رفتن به مطلب

توربین بادی بسازیم

ارسال های توصیه شده

سلام

توی این تاپیک میخوایم یه نوع از توربین های بادی رو بسازیم:a030:

یک سری از این مطالب این تاپیک برگرفته از وبلاگ مهندس برزین حسینی هست:w16:

و یه سری برگرفته از اصل مقاله

مقاله اصلی از مایکل دویس هست که در زیر خلاصه ای از اون رو میبینیم:w02:

لینک به دیدگاه

نمونه های مختلفی از این توربین ها تا به حال ساخته شده که همه ی آنها در پنج مورد مشترک هستند:

1- ژنراتور

2- باله ها

3- یک زبانه که توربین را در مسیر باد نگاه می دارد

4- یک دکل که مجموعه را بالا و در مسیر باد نگاه دارد

5- باتری ها و سیستم های کنترل الکترونیکی

لینک به دیدگاه

سپس آقای دویس اینو نوشتن:

همین طور که می بینید پروژه را به پنج بخش کوچک تقسیم کردم که با متمرکز شدن بر روی یک بخش در هر زمان کار ساخت خیلی هم سخت به نظر نمی رسید. من با ژنراتور شروع کردم، جستجوهایم نشان می داد که افراد زیادی ژنراتور را خودشان درست میکنند اما برای من این کار خیلی پیچیده بود، دست کم برای بار اول. تعدادی هم از موتور های مغناطیسی dc به عنوان ژنراتور استفاده کرده بودند. این راه ساده تر به نظر می رسید بنابر این جستجو برای اینکه کدام موتور برای کار من از همه بهتر است را شروع کردم.

لینک به دیدگاه

در ادامه اومده که:

عده ی زیادی از موتور های دستگاه خواننده ی نوار کامپیوتر های قدیمی استفاده می کنند (باقیمانده هایی از زمانی که کامپیوتر ها درایو ها قرقره به قرقره داشتند). بهترین گزینه به نظر چند مدل موتور ساخت Ametek می رسیدند. بهترین موتور ساخت Ametek یک نمونه ی 99 ولتی DC است که به عنوان ژنراتور خیلی خوب کار می کند.متاسفانه این روزها آنها را خیلی سخت می توان پیدا کرد ولی به هر حال تعدادی از این موتور ها وجود دارند. تعدادی از مدل های دیگر هم هستند که به عنوان ژنراتور به نسبت خوب عمل می کنند و هنوز در جاهایی مانند Ebay پیدا می شوند.وبسایت زیر اطلاعات خوبی در مورد خوبی ها و بدی های مدل های مختلف موتور های Ametek وقتی به عنوان ژنراتور استفاده می شوند ارائه می کند.

http://www.tlgwindpower.com/ametek.htm

البته حتما برند های زیاد دیگری از موتور های DC مغناطیسی باقی مانده از قبل نیز هستند که به عنوان ژنراتور خوب عمل می کنند. موتور های DC به عنوان ژنراتور خوب عمل می کنند اما در واقع آنها برای ژنراتور بودن طراحی نشده اند بنابر این آنها نمی توانند ژنراتور های خیلی عالی باشند. بعضی از آنها شاید از دیگران بد تر باشند. وقتی آنها را به عنوان ژننراتور استفاده می کنیم باید خیلی سریع تر از سرعت اسمی آنها را بچرخانیم تا ولتاژی نزدیک به ولتاژ اسمی خود پیدا کنند. پس چیزی که شما نیاز دارید موتوری است که با دور کم ولتاژ و جریانی زیاد ایجاد کند. از موتور های ولتاژ پایین با دور بالا استفاده نکنید.شما به موتوری نیاز دارید که خروجی بالای 12 ولت و جریان نسبتا مناسب با دور بسیار کم داشته باشد. بنابر این موتوری با ولتاژ اسمی 30v در 325RPM وقتی به عنوان ژنراتور استفاده شود می تواند بیشتر از 12 ولت تولید کند در حالی که با دور کم اما قابل قبول در حال چرخش باشد اما موتوری با خروجی 24 ولت و دور 7200RPM احتمالا نمی تواند بیش از 12 ولت را تولید کند. این موتور باید با دور های بالا و چند هزار دور در دقیقه ای بچرخد که برای توربین های باد به شدت زیاد است. بنابر این موتور ها را با دقت و با توجه به نیاز خریداری کنید.من یک موتور Ametek خوب با قیمت 26 دلار از Ebay خریدم، آنها این روز ها تا این حد ارزان نیستند. مردم به دنبال این هستند که ژنراتور های بادی عالی بسازند. برند های دیگر نیز کار می کنند بنابر این نگران قیمت موتور های Ametek نباشید. موتوری که من خریدم ظاهر خوبی داشت و خیلی هم خوب کار می کرد. حتی اگر شافت را با انگشت و به سرعت می چرخاندم موتور می توانست یک لامپ 12 ولت را روشن کند. من موتور را برای تست به دریلم وصل کردم و با یک قدرت سنج خروجی را اندازه گیری کردم که نتیجه ی خیلی خوبی داشت و توانستم چند صد واتی خروجی داشته باشم. متوجه شدم که اگر بتوانم یک سری بلید های خوب برای چرخان موتور تهیه کنم می توانم مقدار قابل توجهی انرژی الکتریکی تولید کنم.

motor.jpg

لینک به دیدگاه

جنس پره میتونه خیلی چیزا باشه

قبلا هم توی این انجمن نوع توربین بادی از جنس چوب بامبو بررسی شده

بهترین راه اینه که از یه چیزی استفاده بشه که در دسترس باشه

همه تا حالا لوله پلیکا دیدیم

ساخت همچین شکلی روی لوله پلیکا یا PVC نباید زیاد سخت باشه:

blades1.jpg

طول این لوله میتونه بسته به مقدار ظرفیت موتورتون هر مقداری باشه که در اینجا 6 اینچ هست

