رفتن به مطلب

لوازم آرایش دو تاریخ انقضا دارند


ارسال های توصیه شده

200379.jpg

تاریخ مصرفی که کارخانه‌های تولیدکننده انواع لوازم آرایش روی محصولات خود درج می‌کنند، براساس اصولی علمی تعیین می‌شود.

 

متاسفانه، برخی افراد هنگام خرید انواع لوازم آرایشی و بهداشتی، به همه چیز آن توجه می‌کنند، جز تاریخ مصرف. آنها نمی‌دانند که نادیده گرفتن تاریخ مصرف لوازم آرایش و استفاده از محصولات تاریخ‌گذشته، چه عوارض و مشکلاتی خواهد داشت.

 

برای آشنایی بیشتر با نحوه نگهداری و مدت زمان ماندگاری انواع لوازم آرایش، ابتدا لازم است بدانید که محصولات استاندارد داخلی یا محصولات خارجی که دارای مجوزهای لازم از وزارت بهداشت هستند، دو نوع تاریخ مصرف دارند؛ تاریخ اول، همان تاریخی است که مدت زمان انقضای محصول را نشان می‌دهد. مثلا اگر روی یک محصول آرایشی تاریخ 2015 یا 1395 درج می‌شود، تاریخ مصرف دوم، به شكل یک قوطی کرم با در باز، پشت محصولات آرایشی و بهداشتی درج و کنار این قوطی عددهایی مانند 3، 9، 12 یا هر عدد دیگری نوشته می‌شود. معنای این اعداد، آن است که در صورت باز کردن در محصول آرایشی، می‌توانید 3، 9 یا 12 ماه آن را مصرف کنید. یعنی حتی اگر تاریخ انقضای محصول نگذشته باشد هم باید به این تاریخ انقضای دوم توجه كنید تا دچار عوارض استفاده از محصول تاریخ‌گذشته نشوید.

 

تاریخ مصرف نشانه چیست؟

تاریخ مصرفی که کارخانه‌های تولیدکننده انواع لوازم آرایش روی محصولات خود درج می‌کنند، براساس اصولی علمی تعیین می‌شود. محصولات آرایشی، حاوی مواد محافظت‌کننده‌ای هستند که از رشد میکروب و قارچ در مدت زمان معینی، پیشگیری می‌کنند. زمانی که تاریخ مصرف لوازم آرایش خشک یا مرطوب بگذرد، اثر این مواد محافظ هم از بین می‌رود. در این صورت، خطر رشد آلودگی‌های قارچی و میکروبی در لوازم آرایش‌ ایجاد می‌شود بنابراین‌ کاملا روشن است که استفاده از این محصولات فاسد، عوارضی برای مصرف‌کننده خواهد داشت.

 

درج تاریخ مصرف روی محصولات زیبایی و درمانی مانند انواع کرم‌ها، نشان‌دهنده مدت زمان اثربخشی این مواد است؛ یعنی اگر یک کرم ضد لک که 6 ماه تاریخ مصرف دارد به‌مدت 1 یا 2 سال استفاده کنید، باید مطمئن باشید بعد از 6 ماه اول، دیگر خاصیت درمانی و زیبایی نخواهدداشت و حتی می‌تواند سلامت‌تان را هم به خطر بیندازد حتی گاهی محصولات آرایشی، بهداشتی و درمانی، پس از گذشتن تاریخ مصرفشان به یک ماده مضر برای پوست تبدیل می‌شوند. ایجاد تغییرات شیمیایی در طول زمان در این محصولات و قرار گرفتن آنها در محیط‌های گرم و مرطوب، می‌تواند آنها را برای پوست ما بسیار مضر و خطرناک کند.

