رفتن به مطلب

نحوه موفقیت در ایران از زبان حاج صادق هدایت!

soheiiil

ارسال های توصیه شده

در كتاب حاجي‌آقا نوشته صادق هدايت (1945)، حاجي به كوچك‌ترين فرزندش

درباره نحوه كسب موفقيت در ايران نصيحت مي‌كند:

توي دنيا دو طبقه مردم هستند؛ بچاپ و چاپيده؛ اگر نمي‌خواهي جزو

چاپيده‌ها باشي، سعي كن كه ديگران را بچاپي! سواد زيادي لازم نيست، آدم

را ديوانه مي‌كنه و از زندگي عقب مي‌اندازه! فقط سر درس حساب و سياق دقت

بكن! چهار عمل اصلي را كه ياد گرفتي، كافي است، تا بتواني حساب پول را

نگه‌داري و كلاه سرت نره، فهميدي؟ حساب مهمه! بايد كاسبي ياد بگيري، با

مردم طرف بشي، از من مي‌شنوي برو بند كفش تو سيني بگذار و بفروش، خيلي

بهتره تا بري كتاب جامع عباسي را ياد بگيري! سعي كن پررو باشي، نگذار

فراموش بشي، تا مي‌تواني عرض اندام بكن، حق خودت را بگير! از فحش و تحقير

و رده نترس! حرف توي هوا پخش مي‌شه، هر وقت از اين در بيرونت انداختند،

از در ديگر با لبخند وارد بشو، فهميدي؟ پررو، وقيح و بي‌سواد؛ چون گاهي

هم بايد تظاهر به حماقت كرد، تا كار بهتر درست بشه!... نان را به نرخ روز

بايد خورد! سعي كن با مقامات عاليه مربوط بشي، با هركس و هر عقيده‌اي

موافق باشي، تا بهتر قاپشان را بدزدي!.... كتاب و درس و اينها دو پول

نمي‌ارزه! خيال كن تو سر گردنه داري زندگي مي‌كني! اگر غفلت كردي تو را

مي‌چاپند. فقط چند تا اصطلاح خارجي، چند كلمه قلنبه ياد بگير، همين

بسه!!!!

• Like 22
لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

دمت گرم این تاپیک رو اوردی بالا عجب چیزیه!

نخیرم خودم اوردمش بالا!!!!:ws3:یعنی خودم به میلاد امتیاز دادم یادش افتاد!!!!!!!!!:w00:

باید از زحمات من قدر دانی بشه!!!:w16::167:

• Like 3
لینک به دیدگاه
نخیرم خودم اوردمش بالا!!!!:ws3:یعنی خودم به میلاد امتیاز دادم یادش افتاد!!!!!!!!!:w00:

باید از زحمات من قدر دانی بشه!!!:w16::167:

من لم یشکرالمخلوق لم یشکرالخالق

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت خانم ستاره آریایی

اینجانب مهندس دکتر سید حاج شیخ وحید دارنده دو دستگاه مدرک دکترای آکسفور اصل از دانشگاه آکسفورد خارج به شماره شناسایی 321 مراتب قدر دانی خود را از زحمات جنابعالی در راستای بالا آوردن این تاپیک اعلام میدارم. بی شک این اقدام مفید جنابعالی که از حسن‌ظن شما نسبت به دوستان و فهم بالای شما در درک مسائل خطیر جامعه و در راستای حل مشکلات جوانان صورت گرفته است نه تنها شایسته تقدیر بلکه شایسته الگو برداری تمام مدیران و پژوهشگران این عرصه در هر لباس و پست و مقامی میباشد. امید است در سایه عنایتها حضرت حق روز به روز در راه اعتلای فرهنگ ایرانی و اسلامی گام برداریم. امیدواریم که در تمام مراحل زندگی موفق و مويد باشید. امتیازات شما خود جوش انشاا.. .

در ضمن لطفا در مورد وام درخواستی اینجانب اقدامات لازم را مبذول فرمایید.

