رفتن به مطلب

ال ای دی های 1وات !!!

Eng.KouRosH

ارسال های توصیه شده

درود بر همه دوستان برقی خودم :a030:

کسی با ال ای دی های 1وات کار کرده؟میخواستم بدونم مقدار مقاومتی که باید براش گذاشت و جریانی که میشکه چقدره بچه های الکترونیک بیان جلو :ws3:

هرچند به نظر ساده میاد اما میخوام اصولش رو بدونیم بهتره!!:ws38: عکساشم میذارم راستی مقاومت هاشو از جایی که خریدم و واسه کاری که خواستم گرفتم اما میخوام یه تحلیل کوچولو هم بکنم

این هیت سینک و ال ای دی های 1وات

j6rt9iw0d7p17e6cw9nz.jpg

nq3vcq58v2ry6qbqnkl.jpg

اینم مقاومت هاش:

nxxx3q500oyq01zlaoht.jpgاین

لینک به دیدگاه
من تا بحال ازین ال ای دی ها ندیدم !:sigh:هیت سینکش چه خوشگله !:ws3:

الان که دیدی :ws3: آره دیگه واسه خوشگلی گرفتم هیت سینک که کار خاصی نمیکنه:ws3:

لینک به دیدگاه

با سلام

اگر ممکنه در مورد نحوه استفاده و ولتاژ این ال ئی دی ها توضیح بیشتری بدید

میزان مقاومت را چطور تعیین میکنید؟

غیر از مقاومت نیازی به قطعه دیگری در مدار هست مثل خازن؟

برای خودرو و موتورسیکلت میخوام استفاده کنم

با تشکر

لینک به دیدگاه
با سلام

اگر ممکنه در مورد نحوه استفاده و ولتاژ این ال ئی دی ها توضیح بیشتری بدید

میزان مقاومت را چطور تعیین میکنید؟

غیر از مقاومت نیازی به قطعه دیگری در مدار هست مثل خازن؟

برای خودرو و موتورسیکلت میخوام استفاده کنم

با تشکر

درود

این تاپیک رو واسه همین زدم تا تحلیل کنیم اما اگه مثل بنده با ولتاژ 12 کار می کنید همین مقدار مقاومت ها که گفتم باید جواب بده!!!

لینک به دیدگاه

اینها را سری کردن سخت تره

چون هم رادیاتور دارند و هم تقسیم ولتاژ بینشون سخته

چون اگه ولتاژ کم باشه از حداکثر نورشون بهره نمیبری و اگه بالا باشه زودتر میسوزند

مخصوصا برای ماشین که ولتاژ تا حدودی متغیره

اینهایی که بصورت سری میفروشند توان لامپ هاشون پایینه

142587_1c07a.jpg

راستی قیمت این 1 وات ها که گذاشتید چقدره؟

لینک به دیدگاه
اینها را سری کردن سخت تره

چون هم رادیاتور دارند و هم تقسیم ولتاژ بینشون سخته

چون اگه ولتاژ کم باشه از حداکثر نورشون بهره نمیبری و اگه بالا باشه زودتر میسوزند

مخصوصا برای ماشین که ولتاژ تا حدودی متغیره

اینهایی که بصورت سری میفروشند توان لامپ هاشون پایینه

142587_1c07a.jpg

راستی قیمت این 1 وات ها که گذاشتید چقدره؟

جالبه:ws38:

قیمتش واسه تابستون بود فک کنم.......هر دونه اش 800 تومن الان شاید گرون تر شده باشه البته من از توپ خونه خریدم پاساژ امجد و اینام هس (تبلیغات کردم :ws3:)

لینک به دیدگاه

hl-cw-ww.jpg

اگه رفتم امجد قیمت میگیرم

این پاور ها 3 وات هم داره تو سایت خارجی قیمت 2 دلار گذاشته (میشه 6 هزار تومان!)

یه بدی که دارند رادیاتورشون جاگیره و نمیشه تعداد زیاد کنار هم گذاشت

راستی پاورها را حتما باید با درایور استفاده کرد؟

درایور دقیقا چکار میکنه؟

اون عکسی که گذاشتم smd معمولی را بصورت سری موازی گذاشتند که فکر کنم اگه یکی بسوزه فقط همون ضلع از کار میفتند

لینک به دیدگاه
hl-cw-ww.jpg

اگه رفتم امجد قیمت میگیرم

این پاور ها 3 وات هم داره تو سایت خارجی قیمت 2 دلار گذاشته (میشه 6 هزار تومان!)

