رفتن به مطلب

آیا میتوان دمای خلاء را اندازه گرفت؟

ارسال های توصیه شده

ما يك مخزن خلاء داريم.

دماي داخل مخزن چه قدر است؟

آیا ميتوانيم دماي آن را اندازه بگيريم؟

از اونجايي كه دما از جنبش مولكول مي آيد آيا اصلا خلاء دمايي دارد؟

آيا بي دمايي ممكن است؟

لینک به دیدگاه
ما يك مخزن خلاء داريم.

آيا بي دمايي ممكن است؟

خب . . .

همونطور که خودت گفتی دما از جنبش ملکول ها بدست میاد. ولی موردی که باید به اون اشاره بشه اینه که خلاء ایی که شما ازش صحبت میکنی هیچ وقت خلاء کامل نیست. در واقع در خلاء کامل هست که دمای قرارداری برابر 0 مطلق هست که خب ، همچین دمایی غیر ممکن هست ، چون خلاء مطلق غیر ممکن هست. اما نکته ای که وجوود داره اینه که ، خلاء به خودی خود ، دمایی نداره چون خلا ، پرتو های تابشی رو جذب نمیکنه ، بلکه از خودش عبور میده . فقط پارتیکل های موجود در خلا ( نه غیر کامل ) قادر هستن پرتو های تابشی رو جذب کنن و میشه برای اون پارتیکل ها ، مقدار دما رو اندازه گرفت.

لینک به دیدگاه
ما يك مخزن خلاء داريم.

آيا بي دمايي ممكن است؟

کلا حرارت تحت سه شرط منتقل میشه و برای اندازه گیری دما باید به یکی از روش ها حرارت منتقل بشه.

هدایت، جابه جایی و تشعشع.

در حالت هدایت و جابه جایی وجود ماده الزامیه ولی برای تشعشع خیر.

حالا شما سوالت رو یه بار دیگه واضح تر بپرسی من میتونم جواب بدم.

لینک به دیدگاه
خب . . .

همونطور که خودت گفتی دما از جنبش ملکول ها بدست میاد. ولی موردی که باید به اون اشاره بشه اینه که خلاء ایی که شما ازش صحبت میکنی هیچ وقت خلاء کامل نیست. در واقع در خلاء کامل هست که دمای قرارداری برابر 0 مطلق هست که خب ، همچین دمایی غیر ممکن هست ، چون خلاء مطلق غیر ممکن هست. اما نکته ای که وجوود داره اینه که ، خلاء به خودی خود ، دمایی نداره چون خلا ، پرتو های تابشی رو جذب نمیکنه ، بلکه از خودش عبور میده . فقط پارتیکل های موجود در خلا ( نه غیر کامل ) قادر هستن پرتو های تابشی رو جذب کنن و میشه برای اون پارتیکل ها ، مقدار دما رو اندازه گرفت.

خوب پس حالا اگه شما یک دماسنج تو مخزن خلاء تقریبی بذارید،چه دمایی را بهتون نشون میده؟

لینک به دیدگاه

چه سواله جالبی.. اتفاقا منم این سوالو نمیدونم کجا دیدم

نظراته جالبی هم داشتن....

اما فک نمیکنم ما خلاء مطلق داشته باشیم.... بی دمایی هم فک نکنم وجو داشته باشه بالاخره یه دونه مولکول هم تو اون محیط وجود نداره؟:ws52:

لینک به دیدگاه
کلا حرارت تحت سه شرط منتقل میشه و برای اندازه گیری دما باید به یکی از روش ها حرارت منتقل بشه.

هدایت، جابه جایی و تشعشع.

در حالت هدایت و جابه جایی وجود ماده الزامیه ولی برای تشعشع خیر.

حالا شما سوالت رو یه بار دیگه واضح تر بپرسی من میتونم جواب بدم.

بله گفته شما درست است......

الان مثلا بنده یک مخزن خلاء دارم،دماسنجی را میذارم داخلش.

