رفتن به مطلب

تایمر راه پله - Stair Timer

peyman sadeghian

ارسال های توصیه شده

در ساختمانهای چند طبقه برای کنترل روشنایی راه پله از مدارت گوناگونی استفاده میشود. ساده ترین مدار، همان مدار کلید تبدیل است که اکثرا برای آپارتمان دو طبقه استفاده میشود که همه با آن آشنا هستید. اما برای طبقات بیشتر، کلید تبدیل گزینه چندان مناسبی نیست. و یکی از معایب آن احتمال روشن ماندن لامپ در صورت فراموش کردن است.

تصویر شماره 1

Stair_Timer.jpg

روش دیگری که کاربرد زیادی هم دارد استفاده از تایمر راه پله است(تصویر شماره 1). همانطور که از نام آن هم پیداست ، نوعی تایمر با هدف خاص میباشد. طبقات ساختمان هر قدر هم باشند شما فقط به یک تایمر نیاز دارید و علاوه بر آن فقط برای هر طبقه یا جلوی در هر واحد یک کیلد فشاری لحظه ای قرار میگیرد که سیم بندی آن هم بسیار ساده است. تمامی کلیدها با هم موازی میشوند.(تصویر شماره 2) در صورتیکه کلیدی زده شود تایمر شروع بکار کرده و لامپها را روشن میکند و پس از گذشت زمان معینی که قابل تنظیم نیز هست، لامپ ها خاموش میشوند. و دیگر نیازی به خاموش کردن از طرف اهالی ساختمان نیست و مشکل فراموش کردن ، خاموشی روشنایی بعد از استفاده ، برطرف شده است.

تصویر شماره 2

Stair_Timer_Diagram.gif

مدارات تایمر راه پله انواع مختلفی دارند که به لحاظ نوع عملکرد میتوان به سه دسته مکانیکی ، الکترومکانیکی و الکترونیکی تقسیم بندی نمود. ما در اینجا نمونه الکترونیکی را بررسی میکنیم. البته نوع سیم بندی نیز در انواع مختلف با هم متفاوت است. که نمونه مورد نظر ما فقط از سه سیم استفاده میکند و درنتیجه استفاده از آن بسیار ساده خواهد بود.

تصویر شماره 3

Stair_Timer.png

مدار این تایمر بسیار ساده بوده و از قطعات کمی نیز تشکیل شده است.(تصویر شماره 3) در صورت اتصال برق به مدار اتفاق خاصی روی نمیدهد. اما زمانیکه شما کلید را میزنید برق از طریق پایه مشترک وارد تایمر میشود. پس از عبور از مقاومت R1 و خازن C1 که بعنوان کاهنده ولتاژ عمل میکنند ولتاژ وارد مدار یکسوساز پل شامل دیودهای میشود. سپس این ولتاژ توسط خازن C2 صاف شده و مدار را تغذیه میکند. بخشی از جریان تولیدی از طریق مقاومت وارد دیود D5 میشود که باعث روشن شدن آن خواهد گشت. از طرفی بدلیل دشارژ بودن خازن C3 آی سی تایمر 555 عمل میکند و خروجی آن فعال میشود. با فعال شدن خروجی رله عمل کرده و کنتاکت آن بسته میشود. با بسته شدن این کنتاکت فاز مستقیما به پایه ورودی مشترک مدار وارد میشود و در صورتیکه دست از روی کلید برداشته شود برق مدار قطع نخواهد شد(حالت خود نگه دارندگی). و در نتیجه لامپ ها نیز روشن باقی می مانند. از طرفی خازن C3 از طریق مقاومت R2 و ولوم RV1 شارژ میشود. زمانیکه ولتاژ ان به سطح ترشلد برسد، خروجی آی سی 555 پایه 3 غیر فعال میشود و رله نیز خاموش و قطع میشود. با قطع رله برق مدار نیز قطع خواهد شد و لامپ ها نیز قطع می گردند. D1,D2,D3,D4 R3

تصویر شماره 4

Stair_Timer.gif

در این حالت بدلیل اینکه برق ورودی پل دیود ها قطع شده ولتاژ خروجی نیز کم میشود و چون این ولتاژ به آند دیود D6 نیز متصل است، و از طرفی کاتد این دیود هم به سر مثبت خازن C3 متصل است. بدلیل بالاتر بودن ولتاژ کاتد نسبت به آند دیود روشن شده و خازن از این طریق دشارژ میشود. تا برای کار مجدد مدار آماده شود. به انیمیشن موجود در تصویر 4 دقت کنید. C3

در مدارات تایمر راه پله معمولا برای روشن نگه داشتن دائم روشنایی نیز کلیدی را در نظر میگیرند. که با زدن این کلید در صورتیکه کسی یکی از شستی ها طبقات را بزند مدار روشن شده و روشن نیز باقی می ماند و لامپها خاموش نمیشوند. در این مدار هم کلیدی موازی با خازن C3 قرار گرفته. در صورتیکه این کلید بسته شود. با زدن یکی از کلیدهای طبقات مدار روشن میشود. اما بدلیل اینکه این کلید خازن را اتصال کوتاه کرده عملا ولتاژ پایه های 6 و 2 آی سی 555 صفر باقی مانده و بالا نمیرود و در نتیجه آی سی بصورت دائم خروجی را فعال نگاه میدارد. تا زمانیکه مجددا این کلید به حالت باز برگردد.

