رفتن به مطلب

بهترین قابلیت‌های پنهان برنامه vlc


ارسال های توصیه شده

بهترین قابلیت‌های پنهان برنامه VLC

vlc.jpg

 

VLC را باید یکی از محبوب‌ترین پخش‌کننده‌های محتویات تصویری دانست. نکته‌ای که باید در کار با این برنامه مدنظر قرارگیرد گستره وسیعی از قابلیت‌هایی است که می‌توانید از این برنامه دریافت کنید. در این میان قابلیت‌های مخفی وجود دارند که شاید از آنها بی‌خبر باشید. در ادامه با فارنت همراه باشید تا شما را با چند نمونه از آن‌ها آشنا کنیم!

 

دانلود ویدئوهای یوتیوب با استفاده از VLC

روش‌های مختلفی برای دانلود ویدئوهای این شبکه قدرتمند وجود دارند اما در صورتی که برنامه VLC بر روی رایانه شما نصب شده است بدون هیچ دغدغه‌ای و مستقیما از روی دسکتاپ می‌توانید به دانلود ویدئوهای مورد علاقه خود بپردازید. بدین منظور روند زیر را دنبال کنید:ابتدا ویدئوی مورد علاقه خود را بر روی یوتیوب بیابید و آدرس آن را از نوار آدرس مرورگر خود کپی کنید. حالا در برنامه VLC به قسمت Media و پس از آن Open Network Stream بروید. لینک دریافت شده را در کادر پیش‌رو الصاق کرده و بر روی Play کلیک کنید.

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

حال در زیرقسمت Tools، بر روی Codec Information کلیک کنید. در پنجره‌ای که با عنوان Location مشخص شده کلیک راست کرده و گزینه Select All را انتخاب کنید و متن را به کلیپ رایانه برد خود کپی کنید. حالا به مرورگر اینترنتی خود رفته و لینک را در نوار آدرس الصاق کنید. این رویه، مستقیما فایل منبع را بر روی سرورهای یوتوب بازمی‌کند. حال در هنگام پخش ویدئو بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Save Video As را انتخاب کنید. با فشردن کلید ضبط صدا ( با رنگ قرمز) می‌توانید کلیپ‌های درحال پخش در VLC را از یوتوب ضبط کنید.این روش در مواردی که قصد دارید کلیپی خاص را از یک ویدئوی طولانی جداکنید، مثمرثمر است.

 

تصویربرداری از دسکتاپ با استفاده از VLC

نرم‌افزارهای تصویربرداری از دسکتاپ در گستره وسیعی از نظر کیفیت خروجی تقسیم‌بندی می‌شوند. برخی فوق‌العاده قوی و برخی بسیار ضعیف‌اند. VLC کارایی مابین این دو دسته دارد. این برنامه در مواردی که بخواهید مشکل ایجادشده بر روی رایانه خود را برای دیگران به نمایش بگذارید و یا مطلبی را به طور مختصر و مفید به دیگران آموزش دهید، کارایی بیش از آنچه باید دارد. برای استفاده از این قابلیت روند زیر را طی کنید:در زیر قسمت Media، بر روی Open Capture Devices کلیک کنید و از لیست مشاهده شده گزینه Desktop را انتخاب کنید. حال نرخ فریم را 15 فریم بر ثانیه قرار دهید. این مقدار برای ضبط فیلم از روی دسکتاپ شما کافی به نظر می‌رسد اما در صورتی که نیاز به تصویر برداری از شی‌ای با حرکت سریع‌تر دارید شاید بهتر باشد گزینه 30 فریم در ثانیه را انتخاب کنید.

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

حالا علامت پایین رونده در کنار گزینه Play را کلیک کرده و گزینه Convert را انتخاب کنید.در پروفایل‌ مشاهده شده، گزینه MP4 را برگزینید. در این مرحله می‌توانید آیکون ابزار را برای تغییر تنظیمات این پروفایل برگزینید. در این قسمت می‌توانید گزینه‌هایی مانند رزولوشن یا بیت‌ریت را تغییر دهید. انتخاب ما گزینه‌های پیش‌فرض موجود هستند. در پنجره مقصد نیز مکانی را برای ذخیره فایل نهایی انتخاب و نهایتا بر روی Start کلیک کنید.با طی کردن این روند، VLC از دسکتاپ رایانه شما به طور کامل فیلمبرداری خواهد کرد. کافی است اجازه دهید تا زمان دلخواه، این تصویربرداری ادامه یابد و نهایتا بر روی گزینه توقف کلیک کنید تا فرایند ضبط متوقف شود.

 

تبدیل فایل‌های ویدئویی با استفاده از VLC

VLC از یک مبدل ویدئویی داخلی خوب بهره می‌برد که در صورت نیاز به تبدیل فایل‌های ویدئویی به فرمت‌های دیگر، شما را از دانلود برنامه‌های مختلف بی‌نیاز خواهد ساخت. برای تبدیل فایل‌‌ها به فرمت‌های مختلف این روند را دنبال کنید:ابتدا در زیرقسمت Media، بر روی Convert/Save کلیک کنید. فایل یا فایل‌های مورد نظر را در قسمت File Selection اضافه کنید و بر روی گزینه Convert/Save کلیک کنید.

