رفتن به مطلب

جاده میانگذر پناهگاه حیات وحش موته بهترین زیستگاه آهوی کشور را نابود می کند


ارسال های توصیه شده

[h=1]جاده میانگذر پناهگاه حیات وحش موته بهترین زیستگاه آهوی کشور را نابود می کند[/h] ۱۲ تیر ۱۳۹۴

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew):

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
با مساحت ۲۰۴,۳۵۰ هکتار در شمال استان اصفهان یکی از غنی ترین زیستگاه ها به لحاظ تنوع زیستی و تراکم حیات وحش شاخص در کشور به شما می رود.

تاکنون ۱۴۲ گونه مهره دار شامل ۲۵ گونه پستاندار، ۸۸ گونه پرنده، ۲۵ گونه خزنده، یک گونه دوزیست و ۳ گونه ماهی در این منطقه شناسایی شده است.

در جریان سرشماری پاییزه سال گذشته در این منطقه مجموعا ۱۱,۵۸۴ آهو، قوچ و میش، کل و بز و گراز شمارش شده که این تعداد شامل ۵۱۸۰ آهو، ۵۱۰۲ قوچ و میش، ۱۲۶۷ کل و بز و ۳۵ گراز بوده است.

عبور جاده آسفالته از میان پناهگاه موته این زیستگاه ارزشمند را به دو قسمت تقسیم و ارتباط اکولوژیک مابین دو سمت جاده را تا حد زیادی قطع نموده است.

این جاده تا ۳۰ سال قبل تنها یک مسیر خاکی و ناهموار برای دسترسی بومیان منطقه بود که با موافقت مدیران وقت سازمان محیط زیست به یک جاده ترانزیتی و آسفالته تبدیل گردید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

مسیر قرمز رنگ: جاده ای که پس از خروج از محور اصفهان – تهران از میان پناهگاه حیات وحش موته عبور کرده و به گلپایگان می رسد

مسیر سبز رنگ: جاده ای که از سمت تهران پس از عبور از دلیجان – محلات و خمین به گلپایگان می رسد

مسیر آبی رنگ: جاده ای که از سمت اصفهان از شاهین شهر جدا شده و پس از عبور از علویجه و دهق به گلپایگان می رسد

——————————————————————————————————————————————————————————

همانطور که در نقشه فوق مشاهده می کنید جاده میانگذر پناهگاه حیات وحش موته در امتداد هیچ مسیر ترانزیتی مهمی قرار ندارد. این جاده از میانه محور اصفهان – تهران جدا شده و به شهر گلپایگان متصل می شود و در مسیر عبور خود از قلب پناهگاه، به غیر از روستای کوچک موته، دسترسی به هیچ مکانی را فراهم نمی کند.

این در حالی است که دسترسی به گلپایگان نیز چه از سمت تهران و چه از سمت اصفهان دارای مسیرهای جایگزین و به مراتب مناسبتری است.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

…..حادثه یک: ره آهوی تلف شده بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده میانگذر چناهگاه حیات وحش موته

متاسفانه اخیرا به بهانه حادثه ساز و خطر آفرین بودن، این جاده از مسیری یک بانده در حال تبدیل به یک جاده دو بانده است و عملیات عمرانی برای احداث یک باند جدید در بیشتر مسیر آغاز و انجام شده است.

دو بانده شدن جاده در تمام طول مسیر، بطور حتم با نصب گاردریل در آینده همراه بوده و عملا رفت و آمد وحوش در دو سمت جاده را غیر ممکن نموده و درصد تصادفات حیات وحش را به شدت افزایش می دهد.

برخورد با خودروهای عبوری در این محور، همواره موجب مرگ و میر حیات وحش موته به خصوص آهوان پر شمار این منطقه می شود.

