رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

معمولاً درس الكترومغناطيس در نظر دانشجويان رشته هاي مهندسي برق و فيزيك سخت ترين درس تلقي ميشه (كه در واقع هيچ هم اينطور نيست :whistle:) و من معتقدم كه اين سوءتعبير با تمرين و به كارگيري يك سري نكات در رابطه با اين درس به سرعت مرتفع ميشه و الكترومغناطيس رو به يكي از شيرين ترين دروس دوره ي تحصيل تبديل مي كنه !

هدف از ايجاد اين تاپيك، رفع اشكالات و حل مسائل در اين زمينه است. پس اگر سوال و يا ابهامي در رابطه با درس الكترومغناطيس داريد مي تونيد اون رو در اينجا مطرح كنيد و ما هريك در حد توان سعي در پاسخ دهي به شما را خواهيم داشت.

متن توافقنامه شركت در تاپيك :

اينجانب ((نام و نام خانوادگي شما)) به 4 معاله ي اول ماكسول سوگند ياد نموده، كه در تمام سوالاتِ خود، دركِ درست از آناليز برداري و شناخت صحيح از 3 دستگاه مختصات متعامد راستگرد داشته و اگر ندارم براي رفع آن به جد كوشا بوده و در اين راه تا پاي جان از هيچ كوششي دريغ نخواهم كرد!

اينجانب ((دوباره نام و نام خانوادگي شما)) به ميدان در حلقه هاي دور زحل سوگند ياد مي نمايم كه آگاه و هوشيارم نويسنده هيچ گونه تعهدي در قبال پاسخ هاي داده شده به مسائل من را ندارد و اگر پاسخ هايش غلط باشد خيلي بدجنس است!!

سوگند كه در تمام دوران عمر خود درسي مفرح تر، شيرين تر و روح پرور تر از مغناطيس نديده و نخوانده ام. پس پاك ترين درودها و صميمانه ترين سلام ها بر آقايان كولمب، گاوس، فاراداي، هرتز، استوكس، پوآسن، لاپلاس، ماكسول، بيو، ساوار و ساير فاميل هاي وابسته باد!

در صورت توافق ادامه دهيد....

موافقم :w16:

اميدوارم در كنار هم از اين درس مفرح لذت ببريم :ws3:

لینک به دیدگاه
معمولاً درس الكترومغناطيس در نظر دانشجويان رشته هاي مهندسي برق و فيزيك سخت ترين درس تلقي ميشه (كه در واقع هيچ هم اينطور نيست :whistle:) و من معتقدم كه اين سوءتعبير با تمرين و به كارگيري يك سري نكات در رابطه با اين درس به سرعت مرتفع ميشه و الكترومغناطيس رو به يكي از شيرين ترين دروس دوره ي تحصيل تبديل مي كنه !

هدف از ايجاد اين تاپيك، رفع اشكالات و حل مسائل در اين زمينه است. پس اگر سوال و يا ابهامي در رابطه با درس الكترومغناطيس داريد مي تونيد اون رو در اينجا مطرح كنيد و ما هريك در حد توان سعي در پاسخ دهي به شما را خواهيم داشت.

متن توافقنامه شركت در تاپيك :

اينجانب ((نام و نام خانوادگي شما)) به 4 معاله ي اول ماكسول سوگند ياد نموده، كه در تمام سوالاتِ خود، دركِ درست از آناليز برداري و شناخت صحيح از 3 دستگاه مختصات متعامد راستگرد داشته و اگر ندارم براي رفع آن به جد كوشا بوده و در اين راه تا پاي جان از هيچ كوششي دريغ نخواهم كرد!

اينجانب ((دوباره نام و نام خانوادگي شما)) به ميدان در حلقه هاي دور زحل سوگند ياد مي نمايم كه آگاه و هوشيارم نويسنده هيچ گونه تعهدي در قبال پاسخ هاي داده شده به مسائل من را ندارد و اگر پاسخ هايش غلط باشد خيلي بدجنس است!!

