رفتن به مطلب

هر آنچه که باید در مورد بد سکتور وخطاهای متداول هارد ورفع آن بدانید(+نرم افزار)


ارسال های توصیه شده

هارد دیسک ها یا همان دیسک های سخت مغناطیسی علی رغم داشتن ساختار به ظاهر ساده دارای پیچیدگی های مخصوص به خود می باشند. بد سکتور (بخش خراب)نیز یکی از همین دست پیچیدگی های است که ممکن است گهگاهی گریبان کاربران را بگیرد و در مواقعی موجب از دست رفتن اطلاعات مهمی شود که هیچ لابراتواری قادر به برطرف سازی آن نباشد. ابتدا لازم است تا بخش های متفاوت یک هارد دیسک را شرح دهیم:platter : صفحات دوار که از جنس شیشه وبا رویه فلزی هستند.

spindle : محور یا میله برای اتصال صفحات مدور هارد دیسک.

Drive : موتور برای چرخواندن صفحات دوار.

Head : ابزاری برای خواندن اطلاعات از روی صفحات هارد دیسک(که فاصله مابین هد و صفحات هارد دیسک حدود18 نانومتر است).

Arm Head: بازوی نگهدارنده هد

stepper motor : با تغییر دادن میدان مغناطیسی بازوی هد را حرکت می دهد.

Hard Disk Controller: برد الکترونیکی یا مدار فرمان هارد.

buffer ) Cache) : حافظه ای برای هماهنک کردن سرعت هارد با بخش های دیگر.

sector : به کوچکترین اجزای یک هارد دیسک که می توان روی آن اطلاعاتی را ذخیره کردسکتورمی گویند.حجم هر سکتور 512 بایت می باشد.

per set jam: مجموعه ای از جامپر ها برای تنظیمات هارد دیسک که شامل:

1. MA : که هارد را اولین حافظه فرعی قرار می دهد.

2. SL : که هارد را دومین حافظه اصلی قرار می دهد.

3. SC : که هارد اصلی یا فرعی را تعیین می کند. آشنایی با بد سکتور

اگر با کامپیوتر و لپ تاپ زیاد سر و کار داشته باشید، تا کنون حتما واژه بدسکتور به گوش تان خورده و شاید هم دچار آن شده اید. برخی بد سکتور را تنها یک ایراد جزئی در هارد می دانند که به راحتی قابل رفع می باشد. گروهی هم آن را یک مشکل بزرگ می شمارند که درمانی ندارد.اجازه دهید ابتدا تعریفی از بدسکتور داشته باشیم: به بخش کوچکی از فضای ذخیره سازی هارد دیسک (یک سکتور یا قطاع) گفته می شود که به ظاهر معیوب و ناکارآمد می شود. در این حالت، سکتور معیوب، به درخواست‌های مبنی بر نوشتن و خواندن اطلاعات عکس‌العملی نشان نمی‌دهد تا آنجا که آن را یک سکتور بد و یا همان بدسکتور می‌نامیم. تمامی این مسائلباعث می شود که سیستم عامل شما از نوشتن اطلاعات بر روی هارد دیسک ناتوان باشد،سیستم عامل های جدید به گونه ای طراحی شده اند که اگر هارد دیسک شما توسط آنها فرمتشود بدسکتورهای آن توسط سیستم عامل کنارگذاشته می شوند و از آنها استفاده نمی شودحتی هاردهای جدید دارای فضای کمکی و جانشینی هستند که در صورت ایجاد بدسکتورجایگزین مناطق از دست رفته می شوند. یکی از خواصبدسکتورها گرایش و تمایل آنها به زیاد شدن می باشد. به دلیل سطح بسیار حساس صفحاتدر هارد دیسک با ایجاد Bad Sector به مانند شیار و ترک روی شیشه که دائما درحال پیشروی است بدسکتورها نیز سایر مناطق صفحه را فر میگیرندوهمین امر به مرور زمان باعث از دست رفتن اطلاعات بر روی سکتور های سالم می شود.(که باید از آن پیشگیری کرد) نشانه های ایجاد بدسکتورچیست؟

بعضی از نشانه های رایج و بارز دال بر وجود بدسکتور شامل موارد زیر می باشند :

1. صفحه ابی یا صفحه مرگ

2. کند شدن غیر عادی سیستم

3. هنگ کردن و قفل کردن مکرر سیستم

4. بوت نشدن و بالا نیامدن سیستم

5. پیغام(windows detect the hard disk problem) .

