رفتن به مطلب

Apco پروژه ۲۵


ارسال های توصیه شده

APCO پروژه ۲۵

 

 

[TABLE]

[TR]

[TD=class: pico_body] 0e63348349eed373987979da77c196e3.jpgدر زمستان ۱۹۸۲ پرواز شماره ۹۰ هواپیمایی فلوریدا بر روی پل خیابان ۱۴ واشنگتن سقوط کرد. نیم ساعت پس از آن چند مایل دورتر، قطار شهری نیز دچار سانحه شد. اما مقامات نتوانستند به خوبی و به سرعت پاسخگوی مشکلات ایجاد شده شوند و تلاشهای آنها به علت وجود اختلاف در فرکانس های رادیویی و نوع سیگنالینگ هر منطقه و اداره موجب سخت تر شدن کارها شد و مقامات مسئول مجبور شدند تجهیزات رادیویی همساز را از یکدیگر قرض گرفته و به انجام عملیات مشغول شوند.

این گونه حوادث منجر شد تا مقامات به این نکته پی ببرند که در سوانح طبیعی و غیر طبیعی مختلف و اظطراری دستگاه های امنیت عمومی همچون حمل و نقل، آتش نشانی، پلیس، اورژانس و ... نیازمند برقراری ارتباط رادیویی مستقیم با یکدیگر خواهند بود.

در سال ۱۹۸۹ انجمن بین المللی ارتباطات امنیت عمومی (آپکو) سیستم پروژه ۲۵(P ۲۵) را ایجاد کرد و با جلب حمایت نمایند گان ملی، منطقه ای و محلی دولتی سعی در گسترش و توسعه استاندارد جدید برای سیستم رادیوهای متحرک زمینی نمود. به علاوه آنها معتقد بودند که استفاده از استانداردهای مشترک ارتباطی برای تولید کننده گان تجهیزات رادیویی موجب افزایش رقابت میان آنها و کاهش هزینه ها می گردد.

شاید بتوان یکی از عمده ترین تغییرات در سیستم های ارتباط رادیویی را ظهور سیستم های ترانک همچون آپکو ۲۵ نام برد. پروژه ۲۵ در حقیقت مجموعه ای از استاندارد های ارتباطی را که بخشی از آنها اجباری و بخشی دیگر اختیاری می باشند ارائه می دهد. بر این اساس هر طراح سیستم، بر اساس نیازهای خود بخشهایی را به کار بسته و از آن استفاده می کند. از این رو تمامی سیستم های ترانک پی ۲۵ در مواردی با یکدیگر مشترک هستند، برای مثال همه آنها از پروتکلی به نام (CAI) استفاده می کنند.

در این شبکه ها ترافیک پیام های صوتی به صورت دیجیتالی یا ترکیبی از حالت دیجیتال و آنالوگ انجام می گیرند. در حالت دیجیتال صوت به یکی از دو روش رمزگذاری میگردد. (IMBE) و یا (VSELP) که روش نخست بوسیله اسکنرهای ترانک پی ۲۵ قابل شنود بوده ولی روش دوم به این علت که شامل یک سیستم اختصاصی است که توسط شرکت موتورولا ارائه و عرضه شده است، بوسیله اسکنر ها فوق قابل شنود نمی باشد.

شرکت یونیدن یکی از بزرگترین تولید کننده گان اسکنرهای رادیویی، نخستین تولید کننده ای بودکه محصولاتی با قابلیت اسکن کانالهای ترانک علاوه بر متعارف ارائه نمود. فرکانسها در یک سیستم پی ۲۵ ممکن است متعلق به بخشی از شبکه ترانک و یا متعارف(غیر ترانک) باشند. در صورتی که از این سیستم در شبکه های ترانک استفاده شود نیازمند وجود کانال کنترلی با سرعت ۳۶۰۰ بیت بر ثانیه برای تجهیزات قدیمی و ۹۶۰۰ بیت بر ثانیه برای تجهیزات جدید تر است.

همانطور که ذکر شد پی ۲۵ از روشی به نام (CAI) بهره می گیرد، این استاندارد شیوه و نوع سیگنالینگ هر بخش رادیویی را در یک شبکه پی ۲۵ تشریح و تعیین می کند. بر این اساس تمامی رادیوهایی که با سیستم (CAI) عمل می کنند باید قادر باشند تا صرف نظر از کارخانه سازنده شان، با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند.

در حال حاضر بیشتر کانالهای مورد استفاده در دستگاه های امنیت عمومی، پهنایی برابر ۲۵ کیلوهرتز دارند، در خالی که در سیستم پی ۲۵ پهنای هر کانال برابر ۱۲.۵ کیلو هرتز طراحی و اجرا شده است و این موجب می شود تا ظرفیت فرکانسی تا دو برابر افزایش یابد و حتی این روند با تغییر فاصله کانالی به ۶.۲۵ کیلو هرتز تیز در حال بهبود بیشتر است. رادیو های موجود در شبکه های پی ۲۵ به گونه ای طراحی می گردند تا در مواقع مورد نیاز قادر به تعامل با رادیو های آنالوگ قدیمی تر نیز باشند.

