رفتن به مطلب

موجودات گزنده سم دار


masi eng

ارسال های توصیه شده

صدف مخروطی این نرم تنان از نوع حلزون هستند و دندان‌هایی مانند نیشتر دارند که از طریق آنها سم را وارد بدن می‌کنند و موجب درد ، تورم و بی حسی و گاه سبب مرگ می شوند.

94522704723411484669.jpg

لینک به دیدگاه

ماهی پهن برقی (
Stingray
)

این آبزی به هنگام خطر توسط دم استخوانی شلاق مانند خود از خود دفاع می کند. دم خاردار این ماهی موجب زخم شده و از محل جراحت سم وارد بدن می شود
زیرا این جانداران اغلب سمی هستند.

 

59063047453189645469.jpg

لینک به دیدگاه

ماهی ونوموس
(
Venomous
)

این ماهی مانند ماهیان مشابهی که دارای استخوان‌های سمی هستند در هنگام خطر به کمک استخوان‌های تیز سمی از خود دفاع می کند.

 

82402846393787169765.jpg

لینک به دیدگاه

سنگ م
اهی (
Stonefish
)

نام این ماهی به دلیل شباهت ظاهری آن به سنگ است. روی قسمت پشت این ماهی ۱۳ باله تیغ مانند وجود دارد که زهر را از درون ۲ کیسه متصل به هر تیغه آزاد می کند. زهر این ماهی درد شدید همراه با شوک، فلج شدن و مرگ بافتی ایجاد می‌کند. این زهر به حدی دردناک است که گفته می‌شود قربانیان آن از شدت درد حاضر به قطع عضو آسیب دیده خود هستند
.
این ماهی در آب‌های دریای عمان یافت می شود
که عموماً زیر صخره ها زندگی می کند بعنوان سمی ترین ماهی در دنیا شناخته شده است.

65975353344377029170.jpg

لینک به دیدگاه

مار ماهی

سم مار دریایی از مارهای خشکی قوی‌تر است ولی معمولا این ماهی به دلیل گوشه‌گیری به انسان نزدیک نمی‌شود و در صورت گزیدن سمی وارد نمی کند. در صورت ورود سم مار ماهی سم آن بسیار خطرناک است.

34853599648452734063.jpg

لینک به دیدگاه

ماهی پف کننده

این ماهی دارای سمی است که قادر است تا 30 نفر را از پا درآورد. نکته تاسف بار در مورد این ماهی این است که تا کنون هیچ پادزهری برای سم آن شناخته نشده است تنها توصیه‌ای که می‌توان در مورد قربانیان این سم داشت این است که به فرد در تنفس یاری شود تا به طریقی این سم از بدن او خارج شود.

65205128884549578904.jpg

لینک به دیدگاه

گربه ماهی

گربه ماهی در کناره های دهان، سبیل برآمده‌ای دارد. اکثر مواقع در رودخانه‌های گلی و لجنی و سواحل گرمسیری و آبهای معتدل یافت می شود. بدون توجه به خوشمزه بودن گوشت این ماهی باید دانست که این ماهی برای انسان بسیار سمی است. در موارد خطر این ماهی سم خود را از طریق سنبله هایش به دشمن منتقل می کند که بسیار سمی است. گاه این سم تا چند روز در روی بدن ماهی باقی می ماند. این سم حتی با پخته شدن ماهی هم از بین نمی رود و فرد را مسموم می‌کند.

65601578541484443763.jpg

این ماهی‌ها مهاجم نیستند ، افرادی توسط این موجود گزیده می‌شوند که هنگام شنا یا ماهیگیری روی آن پا می گذارند. در اثر نیش این ماهی درد شدید و التهاب در اطراف محل گزیده شده ایجاد می‌شود که باید محل گزیده شده را در آب گرم و تمیز که گرمای آن قابل تحمل باشد فرو برد و شستشو داد (مالش نداد) تا درد آن کاهش یابد. برداشتن نیش به وسیله انبرک و باز گذاشتن محل گزش و ضد عفونی کردن محل زخم توصیه می‌شود. پس از کمک‌های اولیه حتما به پزشک مراجعه شود.

لینک به دیدگاه

خیار دریایی

خیار دریایی دارای بدنی دراز و بدون بازو است و در آب‌های معتدل و گرمسیری زندگی می کند. آن‌ها موجوداتی تهاجمی نیستند. هر چند خیار دریایی یکی از مطمئن‌ترین موجودات دریایی موجود بر صخره ها است.
سم این آبزی سفید در صورت تزریق می تواند موجب بروز تحریک و موجب کوری شود. به این جهت کسانی که دست به خیار دریایی می زنند باید حتما دستهای خود را بشویند.

53243700526295167705.jpg

لینک به دیدگاه

جانور مرجانی

این موجودات به گیاهان پوشیده از پر می‌مانند که بصورت کلونی از سلولهای مرجانی سوزش‌دار هستند و این پرها برای گرفتن شکار و یا دفاع مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی گونه‌های آن می‌توانند جراحاتی ایجاد کنند که سوزش آن تا هفته‌ها باقی بماند و یا آسیب‌های جدی‌تری وارد کند. این موجودات در صخره‌های کم عمق و یا ساختارهای باراندازها یافت می شود.

