رفتن به مطلب

لغو پروانه آب معدنی دماوند به اتهام "آلودگی با فاضلاب انسانی"

ارسال های توصیه شده

وزیر بهداشت ایران بار دیگر بر آلوده بودن محصولات شرکت آب معدنی دماوند تأکید کرد. همزمان رئیس سازمان غذا و دارو نیز گفت، آزمایش‌ها نشان داد که آب تولیدی این شرکت به فاضلاب انسانی آلوده بوده است.

zp551iolzr1n5689i33z.jpg

حسن هاشمی، وزیر بهداشت ایران، روز دوشنبه (۲۷ مهر/ ۱۹ اکتبر) اظهارات مدیران شرکت آب معدنی دماوند مبنی بر عدم‌ وجود آلودگی در آب‌های تولیدی آن شرکت را رد کرد.

هاشمی در سالن همایش‌های رازی با تأکید بر این که "قطعا هیچ کسی نمی‌تواند بدون مدرک و سند حرفی بزند" به مسئولان شرکت آب معدنی دماوند هشدار داد، به سلامت مردم فکر کنند و تسلیم قانون باشند.

رسول دیناروند، معاون وزیر بهداشت و رئيس سازمان غذا و داروی ایران، نیز ۲۶ مهر در گفت‌وگو با عصر ایران بر آلودگی آب‌های تولیدی شرکت آب معدنی دماوند تأکید کرد. او گفت: «در آزمایش‌هایی که در شهریور‌ماه بر روی آب‌های تولیدی این شرکت انجام شد مشخص گردید که آب‌های این شرکت به میکروب سودوموناس آلوده است.»

دنیاروند می‌گوید، پس از روشن شدن آلودگی آب دستور توقیف این محصول داده شد و از مسئولان آب معدنی دماوند خواسته شد تا هر چه سریع‌تر برای رفع آلودگی‌های میکروبی اقدام کنند.

او ادامه داد: «علی رغم ارائه دستور توقف تولید، این شرکت دستور فوق را به خوبی اجرا نکرده و اقدام به توزیع محصولات خود در بازار نمود که در نهایت دستور پلمب خط تولید صادر شد.»

آزمایشی که پروانه شرکت را لغو کرد

در پی این اقدامات شرکت آب معدنی دماوند اعلام کرد، مشکلات را رفع کرده و شرایط تولید مجدد را پیدا کرده است. اما بعد از آزمایش مجدد بازرسان وزارت بهداشت معلوم شد که در چاه منشأ تولید آب این شرکت میکروب ایکولای وجود دارد.

رسول دیناروند می‌گوید: «وجود میکروب ایکولای در آب نشان‌دهنده آلوده بودن آب به فاضلاب انسانی است و لذا بعداز مشخص شدن این نتایج سریعا پروانه تولید آب معدنی دماوند تعلیق شده و این شرکت ملزم به طی فرایندهای میکروب‌زدایی گردید.»

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو، هم‌اکنون شرکت یادشده فقط اجازه تولید آب آشامیدنی را دارد و مجاز به تولید آب معدنی نیست.

در تولید آب معدنی، به دلیل داشتن سرچشمه سالم تصفیه‌ای انجام نمی‌شود، اما در تولید آب آشامیدنی، حتما باید تصفیه آب و سالم‌سازی انجام گیرد.

مدیران شرکت آب معدنی دماوند پیش از این وجود هر گونه آلودگی در آب‌های تولیدی آن کارخانه را رد کرده و آن را "سوءتفاهم" دانسته بودند. میشل راسکائو، مدیرعامل این کارخانه گفته بود، نتیجه رسمی از آزمایش‌های سازمان غذا و دارو دریافت نکرده و از آزمایش‌گاه‌های معتبر داخلی و خارجی در مورد سلامت آب‌های تولیدی خود تأییدیه دریافت کرده است.

اما دکتر دیناروند می‌گوید: «تمامی مکاتباتی که با مسئولان شرکت آب معدنی دماوند انجام گرفته است و همچنین نتایج آزمایش‌های انجام شده در این آب‌ها به طور مستند در آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت موجود است و به زودی در اختیار خبرنگاران قرار خواهد گرفت.»

DW.COM

لینک به دیدگاه

نزدیک به 15 سال پیش یا شاید هم یکم بیشتر که این کارخونه با ویشی کار میکرد یکی از بهترین خطوط را داشت

کارش هم خیلی درست بود ! قشنگ یادمه لوله های استیل و حرفه ای که از چشمه اعلا دماوند کشیده بود میرفت تو کارخونش

دقیق خاطرم نیست کی بود ویشی رها کردو رفت که از همون زمان یواش یواش خطوطشم مرخص شد و الانم که.........

