رفتن به مطلب

تبلیغ جالب شرکت هواپیمایی ترکیه برای شیراز: شهر رمانتیکی است


ارسال های توصیه شده

عصرایران - شرکت هواپیمایی ترکیه(THY) به منظور تبلیغ خطوط هوایی و سفرهای خود به شیراز طی دو گزارش در روزنامه های پرتیراژ ملیت و حریت به توصیف این شهر پرداخته است. در این گزارش ها که اولی به قلم «ملتم اینان» تحت عنوان « شیراز شهر عشاق و گل ها » و دومی به قلم ریان تووی تحت عنوان « شراب شهر عشق، شهر شیراز به تاریخ پیوست، اما سحر شعر آن پابرجاست » تهیه شده، شیراز به عنوان شهری زیبا توصیف شده است.

 

173373_271.jpg

شیراز شهر عشاق و گل ها

 

آغاز سفرهای شرکت هواپیمایی ترکیه به شهر«شیراز» مرکز استان فارس ایران و نیز عدم لزوم اخذ روادید جهت سفر به این کشور یک امکان رؤیایی در اختیار گردشگران ترک قرار می دهد.

 

173387_698.jpg

شیراز شهری است که تمامی پیش داوری های انسان در خصوص ایران را از بین می برد. خیابان های این شهر بسیار تمیز و با باغچه های گل تزیین شده است. مردم این شهر بسیار خوشرو بوده و اماکن دیدنی آن یکی از دیگری متفاوت تر و جالبترند.

 

و اما نکات قابل توجه از بازدید من از شهر شیراز:

 

- در ایران حجاب بانوان الزامی است.

 

- خانم های ایرانی به زیبایی خود بسیار اهمیت داده و به همین دلیل در این کشور عمل های زیبایی بسیار رایج است.

 

- در رستوران های این شهر اغلب غذاهای مشابه از جمله : پلو، کباب گوشت و یا مرغ..... و آبگوشت(گوشت، سیب زمینی، حبوبات و ادویه در دیزی پخته می شود)

 

- در اغلب رستوران های این شهر موسیقی بطور زنده نواخته شده و اغلب آهنگ هایی که در آنجا به گوش می رسد آشنا است. آهنگ های ابراهیم تاتلی سس(خواننده مشهور ترکیه) نیز در آنجا مورد علاقه بسیار می باشد.

 

پرسپولیس

 

«پرسپولیس» پایتخت امپراتوری پارس بوده و در پایان قرن ششم قبل از میلاد توسط «داریوش» پادشاه پارس تأسیس شده است.

 

173376_671.jpg

پس از ورود به این شهر باستانی که در فاصله 60 کیلومتری شیراز قرار دارد به دروازه ملل می رسید. دراینجا با صدای شیپور آمدن مهمان های مهم اطلاع داده می شده است. در دو طرف ورودی مجسمه های غول پیکر گاو نر که نماد قدرت پادشاه می باشند جای گرفته است.

 

قصر 100 ستون، بزرگترین باقیمانده تاریخی پرسپولیس می باشد. جهت ورود به قصر از بین دو مجسمه گاو باید عبور می شد. حکاکی های روی سنگ ها، گردشگران را شیفته خود می کند.

 

مقبره علی بن حمزه

 

173377_935.jpg

مقبره علی بن حمزه یکی از اماکن دیدنی شیراز است که دیوارهای داخلی آن با میلیون های آیینه کوچک تزیین شده است. انعکاس نور در این آیینه ها انسان را متحیر می سازد.

 

مسجد وکیل

 

173388_178.jpg

اگر در دانستنی میدان لاروس بدنبال معنای عظمت بگردید قطعاً با مسجد وکیل که در شیراز از سوی کریم خان زند ساخته شده است مواجه خواهید شد. انسان نمی تواند از کاشی های گل دار سقف در ورودی این مسجد به آسانی چشم بردارد.

