رفتن به مطلب

کویل تسلا

ارسال های توصیه شده

ممنونم از امین جان.

از اینجا به بعد من هم هستم و به سوالاتتون جواب میدم.

و برای شروع باید بگم که کویل تسلا چی هست اصلا:(راستی من چجوری فایل هامو قرار بدم طوری که فقط بچه های سایت بتونن ببینن؟)

برای اطمینان من کل نوشته رو بصورت لینک درآوردم. روش کلیک نکنید

کويل تسلا[1] يک سامانه مبدل هم‌نوايي[2] (تشديد نوساني) است که توسط تسلا در 1891 اختراع شد. اين دستگاه براي توليد جريان متناوب ولتاژ بالا، جريان پائين و در نهايت فرکانس بالا استفاده مي‌شود. ساده‌ترين عناصر اين دستگاه يک سيم‌پيچ اوليه، سيم‌پيچ ثانويه، کليد ولتاژ بالا و يک خازن است که البته ملحقاتي نيز مي‌توان به آن اضافه کرد. تسلا از اين دستگاه براي روشنايي، آزمايش روي خواص فسفرسانس، توليد اشعة ايکس، پديده‌هاي جريان متناوب فرکانس بالا و البته انتقال بی‌سیم انرژي استفاده مي‌کرد.

طرحهاي کويل‌هاي ابتدايي از يک منبع ولتاژ معمولي به زياد(ترانسفورماتور یا ژنراتورهای ولتاژ بالا)، يک يا چند خازن ولتاژ بالا و يک دهانه‌ي جرقه[3] که جريان فرکانس بالا را به‌صورت پالس‌هايي به سيم‌پيچ اوليه‌ چندلايه مي‌فرستد، تشکيل مي‌شدند. سيم‌پيچ ثانويه‌ي چندلايه که متشکل از دورهاي زيادي از سيم لاکي است هم توسط سيم‌پيچ اوليه و براثر القاي الکترومغناطيس برانگيخته مي‌شد. کويل‌هاي نوع بعد از سيم‌پيچ‌هاي تک لايه استفاده مي‌کنند.

طـرزکـارکويل تسلا از ترانسفورماتورهاي ديگر(مثلاً با هستة آهني) متفاوت است. در يکترانسفورماتور معمولي سيم‌پيچ‌ها حدوداً 97 درصد با هم هم‌نوا شده‌اند، که اين عدد در کويل تسلا به حدود 10 تا 20 درصد مي‌رسد؛ هرچند بعضي از کويل‌ها که خيلي دقيق هم‌نوا شده‌اند حدود 80 درصد انرژي ذخيره شده در خازن را به سيم‌پيچ ثانويه منتقل مي‌کند. سيم‌پيچ اوليه و ثانويه اغلب در يک فرکانس خاص با هم هم‌نوا[4] مي‌شوند (25 کيلوهرتز تا 2 مگاهرتز).

لوازم مورد نیاز:

1-لوله پولیکا (نباید آهنی باشه و سیاه هم نباشه)

2-سیم مسی لاکی به مقدار زیاد(ضخامت حدودا 0.5 میلیمتر باشه بهتره)(نازکتر باشه کار سخت تر و امپدانس بالاتر و اگه کلفت تر باشه، حجیم تر میشه . هرچند بهتره)

3-سیم مسی ضخیم به مقدار کمتر(میتونید از لوله کشی مسی استفاده کنید که برای گاز توی اتاق(روشنایی) استفاده میشه، استفاده کنید.)

4-ترانسفورماتور(اگه دانشگاه آزمایشگاه های ولتاژ(High Voltage) داشت که میتونین از ترانسای آونجا استفاده کنید. مگرنه میتونید از لاله زار ترانس لامپ نئون بخرید که ولتاژاشون حدود 12000 و جریانشون 30 میلی آمپره(هرجا بتونید ولتاژ بالا رو با جریان بالا بگیرید بهتره))

5-خازن(منظورم خازن توی مدار چراغ چشمک زن نیست. بلکه منظورم یه خازنه که بتونه 12000 ولت رو تحمل کنه و نپکه. این یه قلم رو یا باید برقی باشید که بدونید از کجا تهیه کنید و یا خودتون بسازید(شخصا فکر میکنم پاساژ امجد داشته باشدش) طرز ساختش رو بعدا میگم و اگه هر نوع دیگه ای تو ذهنتون بود مطرح کنید)

6-ابزار آلات و مقدار سیم معمولی برای انتقال نیرو

7-2 تا پیچ(ترجیحا خودرو بخاطر نوک تیزش) برای اسپارک گپ

من بعد از توضیح دادن و قرار دادن مدار، فکر میکنم شما بتونید خودتون برای هرکدوم از اینا جاگزین پیدا کنید.

لینک به دیدگاه

این ترانسی که شما عکسشو گزاشتید بصورت الکترونیکی افزایش ولتاژ میره نه الکتریکی(سیمپیچی) بنابراین اولین تلفاتتون میشه. و اصلا کار نمیکنه.

شما باید از ترانسی که هسته ی فریت داره و ...... استفاده کنید که حدود 30 هزار تومن هم قیمتشه.

خازن من که از شیشه و آلومینیوم ساخته شده حدود 15 نانوفاراده.

لینک به دیدگاه
این ترانسی که شما عکسشو گزاشتید بصورت الکترونیکی افزایش ولتاژ میره نه الکتریکی(سیمپیچی) بنابراین اولین تلفاتتون میشه. و اصلا کار نمیکنه.

شما باید از ترانسی که هسته ی فریت داره و ...... استفاده کنید که حدود 30 هزار تومن هم قیمتشه.

خازن من که از شیشه و آلومینیوم ساخته شده حدود 15 نانوفاراده.