ضمن اینکه وجود این جاده، دسترسی متخلفین به قلب منطقه به ویژه زیستگاه های آهو را آسان و کنترل و حفاظت را برای محیط بانان با مشکلات زیادی مواجه نموده است.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

حادثه یک: سینه های حاوی شیر ماده آهوی تلف شده نشان می هد که یک یا دو بره داشته که سرنوشت نامعلومی در انتظار آنهاست

مرگ پنج آهو بر اثر برخورد با خودروهای عبوری طی دو هفته

دو هفته قبل برخورد خودروهای عبوری با یک آهوی ماده منجر به مرگ آهو گردید و از سرنوشت بره های این ماده آهو نیز اطلاعی در دست نیست اما به هرحال امکان ادامه حیات بدون حمایت و تغذیه از شیر مادر برای بره آهوها میسر نخواهد بود. (حادثه یک)

پس از گذشت چند روز متاسفانه در حادثه مشابه دیگری یک آهوی ماده و بره اش بر اثر برخورد با خودرو در همین محور تلف شدند.

لاشه ماده آهو پس از تصادف توسط راننده خودرو از صحنه تصادف منتقل شده بود اما خون ریخته شده در کنار جاده حکایت از مرگ آهویی داشت که لاشه بره اش نیز در وسط جاده بود. (حادثه ۲)

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

…..حادثه یک: ره آهوی تلف شده بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده میانگذر چناهگاه حیات وحش موته

به فاصله کوتاهی از این حادثه، اوایل هفته گذشته دو بره آهوی دیگر نیز بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در همین مسیر تلف شدند. (حادثه ۳)

این پنج آهو که در بازه زمانی کمتر از دو هفته در این مسیر ازبین رفتند تنها مواردی است که توسط محیط بانان مشاهده و ثبت شده است.

بطور حتم موارد متعدد دیگری نیز از برخورد آهوان موته با خودروهای عبوری وجود داشته که حیوان بر اثر تصادف زخمی شده و پس از مدتی در گوشه ای از منطقه بر اثر جراحات وارده تلف شده است و لاشه تعدادی دیگر نیز توسط رانندگان خودروها پس از تصادف برداشته شده است.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

حادثه یک: آثار خون آهویی که لاشه اش بوسیله راننده خودرو از کنار جاده برداشته شده و لاشه بره اش در تصاویر فوق مشخص است

همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون سه کفتار نیز در همین مسیر بر اثر تصادف جاده ای تلف شده اند.

این در حالی است که هیچگونه تابلو هشدار دهنده و عامل بازدارنده از جمله دوربین ثبت تخلفات به منظور کنترل سرعت خودروهای عبوری در این محور وجود ندارد.

ضروری است برای حفظ این ذخیره گاه ارزشمند که نزدیک به نیمی از جمعیت آهوی کشور را در خود جای داده است، این جاده با پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و تصویب هیات دولت از درون پناهگاه خارج شده و مسیر فعلی صرفا به عنوان یک جاده توریستی و جهت دسترسی محلی استفاده شود.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

……….تصویر: کفتار تلف شده بر اثر برخورد با خوردوهای عبوری در جاده میانگذر

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

همچنین از مسئولان محیط زیست استان اصفهان انتظار می رود تا ضمن مخالفت و جلوگیری از ادامه عملیات عمرانی دوبانده شدن میانگذر پناهگاه حیات وحش موته، طی مذاکره با دستگاه های مسئول ازجمله وزارت راه و شهرسازی و فرماندهی پلیس راه، جهت نصب دوربین و سایر تمهیدات لازم برای کنترل سرعت خودروهای عبوری در این محور اقدام کنند.

بطور حتم در صورتیکه تدبیر لازم در کوتاه مدت جهت اعمال محدودیت سرعت برای خودروها و در بلند مدت جهت خروج جاده از پناهگاه اتخاد نگردد، با قطع ارتباط اکولوژیک در دو سمت جاده، افزایش تلفات در تصادفات و کاهش ضریب امنیتی منطقه، یکی از بهترین زیستگاه های حیات وحش کشور به تدریج رو به نابودی خواهد رفت و از دشت موته و هزاران آهوی آن تنها خاطره ای بجا خواهد ماند.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...