سوگند كه در تمام دوران عمر خود درسي مفرح تر، شيرين تر و روح پرور تر از مغناطيس نديده و نخوانده ام. پس پاك ترين درودها و صميمانه ترين سلام ها بر آقايان كولمب، گاوس، فاراداي، هرتز، استوكس، پوآسن، لاپلاس، ماكسول، بيو، ساوار و ساير فاميل هاي وابسته باد!

در صورت توافق ادامه دهيد....

موافقم :w16:

اميدوارم در كنار هم از اين درس مفرح لذت ببريم :ws3:

سلام مهندس

ممنون بابت استارت این تاپیک. به نظر من قدم به راه سختی گذاشتید . الان فکر کنم حدود 11 سال از زمانیکه این درس رو گذروندم میگذره و به جرات میتونم بگم درسی که واقعا درک خاصی ازش پیدا نکردم و فقط به قول معروف پاس کردم:icon_redface: در حالیکه میدونم یکی از کاربردیترین دروس مخصوصا برای مخابرات هست. نمیدونم بعد از این همه سال امکانپذیر هست که بتونم این درس سنگین رو بتونم درک کنم

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
به شدت پایه هستم و حاضرم هر شب دربارش بحث کنیم

گويي فعلا كسي از دوستان سوالي در اينباره نداره، به نظر شما چطوره اگر خودمون موضوع رو با بحث روي برخي مسائل منتخب آغاز كنيم ؟

اگر مايليد با الكترواستاتيك شروع كنيم يك سوال پيش بكشيد.

لینک به دیدگاه
با سلام خدمت همه دوستان

من جواب این 2 تا سوال را تا امشب می خواهم کسی می تواند کمک کند؟ ممنون می شوم یکی جواب هاش را بهم بگه

ضمن پوزش از اينكه دير سوالات رو ديدم

به ترتيب به سوالات شما پاسخ داده ميشه،فعلاً درباره ي سوال اول بحث مي كنم.

صورت سوال ادعا كرده كه صفحه ي 0=X مرز ماست.

فضاي پر شده از عايق رو با عدد 1 و فضاي آزاد رو با شماره 2 معرفي كنيم.

در فضاي 2 ميداني در راستاي X با مقدار ثابت gif.latex?E_%7B0%7D داريم.

يعني چي ؟

يعني ميدان بر مرز ( 0=X ) عمود است.

پس اگر شرايط مرزي رو اعمال كنيم خواهيم داشت :

gif.latex?D_%7B1%7D%3DD_%7B2%7D%20%5Crightarrow%20%5Cepsilon%20E_%7B1%7D%3D%5Cepsilon%20_%7B0%7D%20E_%7B2%7D

به سادگي ميشه ميدان در محيط دي الكتريك (فضاي 1 )‌ رو محاسبه كرد :

gif.latex?E_%7B1%7D%3D%5Cfrac%7B%5Cepsilon%20_%7B0%7DE_%7B0%7D%7D%7B%5Cepsilon%20_%7B0%7D%281+%5Cfrac%7B1%7D%7Bx%7D%29%7D

حالا از فرمول هايي كه بلديد مي تونيد به محاسبه ي بردار پلاريزاسيون بپردازيد

من از اين فرمول استفاده مي كنم :

gif.latex?P%3D%5Cepsilon%20_%7B0%7D%5Cchi%20_%7Be%7DE

از طرفي داريم :

gif.latex?%5Cchi%20_%7Be%7D%3D%5Cepsilon%20_%7Br%7D-1%5CRightarrow%20%5Cchi%20_%7Be%7D%3D%5Cfrac%7B1%7D%7Bx%7D

پس بردار پلاريزاسيون بدست مياد :

gif.latex?%5Cfrac%7B%5Cepsilon%20_%7B0%7DE_%7B0%7D%7D%7BX+1%7D%5Chat%7Bx%7D

ديگه همه چيز مشخص شد!‌

كافيه با گرفتن ديورژانس به چگالي حجمي بارهاي مقيد برسيد :

gif.latex?%5Crho%20_%7Bb%7D%3D-div%5Cvec%7BP%7D%5CRightarrow%20%5Crho%20_%7Bb%7D%3D%5Cfrac%7B%5Cepsilon%20_%7B0%7DE_%7B0%7D%7D%7B%28X+1%29%5E2%7D

چون فرمول نويسي كمي زمان بر هست و امشب من كمي خسته هستم، مساله دوم بمونه براي فرصت بعد

ضمناً هرجا در حل مساله ابهامي هست بفرماييد تا موضوع رو بشكافيم.

