رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

یکی از تفاوت‌های اصلی فتوشاپ و لایت‌روم، شیوه مدیریت رنگ (colour management) در آنها است. در فتوشاپ، (غیر از حالت استفاده از Camera Raw) با مراجعه به منوی Colour Settings می‌توان کالراسپیس (colour space) مورد نظری که قصد کار در آن را دارید انتخاب کنید

 

 

در لایت روم چگونه است؟

 

در لایت روم این مسئله کاملاً متفاوت اتفاق می‌افتد.وقتی به ویرایش یک عکس با فرمت RAW می‌پردازید، لایت‌روم در تمام اوقات از کالر اسپیس ProPhotoRGB استفاده کرده و شما نمی‌توانید آن را تغییر دهید. این شیوه مزایایی دارد که عبارتند از: . در مرحله ویرایش عکس، اطلاعات رنگی کمتری از عکس کاسته می‌شود. ProPhotoRGB بزرگ‌ترین کالر اسپیس بوده و رنگ‌های بیشتری را پوشش می‌دهد، بنابراین بهترین گزینه برای کار است. . در صورتی که نیاز به کالر اسپیس‌های دیگر دارید، می‌توانید از عکس مورد نظرتان چند خروجی با کالر اسپیس‌های موردنظر بگیرید. درحالی که برعکس این، در عمل امکانپذیر نیست. زیرا اطلاعات رنگ از بین رفته‌اند. . در صورتی که دستگاه خروجی شما (نمایشگر، چاپگر و …) کالر اسپیس ProPhotoRGB را پشتیبانی می‌کنند، عکس شما آماده ارائه به آنهاست. . مدیریت رنگ در این شیوه بسیار ساده است. تا زمانی که قصد گرفتن خروجی از عکستان را دارید، هیچ نیازی به فکر کردن به مسئله مدیریت رنگ ندارید، و هنگام گرفتن خروجی از عکس کالر اسپیس خود را انتخاب می‌کنید.

 

 

لایت روم چگونه رنگ را مدیریت می‌کند؟

 

وقتی یک فایل RAW را پردازش می‌کنید، لایت روم ( و Camera Raw در فتوشاپ)، بصورت پیش‌فرض از کالر اسپیس ProPhoto RGB استفاده می‌کند. این کالر اسپیس از بزرگ‌ترین پهنه رنگی ممکن، که سنسور‌های دیجیتال قادر به ثبت آن هستند بهره برده و در نتیجه دامنه بیشتری از رنگ‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

 

وارد کردن یک عکس به لایت روم

 

وقتی عکسی را در لایت روم باز می‌کنید، این نرم‌افزار ۳ گزینه برای کالراسپیس در مقابل شما قرار می‌دهد.

 

ProPhotoRGB : این کالراسپیس، بزرگ‌ترین بوده و همانطور که گفته شد، دامنه وسیع‌تری از رنگ را در اختیارتان قرار می‌دهد. این کالر اسپیس تقریباً تمامی رنگ‌هایی که سنسور‌های دیجیتال قادر به ثبت آن هستند را در خود دارد.

 

Adobe RGB 1998 : این کالر اسپیس کوچک‌تر از ProPhotoRGB بوده و در عین حال از کالراسپیس بعدی، یعنی sRGB بزرگ‌تر است. این کالر اسپیس تمامی رنگ‌های پهنه CMYK را دربرگرفته و برای چاپ کتب و نشریات مناسب است.

 

sRGB : کوچک‌ترین کالر اسپیس در این گزینه‌ها sRGB است. این کالراسپیس پهنه رنگی‌ای که اکثر نمایشگرها قادر به نمایش آن هستند را داراست.

 

 

مقایسه کالراسپیس‌ها

 

این نمودارها، پهنه رنگی‌ای که نمایشگر من قابلیت نمایش آن را داشته را در مقایسه با کالراسپیس sRGB و Adobe RGB نشان می‌دهد.

