رفتن به مطلب

محاسبه خاکبرداری بصورت دستی

ارسال های توصیه شده

مدیران محترم من میخوام به صورت دستی حجم خاکبرداری رو محاسبه کنم نه با نرم افزار

الان هم نقشه رودارم واستاد نقاط رو روش مشخص کرده یعنی مسیر راه مشخص شده حالا میخوام به صورت دستی حجم خاکی این قسمت رو انجام بدم باید چی کار کنم به چه صورتی ؟برش بزنم؟ اصلا نیازی به برش هست شیبش از پاییین به بالا هست و فکرکنم 3یا 4متری اختلاف ارتفاع دارم باید سطح تراز 00 رو درنظربگیرم یا کاردیگه ای میخاد اگرمیشه برای دستی محاسبه کردن بهم بگید چیکارکنم ممنون میشم.

لینک به دیدگاه
مدیران محترم من میخوام به صورت دستی حجم خاکبرداری رو محاسبه کنم نه با نرم افزار

الان هم نقشه رودارم واستاد نقاط رو روش مشخص کرده یعنی مسیر راه مشخص شده حالا میخوام به صورت دستی حجم خاکی این قسمت رو انجام بدم باید چی کار کنم به چه صورتی ؟برش بزنم؟ اصلا نیازی به برش هست شیبش از پاییین به بالا هست و فکرکنم 3یا 4متری اختلاف ارتفاع دارم باید سطح تراز 00 رو درنظربگیرم یا کاردیگه ای میخاد اگرمیشه برای دستی محاسبه کردن بهم بگید چیکارکنم ممنون میشم.

سلام به آقا كيوان عزيز ... كه هميشه سولات سختشون نصيب تالار عمران ميشه ... بابا مگه رشتت كامپيوتر نيست :ws3:( شوخي كردم ) خيلي خوشحالم كه سوال هاي خوبي ميپرسي

اما يه نكته لطفا سوالات رو در زير تالار گفتگو مهندسان عمران مطرح كن تا هم نظم تالار حفظ بشه ( البته اگه نظمي باشه):ws3: و هم بيشتر در ديد قرار بگيره ...

خب بريم سر سوال شما خب اگه منظور شما فرمول هاي محاسباتيش هست كه بايد بگم اين كه همه جا هست و ميشه با يه سرچ بدست آورد و خيلي هم زياد نيست

(فكر ميكنم 2 تا باشه) اما اگه مي خواهي دقيق تر بحث بشه بايد شماهم اطلاعات كامل تري از مسئله قرار بدي آخه شما نمي دونيد كه ارتفاع و موقعيت خط پروژه كجاست شيب يكسان است يا نه شيب عرضي دارد يا نه بنظر من بهتره كه نقشه اي كه استاد داد رو قرار بديد تا همه چي معلوم بشه

بازم اگه سوالي داشتيد در خدمتم ولي چون الان نمي تونم خيلي آنلاين باشم و بايد برم نمي تونم جوابتون بدم اگه اجازه بديد امشب اگه خدا خواست دوباره خدمت ميرسيم

:w73:

لینک به دیدگاه
سلام به آقا كيوان عزيز ... كه هميشه سولات سختشون نصيب تالار عمران ميشه ... بابا مگه رشتت كامپيوتر نيست :ws3:( شوخي كردم ) خيلي خوشحالم كه سوال هاي خوبي ميپرسي

اما يه نكته لطفا سوالات رو در زير تالار گفتگو مهندسان عمران مطرح كن تا هم نظم تالار حفظ بشه ( البته اگه نظمي باشه):ws3: و هم بيشتر در ديد قرار بگيره ...

خب بريم سر سوال شما خب اگه منظور شما فرمول هاي محاسباتيش هست كه بايد بگم اين كه همه جا هست و ميشه با يه سرچ بدست آورد و خيلي هم زياد نيست

(فكر ميكنم 2 تا باشه) اما اگه مي خواهي دقيق تر بحث بشه بايد شماهم اطلاعات كامل تري از مسئله قرار بدي آخه شما نمي دونيد كه ارتفاع و موقعيت خط پروژه كجاست شيب يكسان است يا نه شيب عرضي دارد يا نه بنظر من بهتره كه نقشه اي كه استاد داد رو قرار بديد تا همه چي معلوم بشه

بازم اگه سوالي داشتيد در خدمتم ولي چون الان نمي تونم خيلي آنلاين باشم و بايد برم نمي تونم جوابتون بدم اگه اجازه بديد امشب اگه خدا خواست دوباره خدمت ميرسيم

:w73:

سلام عرض می کنم به شما استاد محترم همین که برای کاربرانی مثل من ارزش قائل هستید ممنون هستم و امیدوارم برای شما دوست عزیز روزی در این سایت جبران کنم بنده به رشته کامپیوتر علاقه دارم ولی رشته تحصیلیم در دانشگاه عمران است.

