رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

خب همانطور كه از قبل گفتم بدليل مهم بودن اين موضوع بحث در اين مورد بشكل مجزا بررسي ميشه .

يه توضيح ساده :

قراره در اين بخش ما شروع به ساخت ساختمان كنيم و از صفر هم قراره شروع كنيم و اگه خدا بخواد تا آخرش ادامه بديم .

مراحلي شامل

مراحل اوليه . پي / آرماتور/ طراحي/اجرا/محاسبات /و هرچيزي كه براي ساخت ساختمان نياز ميشه .

خب حالا بايد چه كرد

از همه دوستان عمراني ميخوام بيان اينجا بگن كه كار رو به چه شكل جلو ببريم و بعد از تدوين برنامه كاري عمليات ساهت ساختمان فرضي رو شروع ميكنيم .

از سارا خانم و بهرام عزيز هم كه مسئول اين پروژه هستن ميخوام نظرشون بدن

خلاصه اينكه همه بايد باهم شركت داشته باشيم چون كاره سختيه و سارا و بهرام هم تنها به عنوان مسئول پست ميباشند و كنترل ميكنند . كه قراره در آينده دسترسي مديريتي پست براشون باز بشه .

خوب حالا من منتظر شما دوستان هستم كه ببينيم چطوري شروع كنيم

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 45
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام و خسته نباشيد خدمت دوستان عمراني .

خب دوستان دليل اينكه اين بحث جدا شد مهم بودن بحث بوده و انتظار ميره از همه دوستان كه دعوت ميشن در بحث شركت كنند .

و دوباره توضيح ميدم :

ما قراره با هم يه بخشي رو راهبندازيم به نام ساخت ساختمان فرضي كه ميتونه به كمك زيادي در آينده و در بازار كار به ما بكنه . و شما خودتون هم به اهميت اين موضوع واقفيد .

پس از همه ميخوام كه در اين بحث و در ادامه اگه خدا خواست در خود موضوع همكاري داشته باشيد البته همونطور هم كه قبلا گفته شد دو دوست هم ( سارا خانم و آقا بهرام ) مسئول اصلي اين پست و ايجاد هماهنگي هستند پس بيشتر از همه منتظر نظرات و ايده هاي اين دو عزيز هستيم .

براي كمك اين سوال رو ميپرسم ؟:ws33:

قراره ما يك ساختمان بسازيم . بايد چه كنيم؟ .....

از كجا شروع كنيم ؟

خب حالا من منتظرم يه يا علي بگين و بيان جلو ....

لینک به دیدگاه

خوب اول باید جاش و زمینش مشخص بشه...

بعد کارفرما بگه چی میخواد..چه جوری میخواد..

الته من تا حالا کار نکردم نمیدونم از کجا باید شروع کرد.....اینا به ذهنم رسید

لینک به دیدگاه

با سلام خدمت بچه های همیشه فعال تالار عمران

من به شخصه معتقدم در گام نخست برای اجرای یک طرح داشتن وجدان کاری و هدفمندی در کار بسیار مهم است

گام دوم برای این مهم این است که زمین مورد نظر را از لحاظ منطقه جغرافیایی،نوع خاک،شمالی یا جنوبی بودن،وزن وارد بر پی ، نوع پی و چگونگی ایجاد فونداسیون و سایر موارد زمین شناسی و مکانیک خاک مورد بررسی قرار دهیم

با این کار هم از مشکلات ناشی از گرانروی و نشست خاک جلوگیری میکنیم و هم چشمه های آب زمینی که ممکن است باعث ایجاد رطوبت در ساختمان شود را شناسایی مینماییم

این حقیر دانش محدودی در زمینه علم عمران دارم ولی پیشنهاد میکنم ابتدا ساخت یک ساختمان فرضی در چند زمین مختلف مورد بررسی قرار دهیم چون با این کار دانش خود را در مورد ساخت یک ساختمان در زمینهای مختلف از لحاظ نوع خاک ارتقا میدهیم به عنوان مثال شیوه خانه سازی در شهر گیلان با شیوه ساختمان سازی در شهر اهواز با توجه به تفاوت در نوع خاک یکسان نخواهد بود

لینک به دیدگاه

سلام دوستان خيلي تاپيك خوبيه مرسي.

