رفتن به مطلب

ایرانی ها باهوش یا تنبل ..چرا جهان سومی هستیم ...

آیلین

ارسال های توصیه شده

چند سالی است که به همت رهبر معظم انقلاب سنت حسنه نامگذاری سال در ابتدای هر سال شمسی رواج یافته است و رهبری با جایگاه تعیین راهبردهای مهم کشور به ایم مهم اقدام میکند امسال نیز با تحلیلی که ایشان از مسائل کشور داشتند سال جاری را به نام همت مضاعف کار مضاعف نامگذاری کردند .....

اهمیت راهبرد فوقزمانی روشن می شود که بدانیم معضل اصلی توسعه نایافتگی کشورها تنبلی ؛کم کاری و اراده ضعیف است .مطالعه وضعیت کشورهای توسعه یافته نشان می دهد که تحول و توسعه در کارو همت مضاعف نهفته است.... .

در کشور ما ایران هم حجم کار پایین است و هم مقدار سرانه کار مفید بسیار پایین است و اکنون کشورها با شاخص کار مفید بسیار پایین می باشد اکنون کشور ها با شاخص کار مفید سنجش می شوند و بر اساس معدل توسعه یافته و عقب مانده تعریف می شوند.

ژاپنی ها که اوایل دهه 1950 تصمیم به رشد گرفتند کار و تلاش روزانه خود را بیش از پیش افزایش دادند به طوری که ساعات کار در صنایع و شرکت های مختلف به طور متوسط در هفته حدود 50 تا 60 ساعت گزارش شده است اکنون بیشتر ژاپن شناسان بر این باورند که معجزه اقتصادی این کشور در طول دهه های 1950 و 1960 در درجه اول در سایه ساعات کار طولانی صرفه جویی و کم مصرفی مردم ان حاصل شده است ....

کره جنوبی و تایوان هم که حدود سی سال پیش از الگو قرار دادن ژاپن نصمیم به رشد اقتصادی خود گرفته و خواهان رقابت با تولیدات ژاپن در بازارهای بین المللی شدند ؛به خوبی واقف بودند که برای موفقیت خود لازم است بیش از ژاپنی ها کار کنند و کمتر از انها مصرف کنند.

کارگران کره ای که بزرگترین آرزویشان رقابت با تولیدات ژاپن بوده است در هفته 5 تا 10 ساعت بیش از کاگران ژاپن کار میکنند و دستمزدی معادل کمتر از نصف کارگران ژاپن دریافت می دارند به همین جهت اکنون موفق شده اند در بسیاری از بازارهای صادراتی ژاپن نفوذ کنند و با آن کشور به رقابت بپردازند .....

بررسی های مربوط به مسائل اجتماعی ایران نشان می دهد که متاسفانه فرهنگ کار در ایران در مقایسه با جوامع پیشرفته در سطح پایین تری قرار دارد متاسفانه اتلاف وقت در فرهنگ ما یک امر عادی شده است و فرار از کار و زحمت گاه نوعی یک زرنگی محصوب میشود.

تحقیقات مرکز آمار ایران نشان می دهند مردان ایرانی روزانه به طور متوسط دو ساعت و هجده دقیقه و زنان بیست و یک دقیقه به فعالیت های شغلی و کار مفید می پردازند .

در فرهنگ و معارف اسلامی نیز کار و همت از جایگاه ویژه ای برخوردار است و نوعی عبادت محصوب میشود قرآن کریم میگوید که انسان بدون تلاش به چیزی دست نخواهد یافت و پیامبر اکرم ص تنها دستی را که بوسید دست کارگر بود .در سیره پیامبر و ائمه نیز مشاهده می شود که آن بزرگواران همواره مشغول تلاش و کوشش بودند برای نمونه امام علی ع با دست مبارک خویش هزاران نخل کاشت و یا امام باقر به کار کشاورزی می پرداخت ...

لینک به دیدگاه

مشکل همین مقایسه است. عقب ماندگی فقط مختص ایران نیست که بخوایم الگو برداری بکنیم. اگر به کار زیاد باشه اونوقت افغانستان فردای همین روزگار به قطب صنعتی تبدیل خواهد شد. من برای شاید دهمین بار بازم میگم.. در جایی که نتونیم دولتمردان و کارکنان رسمی رو وادار به قبول یک فرهنگ بکنیم از ملت عادی نباید انتظاری داشت..