اینم شد لنگه ایران خودرو :ws28: چون اونم تا قبل از 84 باز خودروهاش بدک هم نبودن حالا درسته روز دنیا نبودن ولی جواب میداد اما از اون روزی که فرانسوی ها الفرار و قطعات شد ایرانی و چینی میبینید که چی شدن

ویشی هم شرکت بزرگی بود و خیلی گیر میداد به اینا و نصف محصولشم بر میداشت میبرد کشور خودش عرضه میکرد

اوایل دهه 80 هم شروع به نوشابه زدن کردن که انصافا عالی بود

یادش بخیر نمیدونم هنوزم هستن یا نه اما آیس ! فایر و........... اینا اسم های نوشابه های تولیدیش بود که خیلی هم طرفدار داشت و زمزمو بقیه برند های مطرح اون سالها رو رو یک مدت بدجوری ترکوند

نوشیدنی ..............:whistle: هم میزد اون زمانا اما میرفت فرانسه:ws28:

من سال 79 توی کارخونش چندین بار رفتم که خیلی هم کار درست بود

الان به چه روزی افتاده نمیدونم ..................

کلا وقتی یک صنعتی تو ایران راه میوفته که بنیان گذارش چند شرکت خارجی هستن باید یککاری بکنن که همون شرایط حفظ بشه و با همون خارجیه ادامه بدن نه اینکه بعد از یک مدت فکر خودکفا شدن بزنه به سرشون چون گند میزنن

ایران تو چند چیز فقط میتونه خوب عمل کنه تو بقیه موارد خرابکاره و بیشتر میره تو فکر پیچوندن

حیف اون خط که اینجوری ترکوندنش مرخص شد

اصلا استاد گند زدن به چیزای خوبن

فورد موستانگ هم بدی بهشون یهو نسخشو میپیچن یهو تو حرکت منفجر بشه یا یک وانت ازش در میارن

خودشون که مال این صحبتها نیستن یک چیز مشت رو کنن همونم که بهشون میدی منهدمش میکنن

واقعا میگن خدا خرما رو دهن خر میذاره اینه ها

حیف این همه منابع

لینک به دیدگاه
نزدیک به 15 سال پیش یا شاید هم یکم بیشتر که این کارخونه با ویشی کار میکرد یکی از بهترین خطوط را داشت

کارش هم خیلی درست بود ! قشنگ یادمه لوله های استیل و حرفه ای که از چشمه اعلا دماوند کشیده بود میرفت تو کارخونش

دقیق خاطرم نیست کی بود ویشی رها کردو رفت که از همون زمان یواش یواش خطوطشم مرخص شد و الانم که.........

اینم شد لنگه ایران خودرو :ws28: چون اونم تا قبل از 84 باز خودروهاش بدک هم نبودن حالا درسته روز دنیا نبودن ولی جواب میداد اما از اون روزی که فرانسوی ها الفرار و قطعات شد ایرانی و چینی میبینید که چی شدن

ویشی هم شرکت بزرگی بود و خیلی گیر میداد به اینا و نصف محصولشم بر میداشت میبرد کشور خودش عرضه میکرد

اوایل دهه 80 هم شروع به نوشابه زدن کردن که انصافا عالی بود

یادش بخیر نمیدونم هنوزم هستن یا نه اما آیس ! فایر و........... اینا اسم های نوشابه های تولیدیش بود که خیلی هم طرفدار داشت و زمزمو بقیه برند های مطرح اون سالها رو رو یک مدت بدجوری ترکوند

نوشیدنی ..............:whistle: هم میزد اون زمانا اما میرفت فرانسه:ws28:

من سال 79 توی کارخونش چندین بار رفتم که خیلی هم کار درست بود

الان به چه روزی افتاده نمیدونم ..................

کلا وقتی یک صنعتی تو ایران راه میوفته که بنیان گذارش چند شرکت خارجی هستن باید یککاری بکنن که همون شرایط حفظ بشه و با همون خارجیه ادامه بدن نه اینکه بعد از یک مدت فکر خودکفا شدن بزنه به سرشون چون گند میزنن

ایران تو چند چیز فقط میتونه خوب عمل کنه تو بقیه موارد خرابکاره و بیشتر میره تو فکر پیچوندن

حیف اون خط که اینجوری ترکوندنش مرخص شد

اصلا استاد گند زدن به چیزای خوبن

فورد موستانگ هم بدی بهشون یهو نسخشو میپیچن یهو تو حرکت منفجر بشه یا یک وانت ازش در میارن

خودشون که مال این صحبتها نیستن یک چیز مشت رو کنن همونم که بهشون میدی منهدمش میکنن

واقعا میگن خدا خرما رو دهن خر میذاره اینه ها

حیف این همه منابع

سلام

مرسی ازاطلاعات خوبتان استفاده کردم واقعابعضی هاشونمی دونستم:a030:

.....خب من برام سوال هست وبود که البته جواب وگرفتم خب یعنی دماوندیهو آلوده شد بااینکه برند قدیمی هست اینومی شه گفت که شایدمی خواستند به علتهای مثل ندادن باج (مثال گفتم )اینوبزنن زمین یا موارددیگر.

چون جدااز محصول یک برند است که ارزش داره ، شمافکرنمی کنی می خوان ارزش این برندراکم کنند.