که بعد از برش و سمباده زنی این شکلی میشن:

blades2.jpg

لینک به دیدگاه

برای ساخت قسمت هاب توربین بادی ایشون اینطور نوشتن:

یک بخش (محور) مرکزی نیز نیاز داشتم تا بلید ها را نگه دارد و آنها را به موتور متصل کند. با گشتن دور و بر محل کارم یک پولی دندانه دار پیدا کردم که بر روی شافت موتور خیلی جور بود ولی قطر کمی برای نگه داشتن بلید ها داشت. یک قطعه دیسکی شکل آلمینیوم هم پیدا کردم که 5″ قطر داشت و 4/1″ ضخامت که به راحتی می توانستم بلید ها را بر روی آن محکم کنم که البته به شفت موتور نمی خورد، راه حل ساده البته این بود که هر دو قطعه را برای ساخت قطعه مرکزی به هم متصل کرد.

سوراخ کردن و سپس به هم متصل کردن…

قطعه مرکزی حاضر است.

hub1.jpg

hub2.jpg

لینک به دیدگاه

اسپینر یا کلاهک برای جهت دادن باد مناسب هست و از اتلاف جلوگیری میکنه

میتونه از جنس های مختلفی باشه

اما یه نمونه ساده اش شناور پلاستیکی ها هست که میشه به راحتی نصف کرد و روی پره ها قرار داد

شکل ها رو ببینین:

hub5.jpg

hub6.jpg

لینک به دیدگاه

در ادامه داریم:

بعد وبسایتی پیدا کردم که می گفت اینچنین اسپینر ها در جریان باد اختلال ایجاد می کنند و به توانایی بلید ها ضربه می زنند البته کاملا به دلایل گفته شده برای این حرف اعتقاد نداشتم اما به هر حال تصمیم گرفتم اسپینر را حداقل در ابتدا جدا کنم.حالا به یک نگهدارنده برای توربین نیاز داشتم، کار را ساده گرفتم و موتور را به یک قطعه چوب 2*4 اینچ بستم.

لینک به دیدگاه
برای ساخت قسمت هاب توربین بادی ایشون اینطور نوشتن:

یک بخش (محور) مرکزی نیز نیاز داشتم تا بلید ها را نگه دارد و آنها را به موتور متصل کند. با گشتن دور و بر محل کارم یک پولی دندانه دار پیدا کردم که بر روی شافت موتور خیلی جور بود ولی قطر کمی برای نگه داشتن بلید ها داشت. یک قطعه دیسکی شکل آلمینیوم هم پیدا کردم که 5″ قطر داشت و 4/1″ ضخامت که به راحتی می توانستم بلید ها را بر روی آن محکم کنم که البته به شفت موتور نمی خورد، راه حل ساده البته این بود که هر دو قطعه را برای ساخت قطعه مرکزی به هم متصل کرد.

سوراخ کردن و سپس به هم متصل کردن…

قطعه مرکزی حاضر است.

hub1.jpg

hub2.jpg

سلام علی آقای گل....ممنون بابت تاپیک جالب بود برام....:icon_gol:

بلید چیه؟؟؟

دقیقا هاب به کدوم قسمت میگن؟؟؟

لینک به دیدگاه
سلام علی آقای گل....ممنون بابت تاپیک جالب بود برام....:icon_gol:

بلید چیه؟؟؟

دقیقا هاب به کدوم قسمت میگن؟؟؟

بلید به پره ی توربین میگن

blade

هاب همون قطعه ی میانی هست که بلید ها بهش متصل میشن:w16:

لینک به دیدگاه

بعد از این نوبت میرسه به ساخت mounting یا همون چیزی که پره روش سوار هست

برای این کار از قطعه تخته ای به ضخامت 2*4 استفاده شده

محاسبه ی این ضخامت منوط به محاسبات استاتیکی و دینامیکی توریبین هست که اگر ضخامت بالا باشه وزن توربین بالا میره و مسلما آزادی بیشتر نداره و اگر کم باشه به راحتی میشکنه

platform2.jpg

لینک به دیدگاه

برای هدایت باد و قرار دادن توربین در جهت باد، یه پره همون طور که میبینین پشت توربین متصل میشه که ابعادش توی شکل مشخص هست

موتور دی سی ای که قبلا گفته شد رو هم در اون طرف این تکه تخته نصب میکنیم

توجه داشته باشین که باید طوری نصب کنین که لقی نداشته باشه، چرا که کوچکترین لقی ای باعث میشه توربین از کار بیفته و یا اون راندمان مناسب رو نداشته باشه

همچنین باید در تراز کردن دقت کرد چرا که این مورد هم همین موارد رو در پی خودش داره

قطعه پشتی هم که توی ارسال قبل خدمتتون عرض کردم میتونه از جنس ورق pvc باشه

ابعاد هم که توی شکل مشخص هست

head_top.jpg

لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...
برای هدایت باد و قرار دادن توربین در جهت باد، یه پره همون طور که میبینین پشت توربین متصل میشه که ابعادش توی شکل مشخص هست

توجه داشته باشین که باید طوری نصب کنین که لقی نداشته باشه، چرا که کوچکترین لقی ای باعث میشه توربین از کار بیفته و یا اون راندمان مناسب رو نداشته باشه

همچنین باید در تراز کردن دقت کرد چرا که این مورد هم همین موارد رو در پی خودش داره

لینک به دیدگاه

سلام:برای من خیلی جالب بود.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...