رفتن به مطلب

نول کردن

spow

ارسال های توصیه شده

نول کردن

نول کردن عبارتست از ایجاد اتصال بین قسمتهای هادی که متعلق به مدار جریان نیستند (مثلاً بدنه یک موتور) به سیم نول . سیم نقطه ستاره که به زمین وصل شده سیم نول نامیده میشود. بوسیله نول کردن از باقیماندن ولتاژ تماس خطرناک جلوگیری میشود. در شکل ( 11 ) اتصال قسمتی که باید محافظت شود بدون واسطه به سیم نول نشان داده شده است.

متن کامل مقاله اموزشی نول کردن را از فایل پیوست دریافت نمایید :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

دوست عزیز فکر نمیکنی تعریفت بیشتر به سیم ارت شباهت داره تا نول :ws38: بدنه دستگاه ها و وسایل برقی مثل موتورها رو هم بندی میکنن بعد به سیم ارت وصل میکنن

البته نول و ارت شباهت زیادی بهم دارند اما وجود ارت الزامی نیست اما نول برای ایجاد مسیر بسته و برگشت جریان وجودش الزامی هست:a030:

لینک به دیدگاه

سلام و خسته نباشید

با تشکر فراوان از آقای spow که با وجود اینکه رشته تحصیلی ایشون مدیریت میباشد ولی در زمینه برق هم فعالیت میکنن دوست عزیز ما منتظر حضور گرم شما هستیم

دوست عزیز تاپیکی که در مورد نول کردن زدید به صورت عمومی و در بین مردم رایج میباشد و شما هم تقصیری ندارید ولی از نظر علمی و تعریفی که در بین بچه های برق میباشد این نوع توضیح را ارت کردن میگویند

موفق باشید

لینک به دیدگاه
دوست عزیز فکر نمیکنی تعریفت بیشتر به سیم ارت شباهت داره تا نول :ws38: بدنه دستگاه ها و وسایل برقی مثل موتورها رو هم بندی میکنن بعد به سیم ارت وصل میکنن

البته نول و ارت شباهت زیادی بهم دارند اما وجود ارت الزامی نیست اما نول برای ایجاد مسیر بسته و برگشت جریان وجودش الزامی هست:a030:

سلام و خسته نباشید

با تشکر فراوان از آقای spow که با وجود اینکه رشته تحصیلی ایشون مدیریت میباشد ولی در زمینه برق هم فعالیت میکنن دوست عزیز ما منتظر حضور گرم شما هستیم

دوست عزیز تاپیکی که در مورد نول کردن زدید به صورت عمومی و در بین مردم رایج میباشد و شما هم تقصیری ندارید ولی از نظر علمی و تعریفی که در بین بچه های برق میباشد این نوع توضیح را ارت کردن میگویند

موفق باشید

دوست عزیز کجای تعریف فایل به ارت ربط داشت

دقیقا همین نول کردن رو زمان دانشجویی تو ازمایشگاه مدارهم انجام دادیم وربطی هم به ارت نداشت!نول کردن به دلیل استفاده از ارت کاربردشو به صورت عمومی از دست داده وگرنه هم می بینیم و هم انجام می دیم

یه جزوه برای ارت هم گذاشته بودم قبلا که تو اون تعاریف و روش های ارت کردن رو توضیح داده بود

درمورد تعاریف هم من باهاتون موافقم ولی نول کردن با ارت کردن کاملا متفاوته

اینم تعریف جامع تری از تفاوت ارت و نول دیگه حداقل هفت ساله هر روز تو نیروگاه با این مسائل سروکار داریم

تفاوت میان ارت و نول :

اين دو از لحاظ كلي دو مقوله متفاوتند چرا كه نول به معني خنثي و نقطه اي خاص ازمدار را گويند كه داراي اختلاف پتانسيل صفر است ( مثلا مرکز ستاره در ترانس سه فاز که دارای اختلاف پتانسیل صفر است ) واين شرايط را در مدار ميتوان بوجود آورد كما اينكه در جاهايي (مثلا" در يك پنل ۳۳كيلو ولت ) كه نول نداريم و آنرا نيازداريم بوسيله يك ترانس نول ساز آنرا ميسازيم . ولي ارت يك پارامتر فيزيكي است كه البته داراي اختلاف پتانسيل صفر است با اين تفاوت كه نول ميتواند برقدار شود ( درصورت نامتعادل شدن ) ولي ارت از آنجا كه به زمین وصل است و اصطلاحا" صفر بينهايت است نه تنها بار دار نمي شود بلكه تشنه الکترون بوده و هر ولتاژي كه به آن وصل شود نيز صفر مي شود و به اين دليل است كه در پست های برق نول را به ارت وصل ميكنند تا اينكه منحرف نگردد و در هر صورت اختلاف پتانسیل در منازل حدود ۲۲۰ ولت باشد .لذا ازیک سیستم ارتینگ خوب و مناسب نيز ميتوان به عنوان نول استفاده كرد.

