رفتن به مطلب

لوکیشن های سریال Game of Thrones در واقعیت کجایند؟


ارسال های توصیه شده

این روزها تعداد زیادی از صحنه‌هایی که در فیلم ها و سریال های مختلف می‌بینیم، حاصل کار نرم افزارهای رایانه‌ای و متخصصان جلوه‌های ویژه هستند.

 

اما هنوز هم کارگردانان زیادی وجود دارند که برای یافتن نماهای مورد نظر خود، سراسر جهان را می‌گردند و تلاش می‌کنند تا جریان زندگی «واقعی‌تری» را به آثار خود اضافه کنند. سریال بازی تاج و تخت (Game of Thrones) هم یکی از این آثار فاخر محسوب می‌شود که بسیاری از صحنه‌های آن در مکان‌های باستانی واقعی تهیه شده‌اند. در این مطلب در گجت نیوز قصد داریم نگاهی داشته باشیم به لوکیشن های بازی تاج و تخت و ببینیم که هرکدام از آنها در چه منطقه‌ای از جهان قرار دارند.

4g9o2ayq6mc754q6n.jpg

 

بارانداز پادشاه (King’s Landing)، دورن (Dorne) و جزایر آهن (the Iron Isles) از آن دست لوکیشن های بازی تاج و تخت هستند که در مکان‌های واقعی فیلم‌برداری شده‌اند. تعداد زیادی از بخش‌های سرزمین خیالی وستروس که قلب جغرافیایی رمان فانتزی جرج آر. آر. مارتین را تشکیل می‌دهد، در کرواسی، اسپانیا و ایرلند شمالی به تصویر کشیده شده‌اند.

 

جفری موریسن (Geoffrey Morrison) از نویسندگان وب سایت Cnet سفری داشته است به برخی از کشورهایی که لوکیشن های بازی تاج و تخت در آنها فیلم‌برداری شده‌اند و قصد دارد که ما را نیز به همراه خود به این سفر جذاب ببرد. او در این تور مهیج، به تعدادی از کشورهای اروپایی سفر کرده و از مکان‌های دقیق نمایش داده شده در این سریال محبوب عکس گرفته است. جالب است بدانید که در تعدادی از این مکان‌ها (که اکثرشان را آثار باستانی و مراکز توریستی تشکیل می‌دهد) می‌توانید در تورهای ویژه‌ی گیم آو ترونز شرکت کنید و از مکان‌هایی که صحنه‌های مهم سریال در آنجا ضبط شده است، بازدید به عمل بیاورید.

 

مهمترین لوکیشن های بازی تاج و تخت در کجا هستند؟

هشدار: توجه داشته باشید که برخی از تصاویر و توضیحات آنها حاوی اسپویلرهای داستانی خواهد بود و به کسانی که قصد دارند سریال را در آینده تماشا کنند، توصیه می‌شود که برای حفظ جذابیت داستان، این مطلب را مشاهده نکنند.

 

سرزمین پادشاهی دورن (Dorne) در اسپانیا

بیایید ابتدای سفرمان را با مشاهده‌ی دورن آغاز کنیم. این سرزمین آفتابی که توصیفات رویایی و جذابی برای آن از سوی ملکه مارجری و مادر بزرگش شنیده می‌شود، در جنوبی‌ترین قسمت وستروس قرار دارد. البته در سریال و تا به اینجای کار، صحنه‌های نسبتا کوتاهی از دورن تماشا کرده‌ایم و تقریبا اکثر این صحنه‌ها در مکانی باستانی به نام قصر سویل (Alcázar of Seville) فیلمبرداری شده‌اند.