 

به دمای نگهداری از لوازم آرایش توجه کنید

دما و شرایط محیطی نگهداری از محصولات آرایشی هم بسیار مهم است. معمولا دمای مناسب برای نگهداری از تمام محصولات داخلی و خارجی استاندارد که دارای تاییدیه‌های لازم از وزارت بهداشت هستند، در کاتالوگ یا روی جعبه آنها درج شده‌است. برخی از محصولات را باید در یخچال نگهداری كرد و برخی دیگر را می‌توان در دمای زیر 24 درجه سانتی‌گراد هم نگه داشت.

نکته مشترکی که درباره نگهداری مناسب از انواع لوازم آرایش برای پیشگیری از فساد زودرس آنها وجود دارد، این است که در محلی خشک و خنک و دور از تابش مستقیم نور آفتاب قرار بگیرند. برخی محصولات آرایشی هم باید در جای تاریک نگهداری شوند که این مساله روی برچسب محصول عنوان می‌شود.

 

تغییر رنگ و بو را هم جدی بگیرید

برخی محصولات آرایشی با اینکه هنوز تاریخ مصرف دارند، تغییر رنگ و بو می‌دهند یا اجزای آنها از هم جدا می‌شود. این تغییر ظاهر، رنگ یا بو قبل از اتمام تاریخ مصرف،‌ می‌تواند نشان‌دهنده نحوه یا مکان نامناسب نگهداری از محصول آرایشی و قرارگرفتن احتمالی آن در هوای گرم یا در معرض تابش نور مستقیم آفتاب باشد. در هر صورت، محصولاتی که دچار چنین تغییراتی می‌شوند، فاسد شده‌اند و ادامه مصرف آنها به‌دلیل عوارضی که ایجاد خواهندکرد، به‌هیچ توصیه نمی‌شود.

 

داخل ریمل آب و چای نریزید!

برخی خانم‌ها بعد از خشک شدن ریمل یا خط چشم‌های مایع، چند قطره آب جوش یا حتی چای داخل قوطی آنها می‌ریزند در حالی كه آب یا چای، به‌هیچ‌وجه استریل نیست و مقدار میکروب‌های موجود در آنها هم بررسی نشده است بنابراین همین چند قطره آب و چای می‌تواند باعث ایجاد آلودگی قارچی داخل ریمل و خط چشم شود و عوارضی مانند التهاب لبه‌های پلک، سوزش، خارش و مشکلات چشمی به‌وجود بیاورد. ریمل و خط چشم را که محصولاتی مایع هستند و خطر رشد قارچ‌ها در فضای مرطوب و تاریک آنها وجود دارد، باید در صورت اتمام تاریخ مصرف حتما دور انداخت و از افزودن مواد اضافی به آنها خودداری کرد.

 

دکتر پژمان مباشر/متخصص پوست و لیزر و عضو مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادین دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

منبع : salamatiran.com

لینک به دیدگاه

نگهدارنده های موجود در مواد آرایشی با گذشت زمان از بین می روند و موجب رشد میکروب در آنها و فسادشان می شوند. پس موقع استفاده از مواد آرایشی، حتما به تاریخ انقضای آنها توجه کنید.

 

مواد آرایشی فاسد

 

کارشناسان تاریخ انقضای مواد آرایشی را به شرح زیر اعلام کرده اند:

 

- کرم ها و یا پودرهایی که برای بهتر نشستن آرایش می زنید: یک سال

 

- سایه چشم، رژ گونه و پنکیک: دو سال

 

- رژ لب : یک سال

 

- ریمل: 3 تا 4 ماه

 

اگر دچار عفونت چشم شدید، فورا لوازم آرایش چشم‌تان را دور بیندازید.

 

دارویی برای روشن کردن پوست

 

هیدروکینون یک روشن کننده پوست است که هم بدون نسخه و هم با نسخه به فروش می رسد. متخصصان پوست این دارو را برای کاهش لکه های پوستی مثل لکه های پیری یا ملاسما (لک های حاملگی) توصیه می کنند. مصرف بیش از اندازه هیدروکینون می تواند موجب تغییر رنگ پوست شود.