لینک به دیدگاه
سلام

مرسی ازاطلاعات خوبتان استفاده کردم واقعابعضی هاشونمی دونستم:a030:

.....خب من برام سوال هست وبود که البته جواب وگرفتم خب یعنی دماوندیهو آلوده شد بااینکه برند قدیمی هست اینومی شه گفت که شایدمی خواستند به علتهای مثل ندادن باج (مثال گفتم )اینوبزنن زمین یا موارددیگر.

چون جدااز محصول یک برند است که ارزش داره ، شمافکرنمی کنی می خوان ارزش این برندراکم کنند.

دوست عزیزم اون زمان این شرکت به یک جاهایی وصل بود که نمیشد براش خط و نشون کشید و جلوش شاخ شد مگر اینکه الان دیگه اون ارتباط ها رو نداشته باشه چون خیلی سال هستش که خبری ازش ندارم

اما این شرکت هم مثل بقیه کارخونه های قدیمی پروانه ارزشمندی داره ! اصلا وزارت بهداشت کیلو چنده اصلش صنایع هستش که معمولا اگر یک شرکت مدیران درستی داشته باشه به سادگی تو صنایع میتونه جلوی بلاک شدنش رو بگیره ! صنایع سابق یا صنعت و معدن و تجارت فعلی وزارت خونه باحالیه و توش همه کار میشه کرد !! مخصوصا اگر از بزرگان صنایع باشی و پروانه قدیمی داشته باشی !!!

اما نکته مهمی که این وسط وجود داره اینه که یک پروانه هیچ وقت باطل یا پاک نمیشه!!! چرا سر مواردی مثل مالیات یا تخلف های دیگه یک مدت بلاک میشه اما حذف نمیشه! برداشتن بلاک هم فرایند سختی نیست !!

دیشب که پستت رو دیدم یکم به اینور اونور زنگ زدم ببینم داستان این دماوند چیه

و چیزی که من دستگیرم شد اینه که الان این شرکت به روزی افتاده فکم افتاد !!! اصلا اون کارخونه سابق نیست

به سادگی افتاده دست یکسری افراد و اونا هم ترکوندنش

مثل خیلی از شرکت های دیگه که زمانی دست خارجی یا دولتی بود و وقتی افتاد دست بخش های دیگه عملکردشون خراب شد

اصلا چرا دماوند ؟ صنایع ناراحت هم همین شدن !! ماشاالله کلنگ گند زدنها از 87 به بعد زده شد و خیلی ها خراب کاری کردند

نمونه دیگه صنعت پتروشیمی!!! فلان پتروشیمی که اسم نمیبرم یادمه فلان محصولش اینقدر تاپ و ناز بود که یک وقتایی من خودم میموندم که این لامصب از برندهای آزمایشگاهی هم کیفیتش بهتره و همه خریدارا هم برای محصولش سر و دست میشکوندن !! اون موقع بورس بازی هم نبود و میرفتی دفتر پتروشیمی حواله میزدی تانکر میومد کارخونت خالی میکردو میرفت

اینقدر محصولش ناز بود که مثلا خود پدر من جلو جلو حواله میزدو پول واریز میکرد و تا چند ماه جلوتر محموله میخرید

اما یهو آلمانیا ................... تکنولوژیش مال یک شرکت هیولای آلمانی بود

فقط اینجوری بگم این محصول اینقدر خراب شد که 8 تا تریلی رو پدر خودم تو زمستون سوزوند و به عنوان گرمایش کارخونه استفاده کرد !!! این همون محصولی بود که وقتی پمپ مینداختی ازش استفاده کنی یک چیکه ازش میریخت زمین دلت میسوخت و زور میومد به آدم که حیفه!!!

یا همون خودرو !! گفتم قبلا درسته که روز دنیا نبودن اما همین پژوهای معمول و موجود ماشینهای بدی هم نبودن و هنوزم میبینی مدل های پایینشون داره تردد میکنه و خودشو حفظ کرده!! اما صفر و مدل بالا سریع مرخص میشه

نمیدونم واقا بین سالهای 87 تا یکی دو سال پیش چی شد !! واقعا مثل انفجار بمب اتم بود

دیشب که دیدم زدی خیلی شاکی شدم و حالمو گرفت که کلی سوختم که حیف اون کارخونه شیکو تمیز که اینجوری مرخص شد

قشنگ چیدمان دمو دستگاهشو یادمه این کارخونه حتی پری فرم هم خودش میساخت و خودش باد میکرد !! چند مونو بلوک و تری بلوک داشت که اون زمان 100 هزار تا در روز بود و خط تمیزو نازی داشت

خودشم یک حالتی داشت وسط یک چیزی شبیه دره بود و تو زمستون یک فضای خوشکلی پیدا میکرد

همه دنیا دارن روز به روز بهتر میشنو جلو میرن ما شمشیرو از رو بستیم خوبا رو منهدم کنیم

دیشب بدجوری حالم گرفته شد

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...