لینک به دیدگاه
میگم اگر ما این رهبر رو نداشتیم که بیاد سال ها رو برامون اسم گذاری کنه یعنی چیکار میکردیم ؟

حالا خود رهبر به این نتیجه رسیده که دلیل پیشرفت بقیه ی کشور ها ساعت کاری بالا هست ؟ یا خود شما به این نتیجه رسیدی ؟

چون تا اونجایی که من میدونم تحقیقات نشون داده که ساعت کاری بالا بهره وری رو پایین میاره و بقیه ی کشور ها مثل آلمان که از نعمت وجود "رهبر" هم بی بهره هستند دارند ساعت کاری خودشون رو پایین میارند و بهره وری رو بالا میبرند.

خیلی آسونه که آدم ما تحتش رو بزاره رو زمین و از توی اتاق خونش و مسائل کشور رو "تحلیل" کنه و بعد هم به این نتیجه برسه که همه چیز درسته فقط مردم تنبل هستند و بعدشم دستور بفرماید که از این به بعد مردم باید روزی 20 ساعت کار کنند.

بنزین و برق و آب و گاز و گوشت و نان و اکسیژن هم که جیره بندی هستند... ولی به هر حال ما باید کار کنیم...

حالا شما فعلا به فرمایشات رهبرت گوش بده... ببینیم به کجا میرسی...

ولی هر عاقلی میدونه که یکی از مشکلات اصلی کشور ما و دلیل عقب ماندگی ما اینه که یک نفر سی ساله داره بره یک ملت تصمیم میگیره.

اره ساعت کاری بالا خیلی بد

همین دانشگاها ثابت شده دیگه

از صبح میری تا غروب

اما فقط کلاسای صبح مغزت کار میکنه بعد ظهرا حضورت الکیه:ws3:

لینک به دیدگاه

کار و تلاش و همت مضاعف در ایران لازم هست. یعنی اکثریت کارکنان بجای 8 ساعت معمولآ دو ساعت هم کار نمیکنند. پس اگه خیلی هم خودشونو بکشن , فوقش نصف اون هشت ساعت رو کار میکنند. فک کنم منظور همین بوده. که غیر ممکن است. ما به بی برنامگی عادت دیرینه داریم.

در کشور ما اگر یک نفر در طول یک هفته هشتاد ساعت کار بکند با اون کسی که پنج ساعت کار میکند تفاوتی ندارد و کسی هم توجهی به او نمیکند. با این وضعیت افراد مقید به تلاش هم بی انگیزه میشن و کار نمیکنند.

لینک به دیدگاه
کار و تلاش و همت مضاعف در ایران لازم هست. یعنی اکثریت کارکنان بجای 8 ساعت معمولآ دو ساعت هم کار نمیکنند. پس اگه خیلی هم خودشونو بکشن , فوقش نصف اون هشت ساعت رو کار میکنند. فک کنم منظور همین بوده. که غیر ممکن است. ما به بی برنامگی عادت دیرینه داریم.

دقیقا:w16:

لینک به دیدگاه
مشکل همین مقایسه است. عقب ماندگی فقط مختص ایران نیست که بخوایم الگو برداری بکنیم. اگر به کار زیاد باشه اونوقت افغانستان فردای همین روزگار به قطب صنعتی تبدیل خواهد شد. من برای شاید دهمین بار بازم میگم.. در جایی که نتونیم دولتمردان و کارکنان رسمی رو وادار به قبول یک فرهنگ بکنیم از ملت عادی نباید انتظاری داشت..

ولی به نظر من مقایسه باعث رشد و پیشرفت میشه ؛قبول دارم مقایسه ما با مثلا ژاپن باید تو شرایط مساوی انجام بشه

من فکر میکنم اگه خودمون رو با خودمون مقایسه کنیم زودتر پیشرفت میکنیم

افغانستان هم زمانی میتونه پیشرفت کنه که همه مردمش هماهنگ و متحد با هم بخوان که پیشرفت کنن این اتحاد هم توی مطالب بود ولی چون خیلی زیاد بود همه مطالب رو ننوشتم

بله اینم قبول دارم ...دلیل نمی تونیم فرهنگ سازی کنیم واسه اینه که دولت مردا فقط شعار میدن ...و رسانه هامون با دولتمردا اصلا هماهنگ نیستن ...مثلا تو سریالا گاها میبینیم که چطور کم کاری ارزش میشه و ناخود آگاه تبلیغ میشه ...