 

حافظ

 

173379_797.jpg

حافظ، شاعر بزرگ ادبیات و زبان فارسی که در قرن چهاردهم زندگی کرده است به این شهر روح می دهد. حافظ یکی از شاعرانی است که عشق را به بهترین زبان شرح داده و با اشعار خود همه کسانی که در این منطقه زندگی کرده اند را تحت تأثیر قرارداده است.

 

حافظ با وابستگی به شیراز مشهور بوده و بنا به خواست وی پس از مرگش در شیراز به خاک سپرده شده و سپس مقبره وی به زیارتگاه تبدیل شده است. در محل آرامگاه حافظ، پیوسته اشعار وی از بلندگو پخش می شود. در این محل بیشتر عشاق و کسانی که از درد عشق و جدایی مضطرب هستند گردهمایی می کنند.

 

بازار وکیل

 

173380_405.jpg

بازار وکیل از لحاظ معماری شبیه بازار کاپالی چارشی استانبول بوده و در سمت چپ و راست ورودی این بازار فرش های دستباف ایران از جمله فرش های ابریشمی به معرض فروش گذاشته شده است.

 

باغ ارم

 

173389_149.jpg

باغ ارم یکی از اولین نقاطی است که باید در شیراز از آن بازدید کرد. باغ ارم از یک زیبایی افسانه ای برخوردار بوده که در آن یک حوض، یک دریاچه مصنوعی و یک قصر وجود دارد. در آنجا بوی خوش گل ها به شکلی به مشام می رسد که گویا یک زن نامریی که عطر خوشی به خود زده است پیوسته در اطراف انسان می گردد. در حالی که این عطر بوی طبیعی خود باغ ارم است.

 

شراب شهر عشق، شهر شیراز به تاریخ پیوست، اما سحر شعر آن پابرجاست

 

به اعتقاد ایرانیان در هر خانه باید دو چیز حتماً وجود داشته باشد:

 

1- قرآن کریم

2- دیوان حافظ

 

حافظ، قهرمان مردمی است که مورد احترام ایرانیان بوده و به مانند خواننده های پاپ، محبوب و معروف می باشد. اکثر ایرانیان به تناسب نگرش اجتماعی و سیاسی خود، شعرهایی از حافظ را حفظ کرده اند و یا هنگام بیان مشکلات خود به شعرهای وی مراجعه می کنند.

 

جوان ایرانی به نام مهدی از شهر شعرا، شراب، عشق، بلبل ها و گلها، دوستان خود از اصفهان و تهران را به «حافظیه» که مقبره حافظ شیرازی می باشد، آورده است.

 

173382_189.jpg

وی به همراه دوستان خود به ستون های مقبره تکیه داده و ابیاتی از اشعار حافظ را می‌خواند. این مقبره مرمری در بین مردم به آرامگاه حافظ معروف است. هر کس به این آرامگاه می آید به او دست زده و آرزویی می کنند سپس بر درگاه مقبره گل نثار می کند.

 

فرهنگ ایران، فرهنگی است که پیر و جوان به شعر و شاعری عبادت می کنند. جستجوی الهیات، تقدس و اولایی در شعر، بزرگترین مزیت مردم این کشور است. همانند اکثر ایرانیان، مهدی نیز می خواست نکات و اشاراتی از خیال و آینده خود را در فال حافظ ببیند. او دانشجوی مدیریت در دانشگاه شیراز است و قصد دارد در اولین فرصت به کانادا برود. مهدی خواستار زندگی بی محدودیت است و ترکیه را دوست دارد.

 

با عشق شاه نبات، شعرهای زوال ناپذیری نوشت

 

نام اصلی حافظ «شمس الدین محمد» است ولی بدلیل حفظ قرآن در سنین 20 سالگی، حافظ نامیده شده است.

 

وی در نگاه اول عاشق دختر زیبایی به نام «شاه نبات» شده و اکثر اشعار خود را برای او سروده است.