 

توریست‌ها می‌توانند بر روی راه‌روهای جذاب این مکان سرسبز و دیدنی قدم بزنند و از اطراف باغ‌های آبی و گیاهان متنوع آن عبور کنند. همچنین لوکیشن بالکن‌مانندی که پرنس دوران مارتل (Doran Martell) در آنجا به حکومت می‌پردازد نیز قابل مشاهد است. جالب است بدانید در مکانی به نام پلازا اسپانیا (Plaza de España) که در نزدیکی این قصر باشکوه واقع شده نیز فیلم‌برداری اپیزود دوم مجموعه‌ فیلم‌های جنگ ستارگان انجام شده است.

 

در تصاویر زیر می‌توانید برخی از لوکیشن های بازی تاج و تخت که مربوط به منطقه‌ی دورن می‌شوند را مشاهده کنید. در تمام این عکس‌ها، نمایی از صحنه‌ی داخل فیلم به همراه تصویر آن مکان در دنیای واقعی آورده شده است تا جلوه‌های ویژه‌ی اعمال شده و قاب‌بندی دوربین کارگردان قابل تشخیص باشد:

bjt63luukr1wm0mwpbc.jpg

 

باغ های آبی، راهروهای سرتاسری و گیاهان تزیین شده‌ی قصرهای دورن در جنوب اسپانیا و لوکیشنی که در آن قرار الاریا سند (Ellaria Sand) با دوران مارتل جلسه‌ای برگزار کند:

mwtz93zqu05ghqlpryn.jpg

 

مکانی که در آن پرنس دوران مارتل بر روی صندلی خود می‌نشست و قصر خود را زیر نظر داشت. البته امکان بازدید از این بالکن برای توریست‌ها وجود ندارد:

iwv95p2kfz7vr4fb5w4u.jpg

 

آب‌ انباری که در زیر قصر سویل وجود دارد و خواهران گروه مارهای شنی (Sand Snakes) در آن به توطئه و نقشه کشیدن برای انتقام از لنیسترها می‌پرداختند:

mkppukyct4hzm60mi.jpg

 

جزایر آهن (the Iron Isles) در ایرلند شمالی

جزایر آهن، یکی از دورترین مناطق سرزمین وستروس (نسبت به پایتخت مرکزی)، در گوشه‌ی شمال غربی اروپا و در ایرنلد شمالی واقع شده است. تعداد زیادی از لوکیشن های بازی تاج و تخت در این کشور فیلم‌برداری شده‌اند و تورهای ویژه‌ای وجود دارد که توریست‌ها می‌توانند آنها را در یک پیکج هیجان‌انگیز مشاهده کنند؛ کار ساخت برخی از آیتم‌های موزیکال و موسیقی‌های این سریال نیز در همین منطقه به انجام رسیده است.

 

درست مانند خود سریال، این منطقه در واقعیت هم مرطوب، سرد و همراه با بادهای سوزناک است تا پوست‌کلفتی مردمان جزایر آهن را به یادمان بیاورد! حالا بیایید با هم نگاهی داشته باشیم به مکان‌هایی که در این مناطق داخل سریال آورده شده‌اند.

 

این حفره‌های تاریخی در ایرلند شمالی به غارهای Cushendun معروف هستند. جایی که ملیساندر (Melisandre) در قسمت چهارم از فصل دوم در حالی که سر داوس (Ser Davos) او را همراهی می‌کرد، قاتل سایه‌ای را به دنیا آورد و باعث وحشت سر داوس شد:

adnizpq3v8o7hp2aj6d.jpg

 

slgtxfgjgpqzsalnm3mr.jpg

 

u8nkdeh4hulocjohe4cv.jpg

 

حالا می‌رسیم به منطقه‌ی Pyke، جایی که جزایر آهن در آنجا قرار گرفته‌اند. در دنیای واقعی ما تنها کمی از سواحل شمالی ایرلند به سمت Ballintoy حرکت کرده‌ایم، اما در دنیای بازی تاج و تخت، ما حالا از سواحل جنوب شرقی وستروس سفر خود را آغاز کرده و به Pyke در شمال غربی رسیده‌ایم! این لوکیشن در اپیزود دوم فصل سوم سریال دیده می‌شود:

