رفتن به مطلب

سند راهبردی توسعه محلات تهران


ارسال های توصیه شده

سند راهبردی توسعه محلات تهران رو تو این تاپیک می تونید دانلود کنید. برخی محلات رو میذارم. دوستانی که محلات دیگه رو دارن، می تونن سند راهبردیش رو تو ادامه این تاپیک به اشتراک بذارن :a030:

لینک به دیدگاه

سند راهبردی توسعه محله ونک

ونك از آباديهاي پهنه ري باستان است و به مناسبتهاي مختلف از آن در منابع تاريخي ياد شده است. اين ده در دوره ناصرالدين شاه جزء آباديهاي خالصه بوده كه ميرزا يوسف مستوفي الممالك آن را خريداري و با حفر چند رشته قنات، آنجا را آباد كرده است. ساكنان قديمي اين محله معتقدند علت نامگذاري ونك به اين نام به دليل وجود درختان ون (زبان گنجشك) بسياري بوده كه در سطح باغات اين محله به چشم مي خورد. همچنين، به روايتي ونك را محلي در اطراف شيراز مي دانند كه در قديم ساكنان آن به تهران مهاجرت كرده و در اين محله خوش آب و هوا سكني گزيدند.

:download2:

لینک به دیدگاه

سند راهبردی توسعه محله کاووسیه

محله كاوسيه داراي بافت مسكوني و اداري است و منازل ويلائي در كنار برجها بوده كه مبين شكل گذشته و ظاهر جديد اين محله است كه با يكديگر تلفيق شده اند. اكثر ساكنان محله از تحصيلات بالائي برخوردارند و از نظر اقتصادي و ميزان درآمد در وضعيت مناسبي قرار دارند . برجهاي معروفي از جمله اسكان، پرديس آناهيتا و... در اين محل قرار دارد و البته وجود 12 سفارت در اين محله از ويژگي هاي آن به شمار مي رود.

:download2:

لینک به دیدگاه

سند راهبردی توسعه محله قلهک

محله قلهك از منظر تاريخي اهميت بسياري دارد. در سال 1251 (ه ق) كه سرجان كمپل وزير مختار بريتانيا در ايران بود محمد شاه تمامي اختيارات منطقه قلهك را به دولت انگلستان كه سفارت ييلاقي خود را در آن بنا كرده بود واگذار كرد اما اتباع انگليسي از حقوق خود تجاوز كردند و هر گونه دخل وتصرفي را به عنوان منطقه مسكوني در آنجا به عمل آوردند اما چندي بعد، با لغوكاپيتولاسيون تمام امتيازات آنها از بين رفت وفقط باغ سفارت در اختيارشان باقي ماند. قلهك محل مجادلات سياسي و تحصن آزادي خواهان خصوصا در زمان مشروطه بوده است . نظر اهالي محله اين است كه بدليل اهميت آبادي قلهك كه سه راه گذرگاههاي لشكرك، ونك و شميران بوده به آن (قله هك ) گفته شده است. برخي معتقدند بدليل وجود چشمه آبي در محله كه صداي قل قل داشته به آن قلهك گويند. محله قلهك اصلي و قديمي ، متمركز در خيابان سجاد است.

:download2:

لینک به دیدگاه

سند راهبردی توسعه محله قبا

در گذشته، در محله چالهرز، گودالهاي بزرگ و دره شكلي بوده كه روان آبهاي سطحي به آنجا سرازير مي شده و به اين سبب، اين محله را چالهرز ناميده اند . با گذشت زمان و پر شدن گودالها، از عمق گودالها كاسته شده و به كشت گندم درآمده و كم كم كاربري مسكوني پيدا كرده است. چالهرز محله اي جذاب و با طراوت است كه مسيل شهرزاد و درختان بلند به زيبائي هاي اين محله جلوه بي بديلي بخشيده است. حسينيه ارشاد از جمله نمادهاي تاريخي و مهم اين محله مي باشد. محله چالهرز از شمال به خيابان پورمشكاني، بلوار شهرزاد، خيابان صدف، از شرق به خيابان پاسداران، از غرب به خيابان شريعتي و از جنوب به خيابان پاسداران و بزرگراه همت محدود مي شود.