در کتابخانه کوچک واقع در حیاط حافظیه می توانید ترجمه انگلیسی اشعار حافظ را پیدا کنید و در تخت های چایخانه نشسته و فالوده بخورید.

 

شیراز شهر برگزیده ای است که که بیش از 2 هزار سال به عنوان قلب فرهنگ فارسی، تاج سر بوده و با آموزش، شعر، شراب و بلبل ها یاد می شود. این شهر، مرکز استان فارس می باشد و در دوران خاندان زند (قرن 18)، که زیباترین بناها ساخته و یا مرمت شده است، پایتخت ایران بوده و یکی از مهمترین شهرهای اسلامی قرون وسطی بود.

 

شیراز یکی از مهمترین مراکز تجاری ایران است. در این شهر ساختمان های مدرن، میدان ها و بلوارهای عریض ساخته می شود، هر چند علاقه شدیدی به مراکز خرید و فروش وجود دارد، اما این اماکن در کنار بناهای قدیمی و سنتی به بقای خود ادامه می‌دهند. در پیاده روهای عریض قلیان عرضه می شود.

 

آدرس عشق تغییر یافت

 

شیراز، شهر رمانتیکی است. ولی میدان های جذابی نظیر پاریس ندارد. در خیابان‌ها تصاویر جوانان شیرازی که در جنگ ایران – عراق شهید شده اند، نصب شده است. در باغی که به سبک کلاسیک ایران تنظیم شده و چشمه ها جاری است، شاهد گلها و گیاهان متعددی هستید.

 

به علاوه درختی به نام درخت سرو ناز وجود دارد که در دنیا فقط در شیراز رشد می کند. از تماشای کاشی های نمای خارجی ساختمان باغ که به قرن نوزدهم تعلق دارد، سیر نمی شوید. همچنین شعرهای فارسی دست نویس شاعرانی مانند حافظ و سعدی نمای خارجی بنا را مزین می کند.

 

173384_787.jpg

شیراز بر روی دشت حاصلخیزی واقع است، زمانی در باغ های این دشت انگورهای افسانه ای بدست می آمد که برای ساخت شراب مورد استفاده قرار می گرفت. ولی امروز این انگورها و شراب ها فراموش شده و یا به باد فراموشی داده شده است و فقط در شعرهای حافظ و خیام دیده می شود.

اکنون در سفره های ایرانی بیشتر دوغ سرویس می شود. نوشیدن فقط یک جرعه از ماء الشعیر برای منصرف شدن از این مشروب بدون الکلی کافی است.

 

ایران زیبایی های زیادی برای عرضه دارد ولی در این کشور توجه چندانی به گردشگری نمی شود.

 

در کنار مشکلات ناشی از این نگرش، جهات مثبت نیز وجود دارد، اما در شیراز اثری از پس روی دیده نمی شود.

اگر به بازار وکیل شیراز که یکی از فضاهای سنتی ایران می باشد، بروید، هیچوقت شما را به چشم توریست نخواهند دید.

هیچکس برای خرید چیزی به شما اعمال فشار نمی کند. نپرسید که این قیمت، برای توریست ها است یا مردم خودی. درک این فرق از طرف اصناف ایرانی غیرممکن است.

 

در حالی که شلوغی بازار وکیل را پشت سر می گذارید، راه به یک پل و پس از آن به مقبره شاه چراغ که یکی از مهمترین زیارتگاه های شیعیان است، ختم می شود.

 

این مقبره در قرن چهاردهم برای برادر امام رضا (ع) که یکی از 12 امام شیعیان می باشد، ساخته شده است.

