رفتن به مطلب

علت بخشیدن دیگران و مراحل بخشش


ارسال های توصیه شده

بخشش مانند اکسیژنی است که فعالیت مغز را بهبود می بخشد

 

n00032577-b.jpg

 

 

می گویند بخشش کلید سلامت قلب است. وقتی می بخشید سلامت بدن را تضمین می کنید و روزگارتان رنگ زیبایی به خود می گیرد.

 

متنفر شدن از آدمها مطمئناً خیلی آسان‌تر از بخشیدن کسانی است که به شما بدی کرده‌اند. نمی‌خواهیم بگوییم که بخشش چیزی است که باید راحت آن را خرج کنید. بخشش همه اراده شما را می‌گیرد و در روند آن مجبور خواهید شد بخشی از آنکه هستید را هم بدهید.

 

بسیاری از متخصصین ادعا می‌کنند که برای گذشتن از آسیبی که کسی به شما می‌زند، باید تمایل به بخشیدن آن فرد داشته باشید. بااینکه گفتن این سخت نیست اما در واقعیت آنقدرها هم که تصور می‌کنید آسان نیست. برای خیلی‌ها ممکن است سال‌ها طول بکشد تا بتوانند کسی را ببخشند، مخصوصاً در مواردی که فرد متوجه آسیب جدی شده باشد. و البته کسانی هم هستند که هیچوقت کسانی که به آنها صدمه می‌رسانند را نمی‌بخشند.

 

انواع بخشش

از نظر پروفسور وورسینگتون، استاد دانشگاه ویرجینیا، دو نوع بخشش (انواع بخشش) وجود دارد:

 

بخششِ نوعِ اول، با فراموش کردنِ افکار خشم آلود نسبت به فرد مورد نظر است. مثلاً شما به خود می‌گویید که من نمی‌خواهم انتقام بگیرم، اصلاً می‌خواهم به طور کامل آن فرد را فراموش کنم. که البته این نوعِ بخشش خیلی مطلوب نیست، چون شما در وجودتان هنوز اندکی خشم دارید.

 

بخششِ نوعِ دوم، عوض کردنِ احساس است، شما تنفر را فراموش نمی‌کنید، بلکه آن را با محبت عوض می‌کنید. از نظرِ پروفسور این نوع بخشش به سلامت شما کمکِ زیادی می‌کند، فکرِ شما را کاملاٌ باز می‌کند و به شما قدرت می‌دهد.

 

دلایل بخشش

 

بهبود فعالیت مغز با بخشش

 

بخشش مانند اکسیژنی است که فعالیت مغز را بهبود می بخشد و چنانچه دیگران را نبخشید خودتان از آرامش و سلامت روان فاصله می گیرید. برای این که بتوانیم بخشیدن را تمرین کنیم می توانیم این راهکارها را به کار ببندیم. اول این که به نهایت بخشیدن فکر کنید.یعنی بررسی کنید چنانچه فرد مورد نظر یا واقعه اتفاق افتاده را نبخشید چه چیزی عایدتان خواهد شد. راهکار دیگر این است که فهرستی از نام افراد مهم زندگیتان که هنوز از آنها دلخورید، تهیه کنید و جلوی نامشان بنویسید از کدام رفتار و عملکرد آنها دلخورید.

 

نفرت و خشم سم است

 

گاهی اوقات بخشش را می توان با چشم پوشی از اشتباههای دیگران ممکن ساخت. کسی که اشتباه دیگری را می بخشد لذت زیادتری از فرد بخشوده شده کسب می کند. عفو و بخشش باید در شخصیت گنجانده شود و نه به عنوان پاسخ به توهینها بلکه به عنوان روش زندگی قرار بگیرد، زیرا نفرت و خشم مانند سم به انسان صدمه میزند. بخشش مانند پادزهر عمل میکند، بهترین انتقام در برابر دشمنان داشتن یک زندگی موفق و شاد است، از دشمن به عنوان کسی استفاده کنید که باعث رشد شده و برای مبارزه با انرژیهای بد توانمند شوید،بخشش موجب آزاد کردن خشم،ترس و درد می شود و دریچه های قلب را به شادی، صلح و عشق باز می کند.بخشیدن ظاهرا كار راحتی نیست برای همین بخشش كار كسی است كه قدرت دارد.

 

قدرت بخشش را دست کم نگیرید

 

محققان می گویند: قدرت بخشش را دست کم نگیرید،بخشش کلید سلامت عاطفی، روانی و جسمی است. افراد بیرحم مستعد ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی، دردهای مزمن، اختلال عملکرد عصبی،سیستم ایمنی سرکوب شده،اضطراب و افسردگی بوده و از داشتن یک زندگی اجتماعی خوب محروم هستند. پرورش کینه در دلها باعث می شود جهان خصمانه به نظر برسد.مطالعات نشان می دهند بیمارانی که از دردهای مزمن رنج می برند، بعد از رها کردن کینه و خصم و توجه به بخشندگی زخمها و دردهایشان التیام می یابد. همچنین زن و شوهرهایی که به راحتی همدیگر را عفو می کنند و اشتباه های هم را می بخشند و احساس خیرخواهانه ای را به هم ابراز می کنند درگیری و مشکلات شان را به طور موثرتری حل می کنند و دردشان کم می شود.