موفق و پيروز باشيد

لینک به دیدگاه

با سلام بسیار ممنون از شما من 5 شنبه امتحان میان ترم دارم ولی هیچی بلد نیستم نه این که تلاش نکرده باشم ولی کلی مشکل دارم و در واقع کلاً نمی فهمم و الان هم از استرس دارم میمیرم نمی دانم چی کار کنم؟(دانشگاه صنعتی اصفهان) این امتحان به یک علتی نمره اش خیلی برام مهم است و از کل مباحث میدان الکتریکی ساکن هست یعنی تا سر میدان مغناطیسی

ممنون می شوم بگی چی کار کنم در ضمن بیشتر کتاب ها را هم دارم ولی زبان اصلی که من هم زبانم در حد منفی است

در ضمن کسی کتاب حل تمرین ویرایش 5 یا 4 مبانی الکترومغناطیس سدیکو(سادیکو) را داره(زبان اصلی یا ترجمه)؟ ممنون

لینک به دیدگاه

به طور کل الکترومغناطیس درسی نیست که بشه به این سرعت بر اون مسلط شد، و البته راه دست یافتن به تسلط اولاً درک درست مفاهیم درس ( توصیه ی من کتاب هایی از جمله هیت و سدیکو ) و بعد حل مسائل مختلف و زیاد هست.:w768:اما از این صحبت ها که بگذریم، تنها نسخه ای که میتونه در این وضعیت به کمک شما بیاد، خارج شدن از منزل به سرعت، حرکت به سمت کتابفروشی، خرید یک جلد کتاب "الکترومغناطیس مهندسی" پارسه نوشته ی آقای علی عبدالعالی هست. اگر وضعتون خوبه که هردو جلد این کتاب رو بخرید، چون 2 جلد هست، در غیرانصورت فعلاً جلد اول ( که فقط شامل الکتریسته، یعنی دقیقاً مطالبی که برای میان ترم نیاز دارید، هست ) رو تهیه کنید و بعد اگر سبک کتاب رو پسندید برای خرید جلد دوم خود به خود اقدام خواهید کرد. نکته اینکه : حتی اگر در حال حاضر وضع جیبتون خوب نیست هم جلد اول این کتاب رو قطعاً بـــخرید!

بعد از تهیه ی این کتاب اول فصل آنالیز برداری رو مطالعه کنید تا درک بهتری از دستگاه های مختصات بدست بیارید. در این فصل قسمت انتگرال های مهم رو فعلا نیازی نیست حفظ کنید، بعد از این به ترتیب با فصل های کتاب جلو برید و مسائل رو با کتاب حل کنید. طی 1 برنامه ریزی مناسب 2 روزه، انشالله میتونید نمره ی قابل قبولی از این امتحان بگیرید. ضمناً فراموش نکنید که اگر بر استرس غلبه نکنید، و دائما به حجم مطالب و مسائلی مثل اینکه شاید نرسید و... فکر کنید، شکست خواهید خورد. :th_scratchhead:

اگر برای موفقیت شما فقط یک راه وجود داشته باشه، همینه که به شما گفتم.

پس عجله کنید، انشالله موفق خواهید شد. ضمناً برای پاسخ به ابهامات شما من هم سعی می کنم در این دو روز بیشتر به این تاپیک سر بزنم. :w16:

لینک به دیدگاه

و اما مساله ی شماره 2

در این مساله چون در فضای بین دو کره، دو نوع عایق داریم، و مرز مشترک این دی الکتریک ها و سطح هادی موازی یکدیگرند، بنابراین در واقع شاهد دو خازن سری هستیم.

برای بدست آوردن تابع پتانسیل، می توانیم ظرفیت خازن ها را محاسبه نموده، و سپس معادله ی خازن را بر اساس پتانسیل بازچینی کرده و در نهایت با استفاده از شرایط مرزی ثوابت معادله را تعیین کنیم.