من حتما باهاتون پيش ميام:w16:

به نظر من مهمترين اصل تو ساختمون فاز صفر هست.

يعني شناسايي مكان و مطالعات ميداني

بايد تمام فاكتورها رو در نظر گرفت مثل شرايط جوي .مصالح مورد استفاده.نقاط ضعف و قوت منطقه و.........

لینک به دیدگاه

سلام خدمت همه دوستان عمرانی عزیز

اول از همه از امیر رضای گل برای ایجاد این تاپیک فوق العاده سودمند تشکر میکنم

من یک سری پیشنهاد برای روند کار دارم که در ادامه ذکر میکنم:

ما برای کار یک ساختمون رو که قبلاً اجرا شده یا در حال اجرا هست رو در نظر میگیریم. خب بالتبع با توجه به این موضوع، یک سری اطالاعات از قبیل خواسته های کارفرما، نوع زمین ، محل قرارگیری آن در کدام ناحیه از کشور ( که بارگذاری در هر ناحیه متفاوت است)، موقعیت زمین از نظر همسایه و ... مشخص خواهد شد. مزیت این روش هم این است که میتوان با پیشرفت کار در هر مرحله ، عکس ها و فیلم های اجرایی آن مرحله را نیز در اختیار قرار داد.

خب نظر من درباره روش پیشبرد کار هم به اینه که مثلاً بنده اطلاعات و عکسهای مربوط به یک زمین و همچنین خواسته های کارفرما ( از قبیل تعداد طبقات، تعداد اتاق خوابها و ...) را در اختیار دوستان قرار میدهم، و مدت زمانی رو باتفاق هم تعیین میکنیم تا دوستان عزیز نظرات و نقشه های اولیه پروژه رو ارائه کنند. با توجه به اینکه نقشه های اجرایی ساختمان نیز در دسترس میباشد ، نقشه های دوستان را با نقشه های اجرایی به کمک یکدیگر مقایسه کرده و مورد نقد و بررسی قرار میدهیم تا نقاط ضعف و قوت هر نقشه تعیین شود. سپس به یک جمعبندی کامل در این مرحله رسیده و سراغ مرحله بعدی یعنی تشریح کامل جزییات صدور پروانه ساخت میرویم. برای این مرحله نیز مانند مرحله قبل مدت زمانی تعیین میشود تا دوستان نظرات خود را ارائه کنند . همین روند برای مراحل بعدی نیز ادامه می یابد. مراحلی نظیر محاسبات، نکات اجرایی در ساختمان که یک مهندس عمران باید به آنها دقت کند و حتی نحوه برخورد یک مهندس با عوامل اجرایی نظیر کارگران و ... به طور کامل تشریح میشوند تا یک دید کاملاً واقی از نحوه اجرا بدست آمده و هیچ چیزی مبهم نباشد.

خب من منتظر نظراتون درباره نظرم هستم(آرایه واج آرایی در حرف ظ :ws3:) ، موفق باشید :a030:

لینک به دیدگاه
خوب اول باید جاش و زمینش مشخص بشه...

بعد کارفرما بگه چی میخواد..چه جوری میخواد..

الته من تا حالا کار نکردم نمیدونم از کجا باید شروع کرد.....اینا به ذهنم رسید

با سلام خدمت بچه های همیشه فعال تالار عمران

من به شخصه معتقدم در گام نخست برای اجرای یک طرح داشتن وجدان کاری و هدفمندی در کار بسیار مهم است

گام دوم برای این مهم این است که زمین مورد نظر را از لحاظ منطقه جغرافیایی،نوع خاک،شمالی یا جنوبی بودن،وزن وارد بر پی ، نوع پی و چگونگی ایجاد فونداسیون و سایر موارد زمین شناسی و مکانیک خاک مورد بررسی قرار دهیم