6. از کار افتادن و توقفهای مکرر و نامنظم مخصوصا زمانی که سیستمدر حال بوت شدن می باشد و ویندوز بارگذاری میگردد.

7. پیغامهای خطایی که به صورتمکرر در هنگام انجام برخی از اعمال پایه ای ویندوز مانند کپی کردن یا جابجا کردنفایلها نمایش داده می شوند.

8. اسامی فایل و فولدرها که تغییر کرده اند یا بهصورت کدهای نامفهوم در آمده اند

9. ناپدید شدن فایلها و فولدرها و حتی گاهی پریدنو ناپدید شدن درایو موجود بر روی هارد

10. مکث و توقف بسیار طولانی برای باز کردنو دسترسی به یک فولدریا فایل

11. بی صدا و ساکت بودن هارد پس از اینکه دستور بازشدن فولدر یا فایلی را صادر کردید

12. صداهایی که به صورت معمول جزء صداهای هارد محسوبنمیشوند مانند صدای ساییدگی و یا صدای کلیک(صدا میتواند بارزترین و آشکارتریندلیل و نشانه برای بررسی و رسیدگی به هارد دیسک شما باشد) در کل دو نوع بد سکتور وجود دارد(هم در هارد درایو وهم درSSD) که در ادامه به بررسی و دلایل وقوع آن ها می پردازیم.

 

الف ) بد سکتور فیزیکی یا «سخت» :در واقع بخشی از فضای ذخیره سازی هارد دیسک است که به صورت فیزیکی آسیب دیده است. ممکن استهدهارد دیسک با آن بخش از هارد برخورد کرده و به آن آسیب رسانده باشد. یا اینکه گرد و غبار روی آن بخش نشسته و سکتور را از کار انداخته است. همچنین در هارد درایوها و SSD ممکن است فرسایش و استهلاک باعث ایجاد سکتور معیوب شده باشد. بدسکتورهای فیزیکی معمولا غیرقابل تعمیراند.اگر بدسکتور سخت‌افزاری باشد، شاید تنها راهتعویض"سیلندر" هاردیسک باشد. عوامل ایجاد بدسکتور فیزیکی:

در هارد دیسک های مغناطیسی معمول ، آسیب های فیزیکی می توانند باعث ایجاد بدسکتور شوند. (علاوه بر اینکه ممکن است هارد دیسک شما از ابتدای خروج از کارخانه دچار مشکل باشد)، استهلاک و فرسایش طبیعی هم می تواند باعث نابودی بخشی از هارد درایو گردد. به برخورد نوک هد با سطحبسیار حساس صفحه چرخان حاوی شیارهای مغناطیسی دربرگیرنده اطلاعات Head Crash می گویند، اینبرخورد هم هد خواندنی و هم سطح صفحه را آسیب می زند و یکی از عوامل شایع آسیب های فیزیکی می باشد.53173507001772078584.jpg

همچنین سقوط های احتمالی هارد دیسک می تواند باعث لمس سطح پلاتر توسط هد هارد دیسک و صدمه دیدن برخی سکتورها شود. همین طور ورود هوا به بخش مهر و موم شده و غیر قابل نفوذ هارد هم می تواند باعث رسوب گرد و غبار و آسیب دیدن آن شود . ایجاد نوسانات الکتریکی و ایجاد شوک نیز از عوامل بدسکتور فیزیکی هستند.

