رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

[h=2]روستای زیست پایدارِ "فایند هورن": بهشتی زیبا بر روی زمین[/h]

روستای زیست پایدارِ "فایند هورن"، یک جامعه جهانی که از مفهوم پایداری زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی و معنوی به وجود آمده است، می باشد. این محل سورئال، روستای زیست پایدار فایندهورن، واقع در خلیج فایندهورن از "مورای" در شمال شرقی اسکاتلند، یک اجتماع زیست پایدار است که بر هماهنگی بین انسان و طبیعت تاکید دارد.

 

 

در کتاب "جادوی فایندهورن" نوشته "پال هاوکن"، این بهشت زیست پایدار بر روی زمین اینگونه توصیف شده است: "داستان هایی در مطبوعات و دیگر رسانه ها دربارۀ یک اجتماع کوچک در شمال اسکاتلند بنام "فایندهورن" وجود دارد که مردم در آن با گیاهان با نتایج شگفت انگیز حرف می زنند - داستان هایی از باغ های سبزیجات و گل با جان بخشی اشکال فرشته ای، داستان هایی از گیاهان که شاهکارهای باورنکردنی ای از رشد و پایداری را ارائه می دهند: ۱۸ کیلوگرم کلم، "گل زبان در قفا"ی ۲٫۵ متری و گل های رز شکفته شده در برف - تماما یک فاصلۀ کوتاه از دایرۀ قطبی در یک شبه جزیرۀ دستخوش باد که تا دریای شمال با خاک شنی مانند ساحل محلیتان، پیش رفته است."

 

2pa9aenprbbz90fp35jb.jpg

ساکنان "فایندهورن" برای ایجاد محیط زیستی که کیفیت پایه ای زندگی برای همگان را بهبود می بخشد، کار می کنند. چنین گروه هایی با پیروی از این اصل ساده که بیش از انچه که یک شخص می تواند بدهد، از زمین نگیریم، برای کاهش ردپای اکولوژیشان در تمام جنبه های زندگی روزانه تلاش می کنند. تا به امروز، روستای "فایندهورن" به ردپایی دست یافته است که حدود نصفِ ردپای متوسط ملیِ کشور انگلستان است! حتی تاثیرگذارتر اینکه، بررسی سال ۲۰۰۷ توسط "گِن-اروپا" (شبکۀ روستای پایدار جهانی) در مشارکت با مرکز تحقیقات توسعۀ پایدار به این نتیجه رسید که این مکان پایین ترین ردپای اکولوژی را در میان هر اجتماعی در دنیای صنعتی" داراست.

 

8gtqsdkz8l7xlkxnz48r.jpg

غذای اینجا بطور محلی و ارگانیک پرورش داده می شود، از اینرو خوب و فصلی است. بنابراین اصول اصلی یک رژیم خوب و سالم نیز در اینجا ارائه می شود، بنابراین دریافت آن آسان است.

 

 

آغاز این دهکده زیست سازگار چطور بود؟

"فایندهورن" در سال ۱۹۶۲ وقتی "پیتر" و "یلین کادی" و سه پسرشان بهمراه "دوروتی مکلین" به پارک "کاروان" در روستای دریا کنار فایندهورن رسیدند، آغاز شد. گروه در جستجوی اقامت موقت به اینجا آمدند و منتظر استخدامشان در هتلی در اطراف شهر فورس بودند. بنابراین پیتر، ایلین و"دروتی" و شش نفر از آنها در این کاروانِ بسیار کوچک زندگی می کردند. آنها منتظر بودند و فکر می کردند که آنها فقط برای مدت کوتاهی اینجا خواهند بود و آنها بسادگی منتظر استخدام بودند و درحالیکه منتظر بودند، اینجا ماندند. آنها تنها با هشت پوند در یک هفته زندگی کردند که پول خیلی زیادی برای تغذیه آنها و کودکانشان نبود، از اینرو تصمیم گرفتند تا باغی در اطرافشان بسازند. بزودی این سه نفر خاک قبلی بی حاصل و مرده از ناحیه خلیج فایندهورن را به زمینی شاداب و حاصلخیز تبدیل کردند.

mpbvox6eksebb67zow.jpg

"ایلین" به صدای درونش گوش می داد؛ همان چیزی که او خدای درون می نامید. "دروتی" قادر بود تا به چیزی که آن را عوالم طبیعت و روح طبیعت می نامید، متصل شود. او آن را "الوهیت" می نامد زیرا دنبال لغت بهتری بود، الوهیت، جایی است که او دریافت که می تواند با ذات گیاهان و در کل، قلمرو طبیعت ارتباط برقرار کند. پیتر شخصی بود که از اطلاعات استفاده می کرد و آنها را بکار می بست بنابراین او با "دروتی" حرف زد و او با "ایلین" حرف زد و به راهنماییشان گوش داد و سپس سعی کرد و آن را بکار بست. پتر از "دروتی" دربارۀ آن می پرسید ؛ "چقدر کود گیاهی باید در اینجا بریزم؟ چطور باید با این خاک کار کنم؟" و "دروتی از طریق کار درونی اش پاسخ می داد. و از طریق آن، باغ به موفقیت بزرگتر و بزرگتر دست یافت.

 

j0sf1sr9ko3l2awvk.jpg

 

صحبت دربارۀ جادوی فایندهورن و مردمی که به "کادیاس" و "دروتی" برای کارشان ملحق می شدند، به سرعت پخش شد. بزودی این گروه ابتدایی از ۶ نفر به یک اجتماع کوچک در روستای "فایندهورن" رشد کرد.

