رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

بسياري از مردم بيش از آنكه در پي يادگيري روش صحيح مسواك كردن باشند به دنبال خريد مسواكهاي گران و پر زرق و برق هستند. خوب است بدانيم كه مسواك بخودي خود معجزه نمي كند بلكه معجزه گر واقعي روش مسواك زدن شماست .

 

روشهاي غلط از سويي قادر به برداشتن كامل پلاك دنداني نبوده از سوي ديگر باعث زخمي شدن لثه و سايش دندانها مي شود .

 

گرداگرد هر دندان در محل اتصال لثه به دندان شياري به عمق تقريبي 2 ميلي متر وجود دارد كه تميز كردن آن در پيشگيري از پوسيدگي دندانها و ابتلا به بيماريهاي لثه اهميت فوق العاده دارد .

 

پس هدف از مسواك زدن نظافت سه ناحيه مي باشد .

1 - شيار لثه أي در تمامي قسمتها

2 - سطوح داخلي و خارجي دندانها

3 - سطوح جونده دندانها

 

براي اينكه سطوح دندانها و شيار لثه أي در تمامي قسمتها يكسان نظافت شود و هيچ قسمتي فراموش نگردد يا آنكه دوباره و يا سه باره مسواك نشود لازم است از نظم و ترتيب خاصي استفاده نمو د براي ايجاد اين نظم خاص مي توانيد در ابتدا در جلوي آينه اينكار را انجام دهيد تا زمانيكه بصورت اتوماتيك اين نظم در ذهن شما جا بيفتد و در هنگام مسواك زدن از يك نقطه شروع و به نقطه ديگري ختم شود .

 

نظافت شيار لثه ای :

حركت مورد استفاده براي تميز كردن شيار لثه بصورت حركت لرزشي ميباشد براي انجام اينكار بايد مسواك را در محل اتصال لثه به دندان گذارده آن را طوري كج كنيد كه موهاي آن بداخل شيار لثه دندان وارد شود . بعبارت ديگر مسواك به گونه أي در دهان قرار گيرد كه موهاي مسواك با سطح دندان زاويه 45 درجه مي سازد .

 

پس در حاليكه مسواك در جاي خود باقي است به انجام 20 حركت سريع و كوتاه جلو به عقب بپردازيد . سعي نمائيد هنگام انجام

اين عمل مسواك بر روي دندان حركت ننموده نوك موهاي آن از داخل شيار لثه خارج نشود .

 

نظافت سطوح داخلي و خارجي دندانها :

روش مورد استفاده براي اين سطوح حركت چرخشي نام دارد ، در هر قسمتي كه اين حركت انجام مي گيرد ، كافيست مانند روش قبل مسواك را به گونه أي در دهان قرار دهيد كه موهاي آن از سوئي با سطح دندان زاويه 45 درجه بسازد و از سوئي ديگر نوك موها تقريبا درمحل اتصال لثه و دندان قرار گيرد . آتگاه مچ دستتان ار به گونه أي بچرخانيد كه موهاي مسواك حركتي را در جهت لثه به لبه دندان طي كند ،‌ توجه داشته باشيد در فك بالا هنگام انجام اين عمل مسواك حركتي از بالا به پايين دارد و در كل فك پايين از پايين به بالا حركت خواهد نمود .

 

نظافت سطح جونده :

سطوح جونده دندانهاي آسيا را با گذاردن و فشردن عمودي موهاي مسواك بر روي آن و انجام 20 حركت كوتاه و جلو به عقب و سپس حركت چرخشي در روي سطوح انجام مي دهيم .

 

مسواك زدن تكميلي :

از آنجائيكه دندانهاي عقب دهان به خوبي دندانهاي جلو تميز نمي شوند بهتر است پس از انجام مراحل فوق يكبار ديگر آخرين دندانهاي آسياي بزرگ هر فك را از تمامي جهات به دقت مسواك نمود همچنين نظافت زبان جزئي از نظافت دهان است .