ب ) بد سکتور منطقی « نرم» :بدسکتور نرم‌افزاری به کلاستوری از فضای هارددیسک گفته می‌شود که دچار مشکلات نرم‌افزاری شده و به درستی کار نمی‌کند. سیستم‌عامل برای خواندن اطلاعات از روی سکتور خراب تلاش می‌کند اما با عدم تطابق اطلاعات (Error-correcting Code) مواجه می‌شود. این سکتور ممکن است به عنوان سکتور خراب و یا همان بدسکتور علامت‌گذاری شود. در هارد دیسک ها یا درایوهای SSD فرسایش طبیعی سرانجام باعث آغاز خرابی سکتورها می شود و هر چه دفعات خواندن و نوشتن و آدرس دهی آنها در حافظه زیاد می شود، احتمال تولید بد سکتور هم افزایش می یابدو به مرور زمان می تواند ظرفیت و کارایی آنها را کاهش دهد.

عوامل ایجاد بدسکتور منطقی یا نرم:

1.خاموش شدن ناگهانی یا خاموش کردن غیر اصولی بدون انجام عمل SHUT DOWN

2.ویروس و بد افزارها

3.فرمت بیش از حد هارد

4. عملکرد برخی از نرم‌افزارهای معیوب و غیر معتبر شناسایی و رفع بدسکتور های احتمالی :

خوب تا کنون با بدسکتور و انواع حالات ایجاد بد سکتور آشنا شدیم در این قسمت به بررسی وجود بد سکتور و رفع و ترمیم آن(در صورت وجود)می پردازیم .

مرحله اول (شناسایی): در ویندوز ابزاری به طور پیش فرض تحتchkdsk وجود دارد که می تواند تمامی هارد دیسک را اسکن کرده و سکتورهای معیوب را شناسایی کند.به این صورت که مطابق شکل نام درایورا نوشته وسپس اینتر رازده و پس از پایان به عدد مقابل in bad sector توجه کنید اگر مقدارش برابر صفر بود درایو بدون مشکل است در غیر اینصورت دارای بد سکتور است.(برای اجرا کلید های ترکیبی ویندوز+R را فشار دهید تا وارد محیط کامند یا cmd شوید)وبه همین ترتیب برای سایر درایو ها نیز همین عمل را انجام دهید.مدت زمان لازم، به حجم هارد(درایو)شما بستگی دارد.36178504283981547678.jpgتوجه :اگر ویندوز احساس کند که ممکن است هاردتان کمی مشکل دار شده است، خودش به صورت خودکار هنگام بالا آمدن کامپیوتر chkdsk را اجرا می کند.وجود تعداد کم بد سکتور به معنای خرابی کامل هارد دیسک شما نیست اما افزایش این تعداد همانطور که گفته شده با تکثیر شدن هارد را به

آستانه خرابی می کشاند پس پیشگیری بهتر است. روش دیگر استفاده از ابزار Error-checking در ویندوز می باشد.90409347301552513988.png

مطابق شکل بروی درایو کلیک راست کرده و در قسمت properties به تب toolsبروید .بعد از زدن check تیک دو گزینه زیر را فعال کنید:

Automatically Fix File System Errors

Scan For and Attempt Recovery of Bad Sectors

تمامي برنامه‌ها را ببنديد و در نهايت كامپيوتر خود را مجدداً راه‌اندازي كنيد. اين كار مانع از استفاده‌ي ويندوز از سكتورهاي خراب يافت شده بوده و مي‌تواند تا حد زيادي منجر به بازيابي اطلاعات موجود در مجاورت آن‌ها باشد.