خیلی از دانشجویان امروزه پروژه های خودشون رو بیرون می دهند تا برایشان انجام دهند اما من می خواهم خودم انجام دهم اگر مزاحم شما می شوم عذر خواهی می کنم دوست دارم از تجربیات شما استفاده کنم. اطلاعات دقیق تر رو براتون قرار می دهم

لینک به دیدگاه

سلام

جناب sarbaz121 استادمون فرمول نمیخواد همه اینایی هم که فرمودید بلدم روی خطوط اعدادی هست درسته من میخوام حجم عملیات خاکی که مرحله اول هست رو شروع کنم اونم دستی باید چی کارکنم .به شما نقشه توپوگرافی رو میدن میگن این نقاط قوسها روروش دربیار اولش هم حجم عملیات خاکی روشروع کن اونم دستی چی کارمیکنی باید نموداررسم کنم چی کار کنم کجا برش بزنم من هردهنه ای که دارم20متر هست و تقریبا5تا دهنه هست که میشه100متر هر دهنه چطوری حجم عملیات خاکیش محاسبه میشه وتوهردهنه تقریبا10نوع ارتفاع مختلف هست .خط پروژه که میگی باید یه نموداررسم بشه و خط بهینه روش مشخص بشه اون نموداره رو برچه اساسی رسم کنم ؟؟؟؟

اگر کمکم کنی یک دنیا ممنون می شوم.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

سلام مهندس عزيز...

شرمنده بابت تاخير ...

خب من هنوز متوجه خواسته شما نشدم ...

ولي باشه چشم ... من از پايه شروع ميكنم به توضيح ...

اگه هم جايي منحرف شدم بگو...

از تعريف شروع ميكنم ...

تعريف عمليات خاكي :

به عمليات خاكبرداري و خاكريزي منجر به عمليات خاك ريزي مي شود و اگر خط پروژه پايين خط تراز زمين قرار گرفته منجر به عمليات خاك برداري مي شود و در مرحله برخورد خط پروژه با زمين طبيعي هيچ گونه عمليات خاكي صورت نمي گيرد.

خط پروژه :

پروفيل طولي مي باشد كه بيانگر طرح نهايي مسير احداثي مي باشد ...

پروفيل طولي :

برشي از اززمين يا مسير است كه در امتداد طول زمين يا در امتداد محور مسير تهيه مي شود .

پروفيل عرضي :

برشي از زمين كه عمود بر محور اصلي تهيه مي شود ( برش از عرض جاده)

نكته :******

براي بدست آوردن حجم عمليات خاكي نياز به پروفيل طولي داريم ... و براي بدست آوردن شيب عرضي جاده ها يا بدست سطح حجم عمليات نياز به پروفيل عرضي مي باشد ...

خب براي درك بهتر من هر دو پروفيل در فايل cad نشون دادم ....

اما حجم عمليات خاكي چجوريه :

2 دو شكل محاسبه ميشه

روش اول ميانگين :

اين روش ساده ترين روش براي محاسبه هست و زماني كاربرد داره كه سطح مقطع عرضي شبيه به هم باشند و زياد اختلاف نداشته باشند يا زماني كاربرد دارد كه در عمليات فقط خاكبرداري باشد . و يا فقط خاك ريزي ( يعني هر دو همزان نباشد ... يعني ما در پروژه هم خاكريزي و هم خاك برداري نداشته باشيم )

اما فرمولش: مساحت سطح مقطع ابتدا پروژه + مساحت سطح مقطع انتها تقسيم بر 2 * فاصله دو مقطع

و براي دقت كار هم گاهي اوقات سطح مقطع وسط مسير رو هم حساب كرده و با دو سطح مقطع ابتدا و انتها جمع شده تقسيم بر 3 و بعد ضربدر فاصله ابتدا تا انتها ميشود ...

و روش دوم :

زماني هست كه درپروژه هم خاك برداري باشد هم خاكريزي

توضيحات بيشترش در ادامه مي گم چون فرمولش زياد و با شكل هست بايد اسكن كنم براتون بزارم ....

