رفتن به مطلب

فارغ التحصیلان و کار

ارسال های توصیه شده

به نظرم جدای از بی کفایتی و بی لیاقتی مدیریت کشور در سطح کلان در زمینه اشتغال زایی مهمترین علت این مسئله ای که گفتی عدم هماهنگی نیاز بازار کار با ورودی و خروجی دانشگاه ها هستش.

اینکه فرت و فرت دانشگاه ساختن و دانشجو گرفتن و از اونور پس دادن، بدون اینکه توجه کنن که دانشجویی که تو رشته فلان 4 سال دیگه،6 سال دیگه فارغ التحصیل میشه، کار براش فراهم هست؟ اصلاً بازار کار ما چند نفر متخصص فلان رشته رو نیاز داره؟ جوونا رو به چشم ابزارهای مالی نگاه کردن و باهاشون تجارت کردن. هرچقدر که کلاساشون جا داشت، دانشجو گرفتن که ازشون پول بگیرن. ساختمون ساختن، کلاس اضافه کردن، ظرفیت بردن بالا و ....

حتی توجه به موقعیت مکانی هم مهمه. تمرکز شدیدی که تو تهران هست باعث شده شهرای دیگه به شدت تو زمینه ایجاد فرصت شغلی مشکل داشته باشن. خود تهران هم مشکل داره، اما شهرهای دیگه اغلب فاجعه هستش.

از طرفی زیاد شدن فارغ التحصیلای جویای کار، باعث شده خیلی از کارفرماها از این فرصت سواستفاده کنن و با کمترین هزینه افراد رو جذب کنن. خیلی سر همین مسئله وقتی می بینن از نظر درآمدی واسشون صرفه نداره، ترجیح میدن تو کار غیرمرتبطی باشن که حداقل درآمد بهتری رو واسشون داره.

لینک به دیدگاه

کاملا موافقم. حتما شما مستحضر هستید که من ارشد رو تو رشته روانشناسی کار تو ترکیه تموم کردم. الان سطح دانش و سواد خودم رو با دکترای این رشته در ایران که میسنجم.باور کنید همه شونو بیسواد میبینم. (امیدوارم حمل بر خودستائی نشه)  . همین طور تو رده های پائین تر هم این موضوع مصداق داره. یعنی دانش کاربردی در دانشگاههای ایران کلا وجود نداره و زیر ساختاشم نیست. من نصف عمر تحصیلیم رو تو کارگاههای رشته روانشناسی کار گذروندم. در حالی که در ایران آموزش عملی بهیچوجه وجود نداره. یعنی کلا در حق دانشجو خیانت میشه. 

الکی نوشته دانشگاه علمی کاربردی ،در حالی که هیچ اثری از مکانیزم های تدریس کاربردی توشون وجود نداره. اگه این مهم اجرا میشد،دانشجویان ما براحتی کار پیدا میکردند یا بازارسازی های جدیدی رو رقم میزدن که کلی کار توش باشه. 

لینک به دیدگاه

یکی دیگر از دلائل موضوع تاپیک اینه که دانشجویان ایرانی از همان بدو ورود به دانشگاه نمیرن ببینن تو اجتماع از دانش رشته اونا در کجا ها و درچه سطح و با چه رویه ای بکار گرفته میشه و یا استفاده میشه. من کمتر دانشجوی مثلا حسابداری رو دیدم که از همان شروع به تحصیل در دانشگاه بره و تحقیق بکنه ببینه در اجتماع و سازمانها و شرکتها و مغازه ها و فروشگاههای مثلا زنجیره ای و نظایر اینا از چه نوع حسابداری استفاده میشه ،که تحلیل و تحقیق بکنه و بصورت هدفدار درس بخونه و بدونه که نیاز اجتماع چه نوع حسابداری رو میخواد. 

من از هر فارغ التحصیل حسابداری که میپرسم حسابداری صنعتی بلده ،میگه زیادنه ولی چن واحد خوندم. در حالی که همه صنایع نیازمند حسابدار و حسابرس ماهر در رشته حسابداری صنعتی هستند. 

لینک به دیدگاه

اینم مهم هست که مطرح بشه که دانشجویان ایرانی (درصد بالاشون)  کتابها رو برای رفع مسئولیت میخونن نه برای فهم عمیق و تبدیل دانش آکادمیک به دانش کاربردی. یعنی معمار دانش خویش نیستند. فقط مطلع هستند. 

لینک به دیدگاه

مدل دانشگاههای ایرانی بیشتر شبیه یه مدرسه بزرگه و از نظر امکانات هیچ شباهتی به دانشگاههای معتبر جهانی نداره. هم از لحاظ نرم افزار و هم سخت افزار. 95 درصد اساتید هم سوادشون قدیمیه. 

