رفتن به مطلب

تصاویری از 10 گونه‌ برتر موجودات کشف شده


masi eng

ارسال های توصیه شده

Click here to view the original image of 750x500px.

d72ab91292400b14de2888d6eb1b774b_XL.jpg

با وجود تحقیق‌های گسترده و پیشرفت‌های شگرف تکنولوژی، هنوز انسان نتوانسته موجوداتی که در کنارش زندگی می‌کنند را کاملاً بشناسد. هر سال چندین گونه‌ی جدید از جانداران شناسایی می‌شوند و تخمین‌ها نشان می‌دهند هزاران جاندار ناشناخته روی زمین زندگی می‌کنند. در سال گذشته‌ی میلادی گونه‌های جدید زیادی کشف شد که در این مقاله ۱۰ مورد از مهمترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

 

۱. دلفین رودخانه‌ی آراگوآیان

 

Click here to view the original image of 700x464px.

River%D9%80Dolphin.jpg

در ژآنویه‌ی سال ۲۰۱۴ گونه‌ی جدیدی از دلفین‌ها در رودخانه‌ی
آراگوآیان
برزیل کشف شد، این کشف به لحاظ اینکه از جنگ جهانی اول تا کنون گونه‌ی جدیدی از دلفین‌ها مشاهده نشده، اهمیت فراوانی دارد. این‌گونه از خویشاوندان دلفین‌ رودخانه‌ی آمازون هستند و با بررسی توالی DNA آن‌ها مشخص شد که در حدود ۲.۰۸ میلیون سال پیش از یکدیگر جدا شده‌اند. تخمین زده می‌شود حدود ۶۰۰ الی ۱۵۰۰ عدد از این دلفین‌ها زنده باشند، توسعه‌ی کشاورزی و شکارچیان غیرمجاز، نسل این جانداران زیبا را تهدید می‌کند.

 

۲. کژدم وارگان

 

Click here to view the original image of 700x512px.

Pseudoscorpion.jpg

سال گذشته در غار کوچکی در لبه‌ی شمالی
گراندکانیون
که به تنوع زیستی گسترده مشهور است، محققان دو نمونه از کژدم وارگان کوچک کور را کشف کردند. اگرچه بدن این موجودات بسیار کوچک شبیه به عقرب است اما دم زهرآگین ندارند و از لحاظ زیست شناختی به خانواده‌ی عنکبوت‌ها مرتبط می‌شوند. غاری که این موجودات در آن زندگی می‌کنند جهت حفظ اکوسیستم زیستی تحت حفاظت قرار گرفته و ورود گردشگران به آن ممنوع است.

 

۳. قورباغه‌ی نیویورک

 

Click here to view the original image of 700x464px.

New%D9%80York%D9%80Frog.jpg

سال گذشته به طور رسمی گونه‌ی جدیدی از قورباغه در
نیویورک
کشف شد. از سال ۱۸۸۲ تا کنون برای اولین بار است که گونه‌ی جدیدی از قورباغه در مناطق شهری کشف می‌شود. خانواده‌ی قورباغه‌ها بسیار گسترده است، ابتدا تصور میشد این قورباغه همان گونه‌ای باشد که در سال ۱۹۳۷ توسط
کارل کائوفلد
کشف شد، هر چند این‌گونه چندان با کشف کائوفلد مطابقت ندارد اما باز هم به افتخار وی نام
رانا کائوفلدی
بر آن نهاده شد.

 

۴. زنبور هری پاتر

 

Click here to view the original image of 700x464px.

Harry_Potter_Wasp.jpg

آیا موجودات شبح مانند وحشتناکی که روح انسان‌ها را می‌مکیدند را در سری هری‌پاتر به خاطر می‌آورید؟ از این پس نام
دِمِنتور
های خیالی در ادبیات زیست شناسی برای همیشه زنده خواهد ماند.
Ampulex dementor
یا زنبور سوسکی افسانه‌ای، زنبورواره‌ای از تیره‌ی زنبورهای وحشی سوسکی است که در سال گذشته کشف شد. نام‌گذاری این جاندار به وسیله‌ی کمپین رای‌گیری موزه‌ی تاریخ طبیعی برلین انجام گرفت که با توجه به رفتار وحشتناک این موجود نامگذاری مناسبی به حساب می‌آید. نوع ماده‌ی این زنبور با گزش سوسک‌ها، سمی در بدن آن‌ها منتشر می‌کند که سیستم عصبی سوسک را فلج می‌کند اما عضلات را زنده نگه می‌دارد. پس از آن زنبور سوسک را به لانه‌ی خود حمل کرده و تخم‌های خود را در سر سوسک وارد می‌کند. نوزادان زنبور در بدن سوسک نیمه زنده رشد کرده و راه خود را می‌خورند و بیرون می‌آیند.

