رفتن به مطلب

خواندنی ها از پلیمر


ارسال های توصیه شده

ساختن یک بهشت از جنس پلیمر

چگونه مي توان رابطه انسان را با طبيعت خوب كرد؟

 

 

اين پرسشي بود كه مدتها ذهن تي اسميت، يك دانشمند و گياه شناس انگليسي را به خود مشغول كرده بود. وسرانجام پاسخ پرسشش را يافت.

پاسخ اين بود:ساخت باغي جديد و بسيار عجيب كه نظر همه مردم جهان را به خود جلب كند.كار ساخت اين باغ اكتبر 1998 شروع شد و پس از 3 سال در مارس 2001 پروژه ساخت به اتمام رسيد. نام اين مجموعه ديدني را كه در 270 مايلي غرب لندن واقع شده است« بهشت عدن» گذاشتند.

اين مجموعه با مساحتي بيش از 2000 هكتار؛ صد هزار گياه شامل 5000 نوع مختلف از مناطق آب و هوايي گوناگون را در خود جاي داده است.

فرم قطعاتي كه اين سازه با آنها ساخته شده است نوعي استيل لعابدار با لوله هاي گالوانيزه است . پوشش روي گلخانه كه درون قابهاي شش ضلعي با قطر 9متر قرار گرفته اند از جنس نوعي پليمر به نام etfe است كه خواص جالبي دارد. اين ماده مي تواند روز گرما را بگيرد و در شب آن را پس بدهد. همچنين شفاف و قابل باز يافت است و حداقل 30 سال عمر مي كند. هيچگونه گرد و غباري را هم جذب نمي كند و با وجود اينكه يك درصد شيشه وزن دارد بسيار محكم است به طوريكه اگر يك تيم فوتبال روي آن برود مي تواند وزنشان را تحمل كند.

اين پليمر همچنين اشعه ماورا بنفشuv را كه براي رشد گياهان لازم است از خود عبور مي دهد و نور آفتاب، خواص آن را تغيير نمي دهد. روي اين فويلها لانه زنبور وچشم حشرات شبيه سازي شده است

هدف از ساخت اين گلخانه نه تنها تحقيقات بلكه بازديد عموم و آموزش كودكان و والدين آنها براي رفتار صحيح با دوست قديمي بشر، طبيعت و گياهان است.

لینک به دیدگاه

[h=2]پلیمر جایگزین استخوان های شکسته می شود[/h]

براساس یافته های جدید متخصصان علوم پزشکی، در آینده نزدیک می توان از شیوه جدیدی که برای ساخت استخوان مصنوعی به وجود آمده است، برای ترمیم استخوانهای خرد شده بدن انسان سود جست و به جای استفاده از پیوند استخوانی از نقاط دیگر بدن از این روش استفاده کرد. به گزارش خبرگزاری رویتر از لندن، مؤسسه سرامیک پیشرفته در اریزونا نوعی پلمیر جدید ساخته است که می تواند بافتی قوی بسازد که قدرتی به اندازه قدرت استخوانها دارد ولی به تدریج جذب بدن می شود و به عنوان استخوان جدید جایگزین می شود.

لینک به دیدگاه

[h=2]سوپر جاذب چیست ؟[/h]

یک ماده افزودنی خاک بوده که آب و مواد غذایی را جذب و حفظ می کنند و با خاک کشت همراه گشته و به رشد مطلوب گیاه ،کاهش اتلاف آب و هزینه های آبیاری کمک می نماید اساس ساخت این پلی مرها آلی بوده و به صورت مصنوعی تولید می گردند از پلی اکریلات پتاسیم و کوپلمیرهای پلی اکریل آمید ساخته شده و ویژگی منحصر به فرد آن بالا بودن ظرفیت جذب آب و حفظ آن است این مواد پس از استفاده مستمر ، در خاک کشت هیچگونه تغییری ایجاد نمی نماید و گیاهان ، ارگانیسم های زنده خاک یا آب سطحی را آلوده نمی سازند. مطالعات توسط سازمان محیط آلمان و سایر کشورها نشان داده که استفاده از این ماده هیچگونه عوارضی برای انسان ، گیاه و خاک و محیط زیست ندارد این مواد تقریباً 500 – 200 برابر وزن خود آب جذب می کنند ، در این حال پس از آبگیری دانه های خشک مواد سوپر جاذب ژل دانه دانه بوجود می آورند با استفاده از این پلی مر می توان دور آبیاری را افزایش داد . این مواد شامل سه نوع کاتیون ، آنیونی و خنثی می باشد که در کشاورزی نوع آنیونی آن با داشتن بار منفی مورد توجه می باشد . سوپر جاذبه های آنیونی با دارا بودن قابلیت بالای ظرفیت کاتیونی قادرند علاوه بر جذب مقادیر قابل توجهی آب ،کاتیونهای موثر و مفید در رشد گیاه را در خود جذب کنند و ضمن جلوگیری از هدر رفتن آنها در موقع لزوم آنها را در اختیار گیاه قرار دهند. این مواد بی بو ، بی رنگ و بدون خاصیت آلایندگی خاک ، آب و بافت گیاهی می باشند.

 

مزایای استفاده از پلی مرهای سوپر جاذب در کشاورزی

• افزایش ظرفیت حفظ آب و مواد غذایی خاک برای مدت طولانی

• کاهش تعداد نوبتهای آبیاری تا حد 50 درصد

• مصرف یکنواخت آب برای گیاهان

• رشد سریع تر و مطلوب تر ریشه با ذخیره مواد غذایی

• کاهش شستشو آب و مواد غذایی موجود در خاک

• کاهش هزینه های آبیاری

• فراهم نمودن رطوبت پوسته خاک

• بالا بردن ظرفیت تبادلی سوپر جاذب ها و تبادل کاتیونی در خاک

• به حداکثر رساندن پتانسیل تولید محصول

• رشد سریع تر و سالم تر گیاهان مخصوصاً در مناطق بسیار گرم و خشک

• مصرف بهینه کودهای شیمیایی

• محافظت ریشه های روی خاک در برابر خشک شدن در زمان حمل و نقل و انبار کردن نهال ها

• هوا دهی بهتر در خاک

• امکان کشت در مناطق بیابانی و سطوح شیب دار

• افزایش فعالیت و تکثیر قارچهای مایکوریزا

• ثبات و اثر طولانی سوپر جاذب

• تقویت حالت تخلخل ، تغذیه پذیری و ثبات ساختار کشت

لینک به دیدگاه

مقدار کاربرد سوپر جاذب ها

مقدار کاربرد آن بستگی به نوع سوپر جاذب ، بافت ، خاک ، گونه گیاهی و شرایط اقلیمی منطقه دارد . خاک رسی به دلیل دارا بودن درصد بالاتری خلل و فرج زیر نیاز کمتری به سوپر جاذب نسبت به خاک شنی و لومی دارد . بنابراین خاک شنی به دلیل قابلیت نگهداری آب کمتر عکس العملی بهتری نسبت به خاک رسی در مقابل کاربرد سوپر جاذب نشان داده ، در نتیجه میزان کاربرد آن در خاکهای رسی کمتر از خاکهای لومی و شنی است مقدار مصرف آن در خاکهای نواحی گرم و خشک به مراتب بیشتر از نواحی مرطوب و خشک می باشد کاربرد آن در نواحی مرطوب عمدتاً در گیاهان مستقر در شیب ها توصیه می شود . میزان کاربرد برای گیاهان آبدوست بیشتر از خشکی دوست است.

کاربرد بیش از حد آن توصیه نشده زیرا این ماده در اثر جذب آب متورم می شود و ممکن است موجب خروج ریشه ها و گیاه از خاک شود. لازم به ذکر است که روش کاربرد سوپر جاذب تأثیر به سزایی روی میزان مصرف آن به خصوص تحت شرایط مزرعه ای دارد . به هر حال کاربرد این مواد بسته به شرایط مختلف می تواند نیاز آبیاری را تا 50 درصد کاهش دهد.

 

 

روش کاربرد سوپر جاذب ها

پلی مر سوپر جاذب می تواند به روش کپه ای ( درون گودالی ) ، نواری و اختلاط کامل با خاک به کار روند . نکته مهم در هنگام کاربرد این مواد این است که باید به خوبی با خاک مخلوط شوند و در سطح خاک استفاده نشوند علت این امر تأثیر اشعه خورشید و اشعه ماورا بنفش روی سوپر جاذب بوده که موجب شکستگی سریع آن می شود. این ترکیب هم چنین به عنوان بستر رویش گیاه و بصورت خالص و بدون خاک نیز می تواند مورد استفاده گیرد . در این شرایط بهتر است عناصر غذایی مورد نیاز گیاه را به آن اضافه نمود .کاربرد آن به دو صورت خشک و آبگیری ( ژل ) توصیه می شود. در صورتیکه به صورت ژل در خاک مصرف شود .

نوع پودری آن دارای دوام کمتری بوده و حدود 12 – 6 ماه در خاک پایدار است و بیشتر بعنوان پوشش بذر و نیز برای ریشه های *** نشاها و جوانه هایی استفاده می شود که رطوبت برای آنها بسیار بحرانی باشد . هنگام کاربرد برای درختان ، قسمتی از خاک پای درخت را خارج نموده و به مقدار لازم سوپر جاذب را با مقداری خاک مخلوط کرده ، سپس این مخلوط را در قسمت زیرین ریخته و روی آن را با خاک معمولی پر می نمائیم . در گلدان بهتر است سوپر جاذب را با مقداری خاک مخلوط کرده و به صورت لایه ای در قسمت پایین گلدان مصرف کرد تا از هدر رفتن آب جلوگیری نماید . هم چنین می توان سوراخهای تا دو سوم عمق گلدان ایجاد کرد و مقدار لازم پلی مر خشک را درون آنها ریخته ، آن را فشرد و سپس سوراخها را با مقداری خاک معمولی پوشاند. تعداد سوراخها و مقدار پلی مر بستگی به اندازه گلدان دارد.

در مزارع پلی مر به دو صورت به کار می رود . در روش اول پس از پخش سطحی سوپر جاذب آن را توسط شخم تا عمق زیر ناحیه ریشه بر می گردانیم آنگاه می توان مبادرت به کاشت گیاه نمود .

در روش دوم از کود پاش نواری استفاده می کنیم که طی آن سوپر جاذب توسط لوله های دستگاه در کنار ردیفهای کاشت و در عمق ریشه های قرار می گیرد.

این مواد پس از تماس با آب بصورت یک ژل متورم در آمده و آب و مواد غذایی محول را در خود نگه می دارند بررسیها نشان داده که کاربرد سوپر جاذب بسته به نوع گیاه ، بافت خاک و شرایط اقلیمی موجب کاهش آب مصرفی به میزان 50 – 40 درصد می شود .

لینک به دیدگاه

زمینه های کاربرد سوپر جاذب ها

1- کشاورزی

2- مصارف بهداشتی و پزشکی و داروسازی

3- حفظ تازگی میوه و سبزی بسته بندی

4- برف مصنوعی

5- ژل های مخصوص آتش نشانی

 

نکات مورد توجه

سوپر جاذبه ها جایگزین کودهای شیمیایی و آبیاری نمی باشند . این مواد تنها قابلیت نگهداری آب و برخی ازعناصر غذایی مورد نیاز گیاه را در خاک افزایش می دهند و از آبشویی و هدر رفتن N , K , Zn , Fe , B , P خاک جلوگیری بعمل می آورند. سوپر جاذبه ها می توانند با کود شیمیائی ، علف کش ها و آفت کش ها مخلوط شده و بدون هیچ گونه اثر متقابل با یکدیگر به کاربرده شوند.

این مواد پس از 12 - 5 سال در اثر تجزیه میکروبی و تاثیر نور خورشید به تدریج از بین می روند و به مواد ی همچون آب و دی اکسید کرین و آمونیوم تبدیل می شوند . وهیچ آسیبی به طبیعت وارد نمی کنند.

لینک به دیدگاه

[h=2]لباس پلیمری چهار فصل[/h]

، لباس جدید شرکت «کابلا» به نام ColorPhase رنگ خود را متناسب با فصول تغییر می‌دهد.

به گزارش ایسنا، گفته می‌شود، این سیستم اولین لباس استتار است که با رنگ‌ فعال‌شده توسط دما و تغییر سریع، چاپ می‌شود.

زمانی که محیط بیرون در بهار و تابستان گرمتر می‌شود، این لباس سبزرنگ است و هنگامی که دما به زیر 18 درجه سانتی‌گراد افت می‌کند، رنگ سبز درست مانند تغییر رنگ گیاهان در پاییز، به قهوه‌ای تبدیل می‌شود.

همچنین گرمای بدن، رطوبت، نور خورشید و بادهای خنک نیز می‌توانند موجب تغییر رنگ لباس شود

لینک به دیدگاه

ساخت شناور هوشمند بدون سرنشین با کامپوزیت نانولوله کربنی

 

 

~~بسپار به نقل از ایسنا می نویسد، محققان با استفاده از کامپوزیت نانولوله کربنی موفق به ساخت یک شناور هوشمند بدون سرنشین با استحکام بالا شده‌اند.

شرکت زیکرافت (Zycraft Pte) موفق به تکمیل فاز اول ساخت شناور سطحی بدون سرنشین هوشمند خود شده است. این شناور در حال حاضر 24 ماه است که در مرحله تست قرار دارد که برای این کار در آب‌های سواحل سنگاپور مورد آزمایش قرار گرفته است. این شناور در مجموع دوهزار مایل دریایی در آب‌های سنگاپور سفر کرده است. در طول این بازه زمانی، این شناور در عملیات‌های آزمایشی متعددی شرکت داشته است برای مثال این شناور موفق به شرکت در عملیاتی به مدت 48 ساعت در 100 مایلی دریای چین جنوبی شده است. این شناور که به «لانگررانر» موسوم است از طریق دفتر مرکزی شرکت زیکرافت توسط ماهواره کنترل و هدایت می‌شود.

این شناور با طول 16.5 متر قادر به تحمل سفری به طول یک هزار و 200 مایل دریایی است بدون این که به کشتی حامی نیاز داشته باشد. در صورتی که «لانگر‌رانر» بدون حرکت در آب باشد، مدت زمان بیشتری می‌تواند بدون تجدید قوا به عملیات از پیش تعیین شده بپردازد. این در حالی است که شناورهای کوچکی که پیش از این ساخته شده‌اند، کاملا نیازمند یک کشتی مادر بوده و به سختی می‌توانند عملیات‌های از پیش تعیین شده را به خوبی انجام دهند. یکی از ضرورت‌های وجود کشتی مادر این است که این شناورهای کوچک را به نقطه‌ای روی آب ببرد، در حالی که «لانگر‌رانر» از چنین حامی بی‌نیاز است. ابعاد بزرگتر «لانگررانر» نسبت به شناوری‌های دیگر موجب شده دوام بیشتری روی آب داشته باشد همچنین بتواند ادوات بیشتری با خود حمل کند.

در ساخت این شناور از کامپوزیت پیشرفته‌ای موسوم به Arovex™ استفاده شده است. این کامپوزیت دارای نانولوله‌های کربنی است که موجب کاهش وزن و افزایش مقاومت و استحکام بدنه شناور می‌شود، در نتیجه انرژی کمتری برای حرکت این شناور مورد نیاز بوده و همچنین امکان حرکت در سرعت‌های بالاتر را فراهم می‌کند.

جیمز سون، مدیر شرکت زیکرافت می‌گوید: این شناور یک انقلاب در صنعت ساخت شناورهای بدون سرنشین است. عملکرد «لانگررانر» روی آب بسیار عالی بوده و می‌تواند ابزاری مناسب برای گارد ساحلی باشد تا از آن برای عملیات‌های جستجو و دیده‌بانی استفاده کنند. یک سیستم تعیین هویت خودکار روی آن نصب شده که برای آگاهی دادن به گارد ساحلی بسیار مناسب است. این سیستم می‌تواند از خود شناور محافظت کرده و آن را از گزند تصادفات و برخوردها مصون دارد.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...