رفتن به مطلب

دزدان بوق آزاد تلفن


ارسال های توصیه شده

دزدان بوق آزاد تلفن

 

 

[TABLE]

[TR]

[TD=class: pico_body] dbd0c78ad082cefab4659e11684819a1.jpgگوشی تلفن بی سیم را برمی داریم، شماره مشترك موردنظر را می گیریم، ناگهان صدایی ناآشنا به گوش ما می رسد، آنوقت است كه می فهمیم ناخواسته به مكالمه تلفنی دیگری گوش می كنیم. گاهی اوقات هم با شیطنت و از سر كنجكاوی گفت وگوی تلفنی دیگران را شنود می كنیم.این بار جهت تلفن بی سیم خود را تغییر می دهیم، این بار بوق دیگری را می دزدیم؛ اصلا یادمان می رود كه قرار بود با چه كسی صحبت كنیم.

دستگاه های تلفن بی سیم از اوایل دهه ۷۰ خورشیدی در خانه ایرانیان رخنه كرد و دیری نپایید كه به دلیل راحتی كاربری، فراگیر شد و با استقبال خانواده های ایرانی به ویژه طبقه متوسط شهرنشین روبه رو شد و امروز در انواع و اقسام مختلف در بازار به فروش می رسد

تلفن های بی سیم همچون دیگر كالاهای مصرفی زندگی مدرن و ماشینی، در شهرها به خصوص كلانشهرهای صنعتی چون تهران، بازار فروش داغی دارد و هر یك بسته به نام كمپانی تولیدكننده و قدرت برد امواج، دارای قیمتی خاص است.

در این میان چگونگی استفاده و طول برد تلفن های بی سیم یا به عبارتی مجاز و غیرمجاز بودن آن مدت هاست از سوی مقامات مسئول شركت مخابرات ایران مطرح شده و با اظهارنظرهای گوناگون و بعضا متفاوتی نیز همراه بوده است .

مسئولان شركت مخابرات استفاده از دستگاه های تلفن بی سیم پرقدرت را دارای تبعات منفی و زیانباری از جمله شنود مكالمه های شهروندان، سوءاستفاده های مالی، اخلاقی و از همه مهمتر امنیتی دانسته و استفاده از تلفن های بی سیم پرقدرت را ممنوع اعلام كرده اند.

استفاده از دستگاه های تلفن بی سیم غیرمجاز علاوه بر ایجاد تداخل در فركانس ارگان هایی مانند اورژانس و آتش نشانی، در امواج رادیو- تلویزیونی هم اختلال ایجاد كرده و حتی سبب قطع ارتباط رادیویی خلبان هواپیما با برج مراقبت فرودگاه ها و اختلال در ناوبری می شود.

اصول سیاستگذاران طیف فركانس از منابع ملی كشور محسوب می شود، از این رو براساس سیاستگذاری های فعلی، محدوده های مشخص شده به تلفن بی سیم اختصاص داده شده و دستگاه های تلفن بی سیم فعال در خارج از این محدوده ها به منظور بهره برداری در كشورهای دیگر ساخته شده و استفاده از آنها در ایران ممنوع است.

اداره استاندارد و مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مجهز بودن به شناسه ایمنی را مهمترین مشخصه تلفن بی سیم می داند. این شناسه بین دستگاه ثابت و گوشی بی سیم مشترك است و هر دستگاه تلفن بی سیم از شناسه واحد استفاده می كند. بنابراین گوشی تلفن بی سیم مجهز به شناسه ایمنی تنها با دستگاه ثابت خود ارتباط برقرار می كند كه مانع هم شنوایی یا سرقت بوق از سوی سایر استفاده كنندگان تلفن بی سیم می شود و تلفن هایی كه فاقد این مشخصه باشند غیرمجاز محسوب می شوند تلفن پرقدرت ممنوع گستره محدوده های مجاز تلفن بی سیم در ایران شامل باند ۴۷ تا ۴۶ مگاهرتز، باند ۵۰ تا ۴۹ مگاهرتز، باند ۸۸۸ تا ۸۸۶ مگاهرتز، باند ۹۳۳ تا ۹۳۱ مگاهرتز و باند جدید ۲هزار و ۴۰۰ تا ۲هزار و ۴۸۰ مگاهرتز است

این در شرایطی است كه پوشش مجاز تلفن بی سیم در ایران و سایر دستگاه های با پوشش كم كه از امواج الكترومغناطیس استفاده می كنند، كمتر از ۳۰۰ متر است. بنابراین استفاده از تلفن های بی سیم با برد بیشتر از ۳۰۰ متر مجاز نیست.

سیاستگذاری تخصیص، واگذاری و نظارت بر بهره برداری از طیف فركانسی هم با استناد به قانون برعهده وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات (سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) گذاشته شده استطرح مقابله با ورود، خرید، فروش و استفاده از تلفن های بی سیم پرقدرت چند سالی است كه از سوی دولت ایران دنبال می شود.

در همین راستا، سال گذشته ۱۵ هزار و ۷۳۰ دستگاه از مجموع ۲۳ هزار و ۲۷۹ دستگاه تلفن بی سیم با برد بیشتر از ۳۰۰ متر در كشور شناسایی و ضبط شده است.

بنابر آمار رسمی منتشر شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تعداد دستگاه های ضبط شده در مركز شمال غرب ۵ هزار و ۳۸۳ دستگاه، مركز شمال ۶۳۱ دستگاه، مركز شمال شرق ۳ هزار و ۷۶۰ دستگاه، مركز جنوب ۸۰۰ دستگاه، مركز جنوب غرب ۹۹۴ دستگاه، مركز جنوب شرق ۸۸۲ دستگاه و مركزی ۳ هزار و ۲۸۰ دستگاه است.

در سال ۱۳۸۲ نیز تعداد ۷ هزار و ۷۹۷ دستگاه تلفن بی سیم غیرمجاز از شهرهای مختلف ایران جمع آوری شد.امسال هم تاكنون بیش از پانزده هزار دستگاه تلفن بی سیم غیرمجاز در كشور شناسایی شده كه نیمی از این تعداد جمع آوری و ضبط شده است فركانس های نامطمئن

به كارگیری ابزارهای عادی ارتباطی در ایران كه به خدمات رادیویی بی سیم معروف است به گونه ای است كه از یك فركانس در یك زمان، یك فرستنده و تعدادی گیرنده استفاده می كنند كه با توجه به تقسیم باند فركانس به شبكه های ارتباطی، ارسال دو فرستنده روی یك فركانس، تداخل ایجاد می كند.

یك مقام مسئول در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینكه دستگاه های تلفن بی سیم در ارتباطات رادیویی سایر بهره برداران مجاز همچون آتش نشانی، پلیس و اورژانس، اختلال ایجاد می كند، می گوید: از نظر ما اختلال رادیویی مضر زمانی ایجاد می شود كه در ارتباط بهره بردار اصلی دارنده پروانه، از سوی بهره بردار غیرمجاز تداخل ایجاد شود .مهندس آرمین مستان با یادآوری اینكه بخشی از قانونی كه در سازمان تنظیم مقررات با آن روبه رو هستیم به بخش جرائم مربوط است، می گوید: ارتباطات شریان ارتباط مردم است كه با قطع آن ارائه خدمات اضطراری و امنیت جامعه به خطر می افتد و هر گونه تداخل شبكه های ارتباطی به خطر افتادن تمام جامعه را به دنبال دارد .

مستان تاكید می كند كه تلفن های بی سیم مجاز، دستگاه هایی هستند با شناسه ایمنی، كانال یاب خودكار و حداكثر شعاع پوششی ۳۰۰ متر و فاقد آنتن هوایی مشخصات فنی تجهیزات ارتباطی كه به كشور وارد می شود برای حاكمیت مهم است و در شرایط كنونی برای هر یك از تجهیزات گروه بندی خاصی مانند لوازم مخابرات رادیویی، لوازم منزل و... مشخصه های فنی خاصی تعریف شده است.به گفته مهندس مستان، سازمان تنظیم مقررات، دارای آزمایشگاهی برای اندازه گیری و بررسی مشخصات فنی تجهیزات است و با بررسی تجهیزات ارتباطی، اجازه ورود دستگاه ها صادر می شود.

همچنین در مرحله پایانی، ورود تلفن های بی سیم از مرز در گمرك، پس از نظارت و تطبیق با نمونه اصلی كالای سفارش داده شده، انجام می شود.

این در شرایطی است كه دستگاه های پرقدرت تلفن بی سیم با برد بیش از ۳۰۰ متر به صورت قاچاق وارد كشور می شود.اما مردم از كجا بفهمند كه تلفن بی سیم خریداری شده آنان مجاز است یا غیرمجاز، برای این كار می توانند پاسخ خود را با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی یا یكی از مراكز سازمان تنظیم مقررات رادیویی دریافت كنند.

برخی از فروشندگان دستگاه های تلفن بی سیم نیز بدون اطلاع از میزان قدرت این تلفن ها، آنها را به مردم عادی می فروشند باندی برای شهروندان

واقعیت آن است كه در كلانشهر تهران اختصاص فركانس های امن با محدودیت خاصی روبه روست كه بیشتر از حجم بالای ترافیك در شبكه حكایت دارد.

در این میان تمام بهره برداران دولتی و غیردولتی باید مجوز استفاده از فركانس را دریافت كنند و مجوزهای صادرشده تنها برای شخص حقیقی یا حقوقی خاصی نبوده و به صورت عمومی صادر می شود.به عنوان نمونه استفاده از باند ۸۸ تا ۱۰۸ FM رادیویی، برای ارسال پیام رادیویی به سازمان صدا وسیما اختصاص داده شده و شبكه اورژانس كشور، پلیس، شبكه های رادیویی هواپیمایی یا دریایی هر یك دارای پروانه ای خاص هستند.

بیشتر استفاده ها از بی سیم از سوی بهره برداران خدمات اضطراری و ایمنی در محدوده فركانس بسیار بالا انجام می شود.در همین رابطه الهه یغمایی یك مقام مسئول در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در معرفی باند فركانس شهروندی می گوید: این باند كه برای استفاده از ارتباطات رادیویی است در غالب كشورهای جهان به نام باند شهروندان معروف شده، برای استفاده عموم از تكه باندی در محدوده ۲۷ مگاهرتز با ۴۰ كانال به صورت مشترك است .یغمایی موارد استفاده از این باند را برای گفت وگوی كوتاه و تبادل اطلاعات فردی در مواقع و اماكنی كه امكانات عمومی ارتباطی به راحتی در دسترس نیست، عنوان كرده و می افزاید: به عنوان نمونه مواردی مانند خبرگیری شهروندان از یكدیگر در مسافرت های جمعی در جاده ها و فضاها و اردوگاه های تفریحی یا مطالعاتی می تواند مورد استفاده قرار گیرد .

یغمایی استفاده از این باند را غیرتجاری و برای كاربران غیرحرفه ای و بدون نیاز به دانش تخصصی رادیویی می داند و تصریح می كند: این باند برای بهره برداری عمومی شهروندان به صورت بی سیم خودرویی و با ایستگاه ثابت مورد استفاده قرار می گیرد و متقاضیان استفاده از آن باید دست كم دارای سواد خواندن و نوشتن باشند و سن آنها نیز بالای ۱۸ سال باشد .

او در ادامه كاربردهای امداد و نجات در جاده ها یا در مواقع اضطرار ملی، حادثه یا بلایای طبیعی یا استفاده در مزارع و محوطه های كار را از دیگر كاربردهای این باند عنوان می كند.براساس مصوبه هیات وزیران، هزینه سالانه حق استفاده از فركانس برای یك دستگاه ثابت یا متحرك خودرویی باند شهروندان از تاریخ تصویب این مقررات مبلغ ۳۷ هزار و ۳۰۰ تومان است كه البته مشتركان هزینه ای هم برای خریداری سخت افزار موردنیاز پرداخت می كنند.

● تلفن بی سیم چیست

تلفن بی سیم مركب از یك گوشی تلفن و یك دستگاه ثابت است، به گونه ای كه ارتباط گوشی تلفن، بدون استفاده از سیم و از طریق ارسال و دریافت امواج رادیویی با دستگاه ثابت برقرار می شود. در این دستگاه های تلفن، خط تلفن به دستگاه ثابت كه خود مركب از فرستنده و گیرنده رادیویی و آنتن است متصل می شود.

گوشی تلفن بی سیم و دستگاه ثابت هر یك دارای فرستنده و گیرنده امواج رادیویی است و همانند سایر دستگاه های بی سیم استفاده از آن تابع قانون استفاده از بی سیم های اختصاصی و غیرحرفه ای (آماتوری) است.از منظر قانون، تلفن های بی سیم بر حسب قدرت ارسال و فركانس به دو دسته مجاز و غیرمجاز تقسیم می شوند. مشخصات دستگاه های تلفن بی سیم مجاز دربند ۳ ارائه شده است.در ایران تلفن بی سیم از اوایل دهه شصت (هجری شمسی) به منظور بهره برداری از خدمات تلفن ثابت مخابراتی به صورت همراه در محدوده محل كار و منزل مورد استفاده قرار گرفت

● مشخصات تلفن بی سیم مجاز

▪ محدوده مجاز فركانس تلفن بی سیم:

سیاستگذاری تخصیص، واگذاری و نظارت بر بهره برداری از طیف، طبق قانون بر عهده وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گذاشته شده است.

اصول سیاستگذاری طیف فركانس كه از منابع ملی كشور محسوب می شود مبتنی بر نیل اهداف توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حفظ امنیت ملی به منظور ایجاد زمینه ارائه خدمات عمومی به آحاد ملت است.

به همین منظور بر اساس سیاست گذاری فعلی، محدوده های زیر به تلفن بی سیم اختصاص داده شده است و دستگاه های تلفن بی سیم كه خارج از این محدوده ها كار می كند، به منظور بهره برداری در كشورهای دیگر ساخته می شوند و استفاده از آنها در قلمرو كشور ممنوع است

محدوده فركانس مجاز تلفن های بی سیم:

ـ باند ۴۷ تا ۴۶ مگاهرتز

ـ باند ۵۰ تا ۴۹ مگاهرتز

ـ باند ۸۸۸تا ۸۸۶ مگاهرتز

ـ باند ۹۳۳ تا ۹۳۱ مگاهرتز

پوشش مجاز تلفن بی سیم: برای ایجاد زمینه مناسب برای تمامی هموطنان پوشش مجاز تلفن بی سیم و همچنین سایر دستگاه های با پوشش كم كه از امواج الكترومغناطیس استفاده می كنند كمتر از ۳۰۰ متر است.

▪ شناسه ایمنی تلفن بی سیم: مجهز بودن به شناسه ایمنی از مشخصات مهم تلفن بی سیم مجاز است. این شناسه بین دستگاه ثابت و گوشی بی سیم مشترك است هر دستگاه تلفن بی سیم از شناسه واحد استفاده می كند. بنابراین گوشی تلفن بی سیم مجهز به شناسه ایمنی رقومی فقط با دستگاه ثابت خود ارتباط برقرار می كند كه مانع همشنوایی، شنود یا سرقت بوق توسط سایر استفاده كنندگان تلفن بی سیم می شود و تلفن هایی كه فاقد این مشخصه باشند غیرمجاز محسوب می شوند.

▪ سایر مشخصات مهم تلفن بی سیم:

تلفن بی سیم مجاز فاقد هر گونه آنتن هوایی است و آنتن دستگاه ثابت روی آن نصب شده است مشخصات تلفن بی سیم غیرمجاز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان متولی سالم سازی و پاك سازی فضای فركانس كشور، با اینگونه تجهیزات آلوده كننده طیف فركانس برخورد قانونی كرده و سلامت مكالمات را حفظ می كند.

لازم به ذكر است كه استفاده از تلفن های بی سیم غیر مجاز به دلیل مشكلاتی كه بوجود می آ ورند در تمامی كشورهای سازنده این تجهیزات جرم تلقی شده و غیرقانونی است و صرفا جهت صادرات تولید می شوند. اینگونه تلفن ها عمدتا توسط شبكه های قاچاق و به صورت غیر مجاز وارد كشور شده، منابع و منافع جامعه را به خطر می افكنند.

تداخلات به وجود آمده توسط تلفن های بی سیم غیرمجاز بر كاركرد شبكه های اضطراری، ایمنی و خدماتی اعم از نظامی، انتظامی و امنیتی اضطرار ملی نجات، امداد و ایمنی - شبكه های رادیویی امور زیربنایی مانند مخابرات، راه و ترابری، نیرو، خطوط انتقال نفت و فرآورده های نفتی و پخش صدا و تصویر اثرات نامطلوبی بر جای می گذارد.

این امر باعث ایجاد اختلال روی دستگاه های ارسال و دریافت واحدهای استفاده كننده از فركانس های مزبور شده ارتباط آنها را با مشكل مواجه می سازد. باید به اطلاع استفاده كنندگان از تلفن بی سیم غیر مجاز رسانده شود كه مكالمات آ نها توسط دیگر استفاده كنندگان و بهره برداران طیف شنیده می شود و توسط تجهیزات ادارات ارتباطات رادیویی این سازمان در سراسر كشور قابل ردگیری است.

● توصیه هایی برای خرید تلفن بی سیم

با توجه به نكاتی كه قبلا ذكر شد و به منظور جلوگیری از سوء استفاده و زیان احتمالی هموطنان گرامی كه از مشكلات دستگاه های تلفن بی سیم غیرمجاز آگاهی كمتری دارند، توجه به موارد زیر توصیه می شود طبق مواد ۱، ۶ و ۱۰ قانون استفاده از بی سیم های اختصاصی و غیر حرفه ای وارد كردن تجهیزات رادیویی به كشور، خرید، فروش و استفاده ازدستگاه های فرستنده بی سیم بدون اجازه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ممنوع بوده و متخلف به حبس تادیبی از ۱ ماه تا ۶ ماه و پرداخت جریمه نقدی محكوم می شود.

همچنین بر اساس ماده ۶۸۷ قانون مجازات اسلامی مرتكبان بدون منظور اخلال در نظم و امنیت عمومی به حبس از ۳ تا ۱۰ و در صورتی كه اعمال مذكور ماده فوق به منظور اخلال در نظم و امنیت جامعه باشد حكم محارب را خواهد داشت. مجازات شروع جرائم این ماده ۱ تا ۳ سال حبس خواهد بود.

از عموم هموطنان درخواست می شود هنگام خرید از فروشگاه های عرضه كننده تلفن بی سیم حتما فاكتور خرید ممهور به مهر فروشگاه را دریافت دارند. خریدار و فروشنده به عنوان افرادی كه از مشخصات تلفن های بی سیم مجاز و غیرمجاز بایستی آگاهی و اطلاع داشته باشند، ملز م هستند از مجاز بودن آن اطمینان حاصل كرده و فروشنده باید آن را در فاكتور فروش قید كند. [/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: pico_legend] منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیو

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: left] منبع : بانک اطلاعات مهندسی برق [/TD]

[/TR]

[/TABLE]

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...