 

پس سطح زبان را كه محل مناسبي براي تجمع ميكروبها و ذرات مواد غذائي و همچنين بوي بد دهان مي باشد بايد تميز نمود براي اينكار كناره مسواك را در حاليكه موهاي آن به سمت جلو قرار دارند ، در نزديكي وسط زبان گذارده سپس شش تا هشت بار هر سمت زبان را به سمت جلو تميز نماييد ، اگر چه مسواك زدن به روش فوق در اوائل كمي وقت گير است اما با اندكي تمرين مدت زمان آن كاهش مي يابد .

 

براي تميز شدن دندانها نيازي نيست مسواك محكم به سطح دندانها كشيده شود بلكه با احتياط و به نرمي اينكار را انجام دهيد . از آنجائيكه افراد راست دست دندانهاي سمت راست را و افرد چپ دست دندانهاي سمت چپ خود را كمتر مسواك مي كنند بايد توجه بيشتري به اين نواحي بكنند .

 

دکتر اعتضادی

 

تصویر آموزشی به همراه مقاله دیگری به فارسی در همین زمینه

محتوای مخفی

    برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.

__________________

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

بهترین روش مسواک زدن چیست ؟

روشهای مختلفی جهت مسواک زدن وجود داردولی مهمترین نکته در مؤثر بودن مسواک زدن این است که دقت کنیم تمام سطوح دندانی در دسترس را به آرامی و با حرکاتی ماساژگونه نسبت به لثه مسواک بزنیم.

 

مدت زمان مسواک زدن چقدر است ؟

بیشتر مردم تصور می کنند حدوداً یک دقیقه برای مسواک زدن وقت می گذارند ولی حقیقتاً این زمان بیش از 30 ثانیه نیست ! می توانید خودتان زمان بگیرید !

بطور کلی یک مسواک زدن مؤثر و با دقت حدود 2 تا 3 دقیقه وقت می گیرد.

 

چه نوع مسواکی پیشنهاد می شود ؟

برخلاف عقیده عموم، مسواک زدن به آرامی با مسواکی با الیاف نرم تا متوسط همانقدر مؤثر است که مسواک زدن با یک مسواک با الیاف خشن و با قدرت و شدت بسیار. منضافاً اینکه تحلیل لثه ناشی از بد مسواک زدن با مسواک نرم بسیار کمتر است.

 

کاربرد نخ دندان چیست ؟

بعضی از سطوح دندانی و بطور دقیق تر سطوح بین دندانی، قابل تمیز کردن با مسواک نیستند، پس جهت برداشت پلاک و باکتریها، استفاده از نخ دندان حداقل یکبار در روز موکداً توصیه می گردد.

 

پنج قدم برای داشتن لبخندی زیبا :

1- مسواک زدن روزانه را فراموش نکنید، بهتر است پس از هر وعدۀ غذایی و حداقل یکبار در روز بمدت 2 تا 3 دقیقه با دقت مسواک بزنید.

2- روزانه حداقل یکبار از نخ دندان جهت سطوح بین دندانی، استفاده کنید ( مناطقی که مسواک به آن دسترسی ندارد )

3- حتی الامکان بین وعده های غذایی، مواد غذایی حاوی گلوکز ( مانند: شیرینی و شکلات و..) استفاده نکنید.

4- لثه ها را بطور مرتب جهت تشخیص بیماریهای لثه چک کنید، وجود یک لثه متورم، حساس یا خونریزی دهنده از مواردی است که باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

5- پیش از آنکه دیر شود جهت ملاقات دندانپزشک خود اقدام کنید ! دندانپزشک پوسیدگی پنهان را پیش از پیشرفت و نیاز به عصب کشی، برای شما ترمیم می کند.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

چطور مسواک بزنید

مسواک زدن را شاید به‌توان یکی از تثبیت‌شده ترین عادات بهداشتی دانست. اما منظم مسواک زدن به معنای آن نیست که آن را درست انجام می‌دهید.

مسواک زدن ناکافی پلاک‌های مملو از میکروب - ماده سفیدی که میان دندان‌ها و نزدیک لبه لثه‌ها جمع می‌شود - را به جای می‌گذارد که باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه می‌شوند.

 

مسواک زدن خیلی محکم هم مشکل‌‌‌ آفرین است، زیرا دندان را خراش می‌دهد و به بافت لثه آسیب می‌رساند، به طوری که اتصال محکم و درست لثه با دندان از دست می‌رود و راه برای عفونت و آسیب جدی‌تر لثه باز می‌‌شود.