فرايند مذكور را به طور منظم تكرار كنيد تا مطمئن شويد كه سيستم عالم شما تمامي سكتورهاي خراب فيزيكي جديد را شناسايي كرده و به خوبي براي جلوگيري از ذخيره‌ي اطلاعات در مناطق آسيب‌ديده برنامه ريزي شده است. دو روش فوق برای بررسی وجود سکتور خراب و جلوگیری از استفاده ویندوز از آن ها بود(البته نرم افزار هایی مختلفی-Crystal disk info- در این راستا وجود دارد که در این جا مناسبترین راه استفاده از ابزار ویندوزی است)

مرحله دوم (مرمت):

پس از شناسایی سکتور های خراب به تعمیر این سکتور ها در پرداخته می شود. استفاده از نرم افزار Regenerator HDD

یکی از برترین و قدرتمندترین نرم افزارهایی است که جهت تعمیر ، یکپارچه سازی ، رفع بدسکتور ساخته شده است. این برنامه با استفاده از تکنولوژی های گوناگون بدون تغییر در اطلاعات یا از بین بردن آن ها به مشکلات هارد دیسک به طور کامل رسیدگی می کند.عملکرد این برنامه (یا برنامه های مشابه)به این شکل هست که سعی در بازیابی سکتور های دارای مشکل می نمایند و در صورتی که این کار را صورت ندهند با علامت گذاری آن ها ، اطلاعاتی روی ان نوشته نخواهد شد. و در واقع این سکتورها را پنهان خواهد نمود.این نرم افزار تک تک سکتورهای موجود در هارد را مورد بررسی قرار می دهد ، به محض اینکه ارور مغناطیسی در هارد ، مشاهده نماید یا سکتوری را آسیب دیده شناسایی کند. به صورت اتوماتیک مشکل را برطرف خواهد نمود بدون اینکه به اطلاعات منطقه مورد نظر آسیب وارد نماید.(البته سازندگان این نرم افزار توصیه اکید نموده اند که از اطلاعات خود ، نسخه پشتیبان تهیه کنید)50999766412569136338.jpg

کافی است نرم افزار را نصب کرده و اجرا کنید ودر صورت نیاز یک boot device تهیه کنید. ویژگی های این نرم افزار: پشتیانی از تمامی هارد دیسک های موجود در بازار

شناسایی مکان های آسیب دیده و رفع مشکل آن ها

تشخیص بدسکتورهای موجود بر روی دیسک مغناطیسی و رفع آن ها

پشتیبانی از دو فرمت FAT, NTFS و توانایی کار با آن ها

پشتیانی از دستورات unformatted , unpartitioned

پردازش مستقیم در محیط گرافیکی ویندوز

ساخت بوت دیسک بر روی سی دی یا فلش دیسک جهت کار با برنامه در محیط Dos

از بین بردن بدسکتورها بدون آسیب دیدن هارد

قابلیت خوانده شدن اطلاعاتی که قابل دسترسی نبودند بعدد از تعمیر بدسکتورها

قابلیت بوت کردن فلش USB برای راه اندازی سیستم با ان و انجا کار بازیابی سکتورهای خراب

قابلیت ساخت CD بوت برای بازیابی بدسکتورها

بازیابی بدسکتورها در داخل ویندوز

سازگاری کامل با ویندوز ویستا و ویندوز سونفرمت سطح پایین (Low Level Format)

هارددیسکهای نو در کارخانه سازنده، فرمتی ویژه میشوند بنام فرمت سطح پایین(سطح هارد يسك را مجدداً آدرس دهي ميكند)،بسیاری از مواقع انجام دوباره اینفرمت باعث رفع بدسکتور میشود. معمولاً، شرکتهای سازنده هارددیسک، نرم‌افزار فرمتسطح پایین را در سایتهایشان قرار میدهند، از جمله مکستور نرم‌افزاری بنام powermax دارد. علاوه بر روش گفته شده، از نرم‌افزار ترمیم کننده هارددیسک (hard disk repair) نیز میتوان استفاده کرد. بعضی از آنها بصورت بوت و تحت داس، کارمیکنند.پس از فرمت کردن نیاز به پارتیشن بندی دوباره است.(این عملیات زمان بر است)دیگرنرم افزار ها جهت این کار:

Flobo

Killdisk

ANADISK

HD repair

*توجه*:اطلاعات پس از فرمت سطح پایین به هیچ وجه قابل بازیابی نیستند.