مگه نگفتین ترانس نئون؟

خب اینم ترانس لامپ نئونه دیگه

خازن رو خودتون ساختین؟

سیم پیچیهایی که انجام دادین چند دور بوده؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

درسته ولی هر گردی که گردو نیست

منظور من اینه. اونا الکترونیکی اند و اگه ازشون کاری غیر از نئون بخوای، از بین میرن.

FH9S01JFIE7JQJU.MEDIUM.jpg

خازن رو بله خودم شاختم . سیمپیچ اولیه ام 17 دور و ثانویه 1700 دور سیم مسی 0.25 میلیمتر

چرا کسی نمیاد؟

لینک به دیدگاه
درسته ولی هر گردی که گردو نیست

منظور من اینه. اونا الکترونیکی اند و اگه ازشون کاری غیر از نئون بخوای، از بین میرن.

fh9s01jfie7jqju.medium.jpg

خازن رو بله خودم شاختم . سیمپیچ اولیه ام 17 دور و ثانویه 1700 دور سیم مسی 0.25 میلیمتر

چرا کسی نمیاد؟

آها

مرسی

فصل امتحاناس و برقم رشته فیل کشه چه برسه به دانشجو

منم دیگه کم کم باید برم سر درس

سیم پیچ اولیه 17 دور همون 0.25 بود یا همون لوله گاز؟

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

asr1qggk8qslhnwopkem.png

تسلا در کلرادو اسپرینگز. قوسها بیش از 7 متر طول دارن. با همین دستگاه برق رو انتقال داد و 30 متر قوس گرفت.

xgq4a592uakt2u4dxix9.jpgتوضیحات زیرش کامله فقط باید اضافه کنم لامپ بصورت بیسیم روشن شه.

9xegze1d8ze7gzj0ehtz.jpg

آزمایشگاه مرموز تسلا در کلرادو اسپرینگز

aiipycxs2077bkbwyk7y.jpg

تصویرX-Ray از پا. گرفته شده توسط تسلا.

ybojljgqpmle2sw4u6d.jpg

fyfnshrvlu6dxtwg1i6.jpg

2nokpm38dr0c3mzrjoid.jpg

شیرین کاریه من و کویلم

eu4xsyv2fk2bxgtlrn2t.jpg

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
  • 2 هفته بعد...

سلام راستی من تسلا کویلی که شما اموزش دادید ساختم اما جایی که مازندگی میکنیم ترانس نئون گیر نمیاد :4564: اگر شما راهنمایی کنید که بتونم ترانس مثل ترانس نئون بسازم ودستگاه روباش راه بندازم خیلی ممنون میشم راستی ما توی شهر هندیجان زندگی میکنیم توی استان خوزستان من هم خیلی دوست دارم که ان هاهم تسلا کویل منودیدن خوششون امد وساختن تقریبا یه 40نفری میشن اما ان هاهم مثل من با کمبود ترانس نئون یا هر ترانس دیگری مواجه شدن لطفا کمک کنید سرد نشین من یک مداری ساختم با لامپ کم مصرف وترانسhvتلوزیون ساختم دستگاه رو راه مینداخت به دوستانم هم ارائه دادم ام در هنگام روشن کردن دستگاه جرقه از 4سانت بیشتر تجاوزنمی کرد لطفا کمک کنید:a030:

لینک به دیدگاه

خوبه...خوشحال شدم از اینکه اونجا هم صاحب کویل شد :)

هر چی زودتر عکس بزاری سریعتر به جوا میرسی... مطمئنن اونجا پیدا میشه جایی که تبلیغات لامپ نئون درست کنه.(جهت اطلاع همونایی که پشت شیشه مغازه میزارن و مثل لامپ روشن میشه . حاوی نوشتست و اکثرن قرمزه)

هر جایی که از اینا میسازه میتونه تورو به ترانس برسونه فقط دقت کن ترانس نباید الکترونیکی باشه. حتمن باید سنگین و سیمی باشه(معمولن سبزن)

راجع به آرک هم باید دید که فرکانس سیمپیچهات تا چه حد تشدید ایجاد میکنن(اصلن ایجاد میکنن؟)

باید فرکانس جفتشونو حساب کنی. مهم سیمپیچ ثانویست چون تعداد دورهای سیمپیچ اولیه قابل تنظیمه. و اون بالا هم از یه جسم تیز استفاده کن مثل آجار4سو

لینک به دیدگاه

سلام به اقای محترم من گفتم جایی که زندگی میکنم اصلا لامپ های نئون استفاده نمی کنند چه برسه ترانسش ما توی شهراستان هندیجان توی استان خوزستان زندگی میکنیم میدونی که کجاست من به زور تونستم مواد مورد نیاز رو بدست بیارم هرجاهم پرس می کنم لصلا نمی دونن لامپ نئون چیه براستی بلد نیستم عکس ها مو بزارم کمکم کنید من از خازنی که با شیشه والمنیوم گفتید ساختم 6لایه شیشه والمنیوم راستی خوب کار میکنه یا باید خازن های بشکه ای که توشون با اب وجوش شیرین پرشده ودورش هم با فویل استفاده کنم کدومشون بهتره میشه عکس تسلا تون رو به طور کامل و واضه نشون بدید که من هم به ره ببرم من به جای ترانس نئون از مدار لامپ کم مصرف و ترانسhvتلوزیون استفاده کردم عمل میکنه اما ضعیفه اگر یادم بدید چه طوری میشه عکسهامو بزارم میبینید چیی میگم راستی بلد نیستید چطوری میشه ترانسی ساخت ساخت که خلی خوب روی تسلا کویلم عمل کنه ممنون میشم:whistle:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...