 

این هفت توصیه می‌تواند به تمیز کردن درست دندان‌ها کمک کند:

 

1- دندان‌های‌تان را برای مدتی درازتر از آنکه فکر می‌کنید لازم است، مسواک کنید

 

تحقیقات نشان داده است که اغلب افرادی که مدعی هستند، دندان‌هایشان را دو تا سه دقیقه مسواک می‌کنند، در واقع نیمی از این زمان را صرف این کارمی‌کنند. یک مسواک زدن خوب و کامل دست کم دو دقیقه وقت می‌گیرد، چه از مسواک دستی استفاده کنید، چه از مسواک برقی.

 

2- به طور نظام‌دار مسواک کنید

 

افراد اغلب زمان بیشتری را صرف مسواک کردن دندان‌های جلویی‌شان می‌کنند، و معلوم شده است که افراد راست‌دست طرف راست دهان‌شان و افراد چپ‌دست، طرف چپ دهان‌شان را نادیده می‌گیرند.

 

برخی از دندانپزشکان توصیه می‌کنند که دهان را به چهار ربع تقسیم کنید و به طور روشمند از بخش بالایی راست به بخش بالای چپ و بعد به بخش پایینی راست و در نهایت به بخش پایینی چپ دهان بروید.

 

البته مهمتر از رعایت این ترتیب پیشنهادی، مسواک کردن کامل هر بخش دهان است.

 

3 – از مسواکی استفاده کنید که موهای نرم با بلندی‌های متغیر دارد

 

مسواک‌‌های نرم برای لثه‌ و دندان مناسب‌ترند و معمولا کار تمیزکردن میان دندان‌ها را بهتر انجام می‌‌دهند.

 

در تبلیغات شرکت‌ها در مورد مسواک‌های تولیدی‌شان اغلب گفته می‌شود که این مسواک‌ها موهای نرمی دارند، اما تعریف آنها از نرمی متفاوت است، بنابراین لازم است مسواک را امتحان کنید.

 

در گذشته مسواک‌ها طوری ساخته می‌شدند که موهای آنها ارتفاع یکسان داشته باشد. اما اکنون مسواک‌ها معمولا دارای موهایی با ارتفاع‌های متفاوت هستند. این طراحی جدید تمیزکردن میان دندان‌ها و شیار میان دندان‌ها و لثه‌ها را بهبود می‌بخشد.

 

4- مسواک‌تان را دست کم هر سه ماه یک بار عوض کنید

 

هنگامی که موهای مسواک خمیده می‌شوند، کارایی آنها کاهش پیدا می‌کند و مسواک‌های فرسوده با احتمال بیشتری حاوی باکتری‌های دهانی‌اند و هر بار که مسواک می‌کنید، دوباره آنها را به دهان شما باز می‌گردانند. شما باید مسواک‌تان را تقریبا هر سه ماه یک بار عوض کنید.

 

5- مسواک دستی به همان اندازه مسواک برقی خوب است

 

بسیاری از تحقیقات نشان داده است که مسواک‌های معمولی دستی به همان اندازه مسواک‌های برقی موثرند. اما ممکن است مسواک‌های برقی در تمیز کردن بین دندان‌ها بهتر عمل کنند.

 

افراد سالمندتر ممکن است تمایل داشته باشند از مسواک برقی استفاده کنند، چرا که قدرت و مهارت دستی‌‌شان کاهش پیدا کرده است. محل دستگیره مسواک‌های برقی بزرگتر است و راحت‌تر می‌توان آن را در دست گرفت و حرکت خودکار مسواک هم مسواک زدن را ساده‌تر می‌کند.

 

لازم هم نیست که از مدل‌های لوکس و گران‌قیمت مسواک برقی استفاده کنید، یک مسواک باتری‌‌دار ارزان قیمت هم کفایت می‌کند.

 

در عین حال اگر درست مسواک کنید، همان مسواک قدیمی دستی‌تان هم سلامت دندان‌های‌تان را حفظ کند.