لینک به دیدگاه
ایرانی باهوش:ws28:اینا رو خودتون به خودتون میگید تو یه تحقیق نشون داده شده ما عادیم:ws28:

عادی هم باشیم از ژاپنی ها که به خنگی معروفن بدتر که نیستیم ...به نظر من مشکل همه باهوشا اینه که تنبلن

لینک به دیدگاه
اره ساعت کاری بالا خیلی بد

همین دانشگاها ثابت شده دیگه

از صبح میری تا غروب

اما فقط کلاسای صبح مغزت کار میکنه بعد ظهرا حضورت الکیه:ws3:

بی خیال

تو دانشگاه که استادا یک ساعت از جامعه حرف میزنن یک ساعت از خودشون یک ساعت بعدی هم صحفه کتاب تعیین میکنن و میگن اینا رو بخونید امتحان ...دی

لینک به دیدگاه
عادی هم باشیم از ژاپنی ها که به خنگی معروفن بدتر که نیستیم ...به نظر من مشکل همه باهوشا اینه که تنبلن

ببین تو ژاپن از هر 10 نفر 9 نفر خنگه یکی باهوش بعد اون باهوشه میشه رییس اون خنگا نتیجش میشه این

اما اینجا از هر 10 نفر 9 نفر باهوشن یکی خنگ بعد اون خنگه میشه رییس اون 9 نفر

ببین ما ایرانیا باهوش نیستیم اگه از 100 نفرمون بیان تست هوش بگیرن 2 نفر بالای 100 هستیم همه زیر 80 هستن من نمیدونم کی این اعتماد به نفس کاذب راه انداخته ما باهوشیم

لینک به دیدگاه
ببین تو ژاپن از هر 10 نفر 9 نفر خنگه یکی باهوش بعد اون باهوشه میشه رییس اون خنگا نتیجش میشه این

ببین ما ایرانیا باهوش نیستیم اگه از 100 نفرمون بیان تست هوش بگیرن 2 نفر بالای 100 هستیم همه زیر 80 هستن من نمیدونم کی این اعتماد به نفس کاذب راه انداخته ما باهوشیم

با دو جمله ی اولیتموافقم

ولی تو کلاس ما تو دوران دبیرستان تست گرفتن کلاس 30 نفری ما 2 نفر زیر110 داشت

لینک به دیدگاه
ولی به نظر من مقایسه باعث رشد و پیشرفت میشه ؛قبول دارم مقایسه ما با مثلا ژاپن باید تو شرایط مساوی انجام بشه

من فکر میکنم اگه خودمون رو با خودمون مقایسه کنیم زودتر پیشرفت میکنیم

افغانستان هم زمانی میتونه پیشرفت کنه که همه مردمش هماهنگ و متحد با هم بخوان که پیشرفت کنن این اتحاد هم توی مطالب بود ولی چون خیلی زیاد بود همه مطالب رو ننوشتم

بله اینم قبول دارم ...دلیل نمی تونیم فرهنگ سازی کنیم واسه اینه که دولت مردا فقط شعار میدن ...و رسانه هامون با دولتمردا اصلا هماهنگ نیستن ...مثلا تو سریالا گاها میبینیم که چطور کم کاری ارزش میشه و ناخود آگاه تبلیغ میشه ...

مقایسه ما میتونه با گذشته پر فراز و نشیب کشورمون باشه. ما یک کشور نوپا نیستیم که برای مطالعه وقایعی نو نیاز به واردات فرهنگ غیر سازگار دیگران داشته باشیم.

مثلن تاریخ ما نشون داده که در ایران بجای بهبود و بازسازی ,سیستمها و نامهای حاکم عوض شده اند و این رویه تا به الانشم موجوده . چیزی که جز رساندمون به نقطه صفر دیگر ,فایده ای برامون نداشته. اولن مرسی بابت تایید جملات بنده ولی میخواستم بگم کاش و باید که میتونستم راهی مقابل این مشکل بذارم نه اینکه نکات مایوس کننده رو دوباره محدب نمایم. این هنری نیست.

