رفتن به مطلب
Mohammad Aref

بررسی تخصصی نوکيا ۹۵۰۰: کارشناس ارتباط

پست های پیشنهاد شده

نوکيا 9500:

اين communicator (گوشی هايی که صفحه کليد بزرگی دارند) همه ويژگی های لازم را دارد و از EDGE ، بلوتوث و حتی Wi-Fi پشتيبانی می کند . مدل 9500 عمدتا برای کار استفاده می شود و امکان نصب برنامه های زيادی در آن وجود دارد . شما به راحتی می توانيد با Email فايل های Office و نرم افزارهای اينترنتی کار کنيد .

 

9500_l.jpg

 

مزايا :

• صفحه کليد تمام عملکردی

• صفحه نمايش بزرگ

• 80mb حافظه داخلی ، پشتيبانی از حافظه جانبی با کارت mmc

• پشتيبانی از Wi-Fi ، EDGE و بلوتوث

• امکان تفکيک پروفايل های داده براساس اولويت وجود دارد

• مرورگر پيشرفته وب

• نرم افزارهای Office از اکثر فرمت ها پشتيبانی می کنند

• با کامپيوتر سازگار است

• تقويم و دفترچه تلفن مناسب

• دوربين

 

معايب:

• اندازه و وزن

• طراحی مربع مشکل

• استفاده دشوار از صفحه نمايش بدليل لمسی نبودن

• بی ثباتی نرم افزار

 

طراحی :

ابعادتلفن 148x57x24 ميلی متر و وزن آن 230 گرم است . طرح نوکيا 9500 مربع شکلاست . قاب تلفن قابل تعويض می باشد و علاوه بر قاب دو رنگ استاندارد دارای دو نسخه تيره و روشن نيز می باشد . متاسفانه سطح قاب تيره و براق است که هر اثر انگشت را نشان ميدهد . در زمان بسته بودن دستگاه از آن می توان بعنوان تلفن استفاده کرد . برای دسترسی به صفحه نمايش بزگ و صفحه کليد تمام عملکردی بايد دستگاه را باز کنيد .

 

ta1.jpg ta2.jpg ta3.jpg ta4.jpg

 

نوکيا9500 يک تلفن سه بانده است . لولای تلفن که دو قسمت دستگاه را بهم وصل ميکند استحکام خوبی دارد و تا حدودی دارای خاصيت فنری می باشد . طرف جلوی نوکيا 9500 مانند يک تلفن معمولی سری 40 بنظر می رسد و همان طور عمل ميکند.

 

ta5.jpg ta6.jpg ta7.jpg

 

صفحه نمايش آن مانند مدل 6230 کمی نامتقارن قرار داده شده است . صفحه نمايش دراين مدل ، يک ماتريس فعال با 65 هزار رنگ است . کيفيت آن خوب است و امکان تنظيم تصوير زمينه را فراهم می کند . زير صفحه نمايش يک صفحه کليد بزرگ باقسمت های کنترل کلاسيک وجود دارد . يک کليد حرکتی چهار جهتی با مرکز تاييد کننده و کليد های عملکردی نيز مشاهده می شود . متاسفانه هر اثر انگشت روی صفحه کليد باقی می ماند ، در مورد صفحه نمايش نيز اين مشکل وجود دارد .تلفن در حالت بسته نيز دارای چند عملکرد است .

 

ta14.jpg ta15.jpg

 

کليد کوچکی در بالای گوشه راست قرار دارد که دستگاه را فعال می کند و همچنين پروفايل های زنگ را انتخاب می نمايد . در زمان بسته بودن دستگاه می توانيد از آن برای تماس و جستجو در دفترچه تلفن استفاده کنيد. نوکيا 9500 فرهنگلغت T9 ندارد . به دريافتی و ليستی از Email ها وجود دارد . برای خواندن پيام نيز بايد به صفحه نمايش داخلی برويد . ( البته امکان استفاده از صفحه نمايش بيرونی برای خواندن ، نوشتن و ارسال SMS نيز وجود دارد ) . در حالت بسته بودن تلفن امکان مشاهده ليست تمامی تماس های ارسالی ، دريافتی وناموفق ، کار با SIM TOOLKIT ، انجام تنظيمات اصلی و کاربا دوربين ( وضوح640x480پيکسل) وجود دارد . صدای حاصل از هدفون ها در حد متوسط است اماصدای ايجاد شده توسط هندس فری که با باز کردن دستگاه فعال می شود بسيارعالی است . اين تلفن ويبره ندارد و از فايل های MP3 بعنوان زنگ استفاده میکند . در کناره های تلفن هيچ دکمه ای وجود ندارد . سوکت pop-port و شارژردر پايين تلفن قرار دارد . لنز دوربين و پوشش باتری در قاب پشت تلفنمشاهده می شود .

