رفتن به مطلب

10 واقعیت درباره اولین فرود انسان بر روی کره ماه که شما از آنها خبر ندارید!


Imaaan

ارسال های توصیه شده

از زمانی که انسانها به آسمان می‌نگریستند همه و همه در آرزوی شناخت جهان بالای سر خود بودند تا اینکه در سال 1969 میلادی برای جهانیان این آرزو محقق شد، و اولین انسان پا بر روی سطح کره ماه نهاد.

 

 

پروژه آپولو بدون شک برای بار دیگر اشتهای انسان را برای شناخت و تسخیر جهان به نمایش گذاشت، زمانی که در 16 جولای سال 1969 میلادی ادوین آلدرین و نیل آرمسترانگ و میشل کولینز زمین را به مقصد ماه در فضاپیمای آپولو 11 ترک کردند خیلی ها نفس های خود را در سینه حبس کردند تا اینکه در روز 20 جولای همان سال اولین بشر پای بر سطح ماه نهاد، بعد از آن یک سلسله عملیات انجام شد که در مجموع چیزی در حدود 24 نفر توانستند در مدار ماه قرار بگیرند و چیزی در حدود نصف این رقم توانستند پا بر روی سطح ماه بگذارند.

 

45-Years-Ago-We-Landed-Men-on-the-Moon-1.jpg

تیم تحقیقاتی فضانوردان فضاپیمای آپولو۱۱ . از چپ به راست نیل آرمسترانگ (سرپرست)، مایکل کولینز و ادوین آلدرین. (عکس از آرشیو ناسا)

 

شاید بشود تسخیر ماه را مدیون مسابقه فضایی بین شوروی و آمریکا دانست و یا شاید آن سخنرانی معروف کندی ریس جمهور آمریکا ( در سال 1961 میلادی ) در باره لزوم تسخیر ماه تا پایان دهه جاری، یا شاید سرمایه گذاری 25 میلیارد دلاری آمریکا در آن زمینه، بهر حال چیزی که واضح و شفاف است این که دیگر ماه برای بشر دست نایافتنی نبود. اما شاید برای خیلی ها پروژه آپولو که به تسخیر ماه انجامید ناشناخته باشد لذا از این جهت ما در اینجا به 10 مورد از واقعیات جالب آپولو اشاره می کنیم تا هر چه بیشتر بتوانیم تاریخ را برای شما بگشاییم.

 

1- سخنرانی یک مرد!

 

سخنرانی مشهور آرمسترانگ اشتباهی انتقال داده شده بود زیرا در آن سخنرانی او گفته بود که این یک قدم کوچک برای یک مرد است در حالی که بایستی گفته می‌شد این یک قدم کوچک برای بشریت است، البته بعدها او به اشتباه خود اقرار کرد.

 

 

2- آمادگی برای بدترین اتفاقات!

 

آقای نیکسون رئیس‌جمهور وقت آمریکا خود را برای بدترین اتفاق آماده کرده بود و مسئول نوشتن سخنرانی‌های رئیس جمهور بعدها گفته بود که ما برای بدترین اتفاقات خود را آماده کرده بودیم و حتی متن سخنرانی در راستای قهرمانی‌های فضانوردان خود که آنها را از دست داده‌ایم را نیز آماده کرده بودیم.

 

45-Years-Ago-We-Landed-Men-on-the-Moon-19.jpg

ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده در حال خوش‌آمد گویی به فضانوردان است. آنها در محل قرنطینه‌ای که برای آنها تعبیه شده است قرار دارند.(عکس از آرشیو ناسا)

 

 

3- چیزهایی که جا ماند!

 

پرچم آمریکا تنها چیزی نبود که فضانوردان پس از بازگشت به زمین بر روی سطح ماه جا گذاشته بودند. بلکه آنها بسیاری از وسایل غیر ضروری و حدودا 100 وسیله را در کره ماه جا گذاشتند. مثلا چکمه مخصوص ماه‌نوردی و یا چندین دوربین و غیره و دلیل کار خود را نیز فضانوردان این گونه اعلان کردند که آنها جا برای نمونه‌های جمعآوری شده فراهم کرده اند و دیگر نیازی به آن وسایل نبود!

 

45-Years-Ago-We-Landed-Men-on-the-Moon-11.jpg

 

آلدرین پرچم ایالات متحده را بر روی سطح ماه نصب کرده است. این عکس را نیز آرمسترانگ با همان هسلبلاد ثبت کرده است.(عکس از آرشیو ناسا)

 

 

4- امضای عکس برای تامین بیمه عمر فضانوردان!