این مطلب شوخی نیست و دیروز با یکی از دوستان همکار ,شجره نامه رووسای ریز تا درشتمون رو تا خود وزیر مورد بررسی قرار دادیدم و جز در مورد خود وزیر و اونهم به خاطر نا آشنایی با ایشون به این نتیجه رسیدیم که همه اونها به نوعی به توسط رابطه و نه ضابطه قانونی به این منسب رسیدند و تنها راه برای موندنشون استفاده از پتانسیلهای غیر علمی و غیر مرتبطشون است و باور کن که در مورد بعضیاشون این رو مطمئنم که در بی کفایتی کامل به سر میبرند. این یعنی چی اینا همون بدنه دولت هستند گردانندگان واقعی کشور در جز جز لایه های اجرایی و موتور حرکت دهنده اقتصاد و پیشرفت. آیا در این شرایط حاد میشه به یک هم گرایی رسید متاسفانه هر روش و پیشنهادی وارد عرصه معادلات توسعه جامعه میشه در ابتدا روی قشر مجبور و بی دست وپایی که ارزش تاثیر گذاری کمتری هم دارند اجرا میگرددد. چون همیشه کوره راهی برای فرار هم در اون قانون گذاشته شده.

سرت رو درد نیارم تجربه کشورهای بسیار عقب مانده از جمله چین و ژاپن در راه پیشرفت نشون داده که اونا عزم راسخی رو در این راه بسته اند و همه قشرهارو در رسیدن به اون به یک اندازه تحت فشار قرار دادند. یادمون باشه همین زاپن فسقلی تونست در جنگ دوم تقریبن قسمت اعظم نیرویی دریایی امریکا رو ساقط بکنه. به گفته, لازم به ذکر است که دولت ژاپن در اون دوران اموزش فنون رزمی رو برای همه مردم اجباری کرده بود و این اجبار چیزی بود که همه و همه ملزم به اجراش بودند.و باز هم میگم سیستمی که در اون مردمش به سمت تفکر در مورد نون شبشون سوق داده میشن راه به جایی نمیبره.

لینک به دیدگاه
با دو جمله ی اولیتموافقم

ولی تو کلاس ما تو دوران دبیرستان تست گرفتن کلاس 30 نفری ما 2 نفر زیر110 داشت

ببین من یه مقاله درباره ی هوش ایرانی تو باشگاه گزاشتماا الان دنبالش میگردم نیست اونجا ثابت میشد اینا دل خوش کنک ماست

لینک به دیدگاه

دو تا جمله ی اولتون رو قبول دارم همش به خاطر پارتی بازیه ...همه چی فامیلی شده ...فامیل رئیس داشته باشی خودت هم میتونی رئیس شی ...نیازی هم به مدرک و توانایی و استعداد نیست ...متاسفانه

مقایسه ما میتونه با گذشته پر فراز و نشیب کشورمون باشه. ما یک کشور نوپا نیستیم که برای مطالعه وقایعی نو نیاز به واردات فرهنگ غیر سازگار دیگران داشته باشیم.

مثلن تاریخ ما نشون داده که در ایران بجای بهبود و بازسازی ,سیستمها و نامهای حاکم عوض شده اند و این رویه تا به الانشم موجوده . چیزی که جز رساندمون به نقطه صفر دیگر ,فایده ای برامون نداشته. اولن مرسی بابت تایید جملات بنده ولی میخواستم بگم کاش و باید که میتونستم راهی مقابل این مشکل بذارم نه اینکه نکات مایوس کننده رو دوباره محدب نمایم. این هنری نیست.

این مطلب شوخی نیست و دیروز با یکی از دوستان همکار ,شجره نامه رووسای ریز تا درشتمون رو تا خود وزیر مورد بررسی قرار دادیدم و جز در مورد خود وزیر و اونهم به خاطر نا آشنایی با ایشون به این نتیجه رسیدیم که همه اونها به نوعی به توسط رابطه و نه ضابطه قانونی به این منسب رسیدند و تنها راه برای موندنشون استفاده از پتانسیلهای غیر علمی و غیر مرتبطشون است و باور کن که در مورد بعضیاشون این رو مطمئنم که در بی کفایتی کامل به سر میبرند. این یعنی چی اینا همون بدنه دولت هستند گردانندگان واقعی کشور در جز جز لایه های اجرایی و موتور حرکت دهنده اقتصاد و پیشرفت. آیا در این شرایط حاد میشه به یک هم گرایی رسید متاسفانه هر روش و پیشنهادی وارد عرصه معادلات توسعه جامعه میشه در ابتدا روی قشر مجبور و بی دست وپایی که ارزش تاثیر گذاری کمتری هم دارند اجرا میگرددد. چون همیشه کوره راهی برای فرار هم در اون قانون گذاشته شده.

