رفتن به مطلب

رتبه 100 شهر جهان براساس قيمت مسكن در سال 2009


ارسال های توصیه شده

يك موسسه بين‌المللي، بازار مسكن 112 شهر در كشورهاي مختلف جهان را بررسي كرده و اين شهرها را برمبناي گران‌ترين تا ارزان‌ترين رتبه‌بندي كرده است. معيار اين رتبه‌بندي، متوسط قيمت خانه‌هايي با مساحت 120 متر مربع در 9 ماه اول سال 2008 ميلادي است و ارزش املاك در اين تحقيق براساس نرخ دلار در 27 ژانويه سال 2009 محاسبه شده است.

 

گران‌ترين و ارزان‌ترين شهرهاي دنيا در سال 2009

موسسه بين‌المللي «global property guide » كه به نهاد «راهنماي جهاني املاك» مشهور است و سالانه ليستي از گران‌ترين و ارزان‌ترين شهرهاي دنيا را تهيه مي‌كند. در جديد‌ترين تحقيقات خود، بازار مسكن 112 شهر در كشورهاي مختلف جهان را بررسي كرده و اين شهرها را برمبناي گران‌ترين تا ارزان‌ترين رتبه‌بندي كرده است.

معيار بررسي اين موسسه در رتبه‌بندي گران‌ترين شهرهاي دنيا براي سال 2009، متوسط قيمت خانه‌هاي با مساحت 120 متر مربع در 9 ماه اول سال 2008 ميلادي است و ارزش املاك در اين تحقيق براساس نرخ دلار در 27 ژانويه سال 2009 محاسبه شده است.برخي كارشناسان از ساير موسسات بين‌المللي تحقيقات مسكن به محض انتشار ليست جديد گران‌ترين شهرها به آن واكنش نشان دادند و رتبه‌ برخي شهرها در ليست را با توجه به تشديد بحران جهاني مسكن در سه‌ماه پاياني سال 2008 غير واقعي دانستند. به عنوان مثال دبي در اين ليست در رديف پانزدهمين شهر گران دنيا قرار گرفته درحالي‌كه در سه ماه پاياني سال 2008 بازار مسكن در دبي با بحران بي‌سابقه روبه‌رو شد و متوسط قيمت‌ها 23درصد كاهش پيدا كرد، بنابراين بدون شك تاثير وضعيت بازار مسكن جهان در سه‌ماه پاياني سال 2008 در ليست گران‌ترين شهرهاي سال 2009 مي‌توانست تغييراتي در رتبه‌بندي ايجاد كند، اما از آنجا كه ليست سالانه موسسه آمريكايي global property guide در تمام جهان مشهور و در عين حال قابل استناد است، لذا انتقادهاي اخير فعلا نتوانسته راه به جايي ببرد. گزارش جديد اين موسسه كه گران‌ترين و ارزان‌ترين بازارهاي مسكن در سال 2009 در آن ارائه شده و مشروح آن در اين گزارش آمده، حاوي اطلاعات قابل توجهي است. اين گزارش نشان مي‌دهد كه مونت‌كارلو، يكي از مناطق تحت اداره كشور موناكو در اروپا، گران‌ترين املاك مسكوني دنيا را دارد. قيمت املاك مسكوني در اين شهر دست كم دو برابر گران‌تر از املاك مسكوني در ديگر نقاط دنيا است. قيمت هر متر مربع خانه در مونت‌كارلو بيش از 45هزار دلار است. در جايگاه دوم جدول گران‌ترين بازارهاي ملكي جهان، مسكو و لندن با هم رقابت نزديكي دارند. قيمت هر متر مربع خانه در مركز مسكو 20853دلار و قيمت همين مساحت خانه در مركز لندن 20756دلار است. پس مسكو به خاطر قيمت املاك گرانش در مركز اين شهر، در جايگاه دوم جدول لندن در مقام سوم قرار مي‌گيرد. قيمت املاك در لندن در سال 2008 كاهش يافت، اما در مسكو خانه چندان ارزان نشد. به همين دليل اكنون در اين رقابت، مسكو در جايگاه بالاتر قرار مي‌گيرد، اما هر دو كشور انگليس و روسيه با كاهش ارزش پول ملي‌شان رو‌به‌رو شده‌اند. توكيو و هنگ‌كنگ در اين جدول در مقام‌هاي چهارم و پنجم قرار مي‌گيرند. نيويورك، تنها شهر آمريكا كه در اين تحقيق مورد بررسي قرار گرفته، در مقام ششم قرار دارد. متوسط قيمت هر متر مربع خانه مسكوني در نيويورك، 15هزار دلار است. با اضافه شدن دو شهر اروپايي و دو شهر آسيايي، فهرست 10 شهر اول جهان از نظر قيمت مسكن كامل مي‌شود. پاريس و رم در جايگاه‌هاي هفتم و نهم جدول و سنگاپور و بمبئي در جايگاه‌هاي هشتم و دهم. قيمت مسكن در اين 4 شهر متغير و به طور متوسط بين 9 تا 12هزار دلار در هر متر مربع است، اما در ميان شهرهاي جهان قاهره پايتخت مصر، ارزان‌ترين املاك مسكوني را دارد. قيمت هر متر مربع خانه در اين شهر به طور متوسط كمتر از 600دلار است. يكي ديگر از شهرهاي خاورميانه كه در ميان 10 شهر انتهاي جدول و در ميان ارزان‌ترين بازارهاي ملكي جهان است، امان پايتخت اردن با قيمت 1150دلار در هر مترمربع خانه مسكوني است.