به هر حال این دماسنج یک دمایی رو نشون میده دیگه درسته؟

اون دما،دمای کجاست؟

لینک به دیدگاه
خوب پس حالا اگه شما یک دماسنج تو مخزن خلاء تقریبی بذارید،چه دمایی را بهتون نشون میده؟

بدنه مخزن حرارت داره. این حرارت به صورت تابشی به سطح دماسنج برخورد میکنه و دمای داخل مخزن میشه مقدار حرارت تشعشع یافته از سطح داخلی مخزن. البته اگر خلا کامل باشه. وگرنه که هم جابه جایی حرارتی داریم و هم هدایت.

لینک به دیدگاه

اولا بستگی به دقت دماسنج و فشار قابل تحمل برای دماسنج داره. چون که ممکنه وقتی دماسنج رو وارد مخزن خلا بکنیم ( حالا به هر نحوی) بر اثر اختلاف فشار بسیار زیاد ، دما سنج منفجر بشه!!!

مورد بعدی اساس کار دماسنج و شیوه ی اندازه گیری دما در دماسنج هست. اینو بدون که دماسنج هیچوقت با خلا تبادل دمایی انجام نمیده ، پس دمایی که نشون میده احتمالا دمای خلا نیست! شاید با یکی از ذرات داخل خلا ، تبادل دمایی انجام بده یا حتی تابش هایی رو که از قبل از وروود به محیط خلا جذب کرده ، هنوز روی اون اثر داشته باشه که دمای خاصی رو نشون بده!

به هر حال دقیقا نمیدونم ولی چیزی که معلومه اینه که خلاء به خودی خود دمایی نداره.

لینک به دیدگاه

اون دما،دمای کجاست؟

مخزن خلا رو برای چی میخواهید استفاده کنید؟هدفتون چیست؟

با دماسنج معمولی فکر نمیکنم بشه

احتمالا باید از روشهایی مثل سیگنال گرفتن الترا از مخزن گرفتن دما رو بگیری:ws52:

مثل روشی که دمای ساختمان رو با اشعه تعیین میکنند:ws52:

بدنه مخزن حرارت داره. این حرارت به صورت تابشی به سطح دماسنج برخورد میکنه و دمای داخل مخزن میشه مقدار حرارت تشعشع یافته از سطح داخلی مخزن. البته اگر خلا کامل باشه. وگرنه که هم جابه جایی حرارتی داریم و هم هدایت.

جابجایی که سیال میخواد،هدایت هم سطح جامد

لینک به دیدگاه

اون دما،دمای کجاست؟

همونطور که گفتم دما مربوط به مقدار حرارت جذب شده از جداره داخلی مخزن به واسطه تشعشع حرارتیه. اگر دیواره به اصطلاح داغ باشه که به دماسنج تابش میکنه و دمای دماسنج میره بالا و اگر هم سرد باشه دماسنج حرارت رو به واسطه تابش به جداره مخزن منتقل میکنه و سرد میشه.

پس دماسنج دمای جداره مخزن رو نشون میده. البته نه به صورت دقیق چون ممکنه تابع شرایط که بستگی به جنس جداره و رنگ جداره و همچنین جنس دماسنج و متعلقاتش این میزان انتقال حرارت بخشی از حرارت موجود در جداره باشه و دماسنج دمای کمتری رو نشون بده. (البته با فرض داغ بودن جداره)

لینک به دیدگاه

منم شرکت بدین دیگه:ws3:

من از این سوال خیلی خوشم اومده...

به نظرم اول بهتره ببینیم چه دماییو نشون میده ... بعد بشینیم بحث کنیم که اینی که نشون میده، شایدم نشون نده

ناشی از چه عاملیه.... کسی هنوز ازمایش کرده/؟

لینک به دیدگاه

آخه ایشون فرض کردن خلا تقریبی باشه. اینطوری مقادیر جزئی از هدایت و جابه جایی هم وجود داره. در واقع میزان انتقال حرارت تابع مقدار ماده هادی و ... هست.

لینک به دیدگاه

آزمایش سقوط آزاد یادتون هست؟

در خلا یک پر و یک توپ همزمان با هم باید سقوط کنند،برای یکسری از تحلیل ها باید دمای اطراف اشیا در حال سقوط تعیین بشه......