 

6- اگر شیوه مسواک زدن‌تان موثر است، به همان شیوه ادامه دهید

 

 

اگر وارد دنیای پژوهش‌ها در مورد مسواک زدن شوید، در خواهید یافت که شیوه‌‌های مختلفی وجود دارد.

 

روش باس (Bass) (مسواک زدن با زاویه 45 درجه، با حرکت نوسانی کوتاه مسواک)، روش باس اصلاح‌شده ، روش Fone (حرکت چرخشی مسواک)، روش Charter (مسواک زدن با زاویه 90 درجه و فشردن مسواک میان دندان‌ها) و روش Leonard (مسواک زدن با حرکت ساده به بالا و پایین که اکثر ما از کودکی همین روش را یاد گرفته‌‌ایم).

 

اما مسواک زدن کاری است که در آن هدف، وسیله را توجیه می‌کند. اگر شما نتایج خوبی از یک روش مسواک زدن به دست می‌‌آورید، بهتر است همان شیوه را ادامه دهید. وگر نه، شاید دندانپزشک‌تان بتواند در این مورد شما را راهنمایی کند.

 

7- و بالاخره نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید!

 

دومین فرمان در بهداشت دندان پس از "مرتب مسواک کنید"، نخ دندان کشیدن است. مسواک زدن به خصوص از نوع دستی نمی‌تواند به طور کامل بین دندان‌ها را تمیز کند. مسواک‌های برقی ممکن است از این لحاظ بهترعمل کنند، اما حتی آنها نیز نیاز به نخ دندان کشیدن را برطرف نمی‌کنند.

 

عادت کردن به نخ دندان کشیدن ممکن است مشکل باشد، به خصوص برای آنهایی که تنها به مسواک زدن عادت کرده‌‌اند.

 

اما باید با خودتان قرار بگذارید که زمان کافی به مسواک زدن " و نخ دندان کشیدن" اختصاص دهید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

روش‌ صحیح‌ مسواك‌ كردن‌ :

 

۱. مسواك‌ را با آب‌ سرد خیس‌ كنید سپس‌ با تكان‌ آب‌ اضافی‌ آن‌ را بگیرید و به‌ اندازه‌ یك‌ نخود خمیر دندان‌ روی‌ آن‌ قرار دهید .

 

۲. موهای‌ مسواك‌ را به‌ طور مایل‌ (با زاویه‌ ۴۵ درجه‌) روی‌ سطح‌ خارجی‌ دندانها قرار دهید بطوریكه‌ نصف‌ موهای‌ مسواك‌ روی‌ لثه‌ قرار گیرد به‌ این‌ ترتیب‌ موهای‌ وسط مسواك‌ روی‌ طوق‌ دندانها قرارمی‌گیرد در هر بار سعی‌ كنید مسواك‌ روی‌ دو دندان‌ را به‌ طور كامل‌ بپوشاند .

 

۳. مسواك‌ را همانطور كه‌ روی‌ دندان‌ گذاشته‌اید با دقت‌ و ملایمت‌ به‌ داخل‌ فضای‌ بین‌ دندانها و لثه‌ فشاردهید و ۱۰ تا ۱۵ با در جای‌ خود بلرزانید .

 

۴. این‌ كار را برای‌ سطوح‌ خارجی‌ تمام‌ دندانهای‌ آن‌ فك‌ انجام‌ دهید .

 

۵. همچنین‌ این‌ كار را برای‌ سطوح‌ داخلی‌ (زبانی‌) دندانهای‌ آن‌ فك‌ هم‌ انجام‌ بدهید .

 

۶. برای‌ سطح‌ داخلی‌ دندانهای‌ جلو مسواك‌ را به‌ صورت‌ عمودی‌ برروی‌ دندانها قرار دهید و با حركات ‌بالا و پایین‌ این‌ سطح‌ را تمیز كنید .

 

۷. بعد از اینكه‌ سطوح‌ داخلی‌ و خارجی‌ دندانها را مسواك‌ كردید مسواك‌ را برروی‌ سطوح‌ جونده‌ دندانهای‌ آن‌ فك‌ قرار دهید و مسواك‌ را كمی‌ فشار دهید تا موهای‌ آن‌ بخوبی‌ به‌ داخل‌ شیارهای‌ سطح‌ جونده‌ وارد شود بعد از چندبار مسواك‌ را به‌ جلو و عقب‌ بكشید تا سطوح‌ جونده‌ بخوبی‌ تمیز شود .