پیش گیری از بدسکتورسعی کنید کاپیوتر خود را خنک و عاری از هر گونه گرد و خاک نگه دارید.

در انتخاب سخت افزار مناسب دقت نمایید.

در حین جابجایی کامپیوتر، این کار را با دقت صورت دهید.

کابل دیتای متصل به هارد خود را تا جایی که ممکن است کوتاه مد نظر قرار دهید.

همیشه کامپیوتر خود را به درستی خاموش نمایید.

جهت جلوگیری از نفوذ ویروس ها و بد افزارها،از انتی ویروس مناسب و به روز در کامپیوتر خود استفاده نمایید.

از DEFRAG کردن هارد خول غافل نشوید.(این کار خرابی های هد هارد شما را کاهش داده در نتیجه احتمال بد سکتور سخت افزاری کاهش پیدا می کند).

 

آشنایی با خطاهای متداول هارد(وSSD)

در این قسمت چند نمونه از خطاهای متداول رو بررسی می کنیم: خطاهاي درايوي مي‌توانند به عوامل مختلفي بستگي داشته باشد. سن زياد ‌‌هاردديسك،‌ دادهاي صدمه ديده، مشكلات سخت‌افزاري، ويروس‌ها و …. همچنين ممكن است حتي در اثر تشخيص داده‌هايي سيستمي كه در روال عادي بارگذاري سيستم ايجاد مشكل مي‌كنند.

 

پيغام خطا:

HDD controller failure

HDD failure

Hard disk install failure

راه‌حل:

1.دليل بوجود آمدن اين خطا، عدم شناسايي ‌‌هاردديسك توسط بايوس است. پس تمامی کانکتور ها وارتباطات دیتا (sata &power cable)را بررسی و از اتصال آن اطمینان حاصل کنید 2. بهتراست از وضعيت شناسايي ‌‌هاردديسك در بايوس مطلع شويد. همچنین بررسی کنید که مقدار واقعی ظرفیت هارد نمایش داده شده باشد 3. امکان Auto detect را در بایوس فعال کنید تا بایوس با اسکن نمودن هارد را پیدا کند 4. در شرایط حاد هارد دچار مشکل فیزیکی است که باید به لابراتوار های تخصصی ارجاء داده شود. پيغام خطا:

Non-system disk

Error replace and strike a key when reday

Error reading media

راه‌حل:دليل اين خطا عدم شناسايي ابزار بوت كننده توسط بايوس است. اولين و معمول‌ترين امكان بوجود آمدن اين مشكل، وجود ابزاری غیر قابل بوت است. 1. ابتدا تمامي ابزارهاي مديا را خارج كرده و دوباره سيستم را راه‌اندازي كنيد.( اگر بازهم پيغام را ملاحظه كرديد اين بدان معني است كه ‌‌هاردديسك توسط بايوس شناخته شده‌است اما داده‌هاي مورد نياز براي بوت‌كردن، شناسايي نمي‌شوند.)

2.اگر ‌‌هاردديسك جديدي را به سيستم‌تان اضافه كرده‌ايد مطمئن شويد كه جامپرهاي آن‌ را درست قرار داده باشيد. بدين ترتيب كه ‌‌هاردديسك اوليه‌ Master و دومي Slave باشد.( ضمناً ترتیب بوت دو درایو به هم ‌نخورده باشد.)

3. عواملي مانند ويروس‌هاي بوت سكتور، را نیز بررسی، ويروس‌هاي بوت‌سكتور با جابجا كردن داده‌هاي مورد نياز سيستم براي بوت، و جايگزين كردن خود‌شان در آن محل، باعث فعال سازي در مراحل بوت سيستم مي‌شوند.