آیا این درسته که ما یک دماسنج را بذاریم تو مخزن و بگیم الان دمای مخزن اینست؟

لینک به دیدگاه
آخه ایشون فرض کردن خلا تقریبی باشه. اینطوری مقادیر جزئی از هدایت و جابه جایی هم وجود داره. در واقع میزان انتقال حرارت تابع مقدار ماده هادی و ... هست.

مگر ما در خلا کنوکسیون داریم؟:ws52:

حتی آزاد هم نمیتونیم فرض کنیم،فقط تشعشع هست به نظر من و همون روش هم که گفتم برای تشعشع جواب میده

لینک به دیدگاه

در خلا یک پر و یک توپ همزمان با هم باید سقوط کنند،برای یکسری از تحلیل ها باید دمای اطراف اشیا در حال سقوط تعیین بشه......

خب من باید تحقیق کنم تا جوابت رو بدم

مسئله به این آسونی نیست

اگر بتونم پاسخ بدم همینجا مینویسم ولی با سواد دانشگاهی پاسخ داده نمیشه فکر کنم،التر رو هم سرچ میکنم ببینم میشه در این مورد شما به کار برد یا خیر

لینک به دیدگاه

میتونه داشته باشه ولی فکر کنم اونقدر کم و غیر قابل اندازه گیری هست که به نظرم نمیشه اونارو به حساب اورد.

لینک به دیدگاه

تا حدودی. ولی مطلقا درست نیست. دمایی که دماسنج نشون میده مربوط به میزان انتقال حرارت جذب شده از جداره مخزنه. که بستگی به چند عامل داره. یکی جنس دماسنج و دیگری رنگ اون و زبری سطوح (البته یه ضریب میانگین باید برای کلیه متعلقات پیدا کنید) حالا این تاثیر (در واقع جذب حرارت از جداره برای پر و توپ فرق میکنه. هر کدوم با توجه به ویژگی هاشون یه مقدار خاصی حرارت تابشی جذب میکنن.

ولی به نظرم وقتی ماده موجود نیست حرارت در سرعت سقوط اشیاء تاثیری نداره. یعنی ثابته.

لینک به دیدگاه
میتونه داشته باشه ولی فکر کنم اونقدر کم و غیر قابل اندازه گیری هست که به نظرم نمیشه اونارو به حساب اورد.

وقتی بحث بر سر اندازه گیری دقیق و آزمایشگاهی هست شاید تاثیر گزار باشه.

مگر ما در خلا کنوکسیون داریم؟:ws52:

حتی آزاد هم نمیتونیم فرض کنیم،فقط تشعشع هست به نظر من و همون روش هم که گفتم برای تشعشع جواب میده

بابا گفتم که در خلا تقریبی مقادیر ناچیز ماده موجوده و به تبع همون مقدار کم باعث جابه جایی هم میشه دیگه. هرچند کم ولی وجود داره. البته اگر خلا رو تقریبی فرض کنیم. وگرنه که وجود نداره دیگه.

لینک به دیدگاه

ولی به نظرم وقتی ماده موجود نیست حرارت در سرعت سقوط اشیاء تاثیری نداره. یعنی ثابته.

چرا دیگه تاثیر داره،اما تاثیرش خیلی ناچیزه !!!!

البته بگم این رساله دکترا هست که دارند روش کار میکنند !!!!!!! :icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
چرا دیگه تاثیر داره،اما تاثیرش خیلی ناچیزه !!!!

البته بگم این رساله دکترا هست که دارند روش کار میکنند !!!!!!! :icon_pf (34):

میگم نداره بگو نداره. :167:

اسی جان تاثیرش به میزان ماده و دمای اون ماده مربوط میشه. شما دارید ماده رو حذف میکنید. دیگه دما چه مفهومی داره؟

اینطوری بگم:

خصوصیات ماده ای که شی در اون سقوط میکنه در سرعت سقوط تاثیرگذاره. حالا دما خصوصیات این ماده رو دستخوش تغییر قرار میده. ولی اگر ماده نباشه چه چیزی روی سقوط تاثیر میزاره؟

هیچی. :a030:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...