 

لیزر برای روشن کردن پوست

 

این نوع لیزر، لایه بالایی پوست را بر می دارد. با این روش، لکه های پیری کم می شوند و رنگ پوست نیز کم رنگ‌تر می شود. اما این روش مشکلاتی را دارد، از جمله: گران بودن، درد داشتن و خطر ایجاد زخم و یا بی رنگ شدن پوست. برای محافظت پوست در برابر خطرات اشعه ماواری بنفش، کرم های ضدآفتابی را که دارای SPF بیشتر از 30 می باشند، بخرید تا خطر ابتلا به سرطان و پیری زودرس پوست کاهش یابد

 

نرم کردن

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

فتالات یک نوع ماده شیمیایی می باشد که محصولات را نرم می کند. فتالات در اسباب بازی ها، بسته بندی غذاها و برخی محصولات آرایشی-بهداشتی مثل لاک ناخن، شامپو و صابون یافت می شود. فتالات همچنین در کف پوش ها، پرده های حمام و اسپری خوشبوکننده هوا و ... وجود دارد. قرار گرفتن در معرض فتالات در طی بارداری، منجر به رشد غیرطبیعی نوزاد از جمله کاهش مقدار هورمون و آلت تناسلی کوچک می گردد. اما FDA (اداره غذا و دارو) می گوید که هنوز شواهد کافی مبنی بر خطرناک بودن فتالات ها در دست نیست.

محصولات بدون فتالات

 

اگر نگران خطرات ناشی از فتالات هستید، می توانید محصولات آرایشی بدون فتالات را بخرید. اگر محصولی دارای فتالات باشد، نام های دی بوتیل فتالات، دی متیل فتالات، دی اتیل فتالات، استر بوتیل یا پلاستی سیزر را در مواد تشکیل دهنده خود دارد.

 

نگهدارنده محصولات آرایشی: پارابن (Paraben)

 

پارابن یکی از رایج ترین نگهدارنده ها در محصولات آرایشی از قبیل: مرطوب کننده ها و مراقبت کننده های از مو می باشد. در یک مطالعه، پارابن را در تومورهای سینه دیدند، اما این بررسی نشان نداد که پارابن موجب سرطان می شود. دیگر تحقیقات نشان می دهد که پارابن موجب سرطان نمی شود.

 

 

محصولات آرایشی بدون پارابن

 

شما می توانید از موادآرایشی بدون پارابن استفاده کنید. محصولات آرایشی بدون نگهدارنده، زود فاسد می شوند. اما پرابن تنها ماده نگهدارنده لوازم آرایشی نیست. برخی از محصولات آرایشی دارای مواد نگهدارنده دیگری هستند: مثل، ویتامین C (اسید اسکوربیک) و یا ویتامین E (استات توکوفریل).

 

آیا مواد آرایشی حاوی عناصر معدنی بهترند؟

 

این نوع مواد آرایشی، کمتر پوست را تحریک می کنند و میزان نگهدارنده آنها نیز کمتر می باشد. اما می توانند موجب آلرژی شوند، پس افراد دارای پوست حساس باید محصولات آرایشی را انتخاب کنند که دارای حداقل مواد تشکیل دهنده باشند. عناصر معدنی در ضد آفتاب ها نیز وجود دارند، از قبیل: دی اکسید تیتانیوم و یا اکسید روی. اما بهتر است ابتدا کرم ضدآفتاب را بزنید و روی آن مواد آرایشی بزنید.

 

ایمنی کرم های ضدآفتاب

 

مواد تشکیل دهنده ضد آفتاب ها برای چندین دهه مورد استفاده قرار گرفته اند و بی خطر می باشند. در کرم های ضدآفتاب تنها خطر عبارت از بسیار ضعیف بودن این کرم ها. برای محافظت پوست در برابر خطرات اشعه ماواری بنفش، کرم های ضدآفتابی را که دارای SPF بیشتر از 30 می باشند، بخرید تا خطر ابتلا به سرطان و پیری زودرس پوست کاهش یابد. منبع:تبیان

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...