رفتن به مطلب

چگونگي رشد باغ شيميايي

ارسال های توصیه شده

در محلولي از سديم سيليكات،چند بلور مس سولفات بپاشيد تا شاهد رشد درهم برهم ودرخت مانند لوله هاي گره دار مس سيليكات راسب باشيد .سالهاست اين آزمايش كه به نام" باغ شيميايي" شناخته مي شود در نمايشهاي آموزشي و كيتهاي شيميايي براي نوجوانان مطرح بوده است . با اين حال ،جزئيات فرآيند رشد بلور آن تا كنون در پرده ابهام بود . به تازگي اليور اشتاين بك وهمكارانش در دانشگاه ايا لتي فلوريدا ،نمونه كنترل شده علمي اين آزمايش را تهيه كرده اند وقوانين حاكم بر رشد لوله هاي بلور را به دست آورده اند . اين پژوهشگران با وارد كردن يك لوله مويين شيشه اي از زير ظرف ازمايش خود ،توانسته اند محلول مس سولفات را تحت جرياني كنترل شده به ظرف آزمايش وارد كنند . آنها دريافته اند كه شاخصه هاي رشد لوله هاي بلور را غلظت نمك مس تعيين مي كند . در غلظت كم لوله هاي نازك و صاف رشد مي كنند ، در غلظت متوسط (1/0تا mol 35/0) حبابهايي از محلول نمك كه درلايه كلوبيدي نازكي محبوس اند از نوك لوله هاي در حال رشد جدا مي شوند وتا سطح محلول بالا مي روند . در غلظتهاي بالاتر ،اين حبابها مي تركند ومنشأ حبابهي جديدتر مي شوند ، كه خود به الگوهاي رشد نا منظم منجر مي شود . بررسي فيزيكي اين واكنش نوساني در غلظتهاي ميانه نشان داده است كه ديناميك آن شبيه شير آبچكان است . در غلظتهاي كم رشد بلورها لايه اي است ومي توان آن را طوري هدايت كرد كه ابتداي يك لوله بر انتهاي لوله ديگر قرار گيرد . به عقيده اين پژوهشگران تلاش در جهت درك بهتر نحوه رشد لوله هاي بلوري ،به دانشمندان كمك خواهد كرد تا بتوانندريز لوله هايي بسازند كه كاربردهاي فراواني از جمله قطعه هاي موسوم به "آزمايشگاهي روي يك ترشه" داشته باشد . منبع: مجله شيمي

لینک به دیدگاه

یادش بخیر

راهنمایی که بودم یه سری از این مواد رو جمع کردم تا این باغو درست کنم ولی نشد

چون مس گیر اورده بودم و میخواستم خودم سولفاتش کنم! خیلی وقت گرفت و بیخیال شدم...

6a01053614d678970c0120a55280e7970b-800wi

I0000RHmr57yG7Xw.jpg

لینک به دیدگاه
ای ول چه انگیزه ای!!!!!!

ایشالله واسه نی نی هات درست می کنی

اخه یه کتاب علمی داشتم توش در مورد این یه چیزایی نوشته بود و عکساش هم خیلی با حال بود

:icon_redface:

به مواد شیمیایش دسترسی نداشتم:ws44: ولی مس داشتم و میدونستم مس بعد از مدتی سولفاته میشه. منم گذاشتمش تو سرکه و منتظر شدم. کمی هم شد خداییش...

زاج سفید هم گیر اوردم. تازه کلی مواد دیگه هم هست میشه ریخت توش رنگهی دیگه پیدا میکنن. تنها همین سولفات مس نیست

لینک به دیدگاه

اخه یه کتاب علمی داشتم توش در مورد این یه چیزایی نوشته بود و عکساش هم خیلی با حال بود

:icon_redface:

به مواد شیمیایش دسترسی نداشتم:ws44: ولی مس داشتم و میدونستم مس بعد از مدتی سولفاته میشه. منم گذاشتمش تو سرکه و منتظر شدم. کمی هم شد خداییش...

زاج سفید هم گیر اوردم. تازه کلی مواد دیگه هم هست میشه ریخت توش رنگهی دیگه پیدا میکنن. تنها همین سولفات مس نیست

:w16:

الانم که شیمی نمی خونی؟

چه علاقه ای

به هر حال الان هر نوع ماده ای خواستی به شرطی که قول بدی در راه خلاف استفاده نکنی می تونی رو من حساب کنی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...