رفتن به مطلب

تبدیل تصویر MRI به رشته متنی در متلب و نمایش آن با کمک کتابخانه OpenGL

ارسال های توصیه شده

سلام

ببخشید من ۱ سوال دارم.

من می خوام یک فایل MRI رو تو متلب به فایل رشته متنی تبدیل کنم. بعدش این فایل رو تبدیل به مش سطحی کنم و در نهایت نمایش بدم.

در واقع بایدعکس MRI را با پسوند dicom به یک فایل رشته متنی با استفاده از یک دستور متلب تبدیل کنم و بعد نمایش اون بصورت مش سطحی با کمک از کتابخانه OpenGL نمایش بدم.

ولی من پیش زمینه کامپیوتر ندارم و کارشناسی من الکترونیک بوده

به این دلیل شدیدا به مشکل خوردم.

اگه می تونید یه کمکی کنید یا راهنمایی کنید که چکار کنم.

مشکل اول اینه که نمی دونم چطور میشه فایل عکس dicom رو تبدیل به فایل متنی تو متلب کرد.

کلا تو اول کار گیر کردم.

خیلی ممنون میشم کسی بتونه راهنمایی کنه .

با تشکر :icon_redface:

لینک به دیدگاه

سلام

ببخشید من ۱ سوال دارم.

من می خوام یک فایل MRI رو تو متلب به فایل رشته متنی تبدیل کنم. بعدش این فایل رو تبدیل به مش سطحی کنم و در نهایت نمایش بدم.

در واقع بایدعکس MRI را با پسوند dicom به یک فایل رشته متنی با استفاده از یک دستور متلب تبدیل کنم و بعد نمایش اون بصورت مش سطحی با کمک از کتابخانه OpenGL نمایش بدم.

ولی من پیش زمینه کامپیوتر ندارم و کارشناسی من الکترونیک بوده

به این دلیل شدیدا به مشکل خوردم.

اگه می تونید یه کمکی کنید یا راهنمایی کنید که چکار کنم.

مشکل اول اینه که نمی دونم چطور میشه فایل عکس dicom رو تبدیل به فایل متنی تو متلب کرد.

کلا تو اول کار گیر کردم.

خیلی ممنون میشم کسی بتونه راهنمایی کنه .

با تشکر :icon_redface:

سلام آقا سعید

این فایل متنی باید چجوری باشه، یه توضیحی در موردش میدی؟ چه الگوریتمی قراره استفاده بشه؟

یه نمونه عکس هم بتونی بذاری خیلی خوبه.

لینک به دیدگاه

سلام

مرسی که راهنمایی می کنید

فایل های عکس CT scan و یا MRI که تو پروژه من مربوط به استخوان هستش، حاوی اطلاعات حجمی Voxel ها هستند. در واقع میشه گفت بصورت لایه لایه هستند. حالا برای نمایش اونها باید ابتدا اون عکس ها تو متلب تبدیل به متن بشه (چطوریشو نمیدونم، یا چطور فایل متنی) و بعدش با الگوریتم Marching Cube تبدیل به مش سطحی بشن. در نهایت تو C++ با کمک OpenGL مش های سطحی رو نمایش بدم. در واقع در کل از روی عکس CT scan باید بتونم مدل حجمی استخوان رو نمایش بدم.

فایل MRI که DICOM هستش هم سعی کردم بزارم ولی آپلود نشد. شاید بخاطر پسوند فایل بوده که آپلود نشد.

مرسی که راهنمایی می کنید. :icon_redface:

لینک به دیدگاه
سلام

مرسی که راهنمایی می کنید

فایل های عکس CT scan و یا MRI که تو پروژه من مربوط به استخوان هستش، حاوی اطلاعات حجمی Voxel ها هستند. در واقع میشه گفت بصورت لایه لایه هستند. حالا برای نمایش اونها باید ابتدا اون عکس ها تو متلب تبدیل به متن بشه (چطوریشو نمیدونم، یا چطور فایل متنی) و بعدش با الگوریتم Marching Cube تبدیل به مش سطحی بشن. در نهایت تو C++ با کمک OpenGL مش های سطحی رو نمایش بدم. در واقع در کل از روی عکس CT scan باید بتونم مدل حجمی استخوان رو نمایش بدم.

فایل MRI که DICOM هستش هم سعی کردم بزارم ولی آپلود نشد. شاید بخاطر پسوند فایل بوده که آپلود نشد.

مرسی که راهنمایی می کنید. :icon_redface:

سلام

من متوجه نشدم این فایل تکست باید چجوری باشه، چه مشخصاتی از تصویر باید داخلش ذخیره بشه؟ یه نمونه از این فایل تکست دارین یا در مورد چیزایی که قراره داخلش نوشته بشه، یه خورده توضیح بدین.

برای آپلود عکس هم درسته به خاطر پسوند هست، باید به zip یا rar تبدیل کنین. اگه حجمش زیاده یه آدرس بدم اونجا آپلود کنین، فایل zip یا rar تا 9 مگ میشه آپلود کرد، بیشتر باشه باید قسمت بندی بشه.

یه نگاهی به این تاپیک هم بندازین، شاید نیاز نباشه چنین مسیری رو طی کنین:

[h=3]تولباکس ها و مجموعه کدهای مفید برای کار با تصاویر پزشکی[/h]

خواهش، انجمن واسه همینه دیگه آقا سعید:icon_gol::a030:

لینک به دیدگاه

سلام

من فعلا نتونستم نمونه تبدیل شده این فایل رو پیدا کنم. ولی فکر میکنم، این فایل متنی باید حاوی اطلاعات Voxel های بافت استخوانی باشند، که ما بتونیم با الگوریتم

Marching Cube مش

های سطحی رو پیدا کنیم و در نهایت نمایش بدیم.

یه نمونه MRI که از مراکز پزشکی گرفتم رو فشرده کردم میزارم اینجا.

تو هر نمونه MRI چندین عکس هستش که 2 تاشو گذاشتم.

مرسی از شما

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
سلام

من فعلا نتونستم نمونه تبدیل شده این فایل رو پیدا کنم. ولی فکر میکنم، این فایل متنی باید حاوی اطلاعات Voxel های بافت استخوانی باشند، که ما بتونیم با الگوریتم

Marching Cube مش

های سطحی رو پیدا کنیم و در نهایت نمایش بدیم.

یه نمونه MRI که از مراکز پزشکی گرفتم رو فشرده کردم میزارم اینجا.

تو هر نمونه MRI چندین عکس هستش که 2 تاشو گذاشتم.

مرسی از شما

سلام

این عکس هایی که گذاشتین دوبعدی هست، برای هر کدوم یه تعداد از این عکس ها دارین؟ این دو تا عکسی که گذاشتین به هم مربوط میشن؟

من با متلب اینجوری نمایششون دادم:

یه سوال، چجوری فشرده شون می کنین؟

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...
سلام

این عکس هایی که گذاشتین دوبعدی هست، برای هر کدوم یه تعداد از این عکس ها دارین؟ این دو تا عکسی که گذاشتین به هم مربوط میشن؟

من با متلب اینجوری نمایششون دادم:

یه سوال، چجوری فشرده شون می کنین؟

سلام

ببخشید یه مدتی درگیر مسائل شخصی بودم فرصت نکردم پیام بگذارم.

منم تو متلب همین طور تونستم نمایش بدم عکس ها رو

در ضمن تونستم تبدیل به متن هم انجام بدم.

با دستور

;(dlmwrite('C:\Slice000.txt',X,'\t

حالا باید با الگوریتم marching cube مش های سطحی تشکیل بدم.

فعلا اینجا مشکل دارم :)

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...