 

lightroom-colour-space-03.jpg

 

مثلث سبز نشان دهنده کالر اسپیس sRGB بوده و مثلث قرمز پهنه رنگی قابل نمایش نمایشگر من را نشان می‌دهد. تقریباً با یکدیگر همپوشانی کامل دارند.

 

lightroom-colour-space-04.jpg

 

مثلث ارغوانی نشان دهنده کالراسپیس Adobe RGB 1998 بوده، و مثلث قرمز پهنه رنگی قابل نمایش نمایشگر من را نشان می‌دهد. نمایشگر من قادر به نمایش تمامی رنگ‌های این کالراسپیس نیست.

 

نمودار پایین، به مقایسه هر ۳ کالراسپیس با یکدیگر پرداخته است. همانطور که مشاهده می‌کنید، کالراسپیس ProPhoto RGB، وسیع‌ترین پهنه رنگی ممکن را دارد.

 

lightroom-colour-space-01.jpg

 

 

این نکات را بخاطر داشته باشید!

 

حالا با شناخت کالراسپیس‌ها و فهم تفاوت آنها، لازم است بدانید که از هرکدام از آنها در چه مواقعی باید استفاده کنید.

 

sRGB : زمانی از این کالراسپیس برای گرفتن خروجی استفاده کنید که قصد نمایش عکس در اینترنت را دارید، و یا قصد چاپ در چاپ‌گرهای معمولی جوهرافشان را دارید. در لایت‌روم، هنگام گرفتن خروجی برای وب، کالراسپیس بصورت پیش‌فرض بر روی sRGB قرار دارد.

 

Adobe RGB 1998 : فقط در صورت نیاز از این کالر اسپیس استفاده کنید، و اگر نمی‌دانید از سفارش دهنده بپرسید. اگر برای یک نشریه یا کتاب انجام می‌دهید، کافیست از آنها بپرسید که از چه کالراسپیسی برای چاپ استفاده می‌کنند. اغلب نشریات و کتب با این کالر اسپیس به چاپ می‌روند. البته اگر پرینتر جوهرافشانی دارید که این کالراسپیس راپشتیبانی می‌کند نیز می‌توانید از آن برای کارهای خود استفاده کنید. ضمن اینکه اگر لابراتواری که عکس‌های خود را برای چاپ به آن می‌دهید از این کالراسپیس پشتیبانی کند، بازهم فرصت استفاده از این کالر اسپیس را دارید.

 

ProPhoto RGB : از این کالر اسپیس در مواقعی استفاده کنید که قرار است فایل خروجی را با نرم‌افزار دیگری مانند فتوشاپ ویرایش کنید.دراینصورت فایل خروجی باید ۱۶ بیت و با فرمت TIFF یا PSD باشد. درنظر داشته باشید که عکس‌های ۸ بیت، با توجه به عمق بیت محدودشان توانایی پوشش تمام رنگهای این کالراسپیس را ندارند.

 

نکته : اگر عکسی با فرمت‌های TIFF یا JPEG را به لایت‌روم وارد کنید، براساس اطلاعات کالراسپیس که بر روی عکس ضمیمه است، لایت روم کالر اسپیس عکس را تشخیص می‌دهد. درصورتی که این اطلاعات از روی فایل عکس حذف شده باشد،لایت‌روم کالراسپیس را بصورت پیش‌فرض sRGB درنظر می‌گیرد. البته در خروجی فایل می‌توانید آن را تغییر دهید.

 

 

کالر اسپیس و فشرده‌سازی

 

دلیل اینکه لایت‌روم از کالراسپیس ProPhoto RGB استفاده می‌کند این است که هیچ فشرده‌سازی‌ای در رنگ‌های ثبت شده بر روی سنسور دوربین انجام نگیرد. هنگام خروجی گرفتن، لایت‌روم بر اساس کالراسپیس انتخابی شما اقدام به فشرده کردن عکس می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که با این شیوه می‌توانید بهترین نتیجه را در خروجی کار خود داشته باشید. وقتی درحال ویرایش عکس در لایت‌روم هستید و کالراسپیس عکس شما ProPhoto RGB است، نمایشگر شما توانایی پشتیبانی از تمام رنگ‌های این کالراسپیس را نداشته و نمی‌تواند برخی از رنگ‌ها را نمایش دهد. به همین دلیل، رایانه شما بصورت خودکار و در لحظه کالراسپیس تصاویر را برای نمایش در نمایشگر به کالراسپیس نمایشگر تبدیل می‌کند.