 

فضانوردان فضاپیمای آپولو 11 توانایی خرید بیمه عمر را برای خود نداشتند زیرا در آن زمان شرکت‌های بیمه فضانوردان را به جهت خطر خیلی بالا بیمه نمی‌کرد لذا آنها تا می‌توانستند از خود عکس گرفتند و پای آن را امضا کردند تا در صورت بوجود آمدن یک فاجعه آن عکس‌های اصل امضا شده یک منبع خوب درآمد برای خانواده های آنها به حساب

آید.

 

45-Years-Ago-We-Landed-Men-on-the-Moon-20.jpg

مراسم استقبال مردمی از فضانوردان در نیویورک (عکس از Ap)

 

 

5- عقاب زیتون به چنگال!

 

نشان فضاپیمای آپولو 11 در آن زمان توسط گروهی که طراحی شده بود بدین گونه بود که عقابی در حالی که شاخه‌ای زیتون را در منقار خود دارد بر روی سطح ماه فرود می‌آید، ولی بعدها بنا به دلایلی این عقاب به‌صورتی طراحی شد که آن شاخه زیتون را درون چنگال‌های خود نگه می‌دارد.

 

45-Years-Ago-We-Landed-Men-on-the-Moon-13.jpg

آلدرین درحال نصب تجهیزات و آزمایشهای مربوطه بر روی ماه است.(عکس از آرشیو ناسا)

 

 

6- وقتی بازگشت غیرممکن شد!

 

زمانی که فضانوردان سوار بر فضاپیمای خود شده و خواستند به زمین بازگردند متوجه اشکالی در سیستم احتراق فضاپیما شدند و از این رو بازگشت آنها به زمین عملا غیرممکن شده و حتی آنها مشکل را به زمین مخابره کردند و پس از گذشت چند وقت خود فضانوردان تصمیم گرفتند وارد عمل شوند و توانستند مشکل را به دست خودشان حل کنند و سفر خود به زمین را آغاز کنند.

 

45-Years-Ago-We-Landed-Men-on-the-Moon-12.jpg

آلدرین درحال بازکردن و نصب تجهیزات تحقیقاتی است.(عکس از آرشیو ناسا)

 

 

7- مشکل آب آشامیدنی

 

فضانوردان در طول سفر مشکل شدید تغذیه پیدا کرده بودند زیرا تامین آب آشامیدنی در آن شرایط به گونه‌ای به مشکل برخورده بود و آنها بیش از حد عناصر نامرغوب را مصرف می‌کردند و از این جهت با مشکل شدید تغذیه مواجه شده بودند.

 

 

8- تصاویر غیرواضح!

 

ردپاهای اصلی مربوط به دوربین‌های خود فضاپیما از بین رفته است و تصاویر آن دوربین‌ها بسیار واضح‌تر از آن چیزی است که هم اکنون در اختیار عموم قرار گرفته است.

 

45-Years-Ago-We-Landed-Men-on-the-Moon-9.jpg

آلدرین از اولین گام انسان بر روی ماه عکس گرفته است. (عکس از آرشیو ناسا)

 

 

9- چرا تو اول پیاده شدی؟

 

نیل آرمسترانگ به این دلیل قبل از آلدرین از فضاپیما پیاده شد و لقب اولین بشر بر روی ماه را گرفت چون اولا هم درجش از آلدرین بیشتر بود و بگونه‌ای فرمانده او محسوب می‌شد و ثانیا طراحی آپولو بگونه‌ای بود که آرمسترانگ اول بایستی پیاده می‌شد تا بعد از آن آلدرین بتواند پیاده شود!

 

 

10- بوی خاکستر!

 

فضانوردان پس از سوارشدن بر فضاپیما و در آوردن کلاه‌های خود متوجه شدند که نمونه هایی که با خود آورده‌اند بوی عجیبی می‌دهد و آنها این بو را شبیه بوی خاکستر باقی مانده از آتش که حالا مرطوب شده تشبیه کرده بودند.

 

45-Years-Ago-We-Landed-Men-on-the-Moon-18.jpg

آپولو ۱۱ با موفقیت در تاریخ ۲۴ جولای ۱۹۶۹ در اقیانوس آرام فرود آمد.( عکس از Ap)

 

 

10+1- الکی میگه!

 

عده بسیاری در دنیا وجود دارند که معتقدند این سفر به وقوع نپیوسته و دولت آمریکا برای باقی ماندن در عرصه رقابت فضایی با روسیه مجبور به جعل این داستان شده است البته آنها دلایل خود را هم می آورند و معتقدند که این سفر یکی از بزرگترین دروغ های تاریخ است.

 

 

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...