یه بدی که دارند رادیاتورشون جاگیره و نمیشه تعداد زیاد کنار هم گذاشت

راستی پاورها را حتما باید با درایور استفاده کرد؟

درایور دقیقا چکار میکنه؟

اون عکسی که گذاشتم smd معمولی را بصورت سری موازی گذاشتند که فکر کنم اگه یکی بسوزه فقط همون ضلع از کار میفتند

اسم این قطعه که پشت ال ای دی قرار گرفته هیت سینک هستش یا همون گرماگیر.........

درایور یعنی راه انداز.........اگه میکرو کار کرده باشی میدونی که نمیشه مثلا برای راه اندازی یه موتور دی سی از خود میکرو جریان رو تامین کرد واسه همین از درایور استفاده میکنن و کنترل این درایور هم با میکروکنترلر هست:a030:

اگه تو مدار سری یکی بسوزه بقیه رو هم از کار می اندازه اما موازی باشن سوختن هرکدوم تو مدار اختلال بوجود نمیاره :w16:

حالا شما چن تا از این هارو میخوای سری موازی کنی؟واسه چه کاری میخوای؟:ws38:

لینک به دیدگاه
اسم این قطعه که پشت ال ای دی قرار گرفته هیت سینک هستش یا همون گرماگیر.........

:ws38:

منم منظورم از رادیاتور همونه،گرماگیر یا به قول شما برقی ها هیت سینک:icon_redface:

راستش کلا دوست دارم استفاده از اینها را یاد بگیرم

اما حالا میخوام اگه بشه به جای زنون برای چراغ اتومبیل و موتور سیکلت استفاده کنم

زنون معایبی داره که اینها ندارند مثل قیمت بالا و مصرف زیاد و جاگیر بودن متعلقات

اینا نورشون خوبه اما برای استفاده باید لااقل 4-5 تا بزارم سری یا موازیش خیلی مهم نیست اما چون ولتاژ اینها حدود 3 ولته

با ولتاژ ماشین نمیخوره پس سری باید بشن یا مقاومت میخواد

من متوجه کار درایور نشدم یعنی ولتاژ را تثبیت میکنه یا اینکه ولتاژ دقیق میده واسه کار ما؟؟:ws52:

اگه مستقیما ولتاژ مثلا 3.3 بدیم به این پاورها مگه روشن نمیشه؟

ببخشید اگه سوالام ساده اند همینطور که میبینید رشته برق نخوندم،اما میخوام اگه بشه با کمک شما کار با اینها را یاد بگیرم:icon_gol:

شاید بقیه دوستان هم علاقه داشته باشند

لینک به دیدگاه
منم منظورم از رادیاتور همونه،گرماگیر یا به قول شما برقی ها هیت سینک:icon_redface:

راستش کلا دوست دارم استفاده از اینها را یاد بگیرم

اما حالا میخوام اگه بشه به جای زنون برای چراغ اتومبیل و موتور سیکلت استفاده کنم

زنون معایبی داره که اینها ندارند مثل قیمت بالا و مصرف زیاد و جاگیر بودن متعلقات

اینا نورشون خوبه اما برای استفاده باید لااقل 4-5 تا بزارم سری یا موازیش خیلی مهم نیست اما چون ولتاژ اینها حدود 3 ولته

با ولتاژ ماشین نمیخوره پس سری باید بشن یا مقاومت میخواد

من متوجه کار درایور نشدم یعنی ولتاژ را تثبیت میکنه یا اینکه ولتاژ دقیق میده واسه کار ما؟؟:ws52:

اگه مستقیما ولتاژ مثلا 3.3 بدیم به این پاورها مگه روشن نمیشه؟

ببخشید اگه سوالام ساده اند همینطور که میبینید رشته برق نخوندم،اما میخوام اگه بشه با کمک شما کار با اینها را یاد بگیرم:icon_gol:

شاید بقیه دوستان هم علاقه داشته باشند

درود

اینام اگه با هزینه درایور و ال ای دی هاش حساب کنی اگه تعدادش بالا باشه هزینه اش میره بالا:ws3:

درایور کلا یعنی راه انداز الان شما به این عکس نگاه کن ورودی ما برق شهر هست اما خروجیش دی سی(برق مستقیم ) شده و براساس نوع درایور یه توان مشخصی رو به ما میده :a030:

ببین من چن تا سایت رفتم عکس درایورشو برات پیدا کردم

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

اینم درایور 80 وات

37fo6qvocwr6ubtgyv8.jpg

لینک به دیدگاه

شما به جای مقاومت میتونید از ای سی ریگلاتور 3 یا 5 ولت استفاده کنید جواب میده البته به شرطی که ولتاژ ورودی بیشتر از 12 نباشه