براین اساس در چنین وضعیتی خود به خود فاصله کانالی را بر روی سیستم های متعارف با پهنای ۲۵ کیلو هرتز، تنظیم می نمایند. کانال های رادیویی در شبکه پی ۲۵ قابلیت تبادل صوت و داده را دارا می باشند، و نرخ تبادل داده برابر ۹۶۰۰ بیت بر ثانیه است. به علاوه وجود سیستم تصحیح خطای داده ها در این شبکه موجب افزایش برد و بهبود پوشش شبکه می گردد.

● صدای دیجیتالی

در ارتباطات رادیویی، سرعت انتقال صوت در حالت دیجیتال بیشتر از حالت آنالوگ است. سیستم پی ۲۵ از روش خاصی برای تبدیل صدای آنالوگ به دیجیتال بهره می برد که به نام (IMBE) شناخته می شود.

این روش بهترین کارایی را در تبدیل صدای انسان خواهد داشت و برای ارسال اصوات و تن های دیگر همچون (DTMF) مناسب نمی باشد. روش (IMBE) درست مشابه یک میکروفون، هر ۲۰ میلی ثانیه از صوت را تبدیل به ۸۸ بیت مکالمه صوتی رمزگذاری شده می نماید. در مجموع در هر ثانیه نرخ اطلاعات تبادل شده برابر ۹۶۰۰ بیت بر ثانیه خواهد بود که شامل ۴۴۰۰ بیت بر ثانیه داده صوتی رمزگذاری شده و ۲۸۸ بیت بر ثانیه، داده مخصوص تصحیح خطای سیگنالینگ است.

● سازندگان تجهیزات P ۲۵

تنها بخش از سازندگان تجهیزات رادیویی تولیدات خود را در قالب رادیو های سیار خودرویی و دستی پی ۲۵ عرضه می نمایند. برخی از این شرکت ها عبارتند از:

MOTOROLA - EF JOHNSON - RELM - RACAL - KENWOOD

که در این میان تولیدات شرکت موتورولا از قبیل رادیو های ویژه آسترو مانند رادیو های دستی سری (XTS) محبوبیت بیشتری در میان کاربران دارند.

MOTOROLA ASTRO در برابر پروژه ۲۵

تفاوتها و در عین حال شباهت های میان پروژه ۲۵ محصولات معروف به آسترو شرکت موتورولا وجود دارد. برای مثال محصولات آسترو توانایی کار با سیستم (CAI) در پی ۲۵ را دارند و ارسال و دریافت را بر مبنای سیستم کدگذاری (IMBE) و با نرخ ۹۶۰۰ بیت بر ثانیه انجام می دهند. اما بسته به نوع، برخی از تجهیزات از استانداردهای اختصاصی (VSELP) نیز در مقابل (IMBE) بهره می برند. (VSELP) معمولا در برخی از شبکه های سلولی دیجیتال به کار برده می شود و همخوانی کاملی با پی ۲۵ ندارد. سیستم های آسترو همچنین قابلیت کار با کانال کنترل آنالوگ (تیپ II موتورولا) را دارا می باشند و می توانند با نرخ پایین تری برابر ۳۶۰۰ بیت بر ثانیه برای همخوانی با دیگر شبکه های قدیمی عمل نمایند.

● بررسی سیستم های p۲۵ و Astro

▪ میشیگان:

ایالت میشیگان جزو اولین ایالتهایی بود که سیستم آنالوگ رادیویی نیروهای امنیت عمومی خود را به سیستم ارتباط رادیویی ترانک دیجیتالی موتورولا آسترو ۸۰۰ مگاهرتز تبدیل نمود. تمامی هفت منطقه (اداره) پلیس این ایالت، بخشی از سیستم سراسری را شامل می شوند و بخشهای فرعی نیز شامل پلیس بزرگراه ها، پلیس پارک ها، مرکز پیام ۹۱۱ ، شهرداری، آتش نشانی و اورژانس می گردند. با تکمیل شدن این سیستم در میشیگان در بهار سال ۲۰۰۲ مجموع رادیوهای خودرویی و دستی موچود دراین شبکه بالغ بر ۱۴ هزار واحد برآورد شد.

▪ فلوریدا:

در فلوریدا نیز گشت کنترل ترافیک بزرگراه ها، سیستم پی۲۵ هشتصد مگاهرتز را در مرکز و جنوب آن ایالت با بخش وسیعی از کاربران دیگر همچون امنیت عمومی به اشتراک گذارد.

▪ مسا، آریزونا :

شهر مسا در ایالت آریزونا اخیراً قرار دادی به مبلغ ۱۵ میلیون دلار جهت ایجاد شبکه جدید ترانک ۸۰۰ مگاهرتز با شرکت موتورولا، جهت نیروهای پلیس ، آتش نشانی و شهرداری آن شهر منعقد نموده است.

▪ ویرجینیا:

در ایالت ویرجینیا، مسئولین تصمیم گرفته اند، سیستم های قدیمی آنالوگ که از ۲۰ سال گذشته تا کنون در حال کار می باشند را از رده خارج و به جای آن سیستم پی ۲۵ جدبد ۸۰۰ مگاهرتز را جایگزین نمایند.

▪ مریلند:

پاییز سال گذشته نیز ایالت مریلند، تمامی تجهیزات خود را تبدیل به سیستم های ترانک ۸۰۰ مگاهرتز نمود. [/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: pico_legend] نوشته شده توسط: شروین هادی نژاد

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: left] منبع : سایت بیسیم [/TD]

[/TR]

[/TABLE]

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...