 

 

Picture9.jpg

 

 

در ميان 10 شهر آخر اين جدول كه ارزان‌ترين املاك مسكوني جهان را دارند، 3 شهر آسيايي ديده مي‌شود كه همگي در كشورهاي پرجمعيت و به سرعت در حال رشد قرار دارند. اين سه شهر بنگلور در هند، چنگ‌دو در چين و جاكارتا در اندونزي هستند.

 

 

Picture12.jpg

 

مونت كارلو گرانترين شهر جهان

 

 

 

Picture13.jpg

قاهره ارزانترين شهر جهان

 

 

شهر چنگ‌دو به تازگي دچار زلزله شده و جاكارتا هم به خاطر بحران مالي اواخر دهه 1990 همچنان آسيب‌ديده است. 5 شهر از آمريكاي لاتين فهرست ارزان‌ترين بازارهاي ملكي جهان را كامل مي‌كنند. كانسپسيون و سانتيه‌گو در شيلي، كيتو در اكوادور، ماناگوا در اكوادور و ليما در پرو.

 

 

Picture11.jpg

 

 

اجاره‌هاي سودده

اجاره‌هاي سودده در اكثر شهرهاي اروپايي به طور كلي كمتر از 5درصد است. اين ميزان سود در شهرهايي مانند مونيخ، بارسلونا، هلسينكي، مادريد، رم و نيكوزيا، كمتر از 4درصد است. منظور از اين سود، بالا بودن ارزش اجاره‌بهاي مسكن نسبت به بهاي كلي آن است. دليل كم بودن سود حاصل از اجاره‌بها در اروپا اين است كه قيمت‌ها هنوز بيش از مقدار واقعي آن بالا است. در شهرهاي مهم آسيا مانند سنگاپور و هنگ‌كنگ و تقريبا در همه شهرهاي هند، بازگشت سرمايه از ناحيه اجاره‌بها پايين است. در جدول شهرهايي كه در اين گزارش بررسي شده‌اند، تنها 6 شهر سود اجاره‌بهايي بيش از 10درصد دارند كه چيسينوا پايتخت مولداوي در راس آن قرار دارد و بعد از آن قاهره، جاكارتا، مانيل، اسكوپيه و ليما در رديف‌هاي بعدي هستند.

 

 

Picture10.jpg

 

 

 

 

دبي در رديف 15

در فهرست گران‌ترين بازارهاي ملكي دنيا، دبي در رديف پانزدهم گران‌ترين‌ها قرار دارد، اما هنوز املاك مونت‌كارلو هفت‌برابر گران‌تر از دبي است. البته بعد از انتشار اين گزارش بعضي كارشناسان اقتصادي گفتند كه به احتمال زياد در اين بررسي، سقوط قيمت املاك در دبي در نتيجه بحران مالي و اقتصادي جهان لحاظ نشده‌است. در سه‌ماهه آخر سال 2008، قيمت مسكن در دبي 23درصد كاهش يافته‌است.

 

تهران گران است يا ارزان؟

هر چند تهران به عنوان پايتخت ايران در رتبه‌بندي گران‌ترين شهرهاي جهان منظور نشده است، اما با در نظر گرفتن متوسط قيمت دو‌ميليون تومان براي هر متر واحد مسكوني 120 متر مربعي در تهران و محاسبه ارزش آن براساس نرخ دلار، پايتخت كشورمان در رديف انتهايي جدول (بين 80 تا 90) گرانترين شهرهاي جهان قرار مي‌گيرد.در اين صورت تهران در مقايسه با 112 شهر گران جهان، جزو ارزان‌ترين‌ها مي‌شود. در تهران خريد مسكن با چنين متراژي به لحاظ قيمت سخت است و شهروندان خانه 120 متري را گران مي‌دانند.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...