مراحل بخشش

عمل بخشش و گذشت در یک لحظه اتفاق نمی‌افتد ، مرحله به مرحله انجام می‌شود. ادوارد هالودل در کتاب خود به نام «شهامت بخشش» این مراحل را به چهار دسته تقسیم می‌کند:

مرحله اول : پذیرش ناراحتی. بخشش با غصه و ناراحتی شروع می‌شود. ممکن است فرد، گروه یا سازمانی شما را رنجانده باشد. اگر می‌خواهید آنها را ببخشید باید به خودتان بقبولانید از رفتار آنها رنجیده‌اید. پس از آن که پذیرفتید آسیب دیده‌اید دچار احساسات منفی چون خشم، ناراحتی، ترس، تعجب، گیجی و ناامیدی می‌شوید و همین احساسات مانند باتلاق شما را در خود فرو می‌برد.

 

مرحله دوم : تسکین خشم و نفرت. پس از رنجیده شدن خاطرات تلخ ذهن‌تان را پر می‌کند اینجاست که باید سعی کنید به اعتقادات و باورهایتان پناه ببرید و اجازه ندهید خشم و ناراحتی بر رفتارتان تاثیر بگذارد. آنچه در این مرحله به شما کمک می‌کند، شناخت ارزش‌هایتان در زندگی است. باید از خود بپرسید من می‌خواهم این رنج و سختی را به چه چیز تبدیل کنم؟

 

مرحله سوم : تمرین کردن. در این مرحله باید تلاش کنید با استفاده از کنترل احساسات دیوانه‌وارتان از شر قلاب خلاص شوید. احساس همدردی با دشمنتان می‌تواند در خلاصی از این قلاب نقش مهمی داشته باشد. همچنین با توجه به روحیه‌ای که دارید، می‌توانید به دعا و عبادت متوسل شوید تا به این وسیله از احساسات بد خلاص شوید.

 

مرحله چهارم: همه چیز را رها کنید و به راه خود ادامه دهید. سعی کنید خشم و کینه را از خود دور کنید و مانع ورود آنها به قلبتان شوید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا مطمئن شوید فاصله زیادی با خشم دارید. در این کار حتما پشتکار داشته باشید. مطمئن باشید بعد از بخشش در درون‌تان فضایی پاک و تازه آفریده‌اید و سالم‌تر و شاد‌تر خواهید بود.

در دل هر بخشیدنی احساس اینكه حق من پایمال شده هم قرار دارد. بخشیدن ظاهرا كار راحتی نیست برای همین بخشش كار كسی است كه قدرت دارد. تحقیقات علمی نشان داده كه بعضی‌ها‌ زودتر می‌بخشند.

 

تمرین آرامبخشی بخشایش

آرام بنشینید و چشمان خود را ببندید و بگذارید که جسم و ذهنتان استراحت کند.

 

خود را در یک صحنه تئاتر مجسم کنید.

 

شخصی که شما را آزرده و نیاز به بخشیدنش دارید بر صحنه تئاتر است.

 

سعی کنید او را به روشنی ببینید.

 

سپس تمام موهبتهای نیکو را برای او مجسم کنید. همه موهبتهایی که برای او پر معنا خواهد بود.او را با داشتن آن موهبتها متبسم و خوشبخت ببینید.

 

چند دقیقه این تصویر را نگه دارید، آنگاه بگذلرید محو شود.

 

وقتی او صحنه را ترک کرد ، خود را بر صحنه قرار دهید.

 

ببینید که همه موهبتهای نیکو به سراغ شما نیز می آید. خود را نیز متبسم و شاد ببینید.

 

نعمت کائنات در اختیار همه ماست.

لینک به دیدگاه
  • 6 سال بعد...

سلام 

امروز با کارشناس ارشد روان شناسی حرف میزدم 

گفتم بخشش یه بار دو بار دیگه برای بار سوم میشه حماقت 

گفت تو نمی تونی این حرفتو از نظر علم روان شناسی اثبات کنی 

یعنی واقعااا مرتبط به دفعات بخشیدن و تکرار شدن اون هیچی روان پزشکی حرف نزده 

اگه مطلبی هس که میشه بهش استناد کرد ممنونم میشم بگید 

???

لینک به دیدگاه
۶ ساعت قبل، S a d e n a گفته است:

یادمه مدت ها قبل منم مثل شما فکر می کردم

 

اماحالا به این نتیجه رسیدم که بخشیدن های متعدد فقط برای کسی هست که فکر می کنیم لیاقت بخشیده شدن رو داره!

این پتانسیل رو در اون شخص می بینیم که داره تلاش می کنه بهتر بشه و اشتباهاتش عمدی نبوده، در نتیجه بارها می بخشیم و فرصت دوباره می دیم!

در بعضی از روایات هم این اتفاق نقل شده یا در کتاب هایی که از طرف خداوند وحی شده مثل داستان زندگی ابراهیم پیامبر....بارها و بارها فرصت دوباره میده و می بخشه!