 

۸. تمام‌ اعمالی‌ كه‌ گفته‌ شد در فك‌ دیگر نیز تكرار كنید .

 

۹. چون‌ خرده‌های‌ مواد غذایی‌ و میكروب‌ ها روی‌ سطح‌ زبان‌ جمع‌ می‌شود بهتراست‌ روی‌ زبان‌ را هم‌ بامسواك‌ تمیز كنید . برای‌ این‌ كار مسواك‌ را در عقب‌ زبان‌ قرار دهید و به‌ طرف‌ جلو بكشید این‌ كار راچندبار انجام‌ دهید . تمیز كردن‌ زبان‌ نقش‌ مهمی‌ برای‌ از بین‌ بردن‌ بوی‌ بددهان‌ دارد .

 

۱۰. پس‌ از مسواك ‌كردن‌ دندانها و زبان‌ ، دهان‌ را چندبار با آب‌ بشویید

 

۱۱. مسواك‌ را با آب‌ خوب‌ شسته‌ و در جایی‌ دور از آلودگی‌ نگهداری‌ كنید . توجه‌ داشته‌ باشید كه ‌هیچوقت‌ مسواك‌ خیس‌ را در جعبه‌ سر بسته‌ نگذارید چون‌ هوای‌ داخل‌ جعبه‌ دم‌ می‌كند و باعث‌ رشدمیكروبها می‌شود .

 

 

پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
Doctor_Shovan مهمان

به زاویه مسواک با لثه توجه کنید .:

 

 

 

 

 

روش اشتباه

 

به طور معمول ما مسواک را به صورت رفت و برگشت در سطوح کناری دندان ها حرکت می دهیم که این اشتباه است. زیرا اولا در درازمدت باعث سایش روی دندان در مجاورت لثه می شود و ثانیا با پریدن پُرزهای مسواک از روی برجستگی یک دندان بر روی برجستگی دندان مجاور، عملا بین دندان ها خوب تمیز نمی شود

 

tooth4.jpg

 

 

روش درست:

مسواک را با یک زاویه 45 درجه نسبت به محور طولی دندان بر روی شیار لثه و دندان قرار داده و مقداری به سمت پایین فشار می دهیم تا پُرزهای مسواک کاملا بین لثه و دندان و همچنین بین دندان ها فرو رود. بعد با یک حرکت لرزشی مناسب و با دامنه ی کم مسواک را به سمت بالا حرکت می دهیم. این حرکت لرزشی محدود باید 4-3 دفعه تکرار شود تا تمامی سطوح غیر قابل دسترس برای مسواک تمیز گردد.

tooth5.jpg

 

 

 

برای مسواک زدن سطوح داخلی دندان ها

tooth6.jpg

 

 

 

 

برای سطوحی از دندان که در قوس فک قرار دارند، باید با مانوری مناسب و چرخاندن جهت مسواک دسترسی به نواحی را که توضیح دادم، فراهم سازیم و هر چه از ناحیه ی دندان های عقب فک به سمت جلو پیش می رویم جهت مسواک را هم تغییر می دهیم، طوری که در دندان های جلو، کاملا از از پُرزهای جلویی مسواک برای تمیز کردن استفاده می کنیم

tooth7.jpg

 

 

 

 

 

 

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
Doctor_Shovan مهمان

متخصصین گفته اند که طول مدت مسواک زدن صحیح بین 5 الی 7 دقیقه می باشد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

من یه بار مسواک زدم 5 دقیقه شد همه گفتن دیوونه شده

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
من یه بار مسواک زدم 5 دقیقه شد همه گفتن دیوونه شده

 

:ws28::ws28::ws28:

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
Doctor_Shovan مهمان

همچنین متخصصین میگویند اگه هم از نخ دندون استفاده نمیکنین که دیگه هیچی انگار مسواک نزدین :ws3:

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از ۷۵ اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • جدید...