 

ta8.jpg ta9.jpg ta10.jpg ta11.jpg

 

توان باتری 1300mAh است که در زمان فعال بودن Wi-Fi تا 240 ساعت و در زمان غيرفعال بودن آن حداکثر 300 ساعت دوام می آورد . قبل از قرار دادن سيم کارتبايد باتری را خارج کنيد . امکان بيرون آوردن کارت حافظه در زمان روشنبودن دستگاه وجود دارد . نوکيا 9500 دارای دو آنتن است که يکی نزديک به دوربين در قاب پشت و ديگری در کنار تلفن قرار دارد. پورت مادون قرمز نيزبالای رابط سيستم مشاهده می شود.

 

ta12.jpg ta13.jpg

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

صفحه کليد :

فعال کردن دستگاه طی دو مرحله انجام می شود . بعد از وارد کردن باتری ، قسمت داخلی فورا فعال شده و صفحه نمايش داخلی روشن می شود . برای بالا آمدن سيستم تقريبا بايد يک دقيقه منتظر بمانيد . با فشاردادن دکمه قاب جلو میتوانيد خود تلفن را روشن کنيد .

 

saf5.jpg

 

بعد از فعال شدن ، دستگاه اپراتور موبايل را شناسايی می کند و بطور اتوماتيک انتقال چند رسانه ای و شبکه های GPRS را تنظيم می نمايد . بعد از باز شدن دستگاه صفحه کليد در قسمت پايين آن مشاهده می شود . کليد های صفحه کليد فشرده هستند . ترتيب کليدها در اين مدل درست مانند ساير مدل هایCOMMUNICATOR است .

 

saf3.jpg saf4.jpg

 

 

اگردستگاه را با دو دست نگه می داريد بهتر است که برای نوشتن فقط از انگشت شست استفاده کنيد . صفحه کليد از مزيت های اين دستگاه محسوب می شود .کليدها مستطيلی هستند و اندازه بيشتر آنها 10x8ميلی متر است . کليدهایspacebar و Enter اندازه بزرگتری دارند . در پايين گوشه راست يک کليدحرکتی هشت جهتی وجود دارد که با استفاده از آن می توانيد در ليست ها حرکت کنيد ، از مرورگر وب استفاده نماييد و با مکان نما کار کنيد . با فشاردادن آن انتخاب تاييد می شود. کليد های نقطه و کاما (،) در طرف چپspacebar قرار دارند . صفحه کليد علاوه برسه رديف کليدهای حروف و يک رديف کليدهای عددی دارای چند کليد عملکردی نيز می باشد. برای تايپ کردن حروفبزرگ بايد از capslock و shift استفاده کنيد. کليد ctrl برای فعال کردن نرم افزارهای مختلف يا نوشتن کاراکتر های خاص بکار می رود و همچنين با ساير کليد ها ، عملکرد ها را انتخاب می کند .

 

saf1.jpg saf2.jpg

 

با استفاده از ميانبرهای مناسب به راحتی می توانيد بلوتوث ، پورت مادون قرمز، هماهنگی ، نور زمينه صفحه نمايش و ... را کنترل کنيد . در زمان نوشتن حروف بزرگ نياز نيست که بطور مداوم کليد shift را فشار بدهيد . در رديف بالا ، کليد هايی برای انتخاب سريع نرم افزارهای اصلی وجود دارد . کليد کناری چپ شما را به صفحه نمايش اصلی می رساند که از آنجا می توانيد به تلفن ، پيام ، اينترنت ، تماس ، فايل ها و تقويم دسترسی پيدا کنيد. کليد کناری راست برای تنظيم اجرای کاربرد انتخابی بکار می رود.

 

صفحه نمايش :

چهارکليد در سمت راست صفحه نمايش وجود دارد . کليد ها براساس وضعيت خاص ،عملکردها را تغيير می دهند . برای مثال ، در فايل های پيام سه گزينه وجوددارد : باز کردن فايل ، نوشتن پيام ، بستن فايل . يکی از گزينه ها هميشه بصورت زير خط دار است يعنی برای فعال کردن آن بايد Enter را فشار بدهيد .