امیدوارم که توضیح این مدار برای شما مفید بوده باشد. من سعی کردم با بررسی یک نمونه صنعتی و تحلیل و ساخت انیمیشن عملکرد مدار شما را با نحوه عملکرد این مدارات که اکثر به همین شکل هستند آشنا کنم. در عین حال که بررسی این مدار شما را با تکنیک های طراحی صنعتی مدارات نیز آشنا میکند.

لینک به دیدگاه
  • 11 ماه بعد...

سلام به برو بچه های باحال تالار مهندسی برق من میخوام یه ماشین جوجه کشی ساده و خونگی درست کنم. درخواست من از شما مهندسان گرامی اینه که من به یک مدارکنترل زمان برای چرخش تخم مرغ ها میخوام به صورتی که هر 2 ساعت 45 درجه آرمیچر بچرخه هر چی گشتم جایی برا ساخت تایمر توضیح نداده بود برا همین گفتم بهترین راه اینجاست. راستی من کلا از الکترونیک هیچ سررشته ای ندارم اگر هم توضیح دادید به زبان ساده باشه لطفا.

لینک به دیدگاه

دوست عزیز من نمی دونم مشکل ما ها چیه ؟؟؟؟

به جای اینکه اینکار رو به یه متخصص اینکار بسپرین چرا خودتون دنبال ساخت اون هستید؟؟؟

اینطوری می دونید چقدر توی زمان صرفه جوئی می کنید؟؟؟

شما سه راه برای ساخت تایمر دارید

1- ساخت یه مدارتایمر آنالوگ

2- ساخت مدار تایمر با قطعات دیجیتالی ( مثل ای سی های تایمر و یا استفاده از میکروکنترلر)

3- استفاده ازتایمرهای صنعتی آماده

اما برای بخش عملگرتون یعنی موتور

باتوجه به کاربردی که شما مد نظرتونه شما برای موتور باید از

1- موتورهای پله ای

2- سرو موتور

استفاده کنید.

با توجه به نیاز شما و اینکه هیچ سر رشته ای از الکترونیک ندارید ( محدودیت های مالی )

شما با استفاده از یک مدارمیکروکنترلری با یک عدد استپ موتور مناسب می تونید پروژتون رو اجرا کنید.برای اینکار توی بهترین حالت حداقل باید 6 ماه تلاش بکنید( یادگیری اصول اولیه الکترونیک + برنامه نویسی + اجرای آزمایشی سیستم + ساخت نمونه مدار چاپی + عیب یابی و در نهایت تست نهائی )

در ضمن شما به یک سیستم کنترل دمای خوب نیاز دارید تا دمای شما رو در حد مناسی نگه داره. این کار خودش خیلی مهمه

برای اینکار شما باید از یک المنت مناسب با توان مناسب انتخاب بکنیدتا با استفاده از اون و یک کنترلر و یک سنسور دمای مناسب دمای مطلوب رو ایجاد بکنید.

اینا فقط در حد توضیح بود. اگه دوست داشتین توضیحات تکمیلی رو خدمتتون عرض میکنم.

لینک به دیدگاه
دوست عزیز من نمی دونم مشکل ما ها چیه ؟؟؟؟

به جای اینکه اینکار رو به یه متخصص اینکار بسپرین چرا خودتون دنبال ساخت اون هستید؟؟؟

اینطوری می دونید چقدر توی زمان صرفه جوئی می کنید؟؟؟

شما سه راه برای ساخت تایمر دارید

1- ساخت یه مدارتایمر آنالوگ

2- ساخت مدار تایمر با قطعات دیجیتالی ( مثل ای سی های تایمر و یا استفاده از میکروکنترلر)

3- استفاده ازتایمرهای صنعتی آماده

اما برای بخش عملگرتون یعنی موتور

باتوجه به کاربردی که شما مد نظرتونه شما برای موتور باید از

1- موتورهای پله ای

2- سرو موتور

استفاده کنید.

با توجه به نیاز شما و اینکه هیچ سر رشته ای از الکترونیک ندارید ( محدودیت های مالی )

شما با استفاده از یک مدارمیکروکنترلری با یک عدد استپ موتور مناسب می تونید پروژتون رو اجرا کنید.برای اینکار توی بهترین حالت حداقل باید 6 ماه تلاش بکنید( یادگیری اصول اولیه الکترونیک + برنامه نویسی + اجرای آزمایشی سیستم + ساخت نمونه مدار چاپی + عیب یابی و در نهایت تست نهائی )

در ضمن شما به یک سیستم کنترل دمای خوب نیاز دارید تا دمای شما رو در حد مناسی نگه داره. این کار خودش خیلی مهمه

برای اینکار شما باید از یک المنت مناسب با توان مناسب انتخاب بکنیدتا با استفاده از اون و یک کنترلر و یک سنسور دمای مناسب دمای مطلوب رو ایجاد بکنید.

