رفتن به مطلب

درنگی در اقتصاد مقاومتی

Lean

ارسال های توصیه شده

گاهی نظام ها حاصل از یک نظم خودجوش هستند نه یک برنامه از قبل برنامه ریزی شده، یک مثال میزنم ، مثلا زبان حاصل یک نظم خودجوش بوده ، برای ایجاد زبان برنامه ریزی صورت نگرفته حال فرض کن سیستمی برنامه ریزی شده بخواد در این نظم خودجوش دخالت کنه نتیجش میشه بی نظمی، یا مثال دیگه ای مثل بازار ، بازار حاصل یک برنامه ریزی نیست بلکه خودجوش به وجود اومده وقتی در بازار دخالت کنی نتیجش میشه بی نظمی، مثال های زیادی بخصوص در حوزه اجتماع و علوم انسانی میشه زد که چنین شرایطی دارند، برنامه ریزی برای تعریف سازوکار مجدد یا کنترل کردن چنین پدیده هایی معمولا منجر به هرج و مرج میشه و اهداف پشت سر این دخالتها که به جهت اعمال قدرت هستند منجر به فساد و دیکتاتوری

متوجه ام... ولی می دونین بنظر من هر سیستم خودجوشی هم یه سری قوانین داره، مثلا همین زبان، یه سری دستور زبان و گرامر داره، بازار همچنین... تو سیستم اقتصادی ایران قوانین ضمانت اجرایی ندارن، طرف میره دزدی می کنه، کسی بالا سرش نیس بهش بگه دزدی نکن...

لینک به دیدگاه
متوجه ام... ولی می دونین بنظر من هر سیستم خودجوشی هم یه سری قوانین داره، مثلا همین زبان، یه سری دستور زبان و گرامر داره، بازار همچنین... تو سیستم اقتصادی ایران قوانین ضمانت اجرایی ندارن، طرف میره دزدی می کنه، کسی بالا سرش نیس بهش بگه دزدی نکن...

اثبات در علوم انسانی تفاوت های عمده با علوم تجربی داره چرا که ایجاد فضای آزمایشگاهی برای سیستم های اجتماعی غیر ممکن هست در طبقه بندی بولدینگ جامعه در بالاترین سطح از پیچیدگی قرار داره( البته ماوراء الطبیعه هست که من اعتقادی به ماوراء ندارم) بنابراین قوانین در سیستم اجتماعی استخراج میشن نه تدوین، قوانین اقتصادی هم ازین قاعده مستثنی نیست، قوانین در اقتصاد استخراج شدند یعنی از رفتار اقتصادی جامعه قانون استخراج میشه نه تدوین لذا وارد کردن هر قانونی برخلاف رفتار و قانون طبیعی نظم موجود رو بهم میریزه ، یک اقتصاددان وظیفش قانونگذاری نیست بلکه درک اقتصاد و به تبع استخراج قانون مربوطه در شرایط متفاوت هست اگر برخلاف اصول اقتصاد دخالتی کرد مثل وارد شدن دولت و قانونگذاری منجر میشه به هرج و مرج

لینک به دیدگاه

اطلاعات خیلی خوبی بهم دادید و باعث شدید برم راجع به طبقه بندی بولدینگ سرچ کنم که خیلی هم خوشم اومد ازشون، ممنون

ولی من منظورم قوانین اقتصادی نیستن (مثلا یه روز پاشن بگن نرخ ارز باید بشه اینقدر)، منظورم قوانینی هستن که مانع از اختلاس و فساد اقتصادی می شن...مثلا کسی از سیستم بانکی دزدی می کنه، این دیگه به قوانین استخراجی اقتصاد نیاز نداره که... با روش های حسابداری راحت می شه فهمید کی و کجا دزدی شده، اما کسانی که باید پیگیر این قضیه بشن، نمی شن... منظورم از عدم وجود سیستم همین بود

لینک به دیدگاه
اطلاعات خیلی خوبی بهم دادید و باعث شدید برم راجع به طبقه بندی بولدینگ سرچ کنم که خیلی هم خوشم اومد ازشون، ممنون

ولی من منظورم قوانین اقتصادی نیستن (مثلا یه روز پاشن بگن نرخ ارز باید بشه اینقدر)، منظورم قوانینی هستن که مانع از اختلاس و فساد اقتصادی می شن...مثلا کسی از سیستم بانکی دزدی می کنه، این دیگه به قوانین استخراجی اقتصاد نیاز نداره که... با روش های حسابداری راحت می شه فهمید کی و کجا دزدی شده، اما کسانی که باید پیگیر این قضیه بشن، نمی شن... منظورم از عدم وجود سیستم همین بود