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

در تنظیمات، نوع فایلی را که می‌خواهید تبدیل شود در قسمت پروفایل مشخص کنید. نام و مخل ذخیره‌سازی فایل را مشخص و نهایتا بر روی گزینه Start کلیک کنید.فایل تبدیل شده در مقصد قرارخواهد گرفت. البته مدنظر داشته باشید VLC نمی‌تواند جایگزینی برای برنامه‌هایی مانند Handbrake با قابلیت‌های متنوع باشد اما برای مواقعی که هیچ مبدل ویدئویی دیگری بر روی رایانه خود ندارید، بهترین گزینه به شمار می‌آید.

 

ضبط تصاویر وب‌کم با استفاده از VLC

وب‌کم شما ممکن است به نرم‌افزار جانبی برای گرفتن عکس و یا ایجاد ویدئو تجهیز شده باشد و البته ممکن است هیچ نرم‌افزاری به همراه آن ارائه نشده باشد! در هر دو صورت، VLC می‌تواند مزایایی را در این گونه موارد برای شما به همراه داشته باشد.نه‌تنها می‌توانید از میان خیل فرمت‌های ارائه شده، یکی را برای ضبط تصاویر ویدئویی برگزینید بلکه می‌توانید تنظیمات را به نحو دلخواه خود تغییر دهید. این قابلیت‌ها برای ایجاد ویدئوهایی جهت آپلود بر روی یوتوب و یا ضبط پیام‌های ویدئویی جهت ارسال به دوستان و آشنایان، ایده‌آل به نظر می‌رسند. برای نیل به این هدف، این روند را دنبال کنید:در زیرقسمت Media، بر روی گزینه Open Capture Device کلیک کنید. در منوی پایین‌رونده Capture Mode، گزینه DirectShow را انتخاب کنید. نام وبکم خود را به عنوان Video Device Name برگزینید و میکروفون خود را نیز به عنوان Audio Device Name برگزینید.

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

حال بر روی گزینه Advanced Options کلیک کنید. اگر قصد دارید از نرم‌افزاری که به همراه دستگاه شما در جهت کنترل تنظیمات ورودی ارائه شده استفاده کنید، گزینه Device Properties را انتخاب کنید و در غیر این‌صورت گزینه‌ای را به عنوان مقدار فریم‌ریت ویدئوی ورودی برای Video Input Frame Rate برگزینید. عدد 30، مقدار مناسبی به نظر می‌رسد اما در صورتی که کیفیت خروجی برای شما مهم نیست، می‌توانید این مقدار را کاهش دهید و نهایتا بر روی Okay کلیک کنید.اکنون دو گزینه پیش‌روی شما قرار دارد. می‌توانید بر روی گزینه Play کلیک کنید تا از طریق VLC به پخش ویدئویی زنده مبادرت گردد و قسمت‌های مورد نظر را با فشردن کلید قرمز رنگ، ضبط کنید.گزینه دوم نیز انتخاب گزینه Convert/Save از لیست پایین‌رونده و انتخاب مقصد برای ذخیره فایل مورد نظر است. هر روش، مزایای خود را دارد. روش اول به شما این امکان را می‌دهد تا پیش‌مشاهده‌ای از ویدئوی خود داشته باشید و کلیپ‌هایی کوتاه تولید کنید اما بهره‌گیری از این روش به هدفون نیاز خواهد داشت و البته این احتمال وجود دارد که بر روی رایانه‌های قدیمی‌تر، کیفیتی مطلوب بدست نیاورید.استفاده از روش Convert/Save از بروز مشکلات فیدبک در صدا جلوگیری به عمل آورده اما نمی‌توانید از آنچه مشاهده می‌کنید و یا زمانی که عملیات ضبط کامل شود اطلاع حاصل نمایید. با فشردن گزینه Stop در پخش‌کننده، می توانید عملیات ضبط را متوقف کنید.

 

دنبال‌کردن پادکست‌ها با استفاده از VLC

شاید به ذهن شما هم خطور نکند که بتوانید از VLC به عنوان برنامه مدیریت پادکست استفاده کنید اما اگر روش استفاده صحیح از این برنامه را بدانید، کارایی خیره‌کننده‌ای به شما ارائه می‌دهد. بدین منظور به RSS Feed نیاز خواهید داشت. لینک RSS چیزی شبیه به :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

می‌باشد. پس از یافتن فید RSS پادکست مورد نظر، روند زیر را طی کنید:در نوارکناری VLC، به سمت پایین بروید تا گزینه Podcasts را مشاهده کنید. با نگه داشتن موشواره بر روی Podcasts، بر روی علامت به‌علاوه در سمت راست کلیک کنید. اکنون آدرس RSS مورد نظر خود را در این قسمت اضافه کنید و نهایتا بر روی OK کلیک کنید.

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

اکنون پادکست مورد علاقه شما در نوارکناری پادکست‌ها به نمایش درخواهد آمد. کافی است بر روی نام یک نمایش کلیک کنید و قسمت‌های در دسترس آن را مشاهده کنید. با دوبار کلیک نیز می‌توانید به پخش آن‌ها مبادرت ورزید.

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...