رفتن به مطلب

برخی از دلائل زایش بحران در مدیریت

ارسال های توصیه شده

برخی از دلائل زایش بحران

زحمت كاشتن يك گل سرخ ,كمتر از زحمت برداشتن , هرزگي علف آن است.

عمر ظروف سفالی بیش از چند هزارسال ولیکن قیمت آن همیشه بی مقدارو کم است .علم و دانش تجربی و سنتی هم مثل سفال دارای قدمت است ولیکن تاریخ مصرفش تمام شده. با سلاح کهنه نمیتوان در جنگ های مدرن پیروز شد.

مديران امروز ما اکثرأ فناوراني هستند كه در لابــه لايه , چرخهاي مدیریت های سلیقه ای و صنعت وارداتي گير كرده اند. در راستای توسعه و سودآوری, رئوس برنامه هایی که باید برای ایجاد و تداوم تحول شرکت مدّ نظر باشد. بشرح زیر و بصورت سرفصل موضوعات اشاره میگردد.

عوامل تاثيرگذاردر حوزه , تحول سازمانی , بر پایه : فرهنگ سازمانی، سرمايه انساني، سيستم قانوني - و سيستم اقتصادي و اهداف مدیریت در جهت آموزشهای مستمر استوار است و كشورهاي جهان سوم به دليل سرمايـــــه گذاري ضعيف روي آموزش، داراي سرمايه انساني ضعيف هستند.در حالی که ميزان و كيفيت سرمايه انساني يك شرکت، بر تصميم گیری مبني بر ورود به مرحله توسعه ، تاثير جدي مي گذارد.

دست یابی به فرهنگ سازماني منسجم و يكپارچه و ایجاد هماهنگي و يكدستي ميان نقش آفرينان سازمان تنها در سایه آموزش و تاکتیک پذیری اعضای شرکت ممکن میگردد.

در اکثر شرکتها در ایران مدیران دست اندر کار, واژه ها را بد و وارونه معنی میکنند.و عملکردشان هم تابعی از فهم و استنباطشان است. چند نمونه از این نوع بد فهمی ها را مثال میزنم:

استقلال عمل = سرخود عمل کردن؟

هماهنگی = یعنی همیشه سایرین خود را با عملکرد من همسو کنند.؟

استراتژی = یعنی عملکردن همه بر اساس مدل من؟

شایسته سالاری = یعنی همه با من خودشان را محک بزنند.؟

انسجام خط مشی = یعنی روش مرا ادامه دهند.؟

فرهنگ منسجم سازمانی = یعنی همیشه فرامین و نقطه نظر های من مد نظر و عملکرد باشد.؟

انتخاب عادلانه = یعنی انتخاب روشهای من ؟

هدف = یعنی آنچه که من میخواهم وهمه باید به آن برسند.؟

سرمایه انسانی = یعنی افرادی که من قبولشان دارم.؟

هنجار های کار = یعنی آنچه که موافق میل من نیست.؟

مهارت = یعنی قدرت اطاعت همه از من .؟

خطا های پر هزینه = یعنی کارهای نیمه تمامی که دیگران انجام داده اند و من آنها را متوقف کرده ام .ولی مقصر آنها هستند.؟

ارزشمندترين سرمايه سازمان = يعني من با نود درصد و بقیه كاركنان با ده درصد باقیمانده .؟

تحول = یعنی آنچه که من میپندارم و باید مورد پیاده سازی در آینده قرار گیرد. ؟

بقیه مقاله را خود شما که خواننده این مطالب هستید , تمام فرمائید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...