:download2:

لینک به دیدگاه

سند راهبردی توسعه محله سیدخندان

محله سيدخندان از محله هاي قديمي تهران است و جمعيت شناور بسياري را در طول روز به سمت خود مي كشد. اين محله را به اين دليل سيدخندان مي خوانند كه پيرمردي روشن ضمير و دانا كه پيشگوئي هاي او زبانزد مردم بوده در اين محل سكونت داشته است . اين سيد چند حلب آب سرد داشت كه داخل رادياتورهاي خودروهايي كه موتور آنها داغ مي شده مي ريخته است.

:download2:

لینک به دیدگاه

سند راهبردی توسعه محله زرگنده

حسن آباد زرگنده محله قديمي است كه در گذشته هاي دور يكي از ييلاقهاي خوش آب و هواي تهران بوده و وجود قنوات و آبهاي زيرزميني نشانگر روزهاي شادابي و طراوت اين محله است. از بدو استقرار سفارتخانه ها در تهران عمارت تابستاني كاركنان سفارت روسيه در انتهاي شمالي اين محله قرار داشته و به دليل مجاورت اين محله با سفارت روسيه ييلاق كاركنان روس بوده است. وجه تسميه زرگنده به كشف سكه و كوزه هاي باارزش موجود در تپه هاي آن بر مي گردد. وجود قنوات و آبهاي زيرزميني و مسيل زرگنده نشانگر روزهاي شادابي و طراوت اين محله مي باشد. اين محله داراي بافت فرسوده زيادي مي باشد . ساكنان محله دو گروه اند : گروهي كه ساكنان قديمي و بومي روستاي حسن آباد زرگنده بوده اند و گروهي كه از شهرهاي ديگر به اين محله مهاجرت كرده اند. آستانه مبارك امامزاده اسماعيل (ع) و محوطه كارخانه رنگ سازي جزء ابنيه تاريخي اين محله محسوب مي شوند . در زمان دفاع مقدس، جوانان بسياري از محله به مقام رفيع شهادت نائل شدند.

:download2:

لینک به دیدگاه

سند راهبردی توسعه محله دروس

در گذشته دور، دروس دهكده ارمني نشين بوده كه مردم در اراضي آن كشاورزي مي كردند . ساكنان ده در قلعه اي كه در آن محدوده بوده زندگي مي كردند . مالكيت ده متعلق به حاج مخبر السلطنه هدايت بوده كه هم اكنون نيز مقبره خانوادگي وي در آنجا قرار دارد . مخبر السلطنه بيمارستاني نيز با نام خود درآن اراضي بنا كرد كه هنوز هم به فعاليت مشغول است . دو رشته قنات در اين ده جاري بود يكي قنات نصرت در محل چهار راه قنات فعلي و ديگري در شرق دروس بنام قنات شيميائي كه هر دو كماكان جاري اند. گويا بدليل وجود باغ معروفي به همين اسم، به نام دروس خوانده مي شود. از جمله حوادث تاريخي دروس يكي بمباران آن توسط هواپيماهاي روسي در ابتداي جنگ جهاني دوم به سبب نزديكي اين محله با كارخانه اسلحه سازي سلطنت آباد است. ساكنان اين محله اكثرا از قشر مرفه جامعه به شمار مي روند و هنوز مراكز اداري و تجاري نتوانسته اند به داخل اين محله رسوخ كنند .

:download2:

لینک به دیدگاه

سند راهبردی توسعه محله درب دوم

محله درب (بصورت صحيح: در دوم) در گذشته، يكي از ييلاقهاي خوش آب و هواي تهران بوده است و بدليل قرار گرفتن در دوم باغ سفارت انگليس در آن، به محله درب دوم شهره شده است. اكثريت ساكنان محله با يكديگر نسبت خويشاوندي دارند. با توجه به بافت اجتماعي - فرهنگي و تاريخي حاكم، درب دوم، يك محله سنتي با روابط و تعاملات خويشاوندي است. اين ويژگي امنيت و اصالت خاصي به محله بخشيده است كه منجر به همگوني خاصي در محله شده است. محله درب دوم از شمال به بزرگراه صدر، از جنوب به خيابان شهيد كلاهدوز، از غرب به خيابان شريعتي و از شرق به بلوار كاوه محدود مي شود.