لینک به دیدگاه

داداش داری میگی" نول کردن عبارتست از ایجاد اتصال بین قسمتهای هادی که متعلق به مدار جریان نیستند"

آیا نول جزئی از مدار نیست؟پس جریان مسیرشو از کجا می بنده :ws38:

لینک به دیدگاه

آقای spow ما همگی اینجا جمع شدیم از بقیه چیزی یاد بگیریم و چیزی هم بلدیم در اختیار مردم قرار دهیم تا استفاده کنن هرچند در اون حد نیستیم که به مردم چیزی یاد بدیم و همیشه شاگرد استادهای خودمون هستیم

عصبانی نشید منظوری نداشتم

فقط تا اونجای که میدونم اینجوری نیستش و هیچ وقت نول وصل نمیکنن به بدنه به وسط ستاره میگن نول ولی بدنه!!:ws52:

لینک به دیدگاه

داداش بدنه وسایل و دستگاه ها مخصوصا تو شرکت های صنعتی هم بندی میشه یعنی بهم وصل میشه و کل مجموعه ارت میشه حالا شاید منظور شما از نول کردن همون ارتینگ:ws38:

لینک به دیدگاه
دوست عزیز کجای تعریف فایل به ارت ربط داشت

دقیقا همین نول کردن رو زمان دانشجویی تو ازمایشگاه مدارهم انجام دادیم وربطی هم به ارت نداشت!نول کردن به دلیل استفاده از ارت کاربردشو به صورت عمومی از دست داده وگرنه هم می بینیم و هم انجام می دیم

یه جزوه برای ارت هم گذاشته بودم قبلا که تو اون تعاریف و روش های ارت کردن رو توضیح داده بود

درمورد تعاریف هم من باهاتون موافقم ولی نول کردن با ارت کردن کاملا متفاوته

اینم تعریف جامع تری از تفاوت ارت و نول دیگه حداقل هفت ساله هر روز تو نیروگاه با این مسائل سروکار داریم

تفاوت میان ارت و نول :

اين دو از لحاظ كلي دو مقوله متفاوتند چرا كه نول به معني خنثي و نقطه اي خاص ازمدار را گويند كه داراي اختلاف پتانسيل صفر است ( مثلا مرکز ستاره در ترانس سه فاز که دارای اختلاف پتانسیل صفر است ) واين شرايط را در مدار ميتوان بوجود آورد كما اينكه در جاهايي (مثلا" در يك پنل ۳۳كيلو ولت ) كه نول نداريم و آنرا نيازداريم بوسيله يك ترانس نول ساز آنرا ميسازيم . ولي ارت يك پارامتر فيزيكي است كه البته داراي اختلاف پتانسيل صفر است با اين تفاوت كه نول ميتواند برقدار شود ( درصورت نامتعادل شدن ) ولي ارت از آنجا كه به زمین وصل است و اصطلاحا" صفر بينهايت است نه تنها بار دار نمي شود بلكه تشنه الکترون بوده و هر ولتاژي كه به آن وصل شود نيز صفر مي شود و به اين دليل است كه در پست های برق نول را به ارت وصل ميكنند تا اينكه منحرف نگردد و در هر صورت اختلاف پتانسیل در منازل حدود ۲۲۰ ولت باشد .لذا ازیک سیستم ارتینگ خوب و مناسب نيز ميتوان به عنوان نول استفاده كرد.

تعریفتون از ارت و نول کاملا صحیح بود. من فکر میکنم دوستامون یه سوتفاهم کوچیک براشون پیش اومده.

ارت کردن یعنی قسمتی از بدنه و یا نول به زمین فیزیکی وصل میشه و اختلاف پتانسیل صفر داره. طوری که با بدن آدم هم پتانسیل میشه.

اما نول یه شاخه ای از مداره که به زمین الکتریکی متصل هستش و لزوما با زمین فیزیکی و بدن انسان هم پتانسیل نیست و در صورت تماس ممکنه شما رو برق بگیره. ارت کردن معمولا در کنار لوازم مصرف کننده و دکل ها استفاده میشه ولی نول در همه مدار باید باشه. البته حالتی هم هست که پتانسیل رو انتقال میدن بدون سیم نول و در مبدا اون رو حالا به یه طریقی دریافت میکنن و نیازی به برگشت و یا همون نول ندارن. مثلا ارتش میکنن.من زیاد تو این زمینه آخر اطلاعاتم بالا نیست ولی میدونم که همچین چیزی وجود داره.

تعاریف همه دوستان تا جاییکه من اطلاع دارم درسته فقط چند جنبه مختلف وجود داره که باید همه رو در نظر گرفت تا این اختلاف نظرات ایجاد نشه.

عذر میخوام.امیدوارم اشتباه نگفته باشم.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...