 

173385_881.jpg

زیارت کنندگان از هر نقطه ایران برای دیدن این مقبره می آیند. تمامی دیوار این مقبره با آینه های کوچک موزائیکی پوشیده شده که نور را در زاویه های مختلف منعکس می کنند. در درون مقبره، فضای زیبا و روحانی ای محسوس است. بخش زنان و مردان با پرده مشکی جدا شده و ورود از درهای جداگانه ممکن است. هنگام ورود زنان به مقبره، پوشش سنتی «چادر» به آنان داده می شود.

 

به گفته سعدی، دو چیز روح شما را تیره می کند،:سکوت در جایی که باید حرف می زدید و صحبت در جایی که باید سکوت می کردید.

 

دلیل دیگر تبدیل شیراز به مرکز حج برای ایرانیان، آرامگاه سعدی، شاعر دیگر ایرانی است. زندگی او بر عکس حافظ در راهها سپری شده است. این شاعر درویش به مدت 30 سال از هندوستان تا آناتولی و لبنان تا اتیوپی سفر کرده است.

 

173386_953.jpg

در آرامگاه وی نوشته شده است که بوی عشق را حتی هزارها سال بعد از مرگ خواهد داد. باغچه آرام محیط این آرامگاه محل تفریح خانواده های ایرانی است.

 

حافظ نیز برای ایرانیان مسیر را ترسیم می کند، ایرانیان به او گوش می دهند. نه ایرانیان می‌خواهند بدون حافظ بمانند و نه حافظ بدون ایرانیان.

 

ترجمه: محمود نامی

منبع : عصر ایران

لینک به دیدگاه
الکی نیست که.جایه آقا غلام خالیه یه شعر بیاد:ws3:

 

:ws3:

 

عشق من شیراز............:icon_gol:

 

:wubpink:

 

چمن- چایی- چمران :دی

 

+ کتلت و کاهو ترشی :ws3:

لینک به دیدگاه

 

 

 

+ کتلت و کاهو ترشی :ws3:

 

 

شب جمعه توی فلکه دوپیازه آلو:ws3:

 

20مهر حافظیه

2اردیبهشت سعدی

15 اردیبهشت کل شیراز

بستنی و فالوده پشت ارگ

بستنی و فالوده سعدی

عرقیات باغ صفا...........:ws3:

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

اول از همه بگم شیراز عشق منِ.

دروغ نگفتم اگه بگم از شهر خودمون بیشتر دوسش دارم و کلی از بهترین خاطرات زندگیمو اونجا دارم.

چندماه پیش رفتم شیراز حس آدمایی رو داشتم که بعد چندسال برمیگردن به وطن خودشون. خلاصه در وصف لذتی که من تو این شهر بردم و محبتی که از مردمش دیدم هرچی بگم کمه.

شما هم حالا هی منو یاد خاطراتم بندازین.:4564: کاهو ترشی و فالوده و کتلت چیه میگین آدم دستش کوتاههه:4564:

 

دوم افسوس که چه برسرما اومد که تبلیغات کشورهای دیگه که شاید تو دنیا در زمینه گردشگری حرفی برای گفتن ندارن تو روزنامه های کشورمون به امری کاملاً عادی تبدیل شده ولی تبلیغ شهری با این قدمت و زیبایی تو یه روزنامه ترکیه ای باید انقدر برای ما افتخار آمیز باشه.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

ها گولوم چیتو شد ؟ :5c6ipag2mnshmsf5ju3 میگم تو تبلیغش آهنگم نمزارن ؟ جنگ و جنگ ساز میادو از بالوی شیراز میاد ... شازده دوماد غم نخور که نومزدت با ناز میاد ....:dancegirl2::ws3:

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...
ها گولوم چیتو شد ؟ :5c6ipag2mnshmsf5ju3 میگم تو تبلیغش آهنگم نمزارن ؟ جنگ و جنگ ساز میادو از بالوی شیراز میاد ... شازده دوماد غم نخور که نومزدت با ناز میاد ....:dancegirl2::ws3:

 

این الان چه زبونی بود؟

:w58:

ها گُلُم چه تُون شد؟ منظورت بود؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...