رفتن به مطلب

درباره سبک فوجائو کونگ فو (پنجه ببر)


ارسال های توصیه شده

57.1.jpg

 

 

درباره سبک فوجائو کونگ فو (پنجه ببر)يک ضرب‌المثل چيني ميگويد: (يک کوه جاي دو ببر نيست) در فرهنگ چيني ببر آنقدر خشمگين و خشن هستند که فقط در يک کوه يک ببر ميتواند زندگي کند و از آنجايي که در چين شير وجود ندارد ببر پادشاه حيوانات است. به اين دليل راهبان شائولين وقتي حرکات و فعاليت‌هاي ببرها را نگاه ميکردند تحت تاثير، قدرت، شجاعت و استقامت ببر متوجه شدند که اين حيوان ارزش بالـايي در کونگ فو دارد.

حتي ميتوان گفت راهبان شائولين بيش از 50 درصد طريق جنگيدن را زا اين حيوان فرا گرفتند و همانطوري که امروز مشاهده ميکنيد در کليه فرمـ‌ها ووشو يا کونگ فو فنوني از ببر وجود دارد. ببر کاملـا متفاوت از چهار حيوان ديگر شائولين است تمرينات آن طوري طراحي شده که استخوان‌ها را تقويت ميکند او با سرعت و قدرت حمله ميکند. حمله ببر فشاري و ضربه‌اي است. نيروي ببر يک نيروي شديد، قوي و برگرفته از قدرت بيروني است که از درون سرچشمه گرفته از آنجايي که نيرو گرفتن در کونگ فو از ايستادن استوار و محکمـ ايجاد ميشود رزمي کار بايد داراي کمري خوب و قوي باشد که در سبک ببر به اين مسئله بسيار توجه شده و ببر نه تنها استخوان‌ها بلکه ستون فقرات، کمر و تاندون‌ها را تقويت ميکند. تکنيک‌ها در سبک ببر تحت تاثير پنجه زدن است که از خمـ شدن پنچ انگشت دست به داخل شکل ميگيرد. در سبک ببر پنجه زدن کوتاه و ضربه به همراه فشار، کشيدن و در نهايت پاره کردن بدن حريف است. و هدف پنجه ببر صورت و گردن ران‌ها، دست‌ها و سبنه حريف ميباشد. در واقع اين سبک براي يک مبارزه همه جانبه طراحي شده است. در روش ببر حرکات انفجاري ضربه زدن و دريدن و در نهايت هل دادن ميباشد در اين سبک از ضربات کف و مشت همـ استفاده ميشود ولي به طور وسيع از لگد‌ها و حرکات پا استفاده ميگردد که بيشتر نشان دهنده حرکت دمـ ببر است. وقتي از پنجه ببر استفاده ميشود (فقط انگشتان دست مهمـ نيستند بلکه تمامـ دست داراي اهميت ميباشد و نظر به اينکه انگشتان در آخرين نقطه دست ميباشد چنانچه کل دست از کتف تا پائين تقويت نشده باشد امکان ضربه زدن پنجه قوي و کارا وجود ندارد. بنابراين در اين سبک شنا رفتن روي پنجه ها، حرکات با کيسه شني، حرکات مخصوص سنگ، ضربه زدن به ماسه، بلند کردن کوزه پراز شن و کلـا حرکاتي که مربوط به ساخت کل بدن خصوصا دست‌ها ميباشد اهميت بسزايي دارد. ضمنا در اين سبک به حرکات تنفسي بسيار اهميت داده ميشود. به دليل موارد فوق ببر جزء پنج سبک اصلي و سمبل قدرت در کونگ فو شائولين ميباشد.

اين سبک از سال 1388 بعد از تمرينات طاقت فرساي استاد عليرضا صفوي در مدارس ووشو (کونگ فو) و معبد شائولين چين در ايران اسلـامي پايه گزاري گرديده و همـ اکنون در بيش از نه استان کشور در حال فعاليت ميباشد.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...