یا تصور کنید بچه ای که بارها اشتباهی رو انجام میده و والدین با توجه به علاقه ای که به فرزند دارن یا اون انسان رو جزئی از خودشون می دونن بارها و بارها اشتباه تکراری رو می بخشن!

ما زمانی کسی رو نمی بخشیم که مطمئن می شیم اون فرد کسی نیست که ما فکر می کردیم! حتی ممکنه ببخشیم اما جایگاهی که در زندگیمون بهش داده بودیم رو ازش بگیریم!

در همین انجمن بود که یاد گرفتم بخشیدن باعث میشه خودم راحت تر زندگی کنم و از کدورت و انتقام فاصله بگیرم و دنیارو بهتر و قشنگ تر ببینم!

حتی اگه بارها کسی رو که دوسش داریم ببخشیم و این دوست داشتن دوطرفه باشه هیچ وقت حماقت نیست بلکه نشون میده دوست داریم اون شخص رو در جایگاهی که لیاقتش رو داره نگه داریم! در غیر این صورت به نظرم تغییر جایگاه با بخشش مناسب تر هست تا اینکه با نبخشیدن بخواهیم در خودمون زنده نگهش داریم!

این دوست داشتن های دو طرفه فرقی نداره بین دو هم جنس یا هم خون هست یا غیره!

 

علم روانشناسی هم قطعآ سعی داره زندگی انسان رو بهتر کنه نه اینکه با خوندنش و فهمیدنش بخواهیم چیزی رو اثبات کنیم

اثبات نظر انسان ها بجز با خوندن تاریخ امکان پذیر نیست

علم روانشناسی با گذشت زمان بارها دستخوش تغییر تحول شده، در نتیجه همچنان خواهد شد!

 

ممنونم ?

بخشیدن رو من قبول داره 

ولی دو نفر بالغ که باهم در معاشرت هستن بخشیدن هم اندازه و دفعاتی داره 

دوست داشتن دوطرفه باشه به نظر من بخشیدن تا سه دفعه کافیه یا اصلا ده بار در غیر این صورت دوست داشتن دوطرفه نیس اگه بود به احساس طرف مقابل که گذشت کرده و بخشیده  احترام می گذاشت و تکرار نمیشد 

 

متاسفانه برای قانع کردن اون شخص که روانشناسی خونده باید مدرک و سند ارائه کنم 

نمی دونم چرا یهو این چالش رو به وجود اورد که اگه سند بیاری من قبول می کنم ?

لینک به دیدگاه
۸ ساعت قبل، S a d e n a گفته است:

موضوع جالبی رو طرح کردید، واقعآ ذهن رو به چالش می کشه!

دوست داشتن دوطرفه که نباشه بهترین راه جداکردن مسیر زندگی هست، منظور شما هم اینه که از ابتدا این دوست داشتن دروغ بوده و وجود نداشته، پس دوطرفه نیست که حتی بار اول بشه ازش گذشت چه برسه به چندبار! چیزی که شما باید اثباتش کنید این موضوع هست(همان نبودن احساس مسئولیتی که در پی علاقه و احترام و دوست داشتن باید وجود داشت)!

لطفآ اگر در تحقیقاتتون پاسخ مستندی در این باره یافتید در ادامه این تاپیک قرار بدید!

فکر می کنم از کلمه ی متاسفانه هم نباید استفاده کنید چرا که هر نظری پیامدهایی به دنبال داره که اصلآ مهم نیست که اثبات بشه یا نه، مهم اون جمله ای هست که به خاطرش مطالب دیگه مرتبطش رو می خونید.

امیدوارم متخصصین روانشناسی حاضر در سایت بتونن راهنماییتون کنن.

 

یه بار بخشیدن یا دو بار یا یه تعداد محدودی مشکلی نیس ادما اشتباه می کنن و باید کوتاه اومد ولی تکرار شدن و بخشیدن مکرر حماقته 

امیدوارم بتونم به نتیجه برسه 

چشم حتما ???

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

آیا مجاز به یک بار بخشش هستیم؟

آیا میشه دوبار فرصت داد؟

آیا فرصت چندباره حماقته؟

فکر نکنم برای تایید یا رد این ها بشه با سند و مدرک صحبت کرد

 همه این ها بستگی به شرایط، آدم ها و ویژگی هاشون، موقعیت و ... داره

گاهی حتی یک بار بخشش و فرصت دوباره میتونه ویران کننده باشه، و برعکس گاهی چندین بار بخشش و فرصت دوباره است که میتونه باعث شکوفایی بشه

مبحثی که در این مقاله اومده بیشتر حالت کلی داره، اینکه کینه و ناراحتی از دیگران رو با خودمون حمل نکنیم، در حالت کلی اگر ما توانایی بخشایش دیگران و بخشایش خودمون رو داشته باشیم از نظر سلامت روانی وضعیت بهتری خواهیم داشت.

موقعیت های خاص نیازمند تحلیل های دقیق تر و پیچیده تر هستند.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...