لینک به دیدگاه
شما به جای مقاومت میتونید از ای سی ریگلاتور 3 یا 5 ولت استفاده کنید جواب میده البته به شرطی که ولتاژ ورودی بیشتر از 12 نباشه

البته جریانش هم مهمه دیگه :ws38:

لینک به دیدگاه

بچه ها من همین الان این ال ای دی هارو تکی با باطری گوشی(3.7 ولت) تست کردم خیلی نور داره اولش که زدم حواسم نبود روبرو چشمم بود مثل جوشکاری برق افتاد تو چشمام :ws28:

و یه نکته من اینارو بدون هیت سینک تست کردم بیش از 5ثانیه طاقت نمیاره یعنی من دود کردنشو به چشم دیدم زیاد بمونه فاتحه اش خونده اس:ws3:

اما رنج ولتاژ دیود قرمزه رو نیمدونستم زیر 3.7 طاقت نیاورد سوخت فک کنم باید کمتر ولتاژ بهش داد:ws3:

برای پاور LED های 1 وات بسته به نوعشون رنج ولتاژ متفاوتی تعیین کردن (2.9-3.6 یا 3.2-3.6) و جریان رو هم اکثرا 350 میلی آمپر!!!!!!!

اینم ار عکس هاش یکیش آبی....... اون یکی سفید یا مهتابی

h2w73ws48esdccx32kb0.jpg

6vb755ij14yp3lbns1u0.jpg

لینک به دیدگاه

کوروش جان این ال ای دی هارو با مقاومت وصل باید کنی.محاسبه مقاومتش نسبتا کار ساده ایه.ولی اگه مثل این عکس بدون مقاومت وصلشون کنی هم باتری زودتر از کار میفته هم ال ای دی میسوزه چون مقاومت خود ال ای دی ها خیلی کمه.به خاطر همین جریانشون زیاد میشه و مدارشونو میسوزونه.به اصطلاح پیوند p-n داخلش از بین میره و دیگه نمیشه استفاده کرد.

ال ای دی قرمز چون تو ولتاژ ثابت جریان بیشتری میکشه به خاطر همین سوخته.برای تولید هر نور یه محاسباتی درنظر گرفته شده دیگه. هر جریانی که از دیود رد میشه با توجه به ساختار داخلی دیود انرژی رو به صورت طول موج ساتع میکنه. حالا این طول موج تو هر محدوده ای که باشه رنگ مختص همون محدوده در میاد. اگه طول موج خیلی کم باشه نور به بنفش نزدیک میشه و اگه بیشتر بشه میشه ماورای بنفش که دیگه دیده نمیشه.هر چقدر طول موج بزرگ تر میشه رنگ نور به سمت قرمز میاد و اگه از یه حدی بزرگ تر بشه میشه مادون قرمز که بازم دیده نمیشه.

برای تولید هر رنگ محاسبات طول پیوند و پارامترای دیگه ای هست که در نظر میگیرند. از رنگ قرمز تا رنگ بنفش به تدریج جریان کشی کمتر میشه تو ولتاژ ثابت. البته اگه اشتباه نکنم :ws3:

مقاومت داخلیشون چنده اینا ؟؟؟ خبر داری ؟؟؟

اگه مقاومت داخلیشون رو بدونی میشه مقاومت سری رو حسابل کرد. جوری که توان بیشتر از 1 وات نرسه به ال ای دی ها. البته معمولا کمتر در نظر میگیرن دیگه. مثلا تو توان رو 900 میلی وات در نظر بگیر تو محاسباتت :a030:

لینک به دیدگاه
کوروش جان این ال ای دی هارو با مقاومت وصل باید کنی.محاسبه مقاومتش نسبتا کار ساده ایه.ولی اگه مثل این عکس بدون مقاومت وصلشون کنی هم باتری زودتر از کار میفته هم ال ای دی میسوزه چون مقاومت خود ال ای دی ها خیلی کمه.به خاطر همین جریانشون زیاد میشه و مدارشونو میسوزونه.به اصطلاح پیوند p-n داخلش از بین میره و دیگه نمیشه استفاده کرد.