 

پيغام خطا:

Error Reading Drive X

Drive Failure X

Operating system Not Found

راه‌حل:اين خطا زماني بوجود مي‌آيد كه بايوس مي‌تواند اطلاعات درايوXدرايوي كه معمولاً سيستم‌عامل در آن نصب مي‌شود) را ببيند،‌ ولي قادر نيست آن‌ها را بخواند. در اين گونه موارد معمولاً‌ اطلاعات اين درايو يا صدمه ديده‌اند، يا بدسكتور در محل قرارگيري فايل بوجود آمده است که راه حل نیز رفع بد سکتور و رفع ایراد فیزیکی است.

 

پيغام خطا:

X bytes in bad sectorsراه‌حل:. این مشکل یعنی بد سكتور دقيقاً در محلي باشد كه اطلاعات اصلي ويندوز در آن قرار داشته باشد، که یا توسط خود ویندوز(ابزار chkdsk)قابل برطرف شدن است یا اینکه ویندوز بالا می آید و باید به طور دستی اقدام به بدسکتور گیری کرد.

 

پيغام خطا:

Error Reading Drive X

Can not Write To Drive X

Drive X no present

Unrecoverable Error

راه‌حل:اگر هنگام كاركردن در ويندوز با چنين پيغام‌هايي مواجه شديد، اين بدان معني است كه ويندوز نمي‌تواند به اطلاعات موردنظر در پارتيشن و يا درايودسترسي پيدا كند. اگر از دو ‌‌هاردديسك در سيستم استفاده مي‌كنيد، ممكن است اطلاعات موردنظر در ‌‌هاردديسك دوم قرار داشته باشد، در اين حالت ممكن است ارتباط ‌‌هاردديسك دوم با سيستم‌تان قطع شده است. پس بهتر است كابل‌هاي ارتباطي آن را بررسي كنيد. اگر ‌‌هاردديسك دوم External است بررسي كنيد كه منبع برق سالم باشد و درگاه USB آن نيز بدرستي متصل شده باشد. پيغام خطا:

has encountered a problem needs to close(program)

has quite unexpectedly(program)

A Problem has been detected

راه‌حل:اين گونه خطاها مي‌تواند براثر بروز مشكلي در محل ذخيره سازي برنامه‌ي مورد نظر بوجود آمده باشد. البته دلايل ديگري هم مي‌تواند در بروز اين‌گونه خطاها نقش داشته باشد. بطور مثال بروز مشكل در درايو. که باید با نرم افزار های مرتبط عیب یابی شوند. پيغام خطا:

NTLDR is missing press any key to restart

boot:Could not find NTLDR please another disk

NTLDR is missing press Ctrl Alt Del to restart

راه‌حل:بهتر است قبل از هر چيز با NTLDR آشنا شويد. اين کلمه مخفف NT Loader بوده و از آن مي‌توان بعنوان نرم‌افزاري رابط ياد كرد که از طريق سکتور بوت اجرا شده و باعث بارگذاري سيستم و در نهايت اجراي ويندوز مي‌شود. اما دليل بروز مشكل براي اين نرم‌افزار مي‌تواند گوناگون باشد بطور مثال:

سيستم از منبع غير بوت اجرا شود

عدم شناسايي سخت ديسک توسط بايوس

آسيب ديدن NTLDR يا فايل NTDETECT.COM

اضافه شدن سخت ديسک جديد به سيستم و تداخل در شناسايي Master

بوجود آمدن مشکل در کابل‌هاي متصل به ‌‌هاردديسك

راه حل

1. مطمئن شويد هيچ ابزار مدياي غير بوت داخل سيستم نباشند،

2. بررسي وضعيت ‌‌هاردديسك در بايوس است.

3. بررسي كابل‌هاي متصل شده به ‌‌هاردديسك،

4.بررسی ويروسی بودن فايلNTDETECT.COM

 

پيغام خطا:

صداي‌هاي غير‌عادي مانند، جيرجير كردن، نويزهاي بلند و آني و…. از ‌‌هاردديسك بگوش مي‌رسد.