با تشکر فراوان 7/7/77

رونوشت:مدیر تالار گفتگوی آزاد، انجمن دانشجویان فیلیپینی حاضر در تهران، حراست باشگاه مهنسان ایران،مدیر روابط عمومی تالار مکانیک، کمیته مبارزه با دوپینگ فیفا و فدراسیون بین المللی کبدی

• Like 2
لینک به دیدگاه
من لم یشکرالمخلوق لم یشکرالخالق

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت خانم ستاره آریایی

اینجانب مهندس دکتر سید حاج شیخ وحید دارنده دو دستگاه مدرک دکترای آکسفور اصل از دانشگاه آکسفورد خارج به شماره شناسایی 321 مراتب قدر دانی خود را از زحمات جنابعالی در راستای بالا آوردن این تاپیک اعلام میدارم. بی شک این اقدام مفید جنابعالی که از حسن‌ظن شما نسبت به دوستان و فهم بالای شما در درک مسائل خطیر جامعه و در راستای حل مشکلات جوانان صورت گرفته است نه تنها شایسته تقدیر بلکه شایسته الگو برداری تمام مدیران و پژوهشگران این عرصه در هر لباس و پست و مقامی میباشد. امید است در سایه عنایتها حضرت حق روز به روز در راه اعتلای فرهنگ ایرانی و اسلامی گام برداریم. امیدواریم که در تمام مراحل زندگی موفق و مويد باشید. امتیازات شما خود جوش انشاا.. .

در ضمن لطفا در مورد وام درخواستی اینجانب اقدامات لازم را مبذول فرمایید.

با تشکر فراوان 7/7/77

رونوشت:مدیر تالار گفتگوی آزاد، انجمن دانشجویان فیلیپینی حاضر در تهران، حراست باشگاه مهنسان ایران،مدیر روابط عمومی تالار مکانیک، کمیته مبارزه با دوپینگ فیفا و فدراسیون بین المللی کبدی

آهان...حالا شد...باید قدر نخبه هارو دونست!!!:ws3::ws52:

• Like 1
لینک به دیدگاه
بنده یه توصیه پدرانه دارم به کسانی که قصد خود کشی دارند جتما یکی دو تا از کتابای حاج صادق هدایت رو یه نیگاه بیندازند بلکم منصرف شدن!!!

مطمئنی بر عکس نگفتی؟

:ws28:

• Like 3
لینک به دیدگاه
بنده یه توصیه پدرانه دارم به کسانی که قصد خود کشی دارند جتما یکی دو تا از کتابای حاج صادق هدایت رو یه نیگاه بیندازند بلکم منصرف شدن!!!

من که اصلا فکر نمیکنم خوندن کتابای هدایت باعث فکر کردن به خودکشی بشه....حرفاش از خیلی جهات جدید بوده و تفکرش متفاوت اما الغاگر خودکشی و دپرسی نیست..

• Like 3
لینک به دیدگاه
من که اصلا فکر نمیکنم خوندن کتابای هدایت باعث فکر کردن به خودکشی بشه....حرفاش از خیلی جهات جدید بوده و تفکرش متفاوت اما الغاگر خودکشی و دپرسی نیست..

شایدم اما فک کنم بیشتر قهرمان داستانش یا اخر میمرند یا کشته میشند یا خودکوشی میکنند

فک کنم تو یکی از داستاناش یه ادمی بود که 13 بار میخواسته خودکشی کنه اما موفق نشده بود .

• Like 2
لینک به دیدگاه

نمیدونم شما دقیقا منظورت چیه

ولی خیلی تصویر زشت و کثیفی از دنیا ارائه میده

• Like 2
لینک به دیدگاه

به نظر من خیلی واقع گراست...زشتی آدما و زندگی رو گفته...زندگی و چیزایی که باورمونه رو نقد کرده....خوب حق و حقیقت زندگی و درون اکثر انسانها همینه...

به نظر من با مرگ بازی کرده....

• Like 2
لینک به دیدگاه
به نظر من خیلی واقع گراست...زشتی آدما و زندگی رو گفته...زندگی و چیزایی که باورمونه رو نقد کرده....خوب حق و حقیقت زندگی و درون اکثر انسانها همینه...

به نظر من با مرگ بازی کرده....

شاید

ولی این فقط یه سبک نگاه کردن به دنیاست

هرکسی اینطوری نگاه کنه

خوب فقط زشتی و پلیدی میبینه

• Like 2
لینک به دیدگاه
  • اضافه کردن...