با این کار هم از مشکلات ناشی از گرانروی و نشست خاک جلوگیری میکنیم و هم چشمه های آب زمینی که ممکن است باعث ایجاد رطوبت در ساختمان شود را شناسایی مینماییم

این حقیر دانش محدودی در زمینه علم عمران دارم ولی پیشنهاد میکنم ابتدا ساخت یک ساختمان فرضی در چند زمین مختلف مورد بررسی قرار دهیم چون با این کار دانش خود را در مورد ساخت یک ساختمان در زمینهای مختلف از لحاظ نوع خاک ارتقا میدهیم به عنوان مثال شیوه خانه سازی در شهر گیلان با شیوه ساختمان سازی در شهر اهواز با توجه به تفاوت در نوع خاک یکسان نخواهد بود

سلام دوستان خيلي تاپيك خوبيه مرسي.

من حتما باهاتون پيش ميام:w16:

به نظر من مهمترين اصل تو ساختمون فاز صفر هست.

يعني شناسايي مكان و مطالعات ميداني

بايد تمام فاكتورها رو در نظر گرفت مثل شرايط جوي .مصالح مورد استفاده.نقاط ضعف و قوت منطقه و.........

سلام خدمت همه دوستان عمرانی عزیز

اول از همه از امیر رضای گل برای ایجاد این تاپیک فوق العاده سودمند تشکر میکنم

من یک سری پیشنهاد برای روند کار دارم که در ادامه ذکر میکنم:

ما برای کار یک ساختمون رو که قبلاً اجرا شده یا در حال اجرا هست رو در نظر میگیریم. خب بالتبع با توجه به این موضوع، یک سری اطالاعات از قبیل خواسته های کارفرما، نوع زمین ، محل قرارگیری آن در کدام ناحیه از کشور ( که بارگذاری در هر ناحیه متفاوت است)، موقعیت زمین از نظر همسایه و ... مشخص خواهد شد. مزیت این روش هم این است که میتوان با پیشرفت کار در هر مرحله ، عکس ها و فیلم های اجرایی آن مرحله را نیز در اختیار قرار داد.

خب نظر من درباره روش پیشبرد کار هم به اینه که مثلاً بنده اطلاعات و عکسهای مربوط به یک زمین و همچنین خواسته های کارفرما ( از قبیل تعداد طبقات، تعداد اتاق خوابها و ...) را در اختیار دوستان قرار میدهم، و مدت زمانی رو باتفاق هم تعیین میکنیم تا دوستان عزیز نظرات و نقشه های اولیه پروژه رو ارائه کنند. با توجه به اینکه نقشه های اجرایی ساختمان نیز در دسترس میباشد ، نقشه های دوستان را با نقشه های اجرایی به کمک یکدیگر مقایسه کرده و مورد نقد و بررسی قرار میدهیم تا نقاط ضعف و قوت هر نقشه تعیین شود. سپس به یک جمعبندی کامل در این مرحله رسیده و سراغ مرحله بعدی یعنی تشریح کامل جزییات صدور پروانه ساخت میرویم. برای این مرحله نیز مانند مرحله قبل مدت زمانی تعیین میشود تا دوستان نظرات خود را ارائه کنند . همین روند برای مراحل بعدی نیز ادامه می یابد. مراحلی نظیر محاسبات، نکات اجرایی در ساختمان که یک مهندس عمران باید به آنها دقت کند و حتی نحوه برخورد یک مهندس با عوامل اجرایی نظیر کارگران و ... به طور کامل تشریح میشوند تا یک دید کاملاً واقی از نحوه اجرا بدست آمده و هیچ چیزی مبهم نباشد.

خب من منتظر نظراتون درباره نظرم هستم(آرایه واج آرایی در حرف ظ :ws3:) ، موفق باشید :a030:

اول از همه تشكر ميكنم ازشما دوستان و خيلي خوشحالم كه مورد استقبال قرار گرفت .

:w16:

خب دوستان همه به نكته خوبي اشاره كردند . خب من نميخوام اون موارد رو دوباره تكرار كنم .