:download2:

لینک به دیدگاه

سند راهبردی توسعه محله داوودیه

محله داوديه محله اي با سابقه ديرين است كه يكي از نمادهاي معروف آن بلوار ميرداماد مي باشد. ميرزا آقاخان نوري صدر اعظم، اين اراضي را براي پسرش ميرزا داوود خان خريداري و آن را توسعه داد. اين محله در ابتدا ارغوانيه نام داشت و بعدها به دليل ذكر شده داوديه نام گرفته است. هرچند بسياري از اراضي داوديه مسكوني شده است اما هنوز بخشهائي از تپه هاي آن بصورت جنگل كاري مورد استفاده ورزشي شهروندان مي باشد. مراكز خريد و فروشگاههاي آن در تهران مشهورند و از نظر ساخت و ساز از تراكم بالائي برخوردار است. مراكز بزرگي از جمله كتابخانه ملي ايران، ساختمان بانك مركزي ، 5 هتل، ده ها مجتمع تجاري و مركز خريد در اين محله قرار دارد.

:download2:

لینک به دیدگاه

سند راهبردی توسعه محله امانیه

محله امانيه يكي از بهترين محلات تهران از نظر حفظ بناهائي با قدمت ديرين است كه مراكز و اداراتي شاخص و معظم از جمله صدا و سيما، نمايشگاه بين اللملي، مجموعه ورزشي انقلاب، پارك ملت، موزه امام علي (ع) و سفارتخانه هاي بسياري را در خود جاي داده است. اين محله همچنين به داشتن رستورانها و مراكز خريد مهم مشهور است. اكثر شهروندان سطح اين محله از تحصيلات بالايي برخوردارند و از نظر اقتصادي وضع خوبي دارند. مراكز تجاري و اداري با بافت مسكوني در اين محله آميخته شده است.

:download2:

لینک به دیدگاه

سند راهبردی توسعه محله اختیاریه

محله رستم آباد - اختياريه از شمال به بزرگراه صدر، از جنوب به خيابان شهيد كلاهدوز، از غرب به بزرگراه كاوه و از شرق به خيابان پاسداران منتهي مي شود . رستم آباد قديم از چهار طايفه تشكيل شده است: طايفه عرف، طايفه محسنيان، طايفه نوريان، طايفه رحيميان . اهالي رستم آباد از تبار خوزستان هستند. از سال 1322 اين بخش به آبادي پرجمعيتي تبديل شده و به سه بخش رستم آباد پائين، رستم آباد وسط و رستم آباد بالا تقسيم شده است. از رستم آباد قديم هنوز كوچه هائي كه عرض سه متر و كمتر دارند از جمله كوچه هاي واقع در خيابان شهيد فريدون خاني باقي مانده است. بطور كلي اين محدوده تا حد زيادي توانسته بافت قديمي خود را حفظ نمايد و جزء يكي از پرجمعيت ترين و قديمي ترين محلات تهران به شمار مي رود كه ساكناني نجيب، متدين و ياري رسان در آن سكونت دارند. مقبره آخوند رستم آبادي كه يكي از علماي بنام روزگار خود بوده است در اين محله قرار دارد. درختان كهن، خانه هاي قديمي و كوچه پس كوچه هاي آن نشانگر قدمت اين محله قديمي و با ارزش است .

:download2:

لینک به دیدگاه

سند راهبردی توسعه محله آرارات

محله آرارات داراي بافت مسكوني و اداري است و منازل ويلائي در كنار برجها نشانگر شكل گذشته و جديد اين محله و تلفيق گذشته و حال است. ساكنان آن اكثرا از تحصيلات بالائي برخوردارند و از نظر اقتصادي و ميزان درآمد داراي وضعيت مناسبي اند . برجهاي معروفي از جمله اسكان، پرديس آناهيتا و... در اين محل قرار دارد. تعداد 12 سفارتخانه در اين محله وجود دارد.