لینک به دیدگاه

امروز تو شرکت دوتا از کارمندان تحصیلکرده سر اینکه یکدهم از بیست و پنج صدم بیشتره یا کمتر ،یکساعت باهم جروبحث میکردند. یعنی کلا در ایران دانشجو یهوئی به دانشمند تبدیل میشه. 

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
در در 28 آذر 1397 در 20:06، Javid Maleki گفته است :

اسلام و صلات

ببینم تو اون فکور قدیمی نیستی که؟؟!

به جهنم که هستم. ( شکلک خنده از ته دل )

لینک به دیدگاه
در در 28 آذر 1397 در 20:06، Javid Maleki گفته است :

اسلام و صلات

ببینم تو اون فکور قدیمی نیستی که؟؟!

راستی اینم بگم , اصولا آدما یه شکل بالا نمیان. گذر روزگار و سن و سال باعث میشه که همونی نباشی که بودی . حالا مثبت و منفی ش بماند .

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
در در 21 مهر 1397 در 22:48، فکور گفته است :

دلیل یا دلائلی که فارغ التحصیلان نمیتونن در رشته تخصصی خودشون صاحب کار بشن ،چیست ؟

سلام

1:  کمبود مدیریت توانا و عدم ساماندهی سیستم های صنعتی

2: نبود چرخه تولید  صنعتی و اقتصادی 

3: بی سواد بودن  اکثر فارغ التحصیلان  و عدم  تعهد کاریشان 

4:از همه مهمتر((اکثر فارغ التحصیلان))  از سر بیکاری و عدم علاقه و پول دار شدن درس خوندند یعنی نصف بیشتر نمی دونند برای چی این رشته رو انتخاب کردند.

در کل خیلی ساده است :  کافیه  به آمار شرکت کنندگان کنکور سال قبل دقت کنید:  رشته تجربی شرکت کننده اش بیشتر از دوسوم مجموع شرکت کننده  بود !  یعنی همه فهمیدند نون و آب  تو رشته های پزشکی هست همه میخان دکتر پرستار بشن  یعنی 5  ساله دیگه  مش مملی هم میشه  متخصص قلب و عروق!   خدا به دامون برسه.

اما من خیلی از فارغ التحصیل ها رو دیدم که برای کار میان  جدای اینکه بی شواد هستند و این  اول کار اشکالی نداره  هیچ  علاقه ای هم ندارند یاد بگیرند  یعنی همه  شون  فکر می کنند مدیر کل  یه جایی می خان بشن واقعیت اینکه  اگر کاری از روی عشق و علاقه نباشه  به هیچ  جا نمیرسه.

مملکت ما  هم هر روز بدتر از دیروز    چرخه تولید و صنعت و اقتصاد هم که خوابیده  و این خودش هم عامل بزرگی هست برای بیکاری فارغ الاتحصیلان.

خدا به دادمون بسه

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
در در 14 بهمن 1397 در 15:09، en.ml گفته است :

سلام

1:  کمبود مدیریت توانا و عدم ساماندهی سیستم های صنعتی

2: نبود چرخه تولید  صنعتی و اقتصادی 

3: بی سواد بودن  اکثر فارغ التحصیلان  و عدم  تعهد کاریشان 

4:از همه مهمتر((اکثر فارغ التحصیلان))  از سر بیکاری و عدم علاقه و پول دار شدن درس خوندند یعنی نصف بیشتر نمی دونند برای چی این رشته رو انتخاب کردند.

در کل خیلی ساده است :  کافیه  به آمار شرکت کنندگان کنکور سال قبل دقت کنید:  رشته تجربی شرکت کننده اش بیشتر از دوسوم مجموع شرکت کننده  بود !  یعنی همه فهمیدند نون و آب  تو رشته های پزشکی هست همه میخان دکتر پرستار بشن  یعنی 5  ساله دیگه  مش مملی هم میشه  متخصص قلب و عروق!   خدا به دامون برسه.

اما من خیلی از فارغ التحصیل ها رو دیدم که برای کار میان  جدای اینکه بی شواد هستند و این  اول کار اشکالی نداره  هیچ  علاقه ای هم ندارند یاد بگیرند  یعنی همه  شون  فکر می کنند مدیر کل  یه جایی می خان بشن واقعیت اینکه  اگر کاری از روی عشق و علاقه نباشه  به هیچ  جا نمیرسه.

مملکت ما  هم هر روز بدتر از دیروز    چرخه تولید و صنعت و اقتصاد هم که خوابیده  و این خودش هم عامل بزرگی هست برای بیکاری فارغ الاتحصیلان.

خدا به دادمون بسه

به خدا حواله نکن. خودمون باید به داد خودمون برسیم. 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...