از بهرام عزيز هم ميخوام جمع بندي ها خودش رو با كمك سارا خانم انجام بده و يه برنامه كامل پيش بيني كنند و با هم در همين جا در مورد برنامه بحث كنند تا بقيه دوستان هم به شما كمك كنند . بعد از جمع بندي نهايي

دو تا تاپيك براش ايجااد ميكنيم يكي در بخش گپ و گفتگو دوستانه كه در مورد مسائل و مراحل مورد نظر ساخت بحث ميشه و يكي هم در اموزشگاه عمران كه جمع بندي ها بحث شده و چكيده مطالب اونجا ثبت ميشه . تا اينشاا... در آينده يك آرشيو خوب داشته باشيم

با تشكر از همه شما كه علاقمند هستيد .

:w73:

لینک به دیدگاه
اول از همه تشكر ميكنم ازشما دوستان و خيلي خوشحالم كه مورد استقبال قرار گرفت .

:w16:

خب دوستان همه به نكته خوبي اشاره كردند . خب من نميخوام اون موارد رو دوباره تكرار كنم .

از بهرام عزيز هم ميخوام جمع بندي ها خودش رو با كمك سارا خانم انجام بده و يه برنامه كامل پيش بيني كنند و با هم در همين جا در مورد برنامه بحث كنند تا بقيه دوستان هم به شما كمك كنند . بعد از جمع بندي نهايي

دو تا تاپيك براش ايجااد ميكنيم يكي در بخش گپ و گفتگو دوستانه كه در مورد مسائل و مراحل مورد نظر ساخت بحث ميشه و يكي هم در اموزشگاه عمران كه جمع بندي ها بحث شده و چكيده مطالب اونجا ثبت ميشه . تا اينشاا... در آينده يك آرشيو خوب داشته باشيم

با تشكر از همه شما كه علاقمند هستيد .

سلام داداشي :icon_gol:

تاپيكت خيلي خوبه.همين تجربه هاست كه فردا به درد ميخوره.

درسته من معماري خوندم ولي تو بحث پيمانكاري تجربه دارم.

من شاغلم.ت. شركتي هستم كه كارمون بيشتر پيمانكاريه.من بيشتر تو بحث اجرا هستم تا بحث دانشگاهي.

خيلي دوس داشتم تو تاپيكتون باهاتون همراه باشم ولي مثل اينكه شما بيشتر با هم رشته اي هاي خودتون همراهين.ايشالله كه بتونين تاپيكو خوب پيش ببرين.

خلاصه اگه سوالي مشكلي بود من در خدمتم.:w16:

موفق باشين دوستان:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام داداشي :icon_gol:

تاپيكت خيلي خوبه.همين تجربه هاست كه فردا به درد ميخوره.

درسته من معماري خوندم ولي تو بحث پيمانكاري تجربه دارم.

من شاغلم.ت. شركتي هستم كه كارمون بيشتر پيمانكاريه.من بيشتر تو بحث اجرا هستم تا بحث دانشگاهي.

خيلي دوس داشتم تو تاپيكتون باهاتون همراه باشم ولي مثل اينكه شما بيشتر با هم رشته اي هاي خودتون همراهين.ايشالله كه بتونين تاپيكو خوب پيش ببرين.

خلاصه اگه سوالي مشكلي بود من در خدمتم.:w16:

موفق باشين دوستان:icon_gol:

سلام مهندس .

خيلي ممنون كه تو بحث ما هستي .

نه خير . ظاهرا منظورم و بد متوجه شديد . اتفاقا ما اينجاا به همه رشته هاي مرتبط نياز دااريم حالا معماري كه ارتباطش از همه بيشتره

مطمئن باشيد در اين پروژه هم به شما و هم به دانش شما و هم به تجربه شما نياز داريم و بخصوص تجربه شما كه ميتونه كمكمون كونه من يكي كه تجربه ش ندارم .

پس با ما باشيد .

