمتري دارند.

اين متخصص تغذيه در پاسخ به اين پرسش كه آيا بلعيدن آدامس خطرناك است، عنوان كرد: بلعيدن آدامس نمي‌تواند خطرناك باشد، مگر آن كه مجاري تنفسي را مسدود كند كه آن هم مختص آدامس نيست و هر شيء خارجي ديگري كه راه تنفسي را ببندد مي‌تواند خطرآفرين باشد.

وي اضافه كرد: آدامس قابليت هضم ندارد. فيبر و بسياري از مواد غذايي ديگر نيز هضم نمي‌شوند و صرف هضم نشدن يك ماده، دليل بر خطرناك بودن آن نيست چرا كه در نهايت دفع مي‌شود.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...