 

۵. سوپرسونوس

 

Click here to view the original image of 700x464px.

Supersonus.jpg

سوپرسونوس
موجود کوچکی است که برای جفت‌یابی از یکی از پیشرفته‌ترین روش‌ها در طبیعت استفاده می‌کند، دلیل این نامگذاری هوشمندانه به قابلیت فراصوت جالب این جانور باز می‌گردد. سوپرسونوس در زمان جفت یابی امواجی فراصوتی از خود منتشر می‌کند، فرکانس این امواج بالاتر از حد شنوایی شکارچیان است و تا فاصله‌ی زیادی توسط هم‌نوعان وی شنیده می‌شود. سوپرسونوس از خانواده‌ی ملخ‌های شاخک دراز یا جیرجیرک‌های بوته‌ای است که در جنوب آمریکا زندگی می‌کنند.
لینک به دیدگاه

[h=2][/h]

۶. قارچ دریاهای عمیق

 

Click here to view the original image of 700x464px.

Deep_Sea_Mushroom.jpg

این موجودات یک تغییر عجیب و غریب فیلوژنتیک به شما می‌آیند، آن‌ها نه کاملاً در تیره‌ی
شانه‌داران
قرار می‌گیرند و نه کاملاً در تیره‌ی
گزنده‌داران
؛ باید شاخه‌ی مجزایی از درخت زندگی برای آن‌ها در نظر گرفته شود. همانطور که از نامگذاری مشخص است این جانداران قارچ مانند در آب‌های عمیق زندگی می‌کنند، نمونه‌ی اصلی آن‌ها در سال ۱۹۸۶ شناسایی شد اما این‌گونه به میزانی متفاوت است که پس از حدود ۳۰ سال به عنوان یک گونه‌ی جدید شناخته شود.

 

۷. ملخ دعاخوان

 

Click here to view the original image of 700x464px.

Praying_Mantis.jpg

در مقاله‌ای که در ماه مارس سال پیش منتشر شد به ۱۹ گونه‌ی جدید از آخوندک‌ها در هشت کشور از آمریکای مرکزی و جنوبی اشاره شده است. رنگ‌آمیزی بدن این آخوندک‌ها آن‌ها را به خوبی در شاخ و برگ کف جنگل مخفی می‌کند تا بدون دیده شدن به سمت شکار حرکت کنند. دو عدد از گونه‌های کشف شده به نام دختران نویسنده‌ی مقاله، یکی به نام معاون رئیس جمهور سابق آمریکا
ال‌گور
و یکی به نام کاشف
جیمز استفان فوست
و مجریان تلویزیون
کریس
و
مارتین کرات
نام‌گذاری شدند.

 

۸. نهنگ غواص در آب‌های عمیق

 

Click here to view the original image of 700x465px.

Deep_Diving_Whale.jpg

اولین گونه از این وال‌ها حدود ۵۰ سال پیش شناسایی شدند اما پس از آن برای دو سال نمونه‌ی دیگری از آن‌ها دیده نشد. این‌گونه به عنوان عضوی از نژادهای دیگر نهنگ‌ها شناخته می‌شدند اما پس از به گل نشستن یکی از آن‌ها و انجام آزمایش‌های ژنتیک روی آن، در گونه‌ای مجزا طبقه‌بندی شدند.

 

۹. حلزون دو جنسه

 

Click here to view the original image of 700x464px.

Marriage_Equality_Snail.jpg

در ماه اکتبر گونه‌ی جدیدی از حلزون کشف شد که تا پیش از این تصور میشد به گونه‌ای که سال ۱۸۸۴ در تایوان کشف شده متعلق باشد، اما با توجه به هرمافرودیت بودن این‌گونه دانشمندان تصمیم گرفتند آن را در خانواده‌ای مجزا دسته‌بندی کنند.

 

۱۰. پرندگان در معرض تهدید

 

Click here to view the original image of 700x494px.

Threatened_Birds.jpg

در ماه ژوئیه گروه بین‌المللی زندگی پرندگان در حیات وحش ۳۶۱ گونه جدید از پرندگان را به رسمیت شناخت. تا پیش از این بسیاری از این پرندگان را جزئی از گونه‌هایی دیگر به حساب می‌آوردند و به همین دلیل تعداد آن‌ها بیشتر از میزان در معرض خطر انقراض قلمداد میشد، با جدا سازی این‌گونه از نظر زیستی و مطالعه‌ی جداگانه روی آن‌ها می‌توان تلاش‌های مناسبی برای حفاظت از این گونه‌های نادر انجام داد.
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...