راه‌حل:

1.از سلامت ‌‌هاردديسك اطمينان حاصل كنيد.

2.اما اگر قبلاً چنين صداهايي را از ‌‌هاردديسك‌تان نمي‌شنديد ممكن است عوامل ديگر در ايجاد اين‌ صداها و چمشك‌هاي غيرعادي HDD LED نقش داشته باشند. بطور مثال نصب مشكل دار ويندوز پیغام خطا(درSSD)

tskmng.exe

راه حل:

1.بررسی کنید که آیا نسخه firmware درایو شما آپدیت هست یا خیر(با مراجعه به سایت سازنده)

2.استفاده از نرم افزار های ترمیم کننده و عیب یاب(امکان ایجاد بدسکتور نرم افزار در بلوک های درایو شما) پیغام خطا(درSSD)

partition faild wiping volume data prevent future accidental probing faild

راه حل:این مشکل در هنگام ایجاد پارتیشن جدید ایجاد می شود

1.بررسی کنید که آیا نسخه firmware درایو شما آپدیت هست یا خیر(با مراجعه به سایت سازنده یا نصب از روی یک درایو خارجی)

2.بررسی اتصالات درایو*توجه: در صورت وجود خطای غیر متعارف می توانید آن را در Microsoft Supportجستجو کنید.*

 

معرفی چند نرم افزار برای تست سلامت و عیب یابی هارد دیسک(وSSD)command prompt

اولین نرم افزار خود نرم افزار cmd ویندوز است.نرم افزار را از منوی استارت اجرا کرده و دستور wmic را وارد کرده سپس اینتر را بفشارید و diskdrive get status را وارد نمایید و باز هم اینتر را بفشارید پیغام ok به معنای سلامت درایو شما در غیر اینصورت هارد دچار مشکل است.23953540330430155363.jpg HD Tune

نرم افزار سودمند هارد دیسک با کاربردهای فراوان می باشد، كه در زمینه بهینه سازی و افزایش بازدهی آن، طراحی و عرضه شده است. اندازه گیری عملکرد درایوها، نوشتن مبنا، تنظیم AAM، مشاهده استفاده فولدر، مشاهده دیسک، تشخیص خطاها، چک کردن وضعیت سلامتی (S.M.A.R.T.)، و … از قابلیت های این نرم افزار می باشد.03167227837249390172.pngWD Drive Utilities

نرم افزاری که شما را قادر به پیکر بندی ،یکپارچه سازی ، مدیریت،پاک کردن و یا فرمت کردن اطلاعات درون هارد و عیب یابی درایو های سخت کمپانی وسترن دیجیتال می سازد .05520727936873834255.jpg WD Data Lifeguard Diagnostic

ابزاری است مختص عیب یابی هارد دیسک های ساخت کمپانی مشهور وسترن دیجیتال که از فناوری S.M.A.R.t بهره میبرند.52099292159041262157.jpgSeaTools

نرم افزاری برای عیب یابی مطمئن هارد دیسک های ساخت شرکت سیگیت و بررسی کامل و رفع خطاهای ایجاد شده.91150105230678643122.png Hard Drive Inspector

اما شما با این نرم افزار می توانید بر سلامتی هارد دیسک خود نظارت داشته باشید و سرعت و قدرت آن را تا حد بسیار زیادی حفظ نمایید و از پاک شدن فایل های خود جلوگیری نمایید.(+پشتیبانی از زبان فارسی)80043670392287810486.png Hard Disk Sentinel

نرم افزاری قدرتمند در زمینه نگهداری از هارد دیسک و نظارت بر قسمت های مختلف هارد می باشد.در این نرم افزار کاربران از ابزارهای مختلفی برای انجام امور نظارتی بر روی سیستم استفاده می کنند که به کمک آن ها می توانند کلیه نکات و جزئییات مربوط به هارد دیسک را نظارت نموده و در صورت بروز مشکلات احتمالی ، سریعا در رفع آن اقدام نمایند.73303169727079501080.png HDDlife