 

sa1.jpg sa2.jpg

 

صفحه نمايش لمسی نيست و کنترل کردن نرم افزارها با استفاده از قلم واقعا مشکل است و برای سهولت کار بايد از ميانبرها اطلاع داشته باشيد . در زمان استفاده از مرورگر اينترنتی ، شاخصی که توسط دکمه گرد کنترل می شود ظاهرمی گردد . اندازه صفحه نمايش 110x200 پيکسل است . اين صفحه نمايش TFT کيفيت خوبی دارد و 65k رنگ را نشان ميدهد.

 

ساختار منو:

نوکيا9500 از سيستم عملکردی سيمبين نسخه 7 استفاده می کند و از سری 80 است .ويژگی های گرافيکی آن بسيار پيشرفته است . آيکن های desktop ممکن است شاملرجوع به نرم افزارها يا فايل هايی باشد که شامل آيتم های ديگر است . امکان الصاق يادداشت به desktop وجوددارد تا اطلاعات مهم هميشه در مقابل چشمان شما باشند .

 

s1.jpg s2.jpg s3.jpg s4.jpg

 

بعضی نرم افزارها فورا اجرا می شوند و اجرای بعضی ديگر به زمان نياز دارد .مرورگر وب صفحات را به آرامی باز می کند . حافظه داخلی دستگاه 80MB است که با استفاده از کارت حافظه می توانيد آن را افزايش بدهيد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

پيام :

Emailاز مهمترين مهارت های ارتباطی محسوب می شود . مرورگر پست الکترونيک باپيام های متنی ،MMS و Email های هماهنگ شده يکی است . در گزينه های تنظيم موارد مورد نياز شما وجود دارد .

 

p1.gif p2.gif

 

شما می توانيد بين سرورهای pop3 و imap4 يکی را انتخاب کنيد و برای پيام های ارسالی از SMTP استفاده کنيد . چک کردن مداوم Email در وقفه های زمانی تعيين شده وجود ندارد . امکان کار کردن با کل پيام يا فقط تيترهای آن وجوددارد . برای دانلود کردن هر Email می توانيد اندازه آن را تعيين کنيد .

 

p3.gif p4.gif

 

همچنين می توانيد فرمت مورد نياز برای نوشتن پيام (متن ،HTML) ، روش ارسال وامضاء را تعيين نماييد . نوکيا 9500 با پيوست ها کار می کند و برای مشاهده پيام ها در فرمت HTML مشکلی ندارد . نوکيا 9500 با فاکس هم کار می کند .اين دستگاه همانند موبايل معمولی با پيام های متنی و چند رسانه ای کار میکند.

 

p5.gif

ايجاد پيام چندرسانه ای

 

موسيقی:

نوکيا9500 گزينه های سرگرمی بسياری دارد که يکی از آنها پخش MP3 است . يک هدفونو هندس فری همراه تلفن عرضه می شود و امکان وصل کردن هدفون های استريو بهPOP-PORT وجود دارد . اين مدل علاوه بر MP3 از فرمت های صوتیAAC,MIDI,WAV,AMR و AWB پشتيبانی می کند . از تمامی آنها و بخصوص فرمتMIDI با پلی فونی 24 گانه برای زنگ استفاده می شود . يکی از اين نرم افزارها ويدئو است.

 

mu1.gif

پخش صدا

 

Realplayerدر اين دستگاه نصب شده است و فرمت های 3GP و MP4 را پخش می کند . بنابراين به راحتی می توانيد يک فيلم را روی کارت حافظه ضبط کنيد و آن را در دستگاهپخش نماييد.

 

mu2.gif mu3.gif

پخش فيلم

 

ساير امکانات:

از طريق کابل يا پورت مادون قرمز می توان دستگاه را به کامپيوتر وصل کرد . نوکيا 9500 دارای GPRS و EDGE کلاس 802.11b,10 ، Wi-Fi و بلوتوث است . امکان تنظيم اولويت برای هر پروفايل داده وجود دارد . نوکيا 9500 از مرورگر opera استفاده می کند و اين نرم افزار از WML,xhtml,html و Flash پشتيبانی می کند . امکان مشاهده صفحات دريک پنجره بزرگ وجود دارد . گزينه خاصی وجود دارد که امکان مشاهده صفحه درصفحه نمايش بيرونی را فراهم می کند . مرورگر در يک زمان می تواند تصاويررا در چندين پنجره نشان بدهد . کليد حرکتی هشت جهتی مکان نما را کنترل میکند و با فشار دادن آن می توانيد روی يک لينک کليک کنيد . با نگه داشتن کليد ctrl و فشار دادن يکی از جهت های کليد حرکتی نيز اين کار انجام میشود . 9500 از نرم افزارهای office پشتيبانی می کند و در نتيجه با فايلهای Excel,word و power point مشکلی ندارد، با اين وجود فايل های ايجاد شده در دستگاه در pc باز نمی شوند .