12c1jm9zcj0hythrsn5n.jpg

 

همان‌طور که گفتیم، بسیاری از لوکیشن های بازی تاج و تخت و به خصوص مناطق شمالی‌تر سریال در ایرلند شمالی فیلمبرداری شده‌اند. این منطقه که در نزدیکی تپه‌‌های قلعه‌ی Knockdhu در شمال بلفاست (Belfast)، پایتخت ایرلند شمالی، واقع شده، جایی است که ادارد استارک در اولین قسمت از سریال، یک فراری از نگهبانان نایت واچ را دستگیر و اعدام می‌کند:

wnu7gx5tbla3ze0dfavc.jpg

 

در سریال بازی تاج و تخت جاده‌ای افسانه‌ای با نام گذرگاه پادشاهان (Kingsroad) وجود دارد که از دیوار عظیم در شمال تا بارانداز پادشاه در مرکز سرزمین وستروس کشیده شده است. اما در واقع این جاده، یک گذرگاه بسیار کوتاه به نام the Dark Hedges در ایرلند شمالی است که البته همان ظاهر جذاب و مسحور‌کننده را دارد:

cts0e80wrra6cmeo9gs.jpg

 

اهرام غول پیکر میرین (Meereen) در کرواسی

اگر در سرزمین‌های وستروس از دورن به سمت شرق سفر کنیم،به شهر Essos می‌رسیم. جایی که قلعه‌ی Kliss در دنیای واقعی قرار دارد و اهرام افسانه‌ای Meereen را در سریال تشکیل می‌دهند. در سریال می‌بینیم مادر اژدهایان تصمیم گرفته است که اژدها‌های تازه بالغ شده‌ی خود را در دخمه‌ی مردگان زیر این اهرام نگهداری کند:

a4amvvep9o5jumbe4qr.jpg

 

این دخمه در جای دیگری واقع شده و در واقع بخشی از کاخ دیوکلسین (Diocletian’s Palace) در شهر اسپلیت (Split) کشور کرواسی محسوب می‌شود که البته همان‌طور که در تصاویر مشخص است، هیچ اژدهایی در آنجا وجود ندارد و حتی در مرکزی و پله‌‌هایی که کاراکترهای مختلف برای رسیدن به دو اژدها از آنها پایین می‌رفتند نیز توسط تیم سازندگان سریال ساخته شده و در بنای واقعی، وجود خارجی ندارند!

skzka8ux4f1uok74i7b5.jpg

 

اگر باز هم به شرق برویم، به Qarth می‌رسیم. جایی که جادوگران Qarth، بچه اژدهاها را دزدیده بودند و دنریس تارگرین به دنبال آنها سفر می‌کند. برج مارپیچی که مادر اژدهایان به داخل آن می‌رود، در واقع بارویی به نام برج Minceta است که بر روی مجموعه دیوارهای سنگی Walls of Dubrovnik قرار گرفته و لوکیشن‌های دیگری از سریال نیز در آنجا فیلم‌برداری شده است:

7b7uvwokk5nkrms6v5h1.jpg

 

بارانداز پادشاه (King’s Landing) در کرواسی

سرانجام به یکی از مهمترین لوکیشن های بازی تاج و تخت یعنی بارانداز پادشاه می‌رسیم. شهری که در واقع مدرن‌ترین، ثروتمندترین و شلوغ‌ترین منطقه‌ در تمام وستروس است و پادشاه هفت اقلیم آنجا اقامت دارد. این منطقه در دنیای واقعی، در شهر دوبروونیک (Dubrovnik) کرواسی واقع شده که یکی از جذاب‌ترین مناطق توریستی در سراسر جهان به شمار می‌رود. دوبروونیک به طور کامل در دیوارهای سنگی محصور شده است و به لطف مراقبت بسیار بالا از ساختار باستانی آن، توریست‌ها می‌توانند خود را در یک شهر افسانه‌ای متصور شوند و از ده‌ها رستوران و کافه‌های قرار گرفته در کوچه‌های تنگ و باریک لذت ببرند:

4lxox0jr1uxpedfgk1xu.jpg

 

دروازه‌های شهر را مشاهده می‌کنید. تقریبا از تمام قسمت‌های شهر دوبروونیک برای فیلمبرداری به عنوان شهرهای داخل سرزمین افسانه‌ای وستروس استفاده شده است:

uftrh3i7sa9wzkmv1ao7.jpg

 

این سطوح شیب‌دار که قسمتی از ورودی اصلی به شهر محسوب می‌شود، همان جایی است که در قسمت ششم از فصل دوم، مردم بر علیه پادشاه جافری شورش را آغاز کردند:

p3jb2qbbmyaeivmh6wl.jpg

 

طبق اطلاعاتی که در تورهای گردشگری این منطقه درج شده است، به دلیل افزایش جمعیت شهر دوبروونیک طی سال‌های اخیر، فیلم‌برداری و روند ساخت سریال در اینجا سخت و سخت‌تر شده است؛ مطمئنا مسدود کردن تنها گذرگاهی که صدها توریست هر لحظه به آن وارد می‌شوند و انجام فیلم‌برداری، کار بسیار سختی است. حتی این موضوع باعث شده است که زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر لوکیشن بارانداز پادشاه به یک شهر دیگر نیز شنیده شود. از آنجایی که در دو فصل آینده شاهد فصل زمستان و هوای سرد و برفی خواهیم بود، احتمالا این تغییر از شهر دوبروونیک که دارای آب و هوایی آفتابی و مطلوب است، می‌تواند به اتمسفر گیم آو ترونز نیز کمک بیشتری برساند:

pyakit120n9xfx5f0s13.jpg

 

اینجا همان پلکان معروفی است که ملکه سرسی لنیستر به دلیل اعتراف و توبه از گناهان خود، مجبور به انجام پیاده‌روی شرم‌ساری و عبور از روی آنها و رفتن به میان مردم بارانداز پادشاه شد. مقام مذهبی بزرگ داخل سریال که با نام the Great Sept of Baelor شناخته می‌شود، در کلیسایی اقامت دارد که در بالای این پلکان دیده می‌شود؛ البته جلوه‌های ویژه باعث شده‌اند که شکوه و عظمت این بنا داخل سریال، بسیار بالاتر از ساختمان واقعی آن باشد:

g7yne3z3173nmg27eq48.jpg

 

این نما دقیقا مخالف تصویر بالایی است و نمایی از بالای پلکان به سمت پایین را به تصویر می‌کشد. داخل فیلم شما می‌توانید قلعه‌ی معروف خاندان لنیستر یعنی قلعه‌ی سرخ (Red Keep) را در نمای دوردست مشاهده کنید؛ مکانی که البته در دنیای واقعی وجود ندارد و حاصل جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری است و توریست‌ها می‌توانند با استفاده از وسایل نقلیه‌ی کابلی به بالای آن بروند و نمای زیبایی از شهر را تماشا کنند:

d6y5runmwg453muc1cuh.jpg

 

اینجا همان کلیسایی است که در تصویر قبلی، بر بالای پلکان قابل مشاهده است. سرسی از اینجا حرکت خود را آغاز می‌کند و از ساختمانی که داخل سریال، محل سپت بزرگ (Grand Sept) محسوب می‌شود، به سمت پلکان حرکت می‌کند:

uzijshbabnkd4gq823rg.jpg

 

در این تصویر هم کلیسا و میدانی که در بالای پلکان قرار دارند، کاملا قابل مشاهده هستند:

3ovgloicrysv672hbg.jpg

 