خب از اينكه 2 نفر معرفي شدن دليلش اينكه اين دو نفر روش تمركز داشته باشند و يه جورايي مديريت از دست نره و طبق برنامه باشه . ولي دركل به همه شما از هر رشته مرتبط مثل معماري /شهرسازي/مكانيك/وبرق نياز داريم

تا بتونيم در كنار هم چيز هااي زيادي يااد بگيريم

خب شما هم اگه برنامه ااي داري ارائه كن تا بهرام عزيز جمع و جورش كنه .

يه جوراي بايد با هم همكاري دااشته باشيم.

با تشكر

لینک به دیدگاه

خب دوستان من منتظر همکارم سارا خانوم هستم که بیان و نظرشونو بگن

درباره پروژه هم، از همه دوستانی که روی پروژه ای کار کردند یا در حال کار کردن هستند و مایلند که ساختمان آنها در انجمن نواندیشان ساخته بشه ، دعوت میکنم که اعلام آمادگی کنند و پروژه شون رو یا برای من و یا برای سارا خانوم بفرستند تا یکی از پروژه ها انتخاب بشه و استارت کار رو بزنیم.

پیشنهاد اول درباره پروژه رو هم خودم میدم :

من در حال حاضر واحد کارآموزی دارم و روی یک ساختمان مسکونی 6 طبقه با اسکلت فلزی کار میکنم، فقط تنها مشکلش اینه که از مراحل خاکبرداری پی و اجرای آرماتوهای پی عکس ندارم و عکسهام از مرحله بتن ریزی به بعد هستش مثل تصویر زیر:

DSC048038.JPG

در ضمن پیشرفت کار هم فعلا تا همین جاست.

منتظر نظرهاتون هستم:icon_pf (44):

لینک به دیدگاه

خب با تشكر از همه دوستان كه شركت ميكنند

از آرمين عزيز هم تشكر ميكنم كه با ماست .

خب بهرام جان يواش يواش برنامه رو بريم جلو ببينيم به كجا رسيديم .

. معلوم شد كه اول بايد شرايط زمين و موققيت و

. بعد طرح و نقشه و بعدش هم مراحل ثبت انجام بشه در مورد عكس م نگران نباش ميش پيدا كرد خودم هم فكر كنم يه چيزهايي داشته باشم.

خب يادمون نره كه قراره ااينجا از همه دوستان كمك بگيريم . از دوستان معماري براي طراحي و موارد مشابه االبته آرمين خان چون تجربش و داره شرايطش فرق ميكنه يجورايي همه جا بدردمون ميخوره.

از بچه هاي شهرساز هم براي مراحل ثبت ميتونيم كمك بگيريم .

از دوستان مكانيك و برق هم در موقش به كارمون ميان.

.

خب بهرام جان تا ثبت رفتيم جلو حالا بعدش ....؟

لینک به دیدگاه
خب با تشكر از همه دوستان كه شركت ميكنند

از آرمين عزيز هم تشكر ميكنم كه با ماست .

خب بهرام جان يواش يواش برنامه رو بريم جلو ببينيم به كجا رسيديم .

. معلوم شد كه اول بايد شرايط زمين و موققيت و

. بعد طرح و نقشه و بعدش هم مراحل ثبت انجام بشه در مورد عكس م نگران نباش ميش پيدا كرد خودم هم فكر كنم يه چيزهايي داشته باشم.

خب يادمون نره كه قراره ااينجا از همه دوستان كمك بگيريم . از دوستان معماري براي طراحي و موارد مشابه االبته آرمين خان چون تجربش و داره شرايطش فرق ميكنه يجورايي همه جا بدردمون ميخوره.

از بچه هاي شهرساز هم براي مراحل ثبت ميتونيم كمك بگيريم .

از دوستان مكانيك و برق هم در موقش به كارمون ميان.

.

خب بهرام جان تا ثبت رفتيم جلو حالا بعدش ....؟

مرسي امير جان:icon_gol:

البته در اين بين و بعد از رجوع به اداره ثبت بايد يه سري هم به شهرداري (واحد نقشه برداري)بزنيمو سي دي نقشه برداريه زمينمونو بگيريم و از حد زمين و حق تعريضمون باخبر بشيم

اگه دوست داشتين من براي بچه هاي معماري يه سايتيو به مساحت 176 متر گذاشتم ميتونم اينجاهم بزارم كه تمركزمون رو اون باشه.