در این مزرعه سبزیجات بسیار بزرگی را پرورش داده می شود. مردم نمی توانند درک کنند که این چطور امکان پذیر است. زیرا این زمین بسیار ماسه ای است. بنابر این مردم درک نمی کردند که چطور چنین سبزیجات خوبی را در چنین زمین فقیر و بسیار ماسه ای می توان بدست آورد. این زمین ها ریگ روان ماسه ای اند. بنابر این افراد بیشتری به اینجا جذب شدند و سپس کتاب هایی دربارۀ "فایندهورن" نوشته شد. یکی از این کتاب های منحصر به فرد " جادوی فایندهورن" نام دارد که توسط یک نویسنده آمریکایی بنام "پال هاوکن" نوشته شده است و آن کتاب آمریکایی های زیادی را به اینجا کشانده است. بنابراین این منطقه به مکانی بین المللی تبدیل شد. این اجتماع سپس یک موسسه خیریه تشکیل داد که اکنون به "فایندهورن" معرف است.

 

وقتی "مارتین روچی- نیشیموری" که در حال حاضر مدیر بخش سلامت و امنیت در روستای زیست پایدار است، ابتدا دربارۀ این اجتماع ویژه شنید، هرگز فکر نمی کرد که این اجتماع به خانه دائمی اش تبدیل گردد.

خانه های روستای زیست سازگار "فایندرهورن" چگونه اند؟

spoi1ngqjytzhk6bdeb.jpg

ا به امروز، روستای زیست پایدار ِ"فایندهورن" تقریباً ۶۱ ساختمانِ زیست محیطی را بنا کرده است که تمام آن ها به محیط زیست احترام می گذارند و زیست پایدار می باشند.

 

یکی از خانه هایی که 10 سال از ساختش می گذرد کاملا بر اساس چیزی که آن را "سرزمین رویاها" می نامند، در این منطقه ساخته شده است و اساساً یک خانۀ زیست محیطی است زیرا برای به حداکثر رساندن بهره حرارتِ خورشیدی غیر فعال طراحی شده است. بنابراین تعداد بسیار زیادی شیشه در بخش جنوبی آن وجود دارد. یک گلخانۀ شیشه ای بزرگ وجود دارد که اطراف جلویی خانه را پوشانده است. به این ترتیب در تابستان یا حتی در زمستان، حرارتی که از طریق باز و بسته شدن درب ها به داخل خانه وارد می شود را مدیریت می کنند. در تابستان هوا می تواند بسیار داغ شود.

 

اما در روزهای دیگر وقتی خورشید وجود دارد در حقیقت با دریافت حرارت خورشیدی غیر فعال که از سوی گلخانه بدست می آید، خانه را گرم می کنند. دیوارها با موادی مانند روزنامه های بازیافت شده که بشکل خمیر در می آیند و بعد داخل دیوارها پمپ می شوند، عایق کاری می شوند. بنابراین در آن زمان که این خانه ساخته شد، عایق کاریش بسیار بیشتر از میزان قانونیش در اسکاتلند بود. اکنون میزان قانونی تقریباً در حد نوع عایق کاری ای است که در اینجا استفاده می شود.

 

یک چیز دیگر که در مورد این خانه جالب است چیزی است که آن را سیستم "تنفس دیوار" می نامند. در یک چنین هوای مرطوبی، می توانید ذخیرۀ زیادی از رطوبت را در خانه داشته باشید. این سیستم مانند یک ژاکت جلیقه دار که رطوب به آن وارد و از آن خارج می شود، عمل می کند. بنابراین در حقیقت این یک مکان بطور باور نکردنی سالم برای زندگی کردن است زیرا خانه واقعاً تنفس می کند. سطح رطوبت به نوعی یکسان می شود و رطوبت دوباره می تواند از میان دیوار عبور کند. همچنین هر خانوار سبزیجات و میوه های ارگانیک خودش را پرورش می دهد.

 

سیستم برق رسانی و آب رسانی در "فایندهورن" چگونه است؟

sxgnjyzkaezdinighdl4.jpg

روستای زیست سازگار فایندهورن با سیستم های انرژی پایدار برق رسانی می شود که دارای توربینهای بادی است که بیش از %۱۰۰ از نیاز الکتریسیته منطقه را تامین می کند. خانه ها و ساختمان های اداری زیادی هستند که برای گرم کردن آب صفحات خورشیدی دارند. در کل روستای زیست سازگار فایندهورن اکنون % ۲۸ از کل انرژی غیر قابل انتقالش را از ذخائر زیست سازگار دریافت می کند.

 

بعلاوه، روستای زیست سازگار سیستم های تصفیه فاضلاب زیست سازگار دارد که از مدرنترین تسهیلات تصفیه فاضلاب "لیوینگ مشین" استفاده می کند که تصفیه معمولی شدیداً شیمیائی، انرژی بر را با دیدگاه زیست محیطی جایگزین می کند که از فرایند پاکسازی آب در دنیای طبیعی تقلید شده است.

آّب تصفیه شده استاندارد های ملی را داراست و به اندازه کافی تمیز است تا مستقیماً وارد دریا شده یا بازیافت شود.دهکده زیست سازگار فایندهورن می خواهد بعنوان الگویی جهانی و سازنده عمل کند که نشان دهد چگونه زندگی پایدار می تواند باعث ایجاد تغییر در سیاره زیبایمان، سلامتمان و زندگی همه مخلوقات خداوند شود که با ما همزیست هستند. مردم "فایند هورن" با هماهنگی دائمی با طبیعت و به سادگی در آغوش طبیعت زندگی می کنند

mecw6rif405ac8efouu.jpg

 

qmlf553160a5584sp9l2.jpg

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...