:download2:

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...
  • 2 سال بعد...
  • 5 ماه بعد...

سند راهبردی توسعه ناحیه 1 منطقه 5

حدود اين ناحيه به لبه هاي شمال از مسيل وسك تا مسيل كن، از غرب به جاده سولقان (بلوار كوهسار)، از جنوب به بزرگراه آيت ا... كاشاني- حد فاصل بلوار آسيا و ميدان شهر زيبا و از شرق به مسيل وسك منتهي شده است.

  • معرفي اجمالي
  • سند توسعه راهبردي ناحيه 1
  • شناسنامه اقدامات توسعه ناحيه 1

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

سند راهبردی توسعه محله شهران جنوبی

پهنه محله اي شهران طبق تقسيمات اداري شهرداري تهران در منطقه 5 و طبق تقسيمات جديد طرح جامع در حوزه غربي تهران واقع شده است. اين پهنه از شمال به حريم منطقه 5 و ارتفاعات البرز ، از غرب به بلوار كوهسار (سولقان) ، از شرق به مسيل وسك يا بزرگراه شهيد باكري و از جنوب به بزرگراه همت محدود مي شود. محله شهران طبق تقسيمات اداري توسط بزرگراه آبشناسان (ايرانپارس) به دو محله شهران شمالي و جنوبي تقسيم شده است. محله شهران جنوبي با مساحتي معادل 94.3 هكتار در ناحيه 1 منطقه 5 قرار دارد.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

سند راهبردی توسعه محله شهران شمالی

پهنه محله اي شهران طبق تقسيمات اداري شهرداري تهران در منطقه 5 و طبق تقسيمات جديد طرح جامع در حوزه غربي تهران واقع شده است. اين پهنه از شمال به حريم منطقه 5 و ارتفاعات البرز ، از غرب به بلوار كوهسار (سولقان) ، از شرق به مسيل وسك يا بزرگراه شهيد باكري و از جنوب به بزرگراه همت محدود مي شود. محله شهران طبق تقسيمات اداري توسط بزرگراه آبشناسان (ايرانپارس) به دو محله شهران شمالي و جنوبي تقسيم شده است. محله شهران شمالي با مساحتي معادل 463.5 هكتار در ناحيه 1 منطقه 5 قرار دارد.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

سند راهبردی توسعه محله شهرزیبا

شهرك هاي مشهور به 200 دستگاه و 1000 دستگاه شهرزيبا، با توجه به تعداد واحدهايي كه در ابتدا واگذار شده اند به همين نام ها معروف هستند. هم اكنون شهرك 1000 دستگاه با همان تعداد واحد و معماري يكدست و متمايز از اطراف باقي مانده است. اما اغلب واحدهاي ويلايي اوليه (عموماً دو طبقه) شهرك 200 دستگاه تخريب شده و واحدهاي آپارتماني همسان با زيرپهنه هاي اطراف جاي آنرا گرفته اند. با اين وجود نام 200 دستگاه همچنان بر اين پهنه باقي مانده است و يكي از گذرهاي آن نيز 200 دستگاه نام دارد.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

سند راهبردی توسعه ناحیه 2 منطقه 5

منطقه 5 تهران در سال هاي قبل از دهه 1340 از تعدادي روستا تشكيل شده بود كه مهمترين آنها روستاي كن است. در حال حاضر ناحيه 2 منطقه 5 تهران، با مساحتي بالغ بر 616.6 هكتار تماماً به اين روستا و باغات شمال و جنوب آن مختص يافته است. اين ناحيه از شمال به جاده سولقان، از غرب به مسيل كن، از شرق به ميدان شهر زيبا (بلوار فرخي يزدي- بلوار تعاون) و بالاخره از جنوب به بلوار انديشه (امتداد بزرگراه رسالت) منتهي شده است.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • اضافه کردن...