ال ای دی قرمز چون تو ولتاژ ثابت جریان بیشتری میکشه به خاطر همین سوخته.برای تولید هر نور یه محاسباتی درنظر گرفته شده دیگه. هر جریانی که از دیود رد میشه با توجه به ساختار داخلی دیود انرژی رو به صورت طول موج ساتع میکنه. حالا این طول موج تو هر محدوده ای که باشه رنگ مختص همون محدوده در میاد. اگه طول موج خیلی کم باشه نور به بنفش نزدیک میشه و اگه بیشتر بشه میشه ماورای بنفش که دیگه دیده نمیشه.هر چقدر طول موج بزرگ تر میشه رنگ نور به سمت قرمز میاد و اگه از یه حدی بزرگ تر بشه میشه مادون قرمز که بازم دیده نمیشه.

برای تولید هر رنگ محاسبات طول پیوند و پارامترای دیگه ای هست که در نظر میگیرند. از رنگ قرمز تا رنگ بنفش به تدریج جریان کشی کمتر میشه تو ولتاژ ثابت. البته اگه اشتباه نکنم :ws3:

مقاومت داخلیشون چنده اینا ؟؟؟ خبر داری ؟؟؟

اگه مقاومت داخلیشون رو بدونی میشه مقاومت سری رو حسابل کرد. جوری که توان بیشتر از 1 وات نرسه به ال ای دی ها. البته معمولا کمتر در نظر میگیرن دیگه. مثلا تو توان رو 900 میلی وات در نظر بگیر تو محاسباتت :a030:

سپاس از این همه توضیحات گرانقدر :a030:

داش عباس من اینو امتحانی زدم ببینم چطوریه نورش دائم نزدم که :ws3:

واسه دائمش باید درایور و مقاومت و هیت سینک هم اضافه کنم البته یه نفر گقت بدون مقاومت هم میشه ینی بیاییم یه دسته ال ای دی رو سری و موازی کنیم و نهایتش یه مقاومت بذاریم البته فک کنم اونم نذاریم میشه :ws38:

تاپیک بالایی رو بخون رنج ولتاژ و جریان نامی ایشون رو گذاشتم:a030:

لینک به دیدگاه
سپاس از این همه توضیحات گرانقدر :a030:

داش عباس من اینو امتحانی زدم ببینم چطوریه نورش دائم نزدم که :ws3:

واسه دائمش باید درایور و مقاومت و هیت سینک هم اضافه کنم البته یه نفر گقت بدون مقاومت هم میشه ینی بیاییم یه دسته ال ای دی رو سری و موازی کنیم و نهایتش یه مقاومت بذاریم البته فک کنم اونم نذاریم میشه :ws38:

تاپیک بالایی رو بخون رنج ولتاژ و جریان نامی ایشون رو گذاشتم:a030:

میدونم بابا امتحانی زدی .... :ws28:

در نهایت یه مقاومت اگه تو کل مدار سری کنی حله. چون جریان اضافی نگذره دیگه :w16:

اونو خوندم. اون رنج ولتاژ و جریان خود دیود بود. من مقاومتش رو میگم.اون رنج ولتاژ و جریان رو اگه تو هم ضرب کنی تقریبا همون 1 وات رو میده بهت.یعنی توان مصرفی دیودت 1 واته. ولی وقتی بخوای باهاش مقاومت سری کنی باید مقاومت داخلی خودش رو بدونی. بعد میای اونو مثل یه مقاومت در نظر میگیری تو مدارت. با یه مقاومت بیرونی که قراره خودت بزاری سری میکنی. فرض کن ما منبع تغذیه 5 ولتی داریم. میخوایم این دیود 900 میلی وات توان بهش برسه.جریان رو هم همون 250 میلی آمپر میزاریم. ولتاژ رو هم که داریم. با این حساب 3.6 ولت باید 2 سر دیود بیفته. (توان تقسیم بر جریان). پس 1.4 ولت باید بیفته رو مقاومت. جریانم که 250 میلی آمپره. تقریبا مقاومت 5.6 اهم در میاد که تو همون 6.2 اهم میزاری. یه همچین چیزی میشه محاسباتش :ws3:

البته یه جور دیگه هم میتونی حساب کنی که راحت تره. توان مصرفی کل مدار باید با توان تولیدی منبع تغذیه برابر باشه. فرض کن منبع ما 5 ولت باشه. جریانم همون 250 میلی آمپر.کل توانی که تولید میشه حدود 1.25 وات میشه. 1 واتش میره واسه دیود. ما حدود 300 میلی واتش رو میزاریم واسه مقاومت. جریانم که داری. مقدار ولتاژ و بعدش مقاومت در میاد :a030:

البته نمیدونم درست حساب کردم یا نه فقط خواستم راهش رو برم icon_pf%20(34).gif

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...