بعد از اين كار به واحد ساختمانيه شهرداري رجوع كرده و درخواست پروانه ساخت ميكنيم.

بعد از اتمام كار هاي اوليه تو شهرداري..........

بقيشو فعلا نميگم كه باهم همراه باشيم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
این سی دی نقشه برداری زمین هزینه داره؟؟؟

آره اگه از شهرداري بخاي بگيري تو سمت ما كه تقريبا يه 80 تومني بايد هزينه كني

حالا جاهاي ديگرو نميدونم:ws52:

لینک به دیدگاه

پیشنهاد من اینه که اول یک نوع ساختمان (بتنی یا فلزی) و طبقات و ..... انتخاب بشه

مرحله دوم این باشه که ببینیم به چه چیزایی نیاز داریم برا طراحیش

بعد از پایه هر بخش رو جداگانه کار کنیم تا به یه مجموعه محاسبات کامل برسیم.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
پیشنهاد من اینه که اول یک نوع ساختمان (بتنی یا فلزی) و طبقات و ..... انتخاب بشه

مرحله دوم این باشه که ببینیم به چه چیزایی نیاز داریم برا طراحیش

بعد از پایه هر بخش رو جداگانه کار کنیم تا به یه مجموعه محاسبات کامل برسیم.

این تاپیک چرا خوابیده..:icon_pf (34):

داداش رضا صحبت خوبی کرد .....

اگه نقشه بخاین من براتون میزارم اینجا.از کارهای خودم هستش/حالا تعداد سقف هاش میمونه که اونم با نظر جمع انتخاب بشه بهتره....

اما به نظر من اگه بخایم از سه سقف شروع کنیم خیلی بهتره.

اگه دوس داشتید من یکی از کارهامو (پلان های معماریشو) بزارم که روش کار کنیم....:w16:

اگه 5 سقف هم خواستید من دارم.

فقط داداش امیر گل اگه زحمتی برات نمیشه بهم نتیجه رو بگو...:icon_gol::icon_gol:

نزارید این تاپیک بخابه/این جور تاپیکا و تجربیاتی که از توشون کسب میکنیم فردا خیلی کمکمون میکنه/همه چی به درس خوندنو جزوه حفظ کردن نیست .... شرط اول تجربه هستش.......

لینک به دیدگاه

ممنونم آرمين جان ....

خب همونطور كه رضا جان گفتن به دليل قعطي هاي مداوم تالار با مشكلات زيادي روبرو شده ...

خب اين تاپيك هم قرار بود با مسئوليت دوست خوبمون بهرام جان كارشو ادامه بده ولي ظاهرا مشكلي براش پيش اومده منم تا امشب صبر ميكنم اگر برگشتن ميتونن مسئولت رو دوباره به دست بگيره اگه نه كه مجبور ميشم نفر ديگري رو براي اين بخش انتخاب كنيم .... كه پيشنهاد من rezanassimi عزيز كه هم تجربه داره و هم يكي از قديمي هاست و هم با بعضي از تالار هاي وابسته در ارتباط هست

از رضا عزيز ميخوام حداقل تا فردا نظر رو در اين مورد اعلام كنه و خيلي سريع هم يك برنامه كامل براي روند پروژه مشخص كنه

البته همين جا از طرف ديگر دوستان اعلام ميكنم كه: رضا جان تنها نيستي و در اين مورد دوستانمون از تالار ها مكانيك /معماري /وبرق/شهرسازي و ... كمكمون ميكنند بخصوص آرمين جان از تالار معماري كه من به شخصه بسيار از بخاطر تلاشش در كل انجمن ممنونم

لینک به دیدگاه

سلام دوستان، من رسماً ازتون عذرخواهی میکنم چون دیگه نمیتونم بیام،قبلاً هم چندبار اومدم بگم ولی سایت باز نمیشد .

بدردود دستای گلم تا بعد، موفق باشید :icon_pf (44):

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...