پس شروع به محاسبه ی ظرفیت خازن ها می کنیم. برای محیط اول :

gif.latex?%5Cfrac%7B1%7D%7BC_%7B1%7D%7D%3D%5Cint_%7B1%7D%5E%7Br%7D%20%5Cfrac%7Bdr%7D%7B3%5Cepsilon%20_%7B0%7D.4%5CPi%20r%5E2%7D%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B12%5CPi%20%5Cepsilon_%7B0%7D%20%7D%281-%5Cfrac%7B1%7D%7Br%7D%29

gif.latex?C_%7B1%7D%3D%5Cfrac%7B12%5CPi%20%5Cepsilon_%7B0%7Dr%7D%7B%28r-1%29%20%7D

و برای محیط 2 :

gif.latex?%5Cfrac%7B1%7D%7BC_%7B2%7D%7D%3D%5Cint_%7B1.5%7D%5E%7Br%7D%20%5Cfrac%7Bdr%7D%7B5%5Cepsilon%20_%7B0%7D.4%5CPi%20r%5E2%7D%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B20%5CPi%20%5Cepsilon_%7B0%7D%20%7D%28%5Cfrac%7B2%7D%7B3%7D-%5Cfrac%7B1%7D%7Br%7D%29

gif.latex?C_%7B2%7D%3D%5Cfrac%7B60%5CPi%5Cepsilon%20_%7B0%7Dr%7D%7B2r-3%7D

حالا برای بدست آوردن تابع پتانسیل هر محیط اقدام می کنیم؛

اول در محیط 1 :

gif.latex?C%3D%5Cfrac%7BQ%7D%7BV%7D%20%5CRightarrow%20V%3D%5Cfrac%7BQ%7D%7BC%7D

gif.latex?V_%7B1%7D%3D%5Cfrac%7BQ%28r-1%29%7D%7B12%5CPi%5Cepsilon%20_%7B0%7Dr+k%28r-1%29%7D

توجه کنید که : K ثابت انتگرال گیری بود که از داخل انتگرل ظرفیت بیرون اومده و برای درج شرایط مرزی در اینجا ازش استفاده می کنیم.

در صورت مساله گفته شده اختلاف پتانسیل بین دو کره 195 V هست. اما چیزی که در این مرحله برای معادله ی خازن اول نیاز داریم ولتاژ در 1.5=r هست.

پس به این منظور باید به طریقی به این ولتاژ برسیم که در اینجا من از قانون تقسیم ولتاژ در خازن های سری استفاده می کنم، نکته ای که اینجا برای سادگی میشه به کار برد اینه که می تونیم تصور کنیم پتانسیل در سطح کره به شعاع 1 = 0 هست، بنابراین اگر ولتاژ در 1.5=r رو بدست بیاریم همه چیز تمومه! پس کافیه در فرمول ظرفیت به جای r عدد 1.5 رو قرار بدیم و .... :

gif.latex?V_%7B1%7D%3D%5Cfrac%7BC_%7B2%7D%7D%7BC_%7B1%7D+C_%7B2%7D%7D.V_%7Bs%7D

که بعد از محاسبه به V1=150 v می رسیم.

حالا با اطلاع از این سطح ولتاژ به سراغ فرمول V1 میریم و ثابت K رو محاسبه می کنیم.

شرایط مرزی رو می نویسیم:

در 1=r داریم : 0=V ، که با در فرمول ما هم صدق می کنه.

در 1.5=r داریم : 150=V . پس مقدار K رو از این رابطه خارج می کنیم :

gif.latex?150%3D%5Cfrac%7BQ%280.5%29%7D%7B12%5CPi%5Cepsilon%20_%7B0%7D%281.5%29+k%280.5%29%7D

که بعد از ساده سازی محاسبات خواهیم داشت :

gif.latex?k%3D%5Cfrac%7BQ%7D%7B150%7D-36%5CPi%5Cepsilon_%7B0%7D

در نتیجه، با جایگذاری K در معادله ی ولتاژ، تابع پتانسیل در ناحیه ی 1 را به صورت زیر خواهیم داشت :

gif.latex?V_%7B1%7D%3D%5Cfrac%7BQ%28r-1%29%7D%7B12%5CPi%5Cepsilon%20_%7B0%7Dr+%28%5Cfrac%7BQ%7D%7B150%7D-36%5CPi%5Cepsilon_%7B0%7D%29%28r-1%29%7D

:ws3:ضمن آرزوی موفقیت، چون روند محاسبه ی تابع برای خازن دوم هم به همین صورت هست محاسبات ناحیه ی 2 رو خودتون انجام بدید.

درضمن برای بدست آوردن چگالی بار مقید سطحی طبیعتاً نیاز به محاسبه بردار پلاریزاسیون خواهید داشت، و طبق رابطه ی :

gif.latex?P%3D%5Cepsilon%20_%7B0%7D%5Cchi%20_%7Be%7DE

کافیه تنها مجهول مساله، یعنی میدان رو محاسبه کنید. که باز هم روش های مختلفی وجود داره، مثلاً میشه از معادله ی پتانسیل گرادیان گرفت و ....

بردار یکه ی عمود برسطح هم که یقیناً gif.latex?%5Chat%7BR%7D هست.

موفق و پیروز باشید :there:texc5lhcbtrocnmvtp8.gif:icon_gol:

لینک به دیدگاه

با سلام جناب کولمب امکانش هست برای خازن تخت شکل زیر با استفاده از روش مرزی (یعنی فرض کنیم اختلاف پتانسیل بین دو صفحه v0 است و سپس حل معادله لاپلاس) ظرفیت خازن را به دست آورید و برای شکل دوم یک بار با استفاده از روش مرزی و یک بار دیگر با استفاده از قانون گاوس(فرض +q و -q) ظرفیت را به دست آورید.

اگه امکانش هست برای این که وقت تان تلف نشود و توضیح کامل بدهید روی برگه بنویسید و عکسش را بگیرید یا اسکن کنید

واقعاً ممنون می شوم

خیلی خیلی شرمنده

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

حل اين مسائل به علت وجود دو محيط عايقي توسط معادله ي لاپلاس سنگين و زمان بر خواهد بود. من فكر مي كنم اگر مايل باشيد از اون روش استفاده كنيد بايد از معادله لاپلاس دو متغيره در دستگاه استوانه اي استفاده كنيد كه من تا به حال با استفاده از لاپلاس دومتغيره اين دست مسائل رو تحليل نكردم و به شما هم توصيه مي كنم از فرمول هاي خازن هاي سري يا موازي مثل اونچه در حل مساله شماره 2 به كار رفت بهره ببريد. باز هم اگر تمايل به بررسي با روش لاپلاس داريد اعلام بفرماييد تا طي چند روز آتي در فرصتي مناسب در اين باره بحث كنيم .

اما اگر از فرمول هايي كه عرض كردم مسائل سري دوم را حل كرديد، براي هردو خازن ( تخت و كروي )‌ به علت عمود بودن مرز مشترك دي الكتريك ها و سطوح هادي، از فرمول خازن هاي موازي استفاده كنيد.

ضمناً 1 سوال، اين دو سوال آخر با همين صورتِ سوال رو اساتيد دانشگاه در اختيار شما گذاشتند يا خودتون صورت مساله رو تغيير فرم داديد ؟ :ws38:

لینک به دیدگاه

با سلام ممنون از شما این مسله در کتاب چنگ و سدیکو و ... هست که همشون برای حل آن از همان خازن موازی و سری استفاده کردند ولی استاد گفتند این روش در امتحان قبول نیست و تحلیلی می خواهند

لینک به دیدگاه

حل مساله خازن كروي با استفاده از قانون گاوس و شرايط مرزي

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

سلام جناب کولمب ممنون از کمک تان آن دفعه یادم رفت ازتون تشکر کنم ببخشید

من می خواهم در رابطه با یک موضوع جالب در الکترومغناطیس یک پوستر تهیه کنم می خواستم اگه شما می توانید یکم کمکم کنید مثلاً چه موضوعی و ...

و بعد یک کتاب تست برای الکترومغناطیس که تست های سراسری از 79 تا الان را داشته باشد با پاسخ تشریحی و تست های تالیفی هم که داشته باشه که خیلی هم بهتر بهم معرفی کنید

ممنون

لینک به دیدگاه
  • 5 سال بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...