سرت رو درد نیارم تجربه کشورهای بسیار عقب مانده از جمله چین و ژاپن در راه پیشرفت نشون داده که اونا عزم راسخی رو در این راه بسته اند و همه قشرهارو در رسیدن به اون به یک اندازه تحت فشار قرار دادند. یادمون باشه همین زاپن فسقلی تونست در جنگ دوم تقریبن قسمت اعظم نیرویی دریایی امریکا رو ساقط بکنه. به گفته, لازم به ذکر است که دولت ژاپن در اون دوران اموزش فنون رزمی رو برای همه مردم اجباری کرده بود و این اجبار چیزی بود که همه و همه ملزم به اجراش بودند.و باز هم میگم سیستمی که در اون مردمش به سمت تفکر در مورد نون شبشون سوق داده میشن راه به جایی نمیبره.

بله ؛درسته ...فکر کنم اینجا ننوشتم ولی توی تحقیق یه قسمتی بود که کارشناسا یه جورایی سرزنش کرده بودن که چرا ما که یه همچین اجدادی داریم و تاریخ و تمدن آن چنینی و به هر چی خواستیم رسیدیم الان باید اینجوری باشیم ...مثلا یه عده گفته بودن بعد حمله مغول ها مردممون اینطوری شدن فرهنگشون از بین رفته ..ولی باز اونجا نوشته بود خیلی کشورهای دیگه هم بودن که یه همچین حمله هایی داشتن ولی ....

بله بازم موافقم ...میدونی خودمون هم یه جورایی اینجوری هستیم مثلا هر وقت مربی پرورشیمون به من میگفت یه گروه تشکیل بده مثلا میخوام یه همچین فعالیتی بکنید واقعا میموندم کی رو انتخاب کنم ...مجبور بودم از بین دوستا و همکلاسی های خودم که میشناسمشون اعضا رو انتخاب کنم در حالی که تو یه کلاس دیگه فرد بهتری برای این کار وجود داشت ولی من نمی شناختمش...

یه کسی هم که پست و مقام میگیره و مثلا مثل رئیس جمهور ها افراد رو از بین کسایی که میشناسن و فکر میکنن توانایی انجام این کار رو دارن انتخاب میکنن ...ولی باید راهی پیدا کرد تا این مشکل هم حل بشه ...

ببین من یه مقاله درباره ی هوش ایرانی تو باشگاه گزاشتماا الان دنبالش میگردم نیست اونجا ثابت میشد اینا دل خوش کنک ماست

خیلی هم دل خوش کنکی نیست

مثلا رئیس سازمان ناسا یه ایرانی ...

بافرهنگترین شهروندان آمریکایی ایرانی های مقیم اونجان ...

به تازگی یه دختر 17 18 ساله ایرانی به عنوان یک پروفسور شناخته شد ...

لینک به دیدگاه

خیلی هم دل خوش کنکی نیست

مثلا رئیس سازمان ناسا یه ایرانی ...

بافرهنگترین شهروندان آمریکایی ایرانی های مقیم اونجان ...

به تازگی یه دختر 17 18 ساله ایرانی به عنوان یک پروفسور شناخته شد ...

ببین امکانات در نظر بگیر من هوشم باشه 200 اما سواد خوندن و نوشتن نداشته باشم که نمیتونم کاری کنم که

بعد شما داری میگی پروفسور فلانی ایرانیه حرفت کاملا درست و منم افتخار میکنم هموطنم پروفسوره اما اینطوری بخوای در نظر بگیری یه سر به امار اعتیاد و خودکشی و جنایاتم بزنی میبینی رتبه داریم اینجا هوشمون کجا رفته:banel_smiley_4:

من موفقیت از ان تلاش و پشتکار میدونم :w16:

پسر دایی من ریلضی سال دوم دبیرستان با نمره نیم افتاد بعد اومد بخونه تابستون که قبول شه همون سال تو المپیاد ریاضی قبول شد اینجا چی باید بگیم بگیم خنگ بود اگه خنگ بود چرا تا مرحله فینالش رفت :banel_smiley_4:

من تو جلسات مشاوره ای هک که واسه دبیرستانیها میرم میگم به هوشتون زیاد امیدوار نباشید اعتماد به نفس کاذبه

اول تلاش دوم تلاش سوم تلاش:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

من میگم عملی اثبات شده تو میگی دو تا آدم شاید برا حسادت به ایرانیا باشه اومدن یه مقاله نوشتن که ایرانیا باهوش نیستن

البته ایرانیا با هوش زیاد دارن ولی خنگ هم زیاد دارن یعنی یا خیلی با هوشن یا خیلی خنگ

کلاس ما همه تو بازه ی 110 تا 131 بودند

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...