 

نکته : همه نمایشگرها بدون درنظر گرفتن اینکه کالیبره شده‌اند یا نه، یک پروفایل رنگ (colour profile) مخصوص به خود دارند. اما فقط درصورتی تمامی رنگ‌های قابل پشتیبانی خود را به درستی نمایش می‌دهند که کالیبره شده باشند.

 

 

خروجی گرفتن از عکس در لایت‌روم

 

پس از انتخاب عکس یا عکس‌های خود، از تب File قسمت Export را انتخاب کنید. در پنجره Export و در بخش File Settings می‌توانید کالراسپیس موردنظر خود را انتخاب کنید. اگر کالراسپیس ProPhoto RGB را انتخاب کردید، عمق بیت (Bit Depth) را روی 16 bits/component بگذارید.

 

lightroom-colour-space-05.jpg

 

انتقال عکس‌ها به فتوشاپ

 

برای اینکه از محیط لایت‌روم عکسی را در فتوشاپ باز کنید، روی آن راست کلیک کرده و از قسمت Edit In، Edit In Adobe Photoshop را انتخاب کنید. فتوشاپ عکس شما را بازکرده و کالراسپیس را، کالراسپیس انتخابی شما در لایت روم درنظر می‌گیرد. برای تغییر پیش‌فرض کالراسپیس، از تب preferences وارد External Editing شده و کالراسپیس را بر روی ProPhoto RGB قراردهید. قطعاً این کالراسپیس برای کار ایدئال است، اما درصورت نیاز می‌توانید همینجا کالراسپیس‌های دیگر را هم انتخاب کنید.

 

lightroom-colour-space-06.jpg

 

 

بازکردن عکس‌ در پلاگین‌ها

 

برای ویرایش عکس در پلاگین‌ها و وارد کردن آنها از طریق لایت‌روم، کافیست با کلیک راست بر روی عکس و از قسمت Edit In، پلاگین موردنظر خود را انتخاب کنید. اگر فایل شما RAW باشد، در پنجره Edit Photo، با انتخاب گزینه Edit a Copy with Lightroom Adjustments، قادر خواهید بود که کالراسپیس مورد نیاز خود را برای این فایل انتخاب کنید. همچنان بهترین پیشنهاد ProPhoto RGB است.

 

lightroom-colour-space-07.jpg

 

اگر فایل شما JPEG یا TIFF باشد، لایت روم در پنجره Edit Photo، گزینه‌های Edit a Copy و Edit Original را در اختیارتان قرار می‌دهد. با انتخاب هریک از این حالت‌ها، امکان انتخاب کالراسپیس از شما سلب می‌شود و مبنای کالراسپیس عکس، براساس کالراسپیس اصلی ضمیمه شده بر عکس است.

 

lightroom-colour-space-08.jpg

 

در صورتی که گزینه Edit a Copy with Lightroom Adjustments را انتخاب کنید، لایت روم کالراسپیس عکس شما را به چیزی که می‌خواهید تغییر داده و سپس در پلاگین موردنظر عکس را با کالراسپیس جدید باز می‌کند.

 

 

حرف آخر

 

اگر احساس می‌کنید که بحث پیچیده‌ای بود، پس بهتر است بدانید که مقوله مدیریت رنگ در لایت‌روم بسیار ساده‌تر از نرم‌افزارهای دیگر قابل اجرا است. در نظر داشته باشید که لازمه استفاده کامل از این بحث، داشتن یک نمایشگر کالیبره شده‌است.

 

 

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...