حالا به سراغ خلیج بلک واتر می‌رویم. جایی که کشتی‌ها از آن وارد بارانداز پادشاه می‌شوند و دیوارهای قلعه‌ی سرخ بر فراز آن قابل مشاهده‌اند. البته در سریال، این لوکیشن دارای رنگ و لعاب نارنجی کمتری است و ابعاد آن نیز بزرگتر دیده می‌شود:

hakqts1fdbkeip0cvaq.jpg

 

قلعه‌ی دیگری که بر روی آن سمت خلیج بلک واتر قرار گرفته است، به نام قلعه‌ی Lovrijenac شناخته می‌شود. اگر از طرفداران پر و پا قرص سریال باشید، احتمالا راه‌روها و پلکان جالب این قلعه را در اپیزودهای متعددی مشاهده کرده‌اید:

zynkdtax7qp64xy8ckp2.jpg

 

این تصویر و اسکرین شاتی که داخل آن مشاهده می‌کنید، مربوط به قسمت اول از فصل سوم می‌شوند، اما احتمالا این لوکیشن را در قسمت‌های مختلفی دیده‌اید؛ مخصوصا صحنه‌ی معروف "Power is Power” که بین لیتل فینگر و سرسی لنیستر در قسمت اول از فصل دوم و در طبقه‌ی پایینی این بنا فیلم‌برداری شده است:

 

ata1t4129t85b4kcil.jpg

 

دیوارهای شهر در این تصویر مشخص شده‌اند. با پرداخت چند کونا (واحد پول کرواسی) شما می‌توانید بر روی این دیوارها قدم بزنید و شهر را از تمام زوایای آن تماشا کنید. این نما یکی از مهمترین لوکیشن های بازی تاج و تخت محسوب می‌شود که البته به لطف تکنیک‌های کامپیوتری، آن قلعه‌ی کوچک بر روی تپه در سمت راست با قلعه‌ی سرخ و آن آب‌های پایین دیوار با ساختمان‌های غیر واقعی جایگزین شده‌اند:

ry7o3wznv0ssfkz62gzf.jpg

 

در این نما می‌توانید تیریون لنیستر و وریس (Varys) را مشاهده کنید که در قسمت هشتم از فصل دوم بر روی یکی از این دیوارها ایستاده‌اند و دربار‌ه‌ی نبرد Blackwater به برنامه‌ریزی می‌پردازند:

qxmx5hg9bmxzyufmva6e.jpg

 

صحنه‌ی Purple Wedding که در آن مراسم عروسی پادشاه جفاری و البته خفه شدن اون فیلم‌برداری شده است، در یک پارک مجاور قلعه‌ی Lovrijenac ضبط شده است. این پارک دارای فضای باز بسیار وسیعی است و مسیرهایی نیز برای پیاده‌روی بازدیدکنندگان در آن تعبیه شده است:

qzpuhw0nazpcmfboklxm.jpg

 

تصویری بسیار زیبا که قلعه‌ی Lovrijenac و شهر دوبرووینک در ورای آن قابل مشاهده هستند. به توریست‌هایی که از کشورهای اروپایی دیدن می‌کنند، شدیدا توصیه می‌شود که سری هم به این مکان تاریخی و منحصر‌به‌فرد بزنند؛ هرچند که در ماه آگوست به دلیل ورود کشتی‌های کروز و توریست‌های موقت، خیابان‌ها بسیار شلوغ می‌شود و توصیه شده که سفر خود را برای وقت دیگری از سال برنامه‌ریزی نمایید:

c60nvyvcrtguflj452d.jpg

 

اینجا اسکله‌ی کوچکی است که فضای اطراف آن در صحنه‌‌های متعددی استفاده شده است. یکی از مهمترین لوکیشن های بازی تاج و تخت در این مکان، صحنه‌ای است که در قسمت اول از فصل سوم، لرد پتر بیلیش (Petyr Baelish) به سانسا استارک کمک می‌کند که از مهلکه‌ی کشته شدن جافری و تعقیب او توسط نیروهای سرسی لنیستر فرار کند:

vnkqjvo8ovyjaq1xb94.jpg

 