23803458493949644197.jpg

لینک به دیدگاه

ستاره دریایی تاج خاردار

استخوان‌های تیز این جانور با ماده سمی پوشیده شده که در صورت انتقال به هر زخمی می تواند ایجاد تهوع و آماس نماید. همچنین احتمال دارد که در موقع فرو رفتن در بدن، این استخوان‌های تیز بشکنند و در بدن باقی بمانند.
احتمال زیست این ستاره در عمان بیش‌تر از خلیج فارس است
.

68556685614590071194.jpg

لینک به دیدگاه

عروس دریایی
(Jelyfish)

عروس دریایی یکی از خطرناکترین موجودات دریایی است. تعداد افراد کشته شده در سال توسط عروس دریایی سمی بیش از کوسه است. عروس دریایی بالغ هر ساله پیش از مرگ در دهانه رودها تخم ریزی می‌کند. تخم های این جانور برای استحکام بیشتر در خورها به صخره ها می چسبند. این موجود شکار خود را بصورت حملات مرسوم به چنگ نمی آورد بلکه بالای سر طعمه قرار می‌گیرد تا با شاخک‌های خود به طعمه حمله کند. یک میگوی مبارز می تواند یک عروس دریایی را از هم بدرد بنابراین عروس دریایی نیاز دارد تا بلافاصله در مواجهه با چنین مواردی دشمن خود را از بین ببرد و این کار توسط سمی بسیار قوی انجام می شود.
57577040571398360895.jpg

رشته های این موجود تا 60 عدد به طول
5 سانتیمتر
نیز می رسند. این رشته ها به حدود 5000 میلیون سلول سوزش آور مسلح است. این اجزا در زمان مواجه با ماهی، نرم تنان و انسان وارد عمل می شوند. تماس یک شاخک 3 متری می تواند منجر به مرگ انسان شود. دانش نوین نشان داده است که عروس دریایی با چهار چشم اطراف را می نگرد. اینکه چگونه چشمهای عروس دریایی که در بدن آن واقع شده بدون ارتباط با مغز کار می کنند هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد ولی واقعیت این است که با این چهار چشم موجود قادر است تا کوچکترین چیزها و تغییرات را نیز متوجه شود. این موجودات معمولا سعی می کنند که از انسان‌ها فرار کنند ولی به جهت شفافیت گاه به اشتباه انسان با آنها مواجه می شود.
عروس دریایی دارای چنگال هایی به بلندی 1 تا 3 متر و بدنش ژلاتین مانند است. این جانور دریایی قادر به سوراخ کرن پوست بدن انسان است و در تمام نقاط دنیا مضر است. نیش عروس دریایی دارای مواد مختلف است که بعضی از آن‌ها باعث واکنش آلرژی می شوند. سمی ترین آنها عروس دریایی استوایی است.
این جانور نمی‌تواند شكار خود را تعقیب كند و همچنین به علت برخورداری از اندامی ژله مانند نمی‌تواند با هیچ جانداری درگیر شود و به همین علت باید بتواند در صورت نزدیك شدن شكار و یا یك جاندار مزاحم، تنها با یك تماس آن را از پای درآورد و به همین علت به چنین سم مرگباری مجهز شده‌است.
زهر آن‌ها در سلول‌های‌ نیشی‌ قرار دارد كه‌ به‌ پوست‌ می‌چسبند. عروس دریایی (J
ellyfish
) و دیگر جانوران زیر شاخه‌ هیدروئیدها (
Cnidaria
) سلول‌های گزنده‌ای به نام كنیدوسیت دارند. این سلول‌ها، رشته تو خالی كوچكی را با شتابی باورنكردنی به سوی هر چیزی پرتاب می‌كنند سپس زهری را از راه آن رشته به درون هدف وارد می‌كنند. خارتنان دریائى با خارهاى تیز پوشیده شده‌اند. این خارها مى‌توانند بعد از تماس با پوست شکسته و در آن جایگزین شوند. در نتیجه درد شدید و مداوم ایجاد مى‌شود و زخم بعداً عفونى خواهد شد مگر اینکه خارها بیرون آورده شوند. اگر خارها در دست‌ها یا پاها فرو رفته است، این‌ کار باید توسط یک شخص ماهر و به‌وسیله‌ی سوزن خیاطى انجام شود. در صورتى‌ که فرورفتگى خار عمیق باشد باید با پزشک خود مشورت کنید.
علائم گزش عروس دریایی بروز احساس درد شدید در محل گزش ، تهوع، استفراغ، اسهال، تورم غدد لنفاوی، دردهای شکمی و کمری، تب، سرد شدن بدن و تعریق می باشد، که در موارد حاد تنگی نفس، کما، مرگ را نیز شامل است. قرمزی دائم و خارش بعد از 2 یا 3 روز می تواند علائم عفونت میکروبی محل گزیده شده باشد.
لینک به دیدگاه

جوجه تیغی دریایی

باید از تماس با این جانور و بخصوص با استخوان‌های سیاه و تیز آن اجتناب نمود زیرا این موجود می تواند این استخوان‌ها را وارد گوشت کرده و تحریکات طولانی مدت ایجاد کند و اگر از بدن خارج نشود عفونت می کند. در مورد بود یا نبود سم در این جانور شبهه وجود دارد. نوع گل تیغ دار نیز سمی است که که می تواند منجر به فلج و حتی مرگ شود.

 

91143329537785238290.jpg

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...