ما قبل از اینکه به دنبال این باشیم که دزد رو پیدا کنیم باید به دنبال این باشیم که چرا دزد داریم، زمانی که به اقتصاد نگاه هنجاری داشته باشیم و حس کنیم با شوک درمانی (مثل بالا و پایین کردن نرخ ارز، دستکاری قیمت ها، کنترل بازار ، بالا و پایین کردن تعرفه ها، تغییرات نرخ های سود و...) قادریم اقتصاد رو به حرکت دربیاریم اینجاست که بستر رانت فراهم میشه ، در یک اقتصاد مولد و مبتنی بر تولید که سودِ حاصل و ارزش افزوده بر اساس تغییرات مواد اولیه به کالا حاصل میشه مسیر مشخصه، تولید کن و سود کن ،شوک هایی که نام بردم منجر میشه به نابودی تولید اما فضای رشد و رونق رو برای سفته بازی و اقتصاد مالی فراهم میکنه اینجاست که فساد و اختلاس رخ میده یعنی یک سیستم برنامه ریزی شده مثلا هدفمندسازی یارانه ها یا سیاست های بانک مرکزی در خصوص نرخ بهره که با اهداف خیالی و تصورات واهی پیاده میشه بستری است برای رانت ، اختلاس و فساد هم به تبع شکل میگیره و حالا نیاز داریم باز به یک سیستم نظارت برای کشف فساد

لینک به دیدگاه
اثبات در علوم انسانی تفاوت های عمده با علوم تجربی داره چرا که ایجاد فضای آزمایشگاهی برای سیستم های اجتماعی غیر ممکن هست در طبقه بندی بولدینگ جامعه در بالاترین سطح از پیچیدگی قرار داره( البته ماوراء الطبیعه هست که من اعتقادی به ماوراء ندارم) بنابراین قوانین در سیستم اجتماعی استخراج میشن نه تدوین، قوانین اقتصادی هم ازین قاعده مستثنی نیست، قوانین در اقتصاد استخراج شدند یعنی از رفتار اقتصادی جامعه قانون استخراج میشه نه تدوین ج

ممنون از مطالب خوبي كه منتشر كردي

لاگين كردم كه بگم با اون قسمتي بولد كردم موافقم نيستم چرا كه الان يكي از روشهاي مطالعه سيستم هاي اجتماعي ، شبيه سازي هاي اجتماعي هس

خودمن بازار بورس رو شبيه سازي كردم خروجي اونو با چندين بازار بزرگ بورس جهان مقايسه كردم كه خيلي نزديك به شاخص هاي بازارهاي واقعي بود

حتي توي بازار مصنوعيم ، اين سهام عدالت اقاي احمدي نژاد رو هم مطالعه كردم با سهامداراني كه با كوچكترين تغييرات در فضاي اقتصادي و پولي ايران خيلي راحت سهام خود رو مي فروشن و صفهاي فروش تشكيل ميشه

( البته براساس اين گفته خود اقاي احمدي كه فرمودن ما اين سهام رو ميديم دست خود مردم تا خودشون با سهامشون كار كنن)

شبيه سازي مذاكرات ايران و ٥+١

شبيه سازي انتخابات امريكا

شبيه سازي انواع بحرانهاي اقتصادي در بازارهاي پولي و سرمايه اي

اگه علاقه مند باشيد مي تونيد اين كليدواژه ها رو تو گوگل سرچ و مطالعه كنيد

multi agent system

social network based on multi agent

.....

ته نوشت : كلا براي مطالعه سيستمهايي خيلي پيچيده و بي نظم از روش شبيه سازي استفاده مي كنن و درسته به گفته شما سعي مي كنن قوانين رو از دل بي نظمي استخراج كنن

همين روش مطالعه در حوزه فيزيك نجوم و كشف راز كائنات نيز خيلي بكار ميره

لینک به دیدگاه
ممنون از مطالب خوبي كه منتشر كردي

لاگين كردم كه بگم با اون قسمتي بولد كردم موافقم نيستم چرا كه الان يكي از روشهاي مطالعه سيستم هاي اجتماعي ، شبيه سازي هاي اجتماعي هس

خودمن بازار بورس رو شبيه سازي كردم خروجي اونو با چندين بازار بزرگ بورس جهان مقايسه كردم كه خيلي نزديك به شاخص هاي بازارهاي واقعي بود

حتي توي بازار مصنوعيم ، اين سهام عدالت اقاي احمدي نژاد رو هم مطالعه كردم با سهامداراني كه با كوچكترين تغييرات در فضاي اقتصادي و پولي ايران خيلي راحت سهام خود رو مي فروشن و صفهاي فروش تشكيل ميشه

( البته براساس اين گفته خود اقاي احمدي كه فرمودن ما اين سهام رو ميديم دست خود مردم تا خودشون با سهامشون كار كنن)

شبيه سازي مذاكرات ايران و ٥+١

شبيه سازي انتخابات امريكا

شبيه سازي انواع بحرانهاي اقتصادي در بازارهاي پولي و سرمايه اي

اگه علاقه مند باشيد مي تونيد اين كليدواژه ها رو تو گوگل سرچ و مطالعه كنيد

multi agent system

social network based on multi agent

.....