این صخره همان جایی است که در آغاز فصل دوم، جافری فرمان قتل فرزندان حرام‌زاده‌ی پادشاه رابرت براثین را صادر می‌کند و شاهد بسته شدن درهای متعددی بر روی این صخره‌ی بلند هستیم:

o4zd5ygohc6nkir75t.jpg

 

گذرگاه دریای باریک (narrow sea) البته بدون آن قلعه‌ی‌های عظیمش نیز در اینجا وجود دارد:

76qrz2qmxf0l0i030hfn.jpg

 

نمایی از ساحل که قلعه‌ی Lovrijenac در آن مشخص است و همان‌طور که می‌بینید، سازندگان از حجم بالایی از جلوه‌های ویژه برای ابهت بخشیدن به این کادربندی استفاده کرده‌اند. نکته‌ی جالب و واقعی درباره‌ی این مکان این است که دیوارهایی که در سمت ساحلی قلعه‌ی Lovrijenac وجود دارند، از دیوارهایی که در سمت رو به دریا قرار گرفته‌اند، ضخامت کمتری دارند تا هنگامی که دشمن آنها را تصرف کرد، مدافعان شهر، امکان برخورداری از یک سد محکم را از آنها سلب کنند:

2ju5obpd27edcltg884y.jpg

 

در نمای دوردست نیز برج Minčeta قابل مشاهده است. برجی که در بالاترین نقطه‌ی شهر واقع شده و بخشی از Qarth نیز در آن فیلم‌برداری شده است:

kn1jn77h5jocrlvkvue7.jpg

 

این نما از روی دیوارهای نزدیک به برج Minčeta شکار شده است. قلعه‌ی Lovrijenac که در سریال به عنوان قلعه‌ی سرخ شناخته می‌شود و خلیج بلک واتر را در این تصویر می‌توانید ببینید. البته نحوه‌ی قرارگیری قلعه‌ی سرخ و کلیسایی که گنجشک اعظم در آن اقامت داشته است، در سریال تغییر داده شده تا آنها به نوعی روبه‌روی هم قرار بگیرند و صحنه‌ی پیاده‌روی شرم‌ساری، جلوه‌ی جذاب‌تری داشته باشد:

eoxs6jpb6yq45sk6yt8m.jpg

 

در انتها هم یک نمای دیگر از بارانداز پادشاهی را مشاهده می‌کنید که از یک نمای دورتر گرفته شده است و نشان می‌دهد که به راستی این شهر باستانی و زیبا، محل مناسبی برای انتخاب به عنوان تعداد زیادی از لوکیشن های بازی تاج و تخت بوده است و کارگردانان برای ترجیح دادن آن به سایر نقاط پیشنهادی کاملا حق داشته‌اند:

hnrw9gsualmckrp9j9zk.jpg

 

y72ocb9l7jo043hgetff.jpg

 

سرزمین پادشاهی خاندان آرین (Arryn) در یونان

اگر به سمت جنوب سفر کنیم، به سرزمین Arryn می‌رسیم که در دنیای واقعی، در کشور یونان واقع شده است. البته بخش عظیمی از این سرزمین که در سریال دیده می‌شود، توسط جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری خلق شده است، اما تولیدکنندگان تصمیم گرفته‌اند که از مکان‌های واقعی نیز برای فیلم‌برداری این قسمت‌ها استفاده کنند. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، صومعه‌هایی بر روی صخره‌های بسیار بلند ساخته شده که مطمئنا نظر کارگردانان سریال بازی تاج و تخت را به خودشان جلب کرده‌اند:

3q621q9qcud1rpk78jcl.jpg

 

نویسنده: رضا آقامحمدی

منبع: گجت نیوز

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...