نرم افزاری که هیچ گونه احتیاجی به انجام دادن کاری را ندارد. وقتی بر روی سیستم نصب شود به صورت اتوماتیک شروع به کار می کند و دائما هارد دیسک سیستم را مورد پردازش قرار داده تا کاربر را از وجود کوچکترین مشکلی آگاه سازد. تنها هارد دیسک اصلی سیستم نیست که در این نرم افزار مورد بازبینی دائم قرار می گیرد، هرنوع حافظه ای که به سیستم اتصال داشته باشد در HDDlifre مورد اسکن قرار می گیرد. آنچه در این نرم افزار در مورد هارددیسک اسکن می شود اعمالی نظیر: سلامتی حافظه از نظر سخت افزار، دمای هارد دیسک، میزان فضای اشغال شده، کارآیی آن و … است. HDDlife که از تکنولوژی S.A.M.R.T نیز پشتیبانی می کند کوچکترین ایراداتی که برای دیسک پیش آید را در سریع ترین زمان ممکن به کاربر نشان می دهد تا کاربر بتواند آن را برطرف سازد27739552578078709194.png ActiveSMART

نرم افزار بسیار ساده ای است که می توان به واسطه آن تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد هارددیسک های متصل به سیستم رایانه ای را به دست آورد. اطلاعاتی که گاهی بسیار حیاتی خواهد بود. دما ، کارآیی و سلامتی هارددیسک سه بخشی هستند که در نرم افزار مورد آزمایش قرار می گیرند و تنها در صورتی که این سه مورد به درستی عمل کنند نرم افزار چراغ سبز به کاربر نشان خواهد داد.عملکرد نرم افزار ActiveSMART به گونه ای است که می توان بسیاری از اطلاعات را به صورت لحظه به لحظه و به شکل نمودار تماشا کرد تا در صورت به وجود آمدن مشکلی آن را پیدا کرده و رفع نمود. حجم بسیار مناسب و اطلاعات فوق العاده کاملی که این ابزار به کاربر می دهد دلایل خوبی هستند که تا شما را متقاعد کنند از این ابزار بهره بگیرید22472465827776517548.png SSDlife

SSDLife Proنرم افزاری کاربردی برای بررسی سلامت درایو های SSD می باشد که در قالب یک نرم افزار کوچک به کاربران عرضه شده است. همچنین قارد به اندازه گیری درجه حرارت، میزان سلامتی، سرعت خواندن و نوشتن و اندازه گیری میزان بافر و میزان اطلاعات درون هارد است. این برنامه از درایوهای SSD شرکت های Kingstone، OCZ و خیلی شرکت های دیگر پشتیبانی می کند60858314698473574360.jpg Disk Checker

و در نهایت نرم افزار disk checker که بی شک یکی از قدرتمند ترین نرم افزار های مانیتورینگ و عیب یابی هارد دیسک و در واقع نرم افزاری فراتر از انتظار شما! بد نیست بدانید اسکن یک هارد 120 گیگا بایتی توسط این نرم افزار حدود یک ساعت و نیم زمان میبرد.76452884004119183722.pngدر این مقاله سعی شد تا انواع بد سکتور و خطاهای متداول هارد دیسک و روش های رفع و تعمیر آنها( به همراه ارائه تعدادی از نرم افزار های حرفه ای و شناخته شده ) بیان شود و این نکته را نباید فراموش کرد که مشکل بد سکتور و یا برخی از خطاهای احتمالی همیشه به این آسانی قابل رفع نخواهد بود و باید به لابراتوارهای تخصصی هارد دیسک مراجه شود تا با بررسی سلامت و شرایط هارد دیسک(و استفاده از کامپوننت های سخت افزاری مانند دستگاه p3000) اقدام به رفع بد سکتور و بازیابی اطلاعات مهم شود.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...