ته نوشت : كلا براي مطالعه سيستمهايي خيلي پيچيده و بي نظم از روش شبيه سازي استفاده مي كنن و درسته به گفته شما سعي مي كنن قوانين رو از دل بي نظمي استخراج كنن

همين روش مطالعه در حوزه فيزيك نجوم و كشف راز كائنات نيز خيلي بكار ميره

بله من منکر اینها نیستم شاید جالب باشه بدونی در اقتصاد حوزه جدیدی با عنوان اقتصاد رفتاری در پیوند با روان شناسی و عصب شناسی شکل گرفته که رفتارهای اقتصادی افراد رو کاملا میشه مطالعه کرد اما محدودیت ها در این حوزه بسیار زیاده ، چه میزان از نهادهای کاملا مؤثر در حوزه علوم انسانی مانند قانون، عرف، فرهنگ، سنت ، مذهب و پدیده هایی ازین دست رو میشه شبیه سازی یا مطالعه آزمایشگاهی کرد؟ به عنوان مثال پژوهشگران حوزه اقتصاد اسلامی اخیرا رو آوردن به اقتصاد رفتاری که مشکل علمی بودن رو با مطالعه آزمایشگاهی افراد با اعتقادات اسلامی رو حل کنند ، اما آیا نتایج حاصل از مطالعه افراد رو میشه به جامعه با هزاران پدیده شناخته و ناشناخته تعمیم داد؟

لینک به دیدگاه
ما قبل از اینکه به دنبال این باشیم که دزد رو پیدا کنیم باید به دنبال این باشیم که چرا دزد داریم، زمانی که به اقتصاد نگاه هنجاری داشته باشیم و حس کنیم با شوک درمانی (مثل بالا و پایین کردن نرخ ارز، دستکاری قیمت ها، کنترل بازار ، بالا و پایین کردن تعرفه ها، تغییرات نرخ های سود و...) قادریم اقتصاد رو به حرکت دربیاریم اینجاست که بستر رانت فراهم میشه ، در یک اقتصاد مولد و مبتنی بر تولید که سودِ حاصل و ارزش افزوده بر اساس تغییرات مواد اولیه به کالا حاصل میشه مسیر مشخصه، تولید کن و سود کن ،شوک هایی که نام بردم منجر میشه به نابودی تولید اما فضای رشد و رونق رو برای سفته بازی و اقتصاد مالی فراهم میکنه اینجاست که فساد و اختلاس رخ میده یعنی یک سیستم برنامه ریزی شده مثلا هدفمندسازی یارانه ها یا سیاست های بانک مرکزی در خصوص نرخ بهره که با اهداف خیالی و تصورات واهی پیاده میشه بستری است برای رانت ، اختلاس و فساد هم به تبع شکل میگیره و حالا نیاز داریم باز به یک سیستم نظارت برای کشف فساد

خب بله، درسته که علل باید کاملا ریشه یابی بشن، و ریشه خیلی چیزها شاید تو فرهنگ ما باشه، اما خب همونطوری که خودتون گفتید و منم تاکید داشتم روش سیستم نظارتی جاش کاملا خالیه...

لینک به دیدگاه
بله من منکر اینها نیستم شاید جالب باشه بدونی در اقتصاد حوزه جدیدی با عنوان اقتصاد رفتاری در پیوند با روان شناسی و عصب شناسی شکل گرفته که رفتارهای اقتصادی افراد رو کاملا میشه مطالعه کرد اما محدودیت ها در این حوزه بسیار زیاده ، چه میزان از نهادهای کاملا مؤثر در حوزه علوم انسانی مانند قانون، عرف، فرهنگ، سنت ، مذهب و پدیده هایی ازین دست رو میشه شبیه سازی یا مطالعه آزمایشگاهی کرد؟ به عنوان مثال پژوهشگران حوزه اقتصاد اسلامی اخیرا رو آوردن به اقتصاد رفتاری که مشکل علمی بودن رو با مطالعه آزمایشگاهی افراد با اعتقادات اسلامی رو حل کنند ، اما آیا نتایج حاصل از مطالعه افراد رو میشه به جامعه با هزاران پدیده شناخته و ناشناخته تعمیم داد؟

بله با اقتصاد رفتاري ( behavioral economic)اشنا هستم اتفاقا بازايگران بازار بورس من داراي ساختار رفتاري بودن ( معماري رفتاري belief-desire-intention ) كه براساس سه ويژگي رفتاري -رواني و براساس تمايل به پيروي از روند فعلي بازار عمل داد و ستد رو انجام ميدادن به اضافه بنيادگراها كه روند بازار و تبعيت از جمع براشون بي معني بود و بيشتر دنبال اطلاعات بنيادي شركتها بودن

من حتي تاثير خبرهاي منتشر شده روي تصميات سهام داران رو شبيه سازي كرده بودم

يه چيز ديگه ....

تا جايي هم كه من اون موقع سراغش رفتم فقط يه كتاب به زبان فارسي تو حوزه اقتصاد رفتاري منتشر شده بود ( يكي از اساتيد دانشگاه بهشتي تهران اسمش الان يادم نيس )

اقتصاد رفتاري موضوع نسبتا جديديه در مقابل اقتصاد كلاسيك و نظريه بازار كارامد فاما كه معتقده اطلاعات فوري تاثيرشو روي قيمت بازار ميزاره

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...