اینا فقط در حد توضیح بود. اگه دوست داشتین توضیحات تکمیلی رو خدمتتون عرض میکنم.

سلام دوست عزیز ممنون میشم که در حد عمومی و سطحی آموزشهایی از رشته الکترونیک بینم چون به نظرم رشته جالبیه در مورد پروژه من هم لطفا هر کمکی که میتونید بکنید چون این کارو من باید حتما انجام بدم

لینک به دیدگاه

سلام

آقا شما راست گفتی این کار رشته من نیست و از پسش بر نمیام تنها چیزی که بدست آوردم اینه که معمولترین راه برای ساخت تایمر دیجیتال استفاده از آی سی 555 لطفا میشه یه مدار برا من طراحی کنید که هر دو ساعت یک بار به اندازه مثلا 5 ثانیه (اگه میگم مثلا به خاطر اینه که هنوز حساب نکردم برای اینکه موتور به اندازه 45 درجه چرخش کنه باید چه مقدار زمان و با چه سرعتی این کار رو انجام بده.) مدار رو وصل کنه. اگه کمکم کنید خیلی ممنون میشم.

:sad0::sad0::sad0::sad0:

لینک به دیدگاه
سلام

آقا شما راست گفتی این کار رشته من نیست و از پسش بر نمیام تنها چیزی که بدست آوردم اینه که معمولترین راه برای ساخت تایمر دیجیتال استفاده از آی سی 555 لطفا میشه یه مدار برا من طراحی کنید که هر دو ساعت یک بار به اندازه مثلا 5 ثانیه (اگه میگم مثلا به خاطر اینه که هنوز حساب نکردم برای اینکه موتور به اندازه 45 درجه چرخش کنه باید چه مقدار زمان و با چه سرعتی این کار رو انجام بده.) مدار رو وصل کنه. اگه کمکم کنید خیلی ممنون میشم.

:sad0::sad0::sad0::sad0:

سلام دوست عزیز

فک نکنم کارت به این سادگی باشه که بتونی با یه تایمرو یه آی سی راش بندازی

به نظر من کار یه متخصص.در ضمن احتیاج به یه استپ موتور داره که اتصال اونم کار خودشو داره

اگه دوست داشتی در مورد کارت یه توضیح کاملتری بده،اگه بتونم خوشحال میشم بتونم کمکی کنم

لینک به دیدگاه
سلام دوست عزیز

فک نکنم کارت به این سادگی باشه که بتونی با یه تایمرو یه آی سی راش بندازی

به نظر من کار یه متخصص.در ضمن احتیاج به یه استپ موتور داره که اتصال اونم کار خودشو داره

اگه دوست داشتی در مورد کارت یه توضیح کاملتری بده،اگه بتونم خوشحال میشم بتونم کمکی کنم

دورود

آقا من دارم یه ماشین جوجه کشی طراحی میکنم یا بهتر بگم میسازم که چرخشش تخم مرغ ا رو بشه به روش دیجیتال کنترل کرد من تو آخرین اطلاعاتی که به دست آوردم باید این تایمر هر 8 ساعت یکبار مدار رو وصل کنه و سیستم رو به حرکت در بیاره.

تو طرح اصلاحی که داشتم فکر کردم به جای چرخش تخم مرغ که نیاز به یک استپ متور داره و نیروی زیادی رو میطلبه تعویض زاویه انجام بدم یعنی اگه تخم مرغ رو تو 8 ساعت اول تو زاویه 45 درجه مثبت یا راست قرار بگیره تو 8 ساعت دوم تو زاویه 45 درجه منفی یا چپ قرار بگیره یعنی فقط چرخش حول یک محور اونم به اندازه 90 درجه حالا اگه با توضیحاتم نفهمیدید بگید تا طرح ساخته شده با سالید رو براتو بزارم

لینک به دیدگاه

اگه میخوای این کار رو انجام بدی

به نظر من با قطعات صنعتی این کار رو انجام بده

1- کنترلر دمای صنعتی + یک سنسور مناسب(pt100) = تا بتونی یه کنترل دمای دلخواه داشته باشی

2- یک تایمر صنعتی ساده = تا بتونی در زمان های دلخواه به واحد کنترل کننده موتور فرمان بدی

3- یه راه انداز صنعتی واسه موتور پله ای ( یک برد راه انداز موتور پله ای )

با همین چند تا قطعه می تونی اینکار رو انجام بدی

این شاید هزینه اش واست نسبت به ساخت مدار بالاتر در بیاد ولی اینو در نظر بگیر که در زمان کمتری میتونی به هدفت دست پیدا بکنی.

ضمنا اگه بخوای سیستم ات بهینه تر باشه ... باید در زمان قطع برق در نظر داشته باشی که ممکنه محصولت دچار مشکل بشه . برای این مسله هم میشه بعدا یه فکری کرد.

حالا شما باید دوکار بکنی

1- خرید تجهیزات مناسب

2- مطالعه کاتالوگ و با کمک دوستان راه اندازی سیستم

موفق و موید باشی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...