يك روش ديگه هم هست كه بيشتر در نقشه برداري كاربرد داره ....

كه بهش شبكه بندي ميگن ...

داستانش اينطوريه كه بايد حداقل 4 كد ارتفاعي اوليه داشته باشيد و. بعد هم يه كد كه همان كد خط پروژه هست بايد موجود باشه در ادامه اختلاف 4 كد اوليه با كد جديد رو بدست آورده بعدش كه 4 كد جديد بدست آمد اون ها رو جمع ميكنيم و بعد تقسيم بر 4 ( تعداد كد اوليه) و در آخر هم ضربدر مساحت شبكه مورد نظر مي كنيم ...

خب اين خلاصش بود .... اگه سوالي هست بگيد ...

در مورد فرمول روش دوم بزودي روي سايت قرارش مي دم ....

لینک به دیدگاه

سلام به دوست خوبم ممنون خیلی نسبت به من محبت داری یک دنیا ممنون

دوست من عکس نقشه ها رو هم واست می زارم کمی سوال دارم زمانی که پروژم رو به استاد تحویل دادم از شرمندگی شما مهندس خوب هم در میام.

از توضیحات شما هم ممنون خیلی کمکم می کنه.:icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه

1-ممنون اینم فایل نقشه هست هم به صورت عکس و هم به صورتpdfبرات خیلی واضح گذاشتم sarbaz121 جان مسیر هم روش مشخص شده روی این نقشه و اون مسیر 3تا قوس ازم میخواد بگو باید کجاها اجرا بشه سهمی کلوتوئید و دایره ای برای حجم عملیات خاکی و رسم پروفیل طولی هم توضیحات کامل رو روی نقشه که دیدیش بهم بدی که کاررو شروع کنم ممنونت میشم.

فایلای کد که گفتی کو؟مسیر راه رو توی شکل داری من همین پروفیل طولی رو چطوری باید رسم کنم طول رو هم استادگفته 50متر50متر بگیرید برای هر ایسگاه البته بگم این مسر رو من زدم استاد فقط نقاط رو مشخص کرده ببین اصلا خوبه مسیره فاصله دهنه هارو موندم200متر200متره یا 20 متر20 متر اینم میگی دیگه استاد خودتی رامون بنداز.

2-درمورد اون پروفیلcpe هم توضیحی ندادیا؟راستی sarbaz121 جان توی مدل و طراحی کردن سازه باید حتما طیف پاسخ و میرایی برای محاسبه زلزله و تحلیل ارایه بشه اخه من یه سری کتاب دارم باضرایب دیگه طراحی شده و اصلا درش این مورد طیف پاسخ تعریف نشده.

3-سوال دیگم هم اینه که گفته دستی هم طراحی کنم یعنی چی وقتی برنامه دقیق با مقاطعی که براش تعریف میکنم طراحی میکنه دیگه دستی محاسبه کردن چیه؟برای این دستی محاسبه کردن از کجا باید بهرانیترین تیر ستون رو پیدا کنم یه پروژه اماده دارم از ایتبز خروجی گرفته برای تیر و ستون بعد برداشته طراحی کرده به صورت دستی تیپ بندی کرده مثلا یکی رو تو یه قاب طراحی کرده گفته تیپ این قاب همه فلان مقطع میشه برای این هم راهنمایی کنی؟پس مقاطعی که خود برنامه طراحی میکنه کشکه؟منظورم خورجیه هست ازکجا باید بگیرم و چیرو توطراحی دستی ازاون خروجیه لحاظ کنم.

4-برای طراحی پلیتها مثلا پلیت بادبندها از چه موردی باید کمک بگیرم آیا ایین نامه خاصی داره والا این مورد رو توی درس فولاد یادندادن.

عذر خواهی می کنم که زیاد شد اگر کمکم کنی انشالا از شرمندگیت در می یام.

منتظرم

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

سلام

دوست عزیزم sarbaz121 در جواب سوالتون باید بگم 1-مسیر با رنگ زرد مشخص شده البته اون رو هم خودم مشخص کردم که به استاد نشون دام که گفت با توجه به رقوم روی نقشه مسیر خوب هست البته یه استاد دیگه استاد اصلیم نبود.

