رفتن به مطلب

فریب مارک روی تخم‌مرغ را نخورید


ارسال های توصیه شده

- همشهری آنلاین:

بیش از ۴۰ درصد تخم‌مرغ‌ها تنها با اسم مرغداری و تاریخ انقضای بعضا دروغی پرینت می‌شوند و دانه‌ای ۵۰ تومان گران‌تر از تخم‌مرغ‌های معمولی فروخته می‌شوند در حالیکه مرغدار برای پرینت کردن فقط دانه‌ای دو تومان هزینه کرده که البته اطلاعات اغلب آنها نادرست و دروغین است. به گزارش ايسنا، تخم‌مرغ‌هایی که در حال حاضر به عنوان تخم‌مرغ شناسنامه‌دار در مغازه‌ها عرضه می‌شوند را می‌توان نوعی سوءاستفاده دلالان و تولیدکنندگان تلقی کرد چراکه تنها با درج نام مرغداری و تاریخ انقضای بعضا دروغی، موجب جلب اطمینان مصرف‌کننده از سلامت محصول می‌شوند.

تفاوت شایانی میان تخم‌مرغ شناسنامه‌دار و تخم‌مرغی که تنها نام مرغداری و تاریخ انقضا روی آن درج می‌شود وجود دارد چراکه نظارتی روی تخم‌مرغ‌های صرفا پرینت شده نیست و تخم‌مرغ‌های شناسنامه‌دار پروسه طولانی را به منظور تایید سلامت یک محصول طی می‌کنند که این امر باعث افزایش 50 درصدی قیمت تخم‌مرغ شناسنامه‌دار و بسته‌بندی شده با تخم‌مرغ‌های معمولی شده است.

اما چیزی که در این جا جالب توجه است افزایش 50 تومانی قیمت هر دانه تخم‌مرغ صرفا پرینت شده است که تنها تاریخ انقضا و نام مرغداری روی آن درج شده است و از آنجاکه نظارتی به درج صحت تاریخ انقضای تخم‌مرغ نمی‌شود و در هر مرغداری که صرفا وسیله پرینت کردن را داشته باشد این امر بدون هیچ نظارتی صورت می‌گیرد، می‌توان گفت این افزایش قیمت نوعی کلاهبرداری است.

در همین راستا فرزاد طلاکش - دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران - با اشاره به تفاوت درج پرینت و شناسنامه‌دار بودن تخم‌مرغ به ایسنا گفت: در بسیاری از مرغداری‌ها به منظور جلب اطمینان مصرف‌کننده، بدون نظارت هیچ متولی و مقام مسئولی روی تخم‌مرغ تاریخ انقضا و نام مرغداری درج می‌شود اما این درحالی است که فلسفه شناسنامه‌دار بودن تخم‌مرغ بسیار متفاوت‌تر از این موضوع است.

وی ادامه داد: این باور در میان مردم به وجود آمده که تخم‌مرغ پرینت‌دار ضامن سلامت محصول است اما باید عنوان کرد که درج پرینت هیچ ضمانتی بر سلامت محصول ندارد و این مساله تنها موجب سوءاستفاده برخی از دلالان شده تا بتوانند تخم‌مرغ را گران‌تر عرضه کنند.

طلاکش با بیان اینکه درج پرینت روی هر دانه تخم‌مرغ تنها دو تومان برای مرغداری هزینه بر می‌دارد، اظهار کرد: این مساله که تخم‌مرغ 300 تومانی با درج پرینت 350 تومان به منظور جلب اطمینان مصرف کننده در بازار عرضه می‌شود تنها عاملی بر افزایش بی‌دلیل قیمت تخم مرغ است.

تخم‌مرغ‌های شناسنامه‌دار چه مشخصاتی دارند؟

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران با بیان اینکه 98 مرکز مجاز شناسنامه‌دار کردن تخم‌مرغ در کل کشور وجود دارد، گفت: برخی از این انجمن‌ها وابسته به مرغداری هستند به طوری که هر مرغداری مجوز‌دار می‌تواند تخم‌مرغ تولیدی خود را با نظارت ویژه‌ای دارای شناسنامه کند.

وی ادامه داد: برخی دیگر از مراکز به صورت واحدهای مستقلی با اخذ مجوز از سازمان دامپزشکی و وزارت جهاد کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

طلاکش در خصوص نحوه فعالیت این مراکز گفت: اولین مرحله انتقال

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
از محل تولید تا بازار جداسازی پر، مدفوع مرغ، کود، مگس یا تخم‌مرغ‌های ترک خورده است؛ به طور کلی می‌توان گفت تخم‌مرغ‌های آلوده را از سایر تخم‌مرغ‌ها جدا می‌کنند.

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران میزان صدمه و آسیب به تخم‌مرغ را در فصول گرم سال چندین برابر عنوان و اظهار کرد: در فصول گرم 20 تا 25 درصد از تخم‌مرغ‌ها از رده خارج می‌شوند.

وی اظهار کرد: در مرحله بعدی تخم‌مرغ‌ها را از نظر اندازه یکنواخت می‌کنند؛ به طوری که تخم‌مرغ‌های ریز از تخم‌مرغ‌های درشت جدا می‌شوند.

طلاکش با بیان اینکه تخم‌مرغ‌های شناسنامه‌دار از نظر کیفیت و سلامت دارای تضمین بسیاری هستند، گفت: در این واحدها تخم مرغ‌ها توسط دکتر دامپزشک و از طریق نورپردازی کنترل کیفی می‌شوند و در آخر پرینت مشخصات تخم مرغ از قبیل تاریخ انقضا و پروانه بهره وری در آن درج می شود.

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران ادامه داد : مصرف کننده می‌تواند با خیال راحت از سلامت تخم مرغ آن را مصرف کنند و تمام مراکز شناسنامه دار کردن تخم مرغ اگر مشکلی برای محصول پیش آید مسئولیت آن را به عهده می‌گیرند.

تخم‌مرغ شناسنامه‌دار 50 تومان و تخم‌مرغ بسته‌بندی شده 50 درصد گران‌تر از تخم‌مرغ‌های معمولی

وی با اشاره به تفاوت قیمت تخم مرغ شناسنامه دار با سایر تخم مرغ‌ها گفت: هر دانه تخم مرغ شناسنامه‌دار 20 تا 50 تومان گران‌تر از تخم‌مرغ ساده است اما اگر در بسته‌بندی قرار بگیرد قیمت آن 50 درصد اضافه می‌شود.

طلاکش علت این گرانی را سرمایه گذاری واحد های شناسنامه دار کردن تخم مرغ برای دامپزشک و سایر موارد عنوان و اظهار کرد: اگر مردم می خواهند کالای با سلامت را خریداری کنند باید هزینه آن را بپردازند که این مساله نیز حق طبیعی هر فردی محسوب می شود که از سلامت غذایی محصول مصرفی خود اطمینان داشته باشد.

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران گفت در کل کشور تنها هشت درصد از تخم مرغ‌ها به صورت دانه‌ای و دو درصد به صورت بسته بندی شناسنامه دار پرینت شده واقعی هستند اما متاسفانه بیش از 40 درصد تخم مرغ ها تنها با اسم مرغداری و تاریخ انقضای بعضا دروغی پرینت شده هستند.

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران با بیان اینکه حضور دلال ها و واسطه‌ها در بازار مصرفی تخم‌مرغ افزایش پیدا کرده است، گفت: این امر باعث شده تخم مرغ به قیمت واقعی خود فروخته نشود و تولید کنندگان متحمل ضرر و زیان شوند.

وی یکی از مزایای شناسنامه دار کردن تخم مرغ را درج قیمت روی تخم مرغ عنوان و اظهار کرد : این مساله می تواند تاثیر زیادی در جلوگیری از نوسان قیمت متخم مرغ در فصول مختلف داشته باشد.

افزایش 120 تومانی هر دانه تخم‌مرغ از مرغداری تا بازار!

طلاکش ادامه داد: قیمت واقعی تخم مرغ 350 تومان است اما از مرغدار 180 تومان خریداری و 300 تومان در بازار عرضه می شود که در این میان تنها دلال ها سود می‌برند.

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران راهکار خود را برای حل این موضوع اعلام قیمت واقعی تخم مرغ به مردم عنوان و اظهار کرد: باید اطلاع رسانی شود که قیمت واقعی هر کیلوگرم تخم مرغ 3800 تومان است تا اگر در ماه‌های آینده که از فصول گرم خارج شدیم این افزایش قیمت موجب ناراحتی مردم نشود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت تمام شده تخم مرغ کیلویی 4800 تومان است، گفت: با احتساب سود 19 درصدی برای مرغدار تخم مرغ تخم مرغ باید از درب مرغداری تا بازار خرده فروشی کیلویی 5712 تومان عرضه شود.

به گزارش ایسنا، سال گذشته دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار اعلام کرد به منظور حذف واسطه‌گری‌ها و سودجویی‌ها در بازار، قیمت هر دانه تخم مرغ روی آن درج می شود و همه مرغدارانی که قادر به حک کردن قیمت روی هر عدد تخم‌مرغ هستند می‌توانند در این طرح وارد شوند که با توجه به زیرساخت‌های موجود بیش از 60 درصد مرغداران امکان اجرای این طرح را داشتند اما این طرح به دلیل ناهماهنگی‌های به وجود آمده اجرایی نشد و به امسال موکول شد اما هنوز نیز این امر به سرانجام نرسیده است و همچنان جا پای دلالان و واسطه‌ها در بازار تخم مرغ محکم است.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...