 

sai12.gif

فايل Word در صفحه نمايش

 

نرم افزارهای تنظيم زمان اهميت زيادی دارند و در اين مدل بيشتر بر هماهنگی داده با کامپيوتر تاکيد می شود. با استفاده از بلوتوث می توان دستگاه رابه کامپيوتر وصل کرد و پس از اجرای pc sync و تنظيم پارامترهای هماهنگی تمامی تماس ها ، تقويم کامل ، کارها و Email ها را به دستگاه انتقال داد.متاسفانه ، يادداشت ها هماهنگ نمی شوند . نوکيا 9500 دارای نرم افزارانتقال داده است که امکان انتقال داده از Communicater قديم به مدل جديدرا فراهم می کند . ساعت و آلارم نيز وجود دارد . آلارم دارای تکرار است .

 

sai13.gif

آلارم

 

ساعت جهانی نيز بخشی از اين نرم افزاراست .

 

sai10.gif

تنظيمات نرم افزار ساعت جهانی

 

تقويم و ليست to-do نيز در تلفن مشاهده می شود . نرم افزار تقويم ، يادداشت ،آلارم و ساير موارد مهم را هماهنگ می کند . تقويم خيلی سريع باز می شود .

 

sai14.gif sai15.gif

[/center]

جزئيات کار و برنامه

 

sai16.gif sai17.gif

تصوير روز و سال در تقويم

 

دفترچه تلفن نيز بخوبی عمل می کند و با نوشتن حروف اول اسامی می توانيد درآن جستجو کنيد .

 

sai18.gif sai19.gif

دفترچه تلفن و ليست مخاطبين

 

نرم افزارهای ديگری نيز در منو وجود دارد که عبارتند از :

 

File manager : برای مرتب کردن مدارک ، عکس ها و ساير فايل ها .

 

sai1.gif

File manager

 

ماشين حساب : دارای دو نسخه روميزی و حرفه ای است .

 

sai2.gif sai3.gif

 

مرورگر عکس: برای مرورکردن عکس ها و ساير تصاوير استفاده می شود که سرعت زيادی ندارد .

 

sai4.gif

مرورگر عکس

 

ديکتافون : مدت زمان ضبط پيام فقط به حافظه آزاد بستگی دارد . ضبط را می توان در فرمت AMR يا WAVذخيره کرد.

 

sai5.gif

ديکتافون

 

Backup: از اين نرم افزار برای پشتيبانی داده در کارت حافظه يا برای باز گرداندن داده استفاده می شود .

 

sai6.gif

Backup

 

انتقال داده : برنامه ای که با استفاده از بلوتوث ، داده را بين دو موبايل هماهنگ می کند.

 

مودم : از اين دستگاه می توان در زمان وصل کردن کامپيوتر به اينترنت بصورت يک مودم خارجی ( بيرونی ) استفاده کرد.

 

Control panel: برای تنظيم دستگاه بکار می رود . تعداد پوشه های زيادی وجود دارد که به فايل های بسيار زيادی منجر می شود .

 

sai7.gif

تنظيم Communicator درControl panel

 

نوکيا9500 از جاوا J2ME پشتيبانی می کند . با استفاده از رمز می توانيد دستگاه را قفل کنيد . امکان قفل کردن دستگاه از راه دور نيز وجود دارد که دراين حالت بايد يک SMS با متن خاص به دستگاه بفرستيد ، در اين زمان پيام تاييد نيز دريافت می کنيد .

 

بسته بندی استاندارد شامل :

• Communicator

• باتری

• کابل usb

• هندس فری

• شارژر

• کارت حافظه

• Cd نرم افزاری

• کتابچه راهنمای کاربر

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

مشخصات کلی گوشی نوکیا 9500

20ihlj.jpg

 

امتیاز طراحی، کارایی و ویژگی های نوکیا 9500

2qi3bjk.jpg

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از ۷۵ اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • جدید...