2-بله باید رو این مسیرکاربشه حالا خاک برداری یا ریزی

3-اخریررو نمیدونم نمیشه ازروی نقشه پیداکرد که تو چه ارتفاعی باشه طوری باشه که تعادل رو تو هردوحالت داشته باشه اگرمیشه خودتون بگی.اولین کارهم رسم پروفیل طولی هست با رقومی که داریم.

فاصله هرخونه چند هست 200ته یا20متریه؟؟

لینک به دیدگاه

جناب rezanassimi اگر در این زمینه کمکم کنید ممنون می شوم.

توی مدل و طراحی کردن سازه باید حتما طیف پاسخ و میرایی برای محاسبه زلزله و تحلیل ارایه بشه اخه من یه سری کتاب دارم باضرایب دیگه طراحی شده و اصلا درش این مورد طیف پاسخ تعریف نشده.

بنده شنیدم که دستی هم طراحی می شود کرد یعنی چی وقتی برنامه دقیق با مقاطعی که براش تعریف میکنم طراحی میکنه دیگه دستی محاسبه کردن چیه؟برای این دستی محاسبه کردن از کجا باید بهرانیترین تیر ستون رو پیدا کنم یه پروژه اماده دارم از ایتبز خروجی گرفته برای تیر و ستون بعد برداشته طراحی کرده به صورت دستی تیپ بندی کرده مثلا یکی رو تو یه قاب طراحی کرده گفته تیپ این قاب همه فلان مقطع میشه برای این هم راهنمایی کنی؟پس مقاطعی که خود برنامه طراحی میکنه کشکه؟منظورم خورجیه هست ازکجا باید بگیرم و چیرو توطراحی دستی ازاون خروجیه لحاظ کنم.

4-برای طراحی پلیتها مثلا پلیت بادبندها از چه موردی باید کمک بگیرم آیا ایین نامه خاصی داره والا این مورد رو توی درس فولاد یادندادن.

لینک به دیدگاه
جناب rezanassimi اگر در این زمینه کمکم کنید ممنون می شوم.

توی مدل و طراحی کردن سازه باید حتما طیف پاسخ و میرایی برای محاسبه زلزله و تحلیل ارایه بشه اخه من یه سری کتاب دارم باضرایب دیگه طراحی شده و اصلا درش این مورد طیف پاسخ تعریف نشده.

بنده شنیدم که دستی هم طراحی می شود کرد یعنی چی وقتی برنامه دقیق با مقاطعی که براش تعریف میکنم طراحی میکنه دیگه دستی محاسبه کردن چیه؟برای این دستی محاسبه کردن از کجا باید بهرانیترین تیر ستون رو پیدا کنم یه پروژه اماده دارم از ایتبز خروجی گرفته برای تیر و ستون بعد برداشته طراحی کرده به صورت دستی تیپ بندی کرده مثلا یکی رو تو یه قاب طراحی کرده گفته تیپ این قاب همه فلان مقطع میشه برای این هم راهنمایی کنی؟پس مقاطعی که خود برنامه طراحی میکنه کشکه؟منظورم خورجیه هست ازکجا باید بگیرم و چیرو توطراحی دستی ازاون خروجیه لحاظ کنم.

سلام

خیلی خوش آمدی آقا کیوان

طراحی دستی به 2 منظور انجام میشه.

یکی برای کنترل که نتیجه خودتو با خروجی نرم افزار کنترل کنی و درصورتیکه خیلی اختلاف داشت خطا رو پیدا کنی.

دوم که مهمتره اینه که نرم افزار همه چیزو بهت نمیده. مثلا شما نمیتونی لنگر واژگونی سازه رو با نرم افزار sap2000 یا etabs بدست بیاری. یا مثلا ضریب بازتاب در جهتهای مختلف که باید از آیین نامه 2800 محاسبه کنی و در نرم افزار وارد کنی.

یا مثلا نیروی کشش بولتهای پی یا صفحه ستونها که safe برات حساب نمیکنه.

طراحی دستی هم کار سختی نیست. برای اینکه حجم محاسباتتو کم کنی میتونی فورمولها رو توی exel بنویسی و برای هر کاری به فایل جداگانه درست کنی. یواش یواش که درگیر حالتهای مختلف میشی بانک فایلهات تکمیلتر میشه و حجم محاسباتت کمتر و راحتتر.

با ما تو تاپیک با هم محاسبه کنیم همراه باش تا قدم به قدم پیش بریم و همه چیزو دستی و کامپیوتری محاسبه کنیم :icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام

دوست عزیزم sarbaz121 در جواب سوالتون باید بگم 1-مسیر با رنگ زرد مشخص شده البته اون رو هم خودم مشخص کردم که به استاد نشون دام که گفت با توجه به رقوم روی نقشه مسیر خوب هست البته یه استاد دیگه استاد اصلیم نبود.

2-بله باید رو این مسیرکاربشه حالا خاک برداری یا ریزی

3-اخریررو نمیدونم نمیشه ازروی نقشه پیداکرد که تو چه ارتفاعی باشه طوری باشه که تعادل رو تو هردوحالت داشته باشه اگرمیشه خودتون بگی.اولین کارهم رسم پروفیل طولی هست با رقومی که داریم.

فاصله هرخونه چند هست 200ته یا20متریه؟؟

دوست عزیزم برسی فرمودید ممنون می شوم کمی کمک کنید در این زمینه.

لینک به دیدگاه
  • 4 سال بعد...

سلام مهندس عزيز...

شرمنده بابت تاخير ...

خب من هنوز متوجه خواسته شما نشدم ...

ولي باشه چشم ... من از پايه شروع ميكنم به توضيح ...

اگه هم جايي منحرف شدم بگو...

از تعريف شروع ميكنم ...

تعريف عمليات خاكي :

به عمليات خاكبرداري و خاكريزي منجر به عمليات خاك ريزي مي شود و اگر خط پروژه پايين خط تراز زمين قرار گرفته منجر به عمليات خاك برداري مي شود و در مرحله برخورد خط پروژه با زمين طبيعي هيچ گونه عمليات خاكي صورت نمي گيرد.

خط پروژه :

پروفيل طولي مي باشد كه بيانگر طرح نهايي مسير احداثي مي باشد ...

پروفيل طولي :

برشي از اززمين يا مسير است كه در امتداد طول زمين يا در امتداد محور مسير تهيه مي شود .

پروفيل عرضي :

برشي از زمين كه عمود بر محور اصلي تهيه مي شود ( برش از عرض جاده)

نكته :******

براي بدست آوردن حجم عمليات خاكي نياز به پروفيل طولي داريم ... و براي بدست آوردن شيب عرضي جاده ها يا بدست سطح حجم عمليات نياز به پروفيل عرضي مي باشد ...

خب براي درك بهتر من هر دو پروفيل در فايل cad نشون دادم ....

اما حجم عمليات خاكي چجوريه :

2 دو شكل محاسبه ميشه

روش اول ميانگين :

اين روش ساده ترين روش براي محاسبه هست و زماني كاربرد داره كه سطح مقطع عرضي شبيه به هم باشند و زياد اختلاف نداشته باشند يا زماني كاربرد دارد كه در عمليات فقط خاكبرداري باشد . و يا فقط خاك ريزي ( يعني هر دو همزان نباشد ... يعني ما در پروژه هم خاكريزي و هم خاك برداري نداشته باشيم )

اما فرمولش: مساحت سطح مقطع ابتدا پروژه + مساحت سطح مقطع انتها تقسيم بر 2 * فاصله دو مقطع

و براي دقت كار هم گاهي اوقات سطح مقطع وسط مسير رو هم حساب كرده و با دو سطح مقطع ابتدا و انتها جمع شده تقسيم بر 3 و بعد ضربدر فاصله ابتدا تا انتها ميشود ...

و روش دوم :

زماني هست كه درپروژه هم خاك برداري باشد هم خاكريزي

توضيحات بيشترش در ادامه مي گم چون فرمولش زياد و با شكل هست بايد اسكن كنم براتون بزارم ....

يك روش ديگه هم هست كه بيشتر در نقشه برداري كاربرد داره ....

كه بهش شبكه بندي ميگن ...

داستانش اينطوريه كه بايد حداقل 4 كد ارتفاعي اوليه داشته باشيد و. بعد هم يه كد كه همان كد خط پروژه هست بايد موجود باشه در ادامه اختلاف 4 كد اوليه با كد جديد رو بدست آورده بعدش كه 4 كد جديد بدست آمد اون ها رو جمع ميكنيم و بعد تقسيم بر 4 ( تعداد كد اوليه) و در آخر هم ضربدر مساحت شبكه مورد نظر مي كنيم ...

خب اين خلاصش بود .... اگه سوالي هست بگيد ...

در مورد فرمول روش دوم بزودي روي سايت قرارش مي دم ....

میشه با یه مثال توضیح بدید ممنون میشم .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...