رفتن به مطلب

ساخت انیمیشن با برنامه نویسی در اتوکد

Just Mechanic

ارسال های توصیه شده

آموزش انیمیشن سازی در اتوکد :

در این آموزش قصد داریم عقربه شکل زیر که به صفحه ساعت شباهت داره رو مثل عقربه ثانیه شمار به حرکت در بیاریم و بعد از مدت زمان خاصی که براش تعریف میشه متوقف بشه.

همونطور که قول داده بودم میخواستم یه نمونه از حرکت اجزا در اتوکد رو بهتون نشون بدم

فرض رو بر این گذاشتیم که ساعتی داریم و میخوایم عقربه رو حرکت بدیم و حرکت این عقربه مثل ثانیه شمار باشه و هر ثانیه یک حرکت داشته باشه.

تصویر زیر شکلی که داریم رو نشون میده

72ma8gc1cj00q9903ra6.jpg

شما یک دایره به مرکز (5،5) و شعاع 5 رسم کنید.

تا اینجا قسمت اولیه رو انجام دادیم حالا باید مرحله دوم رو شروع کنیم.

برای این کار برنامه Notepad رو باز کنید .

الان باید یه برنامه ی ساده برای اتوکد بنویسیم که برای نرم افزار اتوکد قابل درک باشه و بتونه اجراش کنه

من به خاطر اینکه متوجه بشید کل دستور رو قرار میدم و درمود تک تکشون توضیح میدم.

zoom

extents

rotate

all

5,5

-1

delay

1000

rotate

all

wyyyj61i4kho8u71sj0.jpg

دستور zoom رو همه آشنایی داریم و extents برای اینه که تصویرمون در صفحه ای که داریم فیکس شه .

Rotateبرای چرخوندن هستش و من allرو انتخاب کردم چون اینجا دایره داریم ونیازی نیست برنامه ای که مینویسیم سختش کنیم

حالانقطه فیکس که چرخش نسبت به اون انجام میشه رو انتخاب میکنم که مرکز دایره و نقطه ی ابتدایی عقربه هستش

-1 رو به خاطر این گذاشتم چون میخوام حرکتم ساعت گرد باشه اگه +1 بگذارید حرکت پاد ساعت گرد خواهد بود

Delay برای به تخیر انداختن هستش و 1000 مدت زمان تخیر به میلی ثانیه

تا ایجا عقربه ی ما یک حرکت انجام میده و از حرکت دوباره خبری نیست حالا باید یه سری از دستورات رو تکرار کنیم

اگه توجه کرده باشید من rotateو allرو هم دارم که باعث میشه دوباره دستور به کار بیوفته و منتظر انجام سایر دستورات باشه

دستوری که باید تکرار بشه به صورت زیر هستش که من اون رو 15 بار تکرار کردم تا عقربه 15 حرکت رو در 15 ثانیه داشته باشه.

5,5

-1

delay

1000

rotate

all

به هر تعداد که میخواید عقربه حرکت کنه این دستور رو در Notepadتکرار کنید.

تا ایجا ما دستور رو نوشتیم حالا باید چیکار کنیم؟K

باید برنامه ای که نوشتیم برای کد قابل فهم باشه به همین خاطر موقع ذخیره کردن برنامه به این صورت عمل میکنیم

هنگاه ذخیره سازی بعد از اینکه برای برنامه اسمی انتخاب کردیم با پسوند scr. ذخیره میکنیم

یعنی اگه اسم برنامه رو میخواید clockبگذارید بجای اسم ذکر شده clock.scr رو بنویسید.

j2mfrq6n8g9ih794sbs.jpg

حالا اگه آیکن فایل ذخیره شده رو ببینید روی اون حرف A هک شده و scrرو هم روی اون میبینید.

تا اینجا مرحله ی دوم رو هم انجام دادیم حالا باید از طریق نرم افزار اتوکد فایلی رو که ساختیم فراخوانی بشه

برای این منظور از منوی toolsروی Run script کلیک میکنیم کادری باز میشه که به مسیری که برای ذخیره فایل انتخاب کرده بودیم میریم و فایل رو اجرا میکنیم.

vvd5oko3f7epcoirg57z.jpg

0k0jteko0m2c4md25aq.jpg

تبریک میگم شما موفق شدید:icon_gol:

حالا شما برنامه رو طوری بنویسید که اصلا نیازی نباشه چیزی رو روی اتوکد بکشید یعنی اون شکلهایی که در ابتدا رسم کردیم رو هم با دستورات رسم کنید.

***فایل pdf و برنامه نویسی انجام شده با notepad را از فایلهای پیوستی دانلود کنید

++برای دانلود انیمیشن از لینک استفاده کنید.

just mechanic.rar

پسورد فایل بالا : just mechanic

نوشته توسط:

ناصر اشرف پور

انجمن علمی آموزشی نواندیشان

کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.

پی نوشت: پسورد فایلهای پیوست شده:

naser ashrafpour

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
بسیار عالی بود :icon_gol:

خیلی ممنونم :icon_gol:

خواهش میکنم:icon_gol:

دوستان سوالی در این خصوص داشتن میتونن در همین تاپیک بپرسن تا جایی که بتونم پاسخگوی سوالات دوستان هستم:a030:

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
خواهش میکنم:icon_gol:

دوستان سوالی در این خصوص داشتن میتونن در همین تاپیک بپرسن تا جایی که بتونم پاسخگوی سوالات دوستان هستم:a030:

خودت استارتری که!چرا خودت اسم تاپیک عوض نکردی؟!

انجام شد.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...