رفتن به مطلب

هموگلوبين‌هاي انساني- تمساحي براي ماندگاري بيشتر انسان‌ها در زير آب

ارسال های توصیه شده

هموگلوبين‌هاي انساني- تمساحي

براي ماندگاري بيشتر انسان‌ها در زير آب

پژوهشگران دانشگاه «كمبريج» با تعويض 12 آمينواسيد هموگلوبين خون انسان با خون تمساح، موفق به توليد هموگلوبين جديدي شدند كه قادر به پيوستن با يون‌هاي بي‌كربنات است.

به گزارش سرويس «علمي» ايسنا، پژوهشگران انگليسي و ژاپني در دانشگاه «كمبريج» انگلستان پي بردند كه هموگلوبين خون تمساح ويژگي‌هايي دارد كه باعث گردش بيشتر اكسيژن در بدن آنان مي‌شود.

محققان اين دانشگاه مي‌گويند: تمساح‌ها مي‌توانند تا بيش از يك ساعت زير آب بمانند و از اين خاصيت براي غرق كردن شكار خود استفاده مي‌كنند.

وقتي كه يك تمساح وارد آب مي‌شود خونش پر از يون‌هاي بي‌كربنات مي‌شود و اين امر باعث مي‌شود تا اكسيژن موجود در هموگلوبين از آن جدا شده و وارد بافت‌هاي مختلف بدن شود.

اين پژوهشگران معتقدند در پستانداراني مانند Seal ( شيردريايي ) كه تا مدت طولاني زير آب مي‌مانند، اين پديده رخ نمي‌دهد و در آنها براي مصرف اكسيژن از ميوگلوبين عضلاني استفاده مي‌شود و غلظت ميوگلوبين در بدنشان بسيار بالاتر از بدن تمساح‌ها يعني حدود صد برابر است.

دكتـر كيــوشي ناگايـي وهمكــارانش در آزمايشگاه تـوانستنـد آن قسمت ازهمــوگلوبين تمساح كه با بي‌كربنات تركيب مي‌شود را شناسايي وجدا كنند.

آنها با استفاده از تركيبات هموگلوبين تمساحي وانساني در آزمايشگاه توانستند يك هموگلوبين انساني حاوي چندين آمينواسيدهاي تمساحي توليد كنند.

به گزارش ايسنا منطقه يزد، اين هموگلوبين جديد قادر به پيوستن با يون‌هاي بي كربنات مي باشد. نام اين هموگلوبين انساني - تمساحي را Hemoglobin scuba (هموگلوبين اسكوبا) گذاشتند.

پژوهشگران تاكيد دارند كه هدف آنها توليد يك نژاد جديد انسان‌هاي زيردريايي نيست، بلكه بررسي‌هاي آنها نشان داد كه با تعويض فقط 12 آمينوآسيد مي‌توان اين خاصيت را در هموگلوبين به وجود آورد واين بيانگر اين واقعيت است كه در طبيعت تغييرات اندك باعث كاربردهاي وسيعي مي‌شود كه در حيوانات مختلف به خوبي مي‌توان اين مساله را مشاهده كرد.

اين بررسي قدم اوليه براي توليدات فرآورده‌هاي جايگزيني خون در آينده مي‌باشد.

لینک به دیدگاه
ببین اونا کجان و فکر چی ما فکر چیم ؟؟فروختن نفتمون بشکه ای 70 دلار:sigh::icon_pf (34):

زياد فكر سختي هم نيست هاااااااا

سختي نداره !

ساده است !

فقط با يك "چرا " پيشرفت ها شروع ميشه !

هر دانشجوي ترم 3 به بالا رشته هاي زيست و شيمي (بلاخص بيوشيمي ) ! خيلي راحت ميتونه بپرسه چرا تمساح يك ساعت زير آبه ؟؟؟

حالا بررسي تركيب شدن اكسيژن با هموگلبين بايد بررسي بشه و ....... همه چيز مرتب پيش ميره

من حرص ميخورم چرا دانشجوهاي ما ، نه اساتيد ما هم چنين فكرهاي رو ندارن

البته توي دانشگاه ميشونم چنين سوالاتي اما غالبا با تمسخر روبه رو ميشه !

اگر يك شيخ هم بخواد جواب بده ، راحت ميگه : كار خداست !

انگار بقيه ميگن نه اين كار شيطانه !:ws28:

لینک به دیدگاه
خب بیا من اولین سوال رو میپرسم همیشه تو ذهنم بوده این خفاش ها که برعکس وای میستن خون نمیره تو مغزشون لخته شه بیوفتن بمیرن؟؟:w58:

واقعا اين سوال درخور تحقيق هست

اگر روش كار نشده باشه !

قطعا اينو ميرم از اساتيد زيست شناسي دانشگاهمون ميپرسم

لینک به دیدگاه
خب بیا من اولین سوال رو میپرسم همیشه تو ذهنم بوده این خفاش ها که برعکس وای میستن خون نمیره تو مغزشون لخته شه بیوفتن بمیرن؟؟:w58:

یحتمل یه دریچه ای داره که موقع برعکس شدن خون کمتری به سرش وارد میشه

حالا این چه دردی رو از بشر دوا میکنه دارم روش فکر میکنم:ws38:

لینک به دیدگاه
یحتمل یه دریچه ای داره که موقع برعکس شدن خون کمتری به سرش وارد میشه

حالا این چه دردی رو از بشر دوا میکنه دارم روش فکر میکنم:ws38:

خب همین دیگه جوانانی مث تو باعث میشن وضع ما این باشه:ws3: خیلی کارها :banel_smiley_4:مثالش خلبانهای جنگنده ها در مواقع اضطراری مجبورن برعکس پرواز کنن یا ورزشکارا مثل ژیمناستیک کارها یا کارگرهای پلها و ساختمون های بلند مرتبه، اصلا شاید علم پیشرفت کنه کفش هایی درست بشه که بشه رو سقف هم راه بریم بعد اون موقع بیای بم بگی خون میره تو مغزم خودم میزنم تو مغزت:vahidrk::ws3:

لینک به دیدگاه
خب همین دیگه جوانانی مث تو باعث میشن وضع ما این باشه:ws3: خیلی کارها :banel_smiley_4:مثالش خلبانهای جنگنده ها در مواقع اضطراری مجبورن برعکس پرواز کنن یا ورزشکارا مثل ژیمناستیک کارها یا کارگرهای پلها و ساختمون های بلند مرتبه، اصلا شاید علم پیشرفت کنه کفش هایی درست بشه که بشه رو سقف هم راه بریم بعد اون موقع بیای بم بگی خون میره تو مغزم خودم میزنم تو مغزت:vahidrk::ws3:

خواستم امتحانت کنم

وگرنه این سیستم در شیر های یکطرفه و